2022 Afrika Kadınlar Uluslar Kupası

Resmi olarak sponsorluk amacıyla 2022 TotalEnergies Kadınlar Afrika Uluslar Kupası olarak bilinen 2022 Afrika Kadınlar Uluslar Kupası, Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından iki yılda bir düzenlenen Afrika uluslararası kadın futbol turnuvasının 14.'sü. Turnuva şu anda 2 - 23 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında Fas tarafından düzenleniyor.

Turnuva ayrıca 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'na Afrika elemeleri olarak da yapılıyor. İlk dört takım Avustralya ve Yeni Zelanda'da Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanacak ve iki takım daha konfederasyonlar arası play-off'lara yükselecek.

Nijerya, 2014, 2016 ve 2018'de önceki 3 edisyonu kazanan üç kez son şampiyondur. Bu, 12 takımın yer aldığı ilk edisyondur.
Turnuva Bilgileri
Ev Sahibi Ülke Fas
Tarih 02-23 Temmuz
Takım Sayısı 12
Stadyum 2 (2 şehir)
Final sıralaması
Şampiyon Güney Afrika (1. şampiyonluğu)
İkinci Fas
Üçüncü Zambiya
Dördüncü Nijerya
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 28
Gol Sayısı 63 (2.25 maç başı)
Gol Kralı Ghizlane Chebbak (Fas)
Rasheedat Ajibade (Nijerya)
Hildah Magaia (Güney Afrika)
(3’er Gol)
En İyi Oyuncu Ghizlane Chebbak (Fas)
Fair play ödülü Güney Afrika

Stadyumlar

Stade Mohammed VCasablancaKapasite : 45,891
Stade Moulay HassanRabatKapasite : 12,000
Prince Moulay Abdellah StadiumRabatKapasite : 45,800

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Fas33005:19Çeyrek Final
2Senegal32013:16Çeyrek Final
3Burkina Faso30122:41
4Uganda30123:71
02-07-2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatFas1-0
Ghizlane Chebbak
Burkina Faso
03-07-2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatSenegal2-0
Ndeye Awa Diakhaté, Nguenar Ndiaye
Uganda
05-07-2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatBurkina Faso0-1
Korka Fall
Senegal
05-07-2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatUganda1-3
Sumaya Komuntale / Rosella Ayane, Nesryne El Chad, Ghizlane Chebbak
Fas
08-07-2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatFas1-0
Ghizlane Chebbak
Senegal
08-07-2022Stade Mohammed V, CasablancaBurkina Faso2-2
Adama Congo, Adèle Kabré / Margret Kunihira, Sandra Nabweteme
Uganda

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Zambiya32105:17Çeyrek Final
2Kamerun31203:15Çeyrek Final
3Tunus31024:43
4Togo30123:91
02-07-2022Stade Mohammed V, CasablancaKamerun0-0Zambiya
03-07-2022Stade Mohammed V, CasablancaTunus4-1
Mariem Houij, Sabrine Ellouzi (2), Amé Amouklou / Odette Gnintegma
Togo
05-07-2022Stade Mohammed V, CasablancaZambiya1-0
Avell Chitundu
Tunus
05-07-2022Stade Mohammed V, CasablancaTogo1-1
Mafille Woedikou / Estelle Johnson
Kamerun
08-07-2022Stade Mohammed V, CasablancaKamerun2-0
Michaela Abam, Ajara Nchout
Tunus
08-07-2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatZambiya4-1
Grace Chanda (2), Ireen Lungu, Siomara Mapepa / Mafille Woedikou
Togo

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Güney Afrika33006:29Çeyrek Final
2Nijerya32017:26Çeyrek Final
3Botswana31024:53
4Burundi30033:110
02-07-2022Stade Moulay Hassan, RabatNijerya1-2
Rasheedat Ajibade / Jermaine Seoposenwe, Hildah Magaia
Güney Afrika
03-07-2022Stade Moulay Hassan, RabatBurundi2-4
Sandrine Niyonkuru (2) / Keitumetse Dithebe / Lesego Radiakanyo, Sandrine Niyonkuru, Refilwe Tholakele (2)
Botswana
05-07-2022Stade Moulay Hassan, RabatGüney Afrika3-1
Thembi Kgatlana, Amogelang Motau, Linda Motlhalo / Aniella Uwimana
Burundi
05-07-2022Stade Moulay Hassan, RabatBotswana0-2
Ifeoma Onumonu, Christy Ucheibe
Nijerya
08-07-2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatGüney Afrika1-0
Nthabiseng Majiya
Botswana
08-07-2022Stade Moulay Hassan, RabatNijerya4-0
Rasheedat Ajibade, Peace Efih, Uchenna Kanu (2)
Burundi

En İyi Üçüncüler Sıralaması

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Tunus31024:43Çeyrek Final
2Botswana31024:53Çeyrek Final
3Burkina Faso30122:41

Final Aşaması

Çeyrek Final

13 Temmuz 2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatFas2-1
Sanaâ Mssoudy, Yasmin Mrabet / Keitumetse Dithebe
Botswana
13 Temmuz 2022Stade Mohammed V, CasablancaZambiya1-1
Avell Chitundu / Nguenar Ndiaye (4-2 pen.)
Senegal
14 Temmuz 2022Stade Moulay Hassan, RabatGüney Afrika1-0
Jermaine Seoposenwe
Tunus
14 Temmuz 2022Stade Mohammed V, CasablancaKamerun0-1
Rasheedat Ajibade
Nijerya

Konfederasyon Arası Play-off

17 Temmuz 2022Botswana0-1
Ajara Nchout
Kamerun
17 Temmuz 2022Senegal0-0
(4-2 pen.)
Tunus

Yarı Final

18 Temmuz 2022Stade Moulay Hassan, RabatFas1-1
Sanaâ Mssoudy / Yasmin Mrabet (k.k.) (5-4 pen.)
Nijerya
18 Temmuz 2022Stade Mohammed V, CasablancaZambiya0-1
Linda Motlhalo
Güney Afrika

03/04 Maçı

22 Temmuz 2022Stade Mohammed V, CasablancaNijerya0-1
Chiamaka Nnadozie (k.k.)
Zambiya

Final

23 Temmuz 2022Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatFas1-2
Rosella Ayane / Hildah Magaia (2)
Güney Afrika

Gol Krallığı

SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Ghizlane Chebbak (Fas)
Rasheedat Ajibade (Nijerya)
Hildah Magaia (Güney Afrika)
3

Final Sıralaması

SıraTakımAçıklama
1Güney Afrika2023 FİFA Kadınlar Dünya Kupası
2Fas2023 FİFA Kadınlar Dünya Kupası
3Zambiya2023 FİFA Kadınlar Dünya Kupası
4Nijerya2023 FİFA Kadınlar Dünya Kupası
5SenegalKonfederasyon Arası Play-off
6KamerunKonfederasyon Arası Play-off
7Tunus
8Botswana
9Burkina Faso
10Togo
11Uganda
12Burundi
Güney Afrika (1. şampiyonluğu)
Andile Dlamini (Kaleci), Kaylin Swart (Kaleci), Regirl Ngobeni (Kaleci), Lebogang Ramalepe, Bambanani Mbane, Noko Matlou, Karabo Dhlamini, Karabo Dhlamini, Noxolo Cesane, Refiloe Jane, Refiloe Jane, Linda Motlhalo, Hildah Magaia, Jermaine Seoposenwe, Kholosa Biyana, Melinda Kgadiete, Bongeka Gamede, Janine van Wyk, Thalea Smidt,
Manager : Desiree Ellis

Turnuva Ödülleri

ÖdülFutbolcu (Takımı)
En İyi Oyuncu Ghizlane Chebbak (Fas)
Altın EldivenAndile Dlamini (Güney Afrika)
Fair Play ödülüGüney Afrika
20192023

Afrika Kadınlar Uluslar Kupası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.