2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi

2022–23 UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın önde gelen kulüp futbol turnuvasının 68. sezonu ve Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'ndan UEFA Şampiyonlar Ligi olarak yeniden adlandırılmasından bu yana 31. sezon olacak.

Final maçı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak. Stadyum başlangıçta 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliği yapacak şekilde atandı, ancak hem bu hem de daha sonra Atatürk'e yeniden tahsis edilen 2021 finali, COVID-19 salgını nedeniyle taşındı. 2022–23 UEFA Şampiyonlar Ligi'nin galibi otomatik olarak 2023–24 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına geçecek ve ayrıca 2023 UEFA Süper Kupası'nda 2022–23 UEFA Avrupa Ligi'nin kazananına karşı oynama hakkı kazanacak.
Istanbul Atatürk Olympic Stadium 1.jpg
Turnuva Detayları
Tarihler Elemeler:
21 Haziran-24 Ağustos 2021
Grup ve eleme Aşamaları:
06 Eylül 2021- 10 Haziran 2022
Takım Sayısı Toplam : 
Final Sıralaması
Şampiyon  
İkinci  
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı  
Gol sayısı  
Seyirci  
Gol Kralı  
En İyi Oyuncular
  • Kaleci :
  • Defans:
  • Orta Saha:
  • Forvet:

Takvim

Aşamalar Round Kura Tarihi 1. Maç 2. Maç
Elemeler Ön Eleme Turu 7 Haziran 2022 21 Haziran 2022 (Yarı final) 24 Haziran 2022 (final)
1. Eleme Turu 14 Haziran 2022 5–6 Temmuz 2022 12–13 Temmuz 2022
2. Eleme Turu 15 Haziran 2022 19–20 Temmuz 2022 26–27 Temmuz 2022
3. Eleme Turu 18 July 2022 2–3 Ağustos 2022 9 Ağustos 2022
Play-offs 1 Ağustos 2022 16–17 Ağustos 2022 23–24 Ağustos 2022
Grup Aşaması 1. Maç Günü 25 Ağustos 2022 6–7 Eylül 2022
2. Maç Günü 13–14 Eylül 2022
3. Maç Günü 4–5 Ekim 2022
4. Maç Günü 11–12 Ekim 2022
5. Maç Günü 25–26 Ekim2022
6. Maç Günü 1–2 Kasım 2022
Final Aşaması 1/16 Turu 7 Kasım 2022 14–15 & 21–22 Şubat 2023 7–8 & 14–15 Mart 2023
Çeyrek Final 17 Mart 2023 11–12 Nisan 2023 18–19 Nisan 2023
Yarı final 9–10 Mayıs 2023 16–17 Mayıs 2023
Final 10 Haziran 2023, Atatürk Olympic Stadium, İstanbul

Katılım Sağlayan Takımlar

Başlangıç TuruHak Kazanan TakımlarTuru Geçen Takımlar
Grup AşamasıEintracht Frankfurt (2021-22 UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu)
Manchester City, LiverpoolChelsea, Tottenham Hotspur (Premier Lig 1,2,3,4)
Real MadridFC Barcelona, At. Madrid, Sevilla FC (La Liga 1,2,3,4), 
B.MünchenBorussia DortmundRB Leipzig, Bayer Leverkusen (Bundesliga 1,2,3,4)
İnter MilanAC MilanJuventusSSC Napoli (Seri A 1,2,3,4)
PSG, Marsilya (Fransa Ligue 1 1,2,)
FC Porto , Sporting CP (Portekiz Lig 1,2)
Club Brugge KV (Belçika Pro Lig Şampiyonu)
AFC Ajax (Hollanda Lig Şampiyonu)
Red Bull Salzburg (Avusturya Süper Lig Şampiyonu)
Celtic FC (İskoçya Lig Şampiyonu)
Shakhtar Donetsk (Ukrayna Lig Birinci)
Play-off TuruTrabzonspor A.Ş. (Türkiye Süper Lig Şampiyonu)
FC Copenhagen (Danimarka Lig Şampiyonu)
3. Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
Apollon Limassol (Kıbrıs Lig Şampiyonu)
Red Star Belgrad (Sırbistan Lig Şampiyonu)
Ana Yol
Rangers FC (İskoçya Lig İkincisi)
PSV Eindhoven (Hollanda Lig İkincisi)
AS Monaco FC (Fransa Lig Üçüncüsü)
SL Benfica (Portekiz Lig Üçüncüsü)
Union Saint-Gilloise (Belçika Lig İkincisi)
Sturm Graz (Avusturya Lig İkincisi)
2. Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
FC Viktoria Plzeň (Çek Cumhuriyeti Lig Şampiyonu)
GNK Dinamo Zagreb (Hırvatistan Lig Şampiyonu)
FC Zürich (İsviçre Lig Şampiyonu)
Olympiacos FC (Yunanistan Lig Şampiyonu)
Maccabi Haifa FC (İsrail Lig Şampiyonu)
Ana Yol
AEK Larnaca (Kıbrıs Lig İkincisi)
Dynamo Kiev (Ukrayna Lig İkincisi)
F.Bahçe A.Ş. (Türkiye Süper Lig İkincisi)
FC Midtjylland (Danimarka Lig İkincisi)
1. Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
Malmö FF (İsveç Lig Şampiyonu)
Bodø/Glimt (Norveç Lig Şampiyonu)
Ludogorets Razgard (Bulgaristan Lig Şampiyonu)
FC Tobol (Kazakistan Lig Şampiyonu)
Qarabag FK (Azerbaycan Lig Şampiyonu)
CFR Cluj (Romanya Lig Şampiyonu)
Ferencvaroş (Macaristan Lig Şampiyonu)
Shakhtyor Soligorsk (Belarus Lig Şampiyonu)
Lech Poznan (Polonya Lig Şampiyonu)
Slovan Bratislava (Slovakya Lig Şampiyonu)
Zalgiris (Litvanya Lig Şampiyonu)
NK Maribor (Slovenya Lig Şampiyonu)
F91 Dudalenge (Lüksemburg Lig Şampiyonu)
HSK Zrinjski Mostar (Bosna Hersek Lig Şampiyonu)
Shamrock Rovers (İrlanda Lig Şampiyonu)
KF Shkupi (Kuzey Makedonya Lig Şampiyonu)
FC Pyunik Yerevan (Ermenistan Lig Şampiyonu)
FK RFS (Letonya Lig Şampiyonu)
KF Tiran (Arnavutluk Lig Şampiyonu)
Linfield FC (Kuzey İrlanda Lig Şampiyonu)
Dinamo Batum (Gürcistan Lig Şampiyonu)
HJK Helsinki (Finlandiya Lig Şampiyonu)
Sheriff Tiraspol (Moldova Lig Şampiyonu)
Hibernians (Malta Lig Şampiyonu)
 (Faroe Adaları Lig Şampiyonu)
FC Ballkani (Kosova Lig Şampiyonu)
The New Saints (Galler Lig Şampiyonu)
Lincoln Red Imps (Gibraltar Lig Şampiyonu)
Sutjeska Nikšić (Karadağ Lig Şampiyonu)
FC Pyunik Yerevan
NK Maribor
Ludogorets Razgrad
F91 Dudelange
Ferencváros TC
Malmö FF
FC Zalgiris
HJK Helsinki
Bodø/Glimt
Linfield FC
Shamrock Rovers
FK Qarabağ
KF Shkupi
Sheriff Tiraspol
Slovan Bratislava
Ön Eleme TuruŞampiyonlar Yolu
Vikingur Reykjavik (İzlanda Lig Şampiyonu)
FCI Levadia (Estonya Lig Şampiyonu)
Inter d’Escaldes (Andorra Lig Şampiyonu)
La Fiorita (San Marino Lig Şampiyonu)
Vikingur Reykjavik

Elemeler

Ön Eleme Turu

Yarı Final
21 Haziran 2022Víkingsvöllur, ReykjavíkFCI Levadia1-6
Zakaria Beglarishvili / Kyle McLagan, Kristall Ingason, Halldor Smari Sigurdsson, Nikolaj Hansen, Helgi Gudjonsson, Julius Magnusson
Vikingur Reykjavik
21 Haziran 2022Víkingsvöllur, ReykjavíkLa Fiorita1-2
Danilo Rinaldi / Genis Soldevila (2)
Inter d’Escaldes
Final
24 Haziran 2022Víkingsvöllur, ReykjavíkVikingur Reykjavik1-0
Kristall Máni Ingason
Inter d’Escaldes

1. Eleme Turu

1. TakımSkor2. Takım1. Maç2. Maç
FC Pyunik Yerevan2–2
(4-3 p)
CFR Cluj05-07-2022
0-0
13-07-2022
2-2
Zoran Gajic (2) / Nana Boateng, Claudiu Petrila (4-3 pen.)
NK Maribor2–0Shakhtyor Soligorsk06-07-2022
0-0
13-07-2022
2-0
Roko Baturina (2)
Ludogorets Razgrad3–0Sutjeska Nikšić05-07-2022
2-0
Alex Santana, Matias Tissera
12-07-2022
1-0
Pieros Sotiriou
F91 Dudelange3–1KF Tirana06-07-2022
1-0
Mohcine Nader
12-07-2022
2-1
Filip Bojic, Dejvid Sinani / Redon Xhixha
FC Tobol1–5Ferencváros TC06-07-2022
0-0
13-07-2022
1-5
Igor Sergeev / Adama Traore (2), Aissa Laidouni, Fortune Akpay Bassey (2)
Malmö FF6–5Vikingur Reykjavik3-2
Martin Olsson, Ola Toivonen, Veljko Birmancevic / Kristall Ingason, Helgi Gudjonsson
12-07-2022
3-3
Veljko Birmancevic, Felix Beijmo, Anders Christiansen / Karl Fridleifur Gunnarsson (2), Nikolaj Hansen
FC Ballkani1–2FC Zalgiris05-07-2022
1-1
Nazmi Gripshi / Oliver Buff
12-07-2022
0-1
Mathias Oyewusi
HJK Helsinki2–2
(5-4 p.)
FC RFS06-07-2022
1-0
Manuel Martic
12-07-2022
1-2
Murilo Henrique de Araujo / Arturs Zjuzins, Stefan Panic (5-4 pen.)
Bodø/Glimt4–3KÍ Klaksvík06-07-2022
3-0
Victor Boniface (3)
13-07-2022
1-3
Victor Boniface / Mads Mikkelsen, Jakup Andreasen (2)
The New Saints1–2Linfield FC05-07-2022
1-0
Ryan Brobbel
13-07-2022
0-2
Jamie Mulgrew, Ethan Devine
Shamrock Rovers3–0Hibernians FC05-07-2022
3-0
Ronan Finn, Dylan Watts, Rory Gaffney
12-07-2022
0-0
Lech Poznań2–5FK Qarabağ05-07-2022
1-0
Mikael Ishak
12-07-2022
1-5
Kristoffer Velde / Kady (2), Filip Ozobic, Kevin Medina, Abbas Huseynov
KF Shkupi3–2Lincoln Red Imps05-07-2022
3-0
Mamadou Danfa, Sunday Adetunji, Scott Wiseman (k.k.)
12-07-2022
0-2
Juanfri, Lee Casciaro
HSK Zrinjski Mostar0–1Sheriff Tiraspol06-07-2022
0-0
12-07-2022
0-1
Igor Savic (og) 
Slovan Bratislava2–1Dinamo Batumi06-07-2022
0-0
13-07-2022
2-1
Tigran Barseghyan, Vladimir Weiss / Zuriko Davitashvili

2. Eleme Turu

Şampiyonlar Yolu
1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Ferencváros TC5–3Slovan Bratislava20-07-2022
1-2
Kristoffer Zachariassen / Guram Kashia, Tigran Barseghyan
27-07-2022
4-1
Franck Boli, Kristoffer Zachariassen, Adama Traore, Aissa Laidouni / Vernon De Marco
GNK Dinamo Zagreb2–2FC Shkupi19-07-2022
2-2
Arijan Ademi, Bruno Petkovic / Inacio Queven da Silva, Renaldo Cephas
26-07-2022
1-0
Arijan Ademi
Qarabag FK5–4FC Zürich19-07-2022
3-2
Kady, Ibrahima Wadji (2) / Lindrit Kamberi, Mirlind Kryeziu
27-07-2022
2-2
Kady, Owusu / Ivan Santini, Maksim Medvedev (og)
HJK Helsinki1–7FC Viktoria Plzeň20-07-2022
1-2
Bojan Radulovic / Tomas Chory, Jan Kopic
26-07-2022
0-5
Ludek Pernica, Jan Sykora (2), Lukas Hejda, Jan Kliment 
Linfield FC1–8Bodø/Glimt19-07-2022
1-0
Kirk Millar
27-07-2022
0-8
Hugo Vetlesen, Victor Boniface, Amahl Pellegrino, Ulrik Saltnes, Runar Espejord (2), Amahl Pellegrino (2), Alfons Sampsted
FK Zalgiris3–0Malmö FF19-07-2022
1-0
Fabien Ourega
27-07-2022
2-0
Mathias Oyewusi, Renan Oliveira
PFC Ludogorets Razgrad 4–2Shamrock Rovers19-07-2022
3-0
Pieros Sotiriou (2), Thiago
26-07-2022
1-2
Cauly / Aaron Greene, Aidomo Emakhu
NK Maribor0–1Sheriff Tiraspol20-07-2022
0-0
26-07-2022
0-1
Momo Yansane
Maccabi Haifa FC5–1Olympiacos FC20-07-2022
1-1
Dolev Haziza / Philip Zinckernagel
27-07-2022
4-0
Tjarron Chery, Frantzdy Pierrot (2), Mohammad Abu Fani
FC Pyunik Yerevan4–2F91 Dudelange19-07-2022
0-1
Samir Hadji
26-07-2022
4-1
Juninho, Luka Juricic (2), Yusuf Otubanjo / Hassan Mohcine
Lig Yolu
1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
FC Midtjylland1–1AEK Larnaca19-07-2022
1-1
Erik Sviatchenko / Adam Gyurcso
26-07-2022
1-1
Henrik Dalsgaard / Victor Olatunji (4-3 pen.)
Dynamo Kyiv2–1F.Bahçe A.Ş.20-07-2022
0-0
27-07-2022
2-1
Vitaliy Buyalskyy / Oleksandr Karavaev / Attila Szalai

3. Eleme Turu

Şampiyonlar Yolu
1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Maccabi Haifa FC4–2Apollon Limassol03 Ağustos
4-0
Mathieu Peybernes (og), Ali Mohamed (2), Frantzdy Pierrot
09 Ağustos
0-2
Hervin Ongenda, Israel Coll 
Qarabag FK4–2Ferencváros TC03 Ağustos
1-1
Owusu / Franck Boli
09 Ağustos
3-1
Abdellah Zoubir, Ibrahima Wadji (2) / Adama Traore
PFC Ludogorets Razgrad3–6GNK Dinamo Zagreb02 Ağustos
1-2
Bernard Tekpetey / Dino Peric, Sergio Padt (og)
09 Ağustos
2-4
Kiril Despodov (2) / Josip Drmic, Mislav Orsic (2), Bruno Petkovic
Sheriff Tiraspol2–4FC Viktoria Plzeň02 Ağustos
1-2
Rasheed Ibrahim Akanbi / Tomas Chory, Pavel Bucha
09 Ağustos
1-2
Rasheed Ibrahim Akanbi / Jan Kliment, John Mosquera
Bodø/Glimt6–1FK Zalgiris03 Ağustos
5-0
Hugo Vetlesen, Amahl Pellegrino, Lars Salvesen, Marius Hoibraaten, Runar Espejord
09 Ağustosü
1-1
Joel Mugisha / Francis Kyereme
Red Star Belgrade 7–0FC Pyunik Yerevan03 Ağustos
5-0
Osman Bukari (3), Kings Kangwa, Stefan Mitrovic 
09 Ağustos
2-0
Guelor Kanga, Milan Pavkov
Lig Yolu
1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Monaco3–4PSV Eindhoven02 Ağustos
1-1
Axel Disasi / Joey Veerman
09 Ağustos
2-3
Guillermo Maripan, Wissam Ben Yedder / Joey Veerman, Erick Gutierrez, Luuk de Jong
Dynamo Kyiv3–1Sturm Graz03 Ağustos
1-0
Oleksandr Karavaev 
09 Ağustos
2-1
Kostiantyn Vivcharenko, Viktor Tsygankov / Rasmus Hojlund
Union Saint-Gilloise2–3Rangers FC02 Ağustos
2-0
Teddy Teuma, Dante Vanzeir
09 Ağustos
0-3
James Tavernier, Antonio-Mirko Colak, Malik Tillman
SL Benfica7–2FC Midtjylland02 Ağustos
4-1
Goncalo Ramos (3), Enzo Fernandez / Pione Sisto
09 Ağustos
3-1
Enzo Fernandez, Henrique Pereira Araujo, Diogo Goncalves / Pione Sisto

Play-off Turu

Şampiyonlar Yolu
1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Qarabag FK1–2FC Viktoria Plzeň17 Ağustos
0-0
23 Ağustos
1-2
Filip Ozobic / Jan Kopic, Jan Kliment 
Bodø/Glimt2–4GNK Dinamo Zagreb16 Ağustos
1-0
Amahl Pellegrino
24 Ağustos
1-4
Albert Gronbaek / Mislav Orsic, Bruno Petkovic, Josip Drmic, Petar Bockaj
Maccabi Haifa FC5–4Red Star Belgrade17 Ağustos
3-2
Frantzdy Pierrot (2), Tjarron Chery / Aleksandar Pesic, Guelor Kanga
23 Ağustos
2-2
Daniel Sundgren, Milan Pavkov (og) / Aleksandar Pesic, Mirko Ivanic
FC Copenhagen2–1Trabzonspor A.Ş.16 Ağustos
2-1
Viktor Claesson, Lukas Lerager / Anastasios Bakasetas
24 Ağustos
0-0
Lig Yolu
1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Dynamo Kyiv0–5SL Benfica17 Ağustos
0-2
Gilberto, Goncalo Ramos
23 Ağustos
0-3
Nicolas Otamendi, Rafa Silva, David Neres 
Rangers FC3–2PSV Eindhoven16 Ağustos
2-2
Antonio-Mirko Colak, Tom Lawrence / Ibrahim Sangare, Armando Obispo
24 Ağustos
1-0
Antonio-Mirko Colak

Grup Aşaması

2022-2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Grup Aşaması Maç Fikstürü

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1SSC Napoli330013:29Round 16
2Liverpool32015:56Round 16
3AFC Ajax31026:832022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Rangers FC30030:90

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Club Brugge KV33007:09Round 16
2Bayer Leverkusen31022:33Round 16
3Atletico Madrid31022:532022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4FC Porto31023:63

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Bayern München33009:09Round 16
2İnter Milan32013:23Round 16
3FC Barcelona31025:432022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4FC Viktoria Plzeň30031:120

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Sporting CP32016:46Round 16
2Tottenham Hotspur 31112:24Round 16
3Eintracht Frankfurt31111:342022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Marsilya 31024:43

E Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1AC Milan21104:24Round 16
2GNK Dinamo Zagreb21012:33Round 16
3Red Bull Salzburg20202:222022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Chelsea20111:21

F Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Real Madrid22005:06Round 16
2Shakhtar Donetsk21105:24Round 16
3Celtic FC20111:412022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4RB Leipzig20021:60

G Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Manchester City22006:16Round 16
2Borussia Dortmund21014:23Round 16
3FC Copenhagen 20010:312022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Sevilla FC20110:41

H Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Paris Saint Germain22005:26Round 16
2SL Benfica22004:16Round 16
3Juventus20022:402022-23 UEFA Avrupa Ligi Round 32
4Maccabi Haifa FC20021:50

Final Aşaması

İstatistikler

Gol Krallığı

SıraFutbolcu (Takım)Gol
1Robert Lewandowski (FC Barcelona)
Erling Haaland (Manchester City)
Kylian Mbappe (PSG)
3
2Marian Shved (Shakhtar Donetsk)2

Asist Krallığı

SıraFutbolcu (Takım)Asist
1João Cancelo (Manchester City)3
4Mykhaylo Mudryk (Shakhtar Donetsk)
Giovanni Reyna (Borussia Dortmund)
Ousmane Dembélé (FC Barcelona)
2

Ayrıca :

2022-23 UEFA Avrupa Ligi

2022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi

2022-23 UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi

2022-23 UEFA Gençlik Ligi

2021-222023-24

UEFA Şampiyonlar Ligi