EuroBasket 2022

EuroBasket 2022, FIBA ​​Europe tarafından düzenlenen EuroBasket şampiyonasının 41.'si olacak. FIBA Basketbol Dünya Kupası'na benzer bir eleme sistemi ile dört yılda bir gerçekleştirileceği kararlaştırıldığından beri ilk olacak. Başlangıçta 2 ile 19 Eylül 2021 arasında yapılması planlanmıştı, ancak COVID-19 salgını ve ardından 2020 Yaz Olimpiyatları'nın 2021'e ertelenmesi nedeniyle 1-18 Eylül 2022'ye ertelendi.

Önceki iki edisyonda olduğu gibi, turnuvaya dört ülke tarafından ortaklaşa ev sahipliği yapacak. Grup aşamasındaki maçlar Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Almanya ve İtalya'da yapılacak. Final aşaması Almanya'nın Berlin kentinde oynanacak.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülkeler Çek Cumhuriyeti
Gürcistan
İtalya
Almanya
Tarihler 01 – 18 Eylül
Takım Sayısı 24
Salon 5 (4 farklı şehir)
Final sıralaması
Şampiyon İspanya (4. şampiyonluğu)
İkinci Fransa
Üçüncü Almanya
Dördüncü Polonya
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 76
Seyirci Sayısı  
MVP Willy Hernangómez (İspanya)
Sayı Kralı Giannis Antetokounmpo (Yunanistan)
(29.3 sayı maçbaşı)

Elemeler

EuroBasket 2022 elemeleri

Salonlar

Mercedes-Benz ArenaBerlinKapasite : 14,500
Lanxess ArenaKölnKapasite : 19,500
Mediolanum ForumMilanoKapasite : 12,700
O2 ArenaPragKapasite : 16,805
Tbilisi ArenaTiflisKapasite : 10,000

Kadrolar

2022 EuroBasket Takım Kadroları

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1İspanya541431:3689Final Aşaması
2Türkiye532403:3788Final Aşaması
3Karadağ532381:3788Final Aşaması
4Belçika532384:3838Final Aşaması
5Bulgaristan514427:4756
6Gürcistan514381:4256
01 Eylül 2022Tbilisi Arena, Tiflisİspanya114–87Bulgaristan
01 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisTürkiye72–68Karadağ
01 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisBelçika79–76 (Uz.)Gürcistan
03 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisKaradağ76–70Belçika
03 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisBulgaristan87–101Türkiye
03 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisGürcistan64–90İspanya
04 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisBulgaristan81–91Karadağ
04 Eylül 2022Tbilisi Arena, Tiflisİspanya73–83Belçika
04 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisTürkiye83–88 (Uz.)Gürcistan
06 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisBelçika63–78Türkiye
06 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisKaradağ65–82İspanya
06 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisGürcistan80–92Bulgaristan
07 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisTürkiye69–72İspanya
07 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisBulgaristan80–89Belçika
07 Eylül 2022Tbilisi Arena, TiflisGürcistan73–81Karadağ

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Slovenya541464:4329Final Aşaması
2Almanya541463:4119Final Aşaması
3Fransa532381:3798Final Aşaması
4Litvanya523439:4127Final Aşaması
5Bosna Hersek523412:4387
6Macaristan505382:4695
01 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnBosna Hersek95–85Macaristan
01 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnSlovenya92–85Litvanya
01 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnFransa63–76Almanya
03 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnAlmanya92–82Bosna Hersek
03 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnLitvanya73–77Fransa
03 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnMacaristan88–103Slovenya
04 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnLitvanya107–109 (2 Uz.)Almanya
04 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnSlovenya93–97Bosna Hersek
04 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnFransa78–74Macaristan
06 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnBosna Hersek68–81Fransa
06 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnMacaristan64–87Litvanya
06 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnAlmanya80–88Slovenya
07 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnLitvanya87–70Bosna Hersek
07 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnFransa82–88Slovenya
07 Eylül 2022Lanxess Arena, KölnMacaristan71–106Almanya

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Yunanistan550456:39110Final Aşaması
2Ukrayna532412:3968Final Aşaması
3Hırvatistan532410:3908Final Aşaması
4İtalya532408:3638Final Aşaması
5Estonya514368:3826
6Büyük Britanya505321:4535
02 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoUkrayna90–61Büyük Britanya
02 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoHırvatistan85–89Yunanistan
02 Eylül 2022Mediolanum Forum, Milanoİtalya83–62Estonya
03 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoBüyük Britanya65–86Hırvatistan
03 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoEstonya73–74Ukrayna
03 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoYunanistan85–81İtalya
05 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoHırvatistan73–70Estonya
05 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoBüyük Britanya77–93Yunanistan
05 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoUkrayna84–73İtalya
06 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoEstonya94–62Büyük Britanya
06 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoYunanistan99–79Ukrayna
06 Eylül 2022Mediolanum Forum, Milanoİtalya81–76Hırvatistan
08 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoHırvatistan90–85Ukrayna
08 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoEstonya69–90Yunanistan
08 Eylül 2022Mediolanum Forum, MilanoBüyük Britanya56–90İtalya

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Sırbistan550466:36110Final Aşaması
2Finlandiya532432:4038Final Aşaması
3Polonya532387:4148Final Aşaması
4Çek Cumhuriyeti523416:4357Final Aşaması
5İsrail523394:4167
6Hollanda505359:4255
02 Eylül 2022O2 Arena, Pragİsrail89–87 (Uz.)Finlandiya
02 Eylül 2022O2 Arena, PragPolonya99–84Çek Cumhuriyeti
02 Eylül 2022O2 Arena, PragSırbistan100–76Hollanda
03 Eylül 2022O2 Arena, PragFinlandiya89–59Polonya
03 Eylül 2022O2 Arena, PragÇek Cumhuriyeti68–81Sırbistan
03 Eylül 2022O2 Arena, PragHollanda67–74İsrail
05 Eylül 2022O2 Arena, PragPolonya85–76İsrail
05 Eylül 2022O2 Arena, PragÇek Cumhuriyeti88–80Hollanda
05 Eylül 2022O2 Arena, PragSırbistan100–70Finlandiya
06 Eylül 2022O2 Arena, PragHollanda69–75Polonya
06 Eylül 2022O2 Arena, PragFinlandiya98–88Çek Cumhuriyeti
06 Eylül 2022O2 Arena, Pragİsrail78–89Sırbistan
08 Eylül 2022O2 Arena, PragFinlandiya88–67Hollanda
08 Eylül 2022O2 Arena, PragÇek Cumhuriyeti88–77İsrail
08 Eylül 2022O2 Arena, PragSırbistan96–69Polonya

Final Aşaması / Almanya

Round 16

10 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinAlmanya85–79Karadağ
10 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, Berlinİspanya102–94 (Uz.)Litvanya
10 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinSlovenya88–72Belçika
10 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinTürkiye86–87 (Uz.)Fransa
11 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinYunanistan94–88Çek Cumhuriyeti
11 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinFinlandiya94–86Hırvatistan
11 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinUkrayna86–94Polonya
11 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinSırbistan86–94İtalya

Çeyrek Final

13 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinAlmanya107–96Yunanistan
13 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, Berlinİspanya100–90Finlandiya
14 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinSlovenya87–90Polonya
14 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinFransa93–85 (Uz.)İtalya

Yarı Final

16 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinPolonya54–95Fransa
16 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinAlmanya91–96İspanya

03/04 Maçı

18 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, BerlinAlmanya82–69Polonya

Final

18 Eylül 2022Mercedes-Benz Arena, Berlinİspanya88–76Fransa

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1İspanya
2Fransa
3Almanya
4Polonya
5Yunanistan
6Slovenya
7Finlandiya
8İtalya
9Sırbistan
10Türkiye
11Ukrayna
12Hırvatistan
13Karadağ
14Belçika
15Litvanya
16Çek Cumhuriyeti
17İsrail
18Bosna Hersek
19Estonya
20Bulgaristan
21Gürcistan
22Hollanda
23Macaristan
24Büyük Britanya
İspanya (4. şampiyonluğu)

Baş Antrenör :

Turnuva İstatistikleri ve Ödüller

Sayı Liderleri

Basketbolcu (Takımı)PPG
Giannis Antetokounmpo (Yunanistan)29.3
Lauri Markkanen (Finlandiya)27.9
Aleksandar Vezenkov (Bulgaristan)26.8
Luka Dončić (Slovenya)26.0
Dennis Schröder (Almanya)22.1

Blok Liderleri

Basketbolcu (Takımı)BPG
Jusuf Nurkić (Bosna Hersek)2.0
Giorgi Shermadini (Gürcistan)1.4
Ivica Zubac (Hırvatistan)1.3
Rudy Gobert (Fransa)1.2
Gabriel Olaseni (Büyük Britanya)
Deni Avdija (İsrail)
1.2

Ribaunt Liderleri

Basketbolcu (Takımı)RPG
Aleksandar Vezenkov (Bulgaristan)12.2
Sandro Mamukelashvili (Gürcistan)11.0
Jonas Valančiūnas (Litvanya)10.5
Nikola Jokić (Sırbistan)10.0
Rudy Gobert (Fransa)9.8

Top Çalma Liderleri

Basketbolcu (Takımı)SPG
Sviatoslav Mykhailiuk (Ukrayna)
Kendrick Perry (Karadağ)
2.2
Luka Dončić (Slovenya)2.0
Nikola Kalinić (Sırbistan)1.8
Worthy de Jong (Hollanda)
Tomer Ginat (İsrail)
1.8

Asist Liderleri

Basketbolcu (Takımı)APG
Dee Bost (Bulgaristan)8.4
Lorenzo Brown (İspanya)7.6
Vasilije Micić (Sırbistan)7.5
Kendrick Perry (Karadağ)7.2
Dennis Schröder (Almanya)7.1
Ödül Oyuncu (Takım)
Turnuva Takımı Willy Hernangómez (İspanya)
Lorenzo Brown (İspanya)
Rudy Gobert (Fransa)
Dennis Schröder (Almanya)
Giannis Antetokounmpo (Yunanistan)
Most Valuable Player Willy Hernangómez (İspanya)
20172025

EuroBasket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.