2022 Vuelta a España

2022 Vuelta a España, 19 Ağustos - 11 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında Hollanda ve İspanya'da gerçekleştirilecek üç haftalık bir bisiklet yarışı olacak. Vuelta a España'nın 77.'si ve dünyanın üçüncü ve son büyük turu olacak. 2022 erkekler yol bisikleti sezonu. Yarış Utrecht'ten hareket edecek ve Madrid'de sona erecek.
Yarış Bilgileri
Tarih 19 Ağustos – 11 Eylül
Etap 21
Mesafe 3,280.5 km (2,038 mi)
Toplam Zaman  
Sonuçlar
  Şampiyon Remco Evenepoel (Belçika) Quick-Step Alpha Vinyl Team
  İkinci Enric Mas (İspanya) Movistar Team
  Üçüncü Juan Ayuso (İspanya) UAE Team Emirates
Şampiyonlar



  Puan Mads Pedersen (Danimarka) Trek–Segafredo
  Dağlar Richard Carapaz (Ekvator) Ineos Grenadiers
  Genç Remco Evenepoel (Belçika) Quick-Step Alpha Vinyl Team
  Savaşçı Marc Soler (İspanya) UAE Team Emirates
  Takım UAE Team Emirates

Katılım Sağlayan Takımlar

UCI Dünya Turu Takımları

  • AG2R Citroën Team
  • Astana Qazaqstan Team
  • Bora–Hansgrohe
  • Cofidis
  • EF Education–EasyPost
  • Groupama–FDJ
  • Ineos Grenadiers
  • Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux
  • Israel–Premier Tech
  • Lotto–Soudal
  • Movistar Team
  • Quick-Step Alpha Vinyl Team
  • Team Bahrain Victorious
  • Team BikeExchange–Jayco
  • Team DSM
  • Team Jumbo–Visma
  • Trek–Segafredo
  • UAE Team Emirates

UCI Pro Takımlar

  • Alpecin–Deceuninck
  • Arkéa–Samsic
  • Burgos BH
  • Equipo Kern Pharma
  • Euskaltel–Euskadi

Rota ve Etaplar

EtapTarihÇıkılan ve Varılan YerlerMesafeTipKazanan
119 AğustosUtrecht (Hollanda) Utrecht (Hollanda)23.2 km (14.4 mi)Takım Zamana KarşıTeam Jumbo–Visma
220 Ağustos‘s-Hertogenbosch (Hollanda) Utrecht (Hollanda)175.1 km (108.8 mi)Düz EtapSam Bennett (İrlanda)
321 AğustosBreda (Hollanda) Breda (Hollanda)193.2 km (120.0 mi)Düz EtapSam Bennett (İrlanda)
22 AğustosDinlenme
423 AğustosVitoria-Gasteiz to Laguardia153.5 km (95.4 mi)Orta Dağlık EtapPrimož Roglič (Slovenya)
524 AğustosIrun to Bilbao187 km (116 mi)Orta Dağlık EtapMarc Soler (İspanya)
625 AğustosBilbao to Pico Jano (San Miguel de Aguayo)180 km (110 mi)Dağlık EtapJay Vine (Avustralya)
726 AğustosCamargo to Cistierna190.1 km (118.1 mi)Orta Dağlık EtapJesús Herrada (İspanya)
827 AğustosLa Pola Llaviana to Colláu Fancuaya154.5 km (96.0 mi)Dağlık EtapJay Vine (Avustralya)
928 AğustosVillaviciosa to Les Praeres175.5 km (109.1 mi)Dağlık EtapLouis Meintjes (Güney Afrika)
29 AğustosElcheDinlenme
1030 AğustosElche to Alicante31.1 km (19.3 mi)Bireysel Zamana KarşıRemco Evenepoel (Belçika)
1131 AğustosElPozo Alimentación to Cabo de Gata193 km (120 mi)Düz EtapKaden Groves (Avustralya)
121 EylülSalobreña to Peñas Blancas195.5 km (121.5 mi)Orta Dağlık EtapRichard Carapaz (Ekvator)
132 EylülRonda to Montilla171 km (106 mi)Düz EtapMads Pedersen (Danimarka)
143 EylülMontoro to Sierra de La Pandera160.3 km (99.6 mi)Dağlık EtapRichard Carapaz (Ekvator)
154 EylülMartos to Sierra Nevada148.1 km (92.0 mi)Dağlık EtapThymen Arensman (NED)
5 EylülSanlúcar de BarramedaDinlenme
166 EylülSanlúcar de Barrameda to Tomares188.9 km (117.4 mi)Düz EtapMads Pedersen (Danimarka)
177 EylülAracena to Monasterio de Tentudía160 km (99 mi)Düz EtapRigoberto Urán (Kolombiya)
188 EylülTrujillo to Alto del Piornal191.7 km (119.1 mi)Dağlık EtapRemco Evenepoel (Belçika)
199 EylülTalavera de la Reina to Talavera de la Reina132.7 km (82.5 mi)Orta Dağlık EtapMads Pedersen (Danimarka)
2010 EylülMoralzarzal to Puerto de Navacerrada175.5 km (109.1 mi)Dağlık EtapRichard Carapaz (Ekvator)
2111 EylülLas Rozas to Madrid100.5 km (62.4 mi)Düz EtapJuan Sebastián Molano (Kolombiya)
Toplam3,280.5 km (2,038.4 mi)

Sıralama

EtapKazananGenel Klasman
Puan sıralaması
Dağlar Kralı sıralaması
Genç Sürücü sıralaması
Takım sıralaması
Savaşçı Ödülü
1Team Jumbo–VismaRobert Gesink (Hollanda)Primož Roglič (Slovenya)Chris Harper (Avustralya)Ethan Hayter (Büyük Britanya)Team Jumbo–Visma
2Sam Bennett (İrlanda)Mike Teunissen (Hollanda)Sam Bennett (İrlanda)Julius van den Berg (Hollanda)Ethan Hayter (Büyük Britanya)Team Jumbo–VismaJetse Bol (Hollanda)
3Sam Bennett (İrlanda)Edoardo Affini (İtalya)Sam Bennett (İrlanda)Julius van den Berg (Hollanda)Ethan Hayter (Büyük Britanya)Team Jumbo–VismaPau Miquel (İspanya)
4Primož Roglič (Slovenya)Primož Roglič (Slovenya)Sam Bennett (İrlanda)Joan Bou Company (İspanya)Ethan Hayter (Büyük Britanya)Ineos GrenadiersAlessandro De Marchi (İtalya)
5Marc Soler (İspanya)Rudy Molard (Fransa)Sam Bennett (İrlanda)Victor Langellotti (Monaco)Alfred Brockwell Wright (Büyük Britanya)Groupama–FDJMarc Soler (İspanya)
6Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)Sam Bennett (İrlanda)Victor Langellotti (Monaco)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesMark Padun (Ukrayna)
7Jesús Herrada (İspanya)Remco Evenepoel (Belçika)Sam Bennett (İrlanda)Victor Langellotti (Monaco)Remco Evenepoel (Belçika)Team Bahrain VictoriousJesus Herreda (İspanya)
8Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesMikel Landa (İspanya)
9Louis Meintjes (Güney Afrika)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesJosé Manuel Díaz (İspanya)
10Remco Evenepoel (Belçika)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)Ineos Grenadiers
11Kaden Groves (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)Ineos GrenadiersJetse Bol (Hollanda)
12Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesSamuele Battistella (İtalya)
13Mads Pedersen (Danimarka)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesJoan Bou (İspanya)
14Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesLuis León Sánchez (İspanya)
15Thymen Arensman (NED)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesLawson Craddock (ABD)
16Mads Pedersen (Danimarka)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesLuis Ángel Maté (İspanya)
17Rigoberto Urán (Kolombiya)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Jay Vine (Avustralya)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesLawson Craddock (ABD)
18Remco Evenepoel (Belçika)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesRobert Gesink (Hollanda)
19Mads Pedersen (Danimarka)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesAnder Okamika (İspanya)
20Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesAlejandro Valverde (İspanya)
21Juan Sebastián Molano (Kolombiya)Remco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team Emirates
FinalRemco Evenepoel (Belçika)Mads Pedersen (Danimarka)Richard Carapaz (Ekvator)Remco Evenepoel (Belçika)UAE Team EmiratesMarc Soler (İspanya)

Genel Klasman

SıraSürücüTakımZaman
1Remco Evenepoel (Belçika)Quick-Step Alpha Vinyl Team80h 26′ 59″
2Enric Mas (İspanya)Movistar Team+ 2′ 02″
3Juan Ayuso (İspanya) UAE Team Emirates+ 4′ 57″
4Miguel Ángel López (Kolombiya)Astana Qazaqstan Team+ 5′ 56″
5João Almeida (Portekiz) UAE Team Emirates+ 7′ 24″
6Thymen Arensman (Hollanda)Team DSM+ 7′ 45″
7Carlos Rodríguez (İspanya)Ineos Grenadiers+ 7′ 57″
8Ben O’Connor (Avustralya)AG2R Citroën Team+ 10′ 30″
9Rigoberto Urán (Kolombiya)EF Education–EasyPost+ 11′ 04″
10Jai Hindley (Avustralya)Bora–Hansgrohe+ 12′ 01″

Puan Klasmanı

SıraSürücüTakımPuan
1Mads Pedersen (Danimarka)Trek–SegafredoBora–Hansgrohe409
2Fred Wright (Büyük Britanya)Team Bahrain Victorious186
3Enric Mas (İspanya)Movistar Team138
4Remco Evenepoel (Belçika)Quick-Step Alpha Vinyl Team133
5Marc Soler (İspanya)UAE Team Emirates133
6Danny van Poppel (Hollanda)Bora–Hansgrohe108
7Pascal Ackermann (Almanya) UAE Team Emirates106
8Richard Carapaz (Ekvator)Ineos Grenadiers105
9Kaden Groves (Avustralya)Team BikeExchange–Jayco74
10Juan Sebastián Molano (Klombiya)UAE Team Emirates69

Dağların Kralı Klasmanı

SıraSürücüTakımPuan
1Richard Carapaz (Ekvator)Ineos Grenadiers73
2Robert Stannard (Avustralya)Alpecin–Deceuninck36
3Enric Mas (İspanya)Movistar Team28
4Thymen Arensman (Hollanda)Team DSM23
5Remco Evenepoel (Belçika)Quick-Step Alpha Vinyl Team23
6Marc Soler (İspanya)UAE Team Emirates23
7Sergio Higuita (Kolombiya)Bora–Hansgrohe18
8Miguel Ángel López (Kolombiya)Astana Qazaqstan Team17
9Jimmy Janssens (Belçika)Alpecin–Deceuninck17
10Rubén Fernández (İspanya)Cofidis15

En Genç Sürücü Klasmanı

SıraSürücüTakımZaman
1Remco Evenepoel (Belçika)Quick-Step Alpha Vinyl Team80h 26′ 59″
2Juan Ayuso (İspanya) UAE Team Emirates+ 4′ 57″
3João Almeida (Portekiz) UAE Team Emirates+ 7′ 24″
4Thymen Arensman (Hollanda)Team Bahrain Victorious+ 7′ 45″
5Carlos Rodríguez (İspanya)Ineos Grenadiers+ 7′ 57″
6Gino Mäder (İsviçre)Team Bahrain Victorious+ 52′ 55″
7Sergio Higuita (Kolombiya)Bora–Hansgrohe+ 1h 01′ 23″
8José Félix Parra (İspanya)Equipo Kern Pharma+ 1h 05′ 02″
9Clément Champoussin (Fransa)AG2R Citroën Team+ 1h 24′ 39″
10Edoardo Zambanini (İtalya)Team Bahrain Victorious+ 1h 31′ 40″

Takım Klasmanı

SıraTakımZaman
1UAE Team Emirates 240h 36′ 32″
2Ineos Grenadiers+ 55′ 35″
3Movistar Team+ 1h 16′ 52″
4Team Bahrain Victorious+ 1h 17′ 36″
5Astana Qazaqstan Team+ 1h 34′ 18″
6Bora–Hansgrohe+ 1h 38′ 20″
7Team Jumbo–Visma+ 2h 12′ 14″
8EF Education–EasyPost+ 2h 25′ 47″
9Groupama–FDJ+ 2h 33′ 37″
10Quick-Step Alpha Vinyl Team+ 2h 47′ 09″
20212023

Vuelta a España

Bisiklet Arşiv Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.