2022 Avrupa Atletizm Şampiyonası

2022 Avrupa Atletizm Şampiyonası, Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın 25'incisi ve 15 - 21 Ağustos 2022 tarihleri ​​arasında Almanya'nın Münih kentinde yapılacak.

Bunlar, kıtadaki bazı spor dallarının mevcut Avrupa Şampiyonalarını bir araya getiren çok sporlu bir turnuva olan Avrupa Şampiyonalarının bir parçasıdır.
Tarih 15–21 Ağustos
Ev Sahibi Şehir, Ülke Munih, Almanya
Stadyum Olympiastadion
Kategori Büyükler
Tip Dış Alan
Kategori 50
Katılımcılar 48 ülke, 1495 atlet

Madalya Tablosu

SıraÜlkeAltınGümüşBronzToplam
1Almanya77216
2Büyük Britanya/Kuzey İrlanda66820
3İspanya43310
4Yunanistan4105
5Hollanda4026
6Polonya36514
7İtalya32611
8Norveç3126
9Ukrayna2125
10Finlandiya2114
11Hırvatistan2103
12İsviçre1326
13Sırbistan1214
14İsveç1203
15İsrail1135
16Türkiye1113
17Belçika
Portekiz
1102
19Arnavutluk
Litvanya
Romanya
1001
22Fransa0459
23Macaristan0213
24Çek Cumhuriyeti0123
25İrlanda
Slovenya
0112
27Karadağ0101
28Danimarka
Estonya
0011
Toplam (29 Ülke)505050150

Madalya Özeti

Erkekler Kategorisi

Track
KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
100 metreMarcell Jacobs (İtalya)Zharnel Hughes (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Jeremiah Azu (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)
200 metreZharnel Hughes (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Nethaneel Mitchell-Blake (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Filippo Tortu (İtalya)
400 metreMatthew Hudson-Smith (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Ricky Petrucciani (İsviçre)Alex Haydock-Wilson (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)
800 metreMariano García (İspanya)Jake Wightman (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Mark English (İrlanda)
1500 metreJakob Ingebrigtsen (Norveç)Jake Heyward (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Mario García (İspanya)
5000 metreJakob Ingebrigtsen (Norveç)Mohamed Katir (İspanya)Yemaneberhan Crippa (İtalya)
10,000 metreYemaneberhan Crippa (İtalya)Zerei Kbrom Mezngi (Norveç)Yann Schrub (Fransa)
MaratonRichard Ringer (Almanya)Maru Teferi (İsrail)Gashau Ayale (İsrail)
110 metre engelliAsier Martínez (İspanya)Pascal Martinot-Lagarde (Fransa)Just Kwaou-Mathey (Fransa)
400 metre engelliKarsten Warholm (Norveç)Wilfried Happio (Fransa)Yasmani Copello (Türkiye)
3000 metre steeplechaseTopi Raitanen (Finlandiya)Ahmed Abdelwahed (İtalya)Osama Zoghlami (İtalya)
4 × 100 metre bayrakBüyük Britanya/Kuzey İrlanda
Jeremiah Azu
Zharnel Hughes
Jona Efoloko
Nethaneel Mitchell-Blake
Fransa
Méba-Mickaël Zeze
Pablo Matéo
Ryan Zeze
Jimmy Vicaut
Polonya
Adrian Brzeziński
Przemysław Słowikowski
Patryk Wykrota
Dominik Kopeć
4 × 400 metre bayrakBüyük Britanya/Kuzey İrlanda
Matthew Hudson-Smith
Charlie Dobson
Lewis Davey
Alex Haydock-Wilson
Belçika
Alexander Doom
Julien Watrin
Kévin Borlée
Dylan Borlée
Fransa
Gilles Biron
Loïc Prévot
Téo Andant
Thomas Jordier
20 kilometre yürüyüşÁlvaro Martín (İspanya)Perseus Karlström (İsveç)Diego García (İspanya)
35 kilometre yürüyüşMiguel Ángel López (İspanya)Christopher Linke (Almanya)Matteo Giupponi (İtalya)

Field

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
Yüksek AtlamaGianmarco Tamberi (İtalya)Tobias Potye (Almanya)Andriy Protsenko (Ukrayna)
Sırıkla Yüksek AtlamaArmand Duplantis (İsveç)Bo Kanda Lita Baehre (Almanya)Pål Haugen Lillefosse (Norveç)
Uzun AtlamaMiltiadis Tentoglou (Yunanistan)Thobias Montler (İsveç)Jules Pommery (Fransa)
3 Adım AtlamaPedro Pichardo (Portekiz)Andrea Dallavalle (İtalya)Jean-Marc Pontvianne (Fransa)
Gülle AtmaFilip Mihaljević (Hırvatistan)Armin Sinančević (Sırbistan)Tomáš Staněk (Çek Cumhuriyeti)
Disk AtmaMykolas Alekna (Litvanya)Kristjan Čeh (Slovenya)Lawrence Okoye (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)
Cirit AtmaJulian Weber (Almanya)Jakub Vadlejch (Çek Cumhuriyeti)Lassi Etelätalo (Finlandiya)
Çekiç AtmaWojciech Nowicki (Polonya)Bence Halász (Macaristan)Eivind Henriksen (Norveç)

Kombine

KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
DekatlonNiklas Kaul (Almanya)Simon Ehammer (İsviçre)Janek Õiglane (Estonya)

Kadınlar Kategorisi

Track
KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
100 metreGina Lückenkemper (Almanya)Mujinga Kambundji (İsviçre)Daryll Neita (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)
200 metreMujinga Kambundji (İsviçre)Dina Asher-Smith (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Ida Karstoft (Danimarka)
400 metreFemke Bol (Hollanda)Natalia Kaczmarek (Polonya)Anna Kiełbasińska (Polonya)
800 metreKeely Hodgkinson (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Rénelle Lamote (Fransa)Anna Wielgosz (Polonya)
1500 metreLaura Muir (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Ciara Mageean (İrlanda)Sofia Ennaoui (Polonya)
5000 metreKonstanze Klosterhalfen (Almanya)Yasemin Can (Türkiye)Eilish McColgan (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)
10,000 metreYasemin Can (Türkiye)Eilish McColgan (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)Lonah Chemtai Salpeter (İsrail)
MaratonAleksandra Lisowska (Polonya)Matea Parlov Koštro (Hırvatistan)Nienke Brinkman (Hollanda)
100 metre engelliPia Skrzyszowska (Polonya)Luca Kozák (Macaristan)Ditaji Kambundji (İsviçre)
400 metre engelliFemke Bol (Hollanda)Viktoriya Tkachuk (Ukrayna)Anna Ryzhykova (Ukrayna)
3000 metre steeplechaseLuiza Gega (Arnavutluk)Lea Meyer (Almanya)Elizabeth Bird (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)
4 × 100 metre bayrakAlmanya
Alexandra Burghardt
Lisa Mayer
Gina Lückenkemper
Rebekka Haase
Polonya
Pia Skrzyszowska
Anna Kiełbasińska
Marika Popowicz-Drapała
Ewa Swoboda
İtalya
Zaynab Dosso
Dalia Kaddari
Anna Bongiorni
Alessia Pavese
4 × 400 metre bayrakHollanda
Eveline Saalberg
Lieke Klaver
Lisanne de Witte
Femke Bol
Polonya
Anna Kiełbasińska
Iga Baumgart-Witan
Justyna Święty-Ersetic
Natalia Kaczmarek
Büyük Britanya/Kuzey İrlanda
Victoria Ohuruogu
Ama Pipi
Jodie Williams
Nicole Yeargin
20 kilometre yürüyüşAntigoni Drisbioti (Yunanistan)Katarzyna Zdziebło (Polonya)Saskia Feige (Almanya)
35 kilometre yürüyüşAntigoni Drisbioti (Yunanistan)Raquel González (İspanya)Viktória Madarász (Macaristan)
Field
KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
Yüksek AtlamaYaroslava Mahuchikh (Ukrayna)Marija Vuković (Karadağ)Angelina Topić (Sırbistan)
Sırıkla Yüksek AtlamaWilma Murto (Finlandiya)Katerina Stefanidi (Yunanistan)Tina Šutej (Slovenya)
Uzun AtlamaIvana Vuleta (Sırbistan)Malaika Mihambo (Almanya)Jazmin Sawyers (Büyük Britanya/Kuzey İrlanda)
3 Adım AtlamaMaryna Bekh-Romanchuk (Ukrayna)Kristiina Mäkelä (Finlandiya)Hanna Knyazyeva-Minenko (İsraik)
Gülle AtmaJessica Schilder (Hollanda)Auriol Dongmo (Portekiz)Jorinde van Klinken (Hollanda)
Disk AtmaSandra Perković (Hırvatistan)Kristin Pudenz (Almanya)Claudine Vita (Almanya)
Cirit AtmaElina Tzengko (Yunanistan)Adriana Vilagoš (Sırbistan)Barbora Špotáková (Çek Cumhuriyeti)
Çekiç AtmaBianca Ghelber (Romanya)Ewa Różańska (Polonya)Sara Fantini (İtalya)
Kombine
KategoriAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
HeptathlonNafissatou Thiam (Belçika)Adrianna Sułek (Polonya)Annik Kälin (İsviçre)

20182024

Avrupa Atletizm Şampiyonası (Erkek–Kadın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.