2022 Dünya Atletizm Şampiyonası

Dünya Atletizm Şampiyonası'nın on sekizincisi olan 2022 Dünya Atletizm Şampiyonası, 15-24 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin Oregon eyaletinin Eugene kentinde düzenlenecek.

Başlangıçta 6-15 Ağustos 2021 için planlanıyordu; 8 Nisan 2020'de World Athletics, etkinliğin COVID-19 salgını ve bunun sonucunda 2020 Yaz Olimpiyatlarının ertelenmesi nedeniyle bir yıl erteleneceğini duyurdu.

11 Mart 2022'de World Athletics, bireysel etkinliklerde kazanılan puanlara dayalı olarak yeni bir takım etkinliği kupasının verileceğini duyurdu. 2022 Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra, Dünya Atletizm, tüm Rus ve Belarus sporcuları ve yetkililerinin şampiyonalara katılmasını yasakladı.
Organizatör Dünya Atletizm, USATF
Edisyon 18.
Katılan Ülke Sayısı 192
Katılan Atlet Sayısı 1972
Spor Atletizm
Kategori 49 + 1 takım
Tarih 15–24 Temmuz 2022
Website worldathletics.org/oregon22

Madalya Tablosu

SıraÜlkeAltınGümüşBronzToplam
1ABD1391133
2Etiopya44210
3Jamaika27110
4Kenya25310
5Çin2136
6Avustralya2013
7Peru2002
8Polonya1304
9Kanada
Japonya
1214
11Büyük Britanya Kuzey İrlanda1157
12Norveç1113
13Dominik Cumhuriyeti
Grenada
Nijerya
1102
16Belçika
İsveç
Uganda
1023
19Brezilya
Almanya
İtalya
1012
22Bahamalar
Fransa
Kazakistan
Fas
Portekiz
Katar
Slovenya
Venezuela
1001
30Hollanda0314
31Litvanya
Ukrayna
0112
33Cezayir
Burkina Faso
Hırvatistan
Yunanistan
Hindistan
Güney Kore
0101
39İspanya0022
40Barbados
Çek Cumhuriyeti
İsrail
Filipinler
Porto Riko
İsviçre
0011
Toplam (45 ülke)494949147

Erkekler Kategorisi

Track

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
100 metreFred Kerley (ABD)9.86Marvin Bracy (ABD)0.00Trayvon Bromell (ABD)0.00
200 metreNoah Lyles (ABD)19.31Kenny Bednarek (ABD)19.77Erriyon Knighton (ABD)19.80
400 metreMichael Norman (ABD)44.29Kirani James (Grenada)44.48Matthew Hudson-Smith (Büyük Britanya)44.66
800 metreEmmanuel Korir (Kenya)1:43.71Djamel Sedjati (Cezayir)1:44.14Marco Arop (Kanada)1:44.28
1500 metreJake Wightman (Büyük Britanya)3:29.23Jakob Ingebrigtsen (Norveç)3:29.47Mohamed Katir (İspanya)3:29.90
5000 metreJakob Ingebrigtsen (Norveç)13:09.24Jacob Krop (Kenya)13:09.98Oscar Chelimo (Uganda)13:10.20
10,000 metreJoshua Cheptegei (Uganda)27:27.43Stanley Mburu (Kenya)27:27.90Jacob Kiplimo (Uganda)27:27.97
MarathonTamirat Tola (Etiopya)2:05:36Mosinet Geremew (Etiopya)2:06:44Bashir Abdi (Belçika)2:06:48
110 metre engelliGrant Holloway (ABD)13.03Trey Cunningham (ABD)13.08Asier Martínez (İspanya)13.17
400 metre engelliAlison dos Santos (Brezilya)46.29Rai Benjamin (ABD)46.89Trevor Bassitt (ABD)47.39
3000 metre steeplechaseSoufiane El Zakkali (Fas)08:25.15Lamecha Girma (Etiopya)08:26.01Conseslus Kipruto (Kenya)8:27.92
20 kilometre yürüyüşToshikazu Yamanishi (Japonya)1:19:07Koki Ikeda (Japonya)1:19:14Perseus Karlström (İsveç)1:19:18
35 kilometre yürüyüşMassimo Stano (İtalya)2:23:14Masatora Kawano (Japonya)2:23:15Perseus Karlström (İsveç)2:23:44
4 × 100 metre bayrakKanada
Aaron Brown
Jerome Blake
Brendon Rodney
Andre De Grasse
37.48Amerika Birleşik Devletleri
Christian Coleman
Noah Lyles
Elijah Hall
Marvin Bracy
37.55Büyük Britanya
Jona Efoloko
Zharnel Hughes
Nethaneel Mitchell-Blake
Reece Prescod
37.83
4 × 400 metre bayrakAmerika Birleşik Devletleri
Elija Godwin
Michael Norman
Bryce Deadmon
Champion Allison
2:56.17Jamaika
Akeem Bloomfield
Nathon Allen
Jevaughn Powell
Christopher Taylor
2:58.58Belçika
Dylan Borlée
Julien Watrin
Alexander Doom
Kevin Borlée
2:58.72

Field

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
Yüksek AtlamaMutaz Essa Barshim (Katar)0.00 mWoo Sang-hyeok (Güney Kore)2.35 mAndriy Protsenko (Ukrayna)2.33 m
Sırıkla Yüksek AtlamaArmand Duplantis (İsveç)6.21 m
DR
Chris Nilsen (ABD)5.94 mErnest John Obiena (Filipinler)5.94 m
Uzun AtlamaWang Jianan (Çin)8.36 mMiltiadis Tentoglou (Yunanistan)8.32 mSimon Ehammer (İsviçre)8.16 m
3 Adım AtlamaPedro Pichardo (Portekiz)17.95 mHugues Fabrice Zango (Burkina Faso)17.55 mZhu Yaming (Çin)17.31 m
Gülle AtmaRyan Crouser (ABD)22.94 mJoe Kovacs (ABD)22.89 mJosh Awotunde (ABD)22.29 m
Disk AtmaKristjan Čeh (Slovenya)71.13 mMykolas Alekna (Litvanya)69.27 mAndrius Gudžius (Litvanya)67.55 m
Cirit AtmaAnderson Peters (Grenada)90.54 mNeeraj Chopra (Hindistan)88.13 mJakub Vadlejch (Çek Cumhuriyeti)88.09 m
Çekiç AtmaPaweł Fajdek (Polonya)81.98 mWojciech Nowicki (Polonya)81.03 mEivind Henriksen (Norveç)80.87 m

Kombine

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
DecathlonKévin Mayer (Fransa)8816Pierce LePage (Kanada)8701Zach Ziemek (ABD)8676

Kadınlar Kategorisi

Track

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
100 metreShelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaika)10.67Shericka Jackson (Jamaika)10.73Elaine Thompson-Herah (Jamaika)10.81
200 metreShericka Jackson (Jamaika)21.45Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaika)21.81Dina Asher-Smith (Büyük Britanya)22.02
400 metreShaunae Miller Uibo (Bahamalar)49.11Marileidy Paulino (Dominik Cumhuriyeti)49.60Sada Williams (Barbados)49.75
800 metreAthing Mu (ABD)1:56.30Keely Hodgkinson (Büyük Britanya)1:56.38Mary Moraa (Kenya)1:56.71
1500 metreFaith Kipyegon (Kenya)3:52.96Gudaf Tsegay (Etiopya)3:54.52Laura Muir (Büyük Britanya)3:55.28
5000 metreGudaf Tsegay (Etiopya)14:46.29Beatrice Chebet (Kenya)14:46.75Dawit Seyaum (Etiopya)14:47.36
10,000 metreLetesenbet Gidey (Etiopya)30:09.94Hellen Obiri (Kenya)30:10.02Margaret Kipkemboi (Kenya)30:10.07
MarathonGotytom Gebreslase (Etiopya)02:18:11Judith Korir (Kenya)02:18:20Lonah Salpeter (İsrail)02:20:18
100 metre engelliTobi Amusan (Nijerya12.06Britany Anderson (Jamaika))12.23Jasmine Camacho-Quinn (Porto Riko)12.23
400 metre engelliSydney McLaughlin (ABD)50.68
DR
Femke Bol (Hollanda)52.27Dalilah Muhammad (ABD)53.13
3000 metre steeplechaseNorah Jeruto (Kazakistan)8:53.02Werkuha Getachew (Etiopya)8:54.61Mekides Abebe (Etiopya)8:56.08
20 kilometre yürüyüşKimberly García (Peru)1:26:59Katarzyna Zdziebło (Polonya)1:27:31Qieyang Shijie (Çin)1:27:56
35 kilometre yürüyüşKimberly García (Peru)2:39:16Katarzyna Zdziebło (Polonya)2:40.03Qieyang Shijie (Çin)2:40:37
4 × 100 metre bayrakAmerika Birleşik Devletleri
Melissa Jefferson
Abby Steiner
Jenna Prandini
Twanisha Terry
41.14Jamaika
Kemba Nelson
Elaine Thompson-Herah
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shericka Jackson
41.18Almanya
Tatjana Pinto
Alexandra Burghardt
Gina Lückenkemper
Rebekka Haase
42.03
4 × 400 metre bayrakAmerika Birleşik Devletleri
Talitha Diggs
Abby Steiner
Britton Wilson
Sydney McLaughlin
3:17.79Jamaika
Candice McLeod
Janieve Russell
Stephenie Ann McPherson
Charokee Young
3:20.74Büyük Britanya
Victoria Ohuruogu
Nicole Yeargin
Jessie Knight
Laviai Nielsen
3:22.64

Field

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
Yüksek AtlamaEleanor Patterson (Avustralya)2.02 mYaroslava Mahuchikh (Ukrayna)2.02 mElena Vallortigara (İtalya)2.00 m
Sırıkla Yüksek AtlamaKatie Nageotte (ABD)4.85 mSandi Morris (ABD)4.85 mNina Kennedy (Avustralya)4.80 m
Uzun AtlamaMalaika Mihambo (Almanya)7.12 mEse Brume (Nijerya)7.02 mLeticia Oro Melo (Brezilya)6.89 m
3 Adım AtlamaYulimar Rojas (Venezuella)15.47 mShanieka Ricketts (Jamaika)14.89 mTori Franklin (ABD)14.72 m
Gülle AtmaChase Ealey (ABD)20.49 mGong Lijiao (Çin)20.39 mJessica Schilder (Hollanda)19.77 m
Disk AtmaFeng Bin (Çin)69.12 mSandra Perković (Hırvatistan))68.45 mValarie Allman (ABD)68.30 m
Cirit AtmaKelsey-Lee Barber (Avustralya)66.91 mKara Winger (ABD)64.05 mHaruka Kitaguchi (Japonya)63.27 m
Çekiç AtmaBrooke Andersen (ABD)78.96 mCamryn Rogers (Kanada)75.52 mJanee’ Kassanavoid (ABD)74.86 m

Combined

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
HeptathlonNafissatou Thiam (Belçika)6947Anouk Vetter (Hollanda)6867Anna Hall (ABD)6755

Karışık

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
4 x400 metre bayrakDominik Cumhuriyeti
Lidio Andrés Feliz
Marileidy Paulino
Alexander Ogando
Fiordaliza Cofil
3:09.82Hollanda
Liemarvin Bonevacia
Lieke Klaver
Tony van Diepen
Femke Bol
3:09.90Amerika Birleşik Devletleri
Elija Godwin
Allyson Felix
Vernon Norwood
Kennedy Simon
3:10.16

Takım Kupası

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
Takım KupasıAmerika Birleşik Devletleri328 PuanJamaika110 PuanEtiopya106 Puan
20192023

Dünya Şampiyonası (ErkekKadın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.