2022-23 FİBA Şampiyonlar Ligi

2022–23 Basketbol Şampiyonlar Ligi, FIBA ​​tarafından başlatılan Avrupa'nın önde gelen profesyonel basketbol yarışması olan Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin (BCL) 7. sezonu olacak.
Sezon 2022–23
Tarih Elemeler :
21–25 Eylül 2022
Grup ve Finaller :
3 Ekim 2022 – 14 Mayıs 2023
Takım Sayısı Grup ve Finaller : 32
Toplam: 52 (29 federasyon)

Katılım Sağlayan Takımlar

2022–23 Basketbol Şampiyonlar Ligi'ne 29 ülkeden toplam 52 takım katılacak.

Takımlar
Basketbol Şampiyonlar Ligi sıralaması dikkate alınır.

TH: Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu sahipleri
FEC: FIBA ​​Avrupa Kupası şampiyonu.
WC: Wild kart.
Grup Aşaması
Lenovo TenerifePınar KarşıyakaHapoel HolonFilou Oostende
Baxi ManresaJDA DijonBnei Ofek Dist HerzeliyaKK Igokea 
Surne Bilbao BasketLimoges CSPHapoel JerusalemERA Nymburk
UCAM MurciaSIG StrasbourgTelekom Baskets BonnFalco Szombathely
Galatasaray NefAEKMHP Riesen LudwigsburgVEF Rīga
DarüşşafakaPeristeriDinamo SassariRytas
Bahçeşehir KolejiPAOKReggianaLegia Warsaw
Elemeler
 Niners Chemnitz OpavaŠiauliaiPatrioti Levice
 Brose Bamberg Bakken BearsHeroes Den BoschNorrköping Dolphins 
 Río Breogán Pärnu SadamTFT SkopjeFribourg Olympic
 Unicaja Malaga KarhuSL BenficaTofaş
 Swans Gmunden KormendCSO VoluntariBudivelnyk Kyiv
 Keravnos Golden Eagle YlliFMP MeridianLeicester Riders

Takvim

Aşama Tur Kura Tarihi 1. Maç 2. Maç 3. Maç
Eleme Turları 1. Eleme Turu 7 Temmuz 2022 21 Eylül 2022
2. Eleme Turu 23 Eylül 2022
3. Eleme Turu 25 Eylül 2022
Normal Sezon Round 1 3-5 Ekim 2022
Round 2 Grup A–D 11-12 Ekim 2022
Grup E–H 18-19 Ekim 2021
Round 3 Grup A–D 25–26 Ekim 2022
Grup E–H 1–2 Kasım 2022
Round 4 Grup A–D 22–23 Kasım 2022
Grup E–H 29-30 Kasım 2022
Round 5 Grup A–D 6-7 Aralık 2022
Grup E–H 13–14 Aralık 2022
Round 6 20–21 Aralık 2022
Play-ins 4–5 Ocak 2022 11–12 Ocak 2022 18–19 Ocak 2022
1/16 Turu Round 1 24–25 Ocak 2023
Round 2 31 Ocak – 01 Şubat 2023
Round 3 7–8 Şubat 2023
Round 4 7–8 Mart 2023
Round 5 14–15 Mart 2023
Round 6 21–22 Mart 2023
Play-off Çeyrek Final TBD 4–5 Nisan 2023 11–12 Nisan 2023 18–19 Nisan 2023
Final Four Yarı Final 12 Mayıs 2023
Final 14 Mayıs 2023

Eleme Turları

Ön Eleme Turu 21 Eylül 2022 tarihinde başlayacak.

Ön Eleme Turu’ndan dört (4) takım, Basketbol Şampiyonlar Ligi normal sezonuna katılmaya hak kazanacak.

Yirmi dört (24) takım dört (4) Ön Eleme Turnuvası’nda mücadele edecek. Takımlar, kura çekimi için seri başı olan ve olmayanlar olarak altı torbaya ayrıldı. Seri başı takımlar BCL kulüp sıralamasına göre belirlendi, BCL kulüp sıralaması olmayan takımların puanlarında ise BCL ülke sıralaması dikkate alındı.

Ön Eleme Turnuvası’nda başarılı olamayan takımlardan daha önce tercihlerini bu yönde bildirmiş olanlar, yollarına FIBA Europe Cup’ta devam edecekler. 

1. Eleme Turu

TarihGrupEv Sahibi Salon, Şehir, Ülke1. TakımSkor2. Takım
21 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaLeicester Riders61-70CSO Voluntari
21 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaTFT Skopje77-96Niners Chemnitz
21 Eylül 2022BMalaga, İspanyaHeroes Den Bosch85-73BC Šiauliai
21 Eylül 2022BMalaga, İspanyaPatrioti Levice79-70BC Körmend
21 Eylül 2022CLizbon, PortekizNorrköping Dolphins51-87Budivelnyk
21 Eylül 2022CLizbon, PortekizGolden Eagles Ylli67-92Sport Lisboa e Benfica
21 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanSwans Gmunden82-80KK Pärnu
21 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanFMP Meridian76-64Río Breogán

2. Eleme Turu

TarihGrupEv Sahibi Salon, Şehir, Ülke1. TakımSkor2. Takım
23 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaCSO Voluntari57-68Tofaş
23 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaNiners Chemnitz93-70Fribourg Olympic
23 Eylül 2022BMalaga, İspanyaHeroes Den Bosch58-114 Unicaja Malaga
23 Eylül 2022BMalaga, İspanyaPatrioti Levice81-57Kauhajoki Karhu Basket
23 Eylül 2022CLizbon, PortekizBudivelnyk94-97 Brose Bamberg
23 Eylül 2022CLizbon, PortekizSport Lisboa e Benfica73-65Keravnos B.C.
23 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanSwans Gmunden65-83Bakken Bears
23 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanKK FMP Meridan 92-76BK Opava

3. Eleme Turu

TarihGrupEv Sahibi Salon, Şehir, Ülke1. TakımSkor2. Takım
25 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaTofaş82-78Niners Chemnitz
25 Eylül 2022BMalaga, İspanya Unicaja Malaga91-73Patrioti Levice
25 Eylül 2022CLizbon, Portekiz Brose Bamberg73-87Sport Lisboa e Benfica
25 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanBakken Bears88-82KK FMP Meridan

Normal Sezon Grup Maçları

Normal sezon 3 Ekim 2022’de başlayıp, 21 Aralık 2022 tarihinde sona erecek.

32 takımın yer alacağı normal sezon etabı, her biri 4 takımdan oluşan 8 grupta oynanacak olup, çift devreli lig usulü formatında Ekim ayından Aralık ayına kadar devam edecek.

Grup birincileri doğrudan Son 16 Turu’na katılmaya hak kazanırken, grup ikincisi ve üçüncüleri Son 16 Turu’na katılabilmek için Play-In turnuvasında karşı karşıya gelecekler.

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1SIG Strasbourg642485:481101/16 Turu
2UCAM Murcia642487:48710Play-in Turu
3Tofaş624480:4628Play-in Turu
4Falco Szombathely624472:4948
TakımUCMTOFSIGFAL
UCAM Murcia75–7280-7881-74
Tofaş77–8775-7990-63
SIG Strasbourg82-7094–8981–78
Falco Szombathely104–9464-7789–71

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Telekom Baskets Bonn651499:443111/16 Turu
2AEK Basketball Club633458:4489Play-in Turu
3Pınar Karşıyaka624467:4908Play-in Turu
4Reggiana624436:4798
TakımKARAEKBONREG
Pınar Karşıyaka91–8880-8983-76
AEK Basketball Club80–72
66-7368-59
Telekom Baskets Bonn83–7180-7284–88
Reggiana74-7073–8466–90

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Galatasaray Nef642514:473101/16 Turu
2Hapoel Holon642516:49910Play-in Turu
3Filou Oostende633481:4819Play-in Turu
4Legia Warsaw615437:4957
TakımHOLLEGOOSGAL
Hapoel Holon101-7988-8382-73
Legia Warsaw81–8459-6876–90
Filou Oostende95–8666-7178–92
Galatasaray Nef88-7586-7185-91

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Surne Bilbao Basket642477:425101/16 Turu
2Bahçeşehir Koleji633437:4709Play-in Turu
3KK Igokea633467:4569Play-in Turu
4ERA Nymburk624356:437:4678
TakımSBBNYMIGOBAH
Surne Bilbao Basket71–8181-8480–66
ERA Nymburk54–6869-7379–76
KK Igokea80–8591–7472–77
Bahçeşehir Koleji60–9288-8070–67

E Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Hapoel Jerusalem651480:448111/16 Turu
2MHP Riesen Ludwigsburg642507:44910Play-in Turu
3Darüşşafaka624429:4488Play-in Turu
4Bakken Bears615429:5007
TakımLUDJERDARBAK
MHP Riesen Ludwigsburg81-8763-7799–58
Hapoel Jerusalem71–8069–6789-80
Darüşşafaka70–9069–9280–66
Bakken Bears86–9471–7268-66

F Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Baxi Manresa642502:470101/16 Turu
2Sport Lisboa e Benfica642470:47210Play-in Turu
3Limoges CSP633438:4049Play-in Turu
4VEF Rīga615410:4747
TakımBENBAXCSPVEF
Sport Lisboa e Benfica78-9759–7984-71
Baxi Manresa82-9277-8888-59
Limoges CSP67-6873–7680-53
VEF Rīga76–8980–8271-51

G Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Unicaja Malaga651513:454111/16 Turu
2JDA Dijon633450:4719Play-in Turu
3PAOK B.C.624454:4548Play-in Turu
4Dinamo Sassari624470:5088
TakımJDADINPOKUNI
JDA Dijon88–8069–7470-91
Dinamo Sassari72-8582-7876–87
PAOK B.C.66–7088–6885-88
Unicaja Malaga88–6882–9277–63

H Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Lenovo Tenerife642512:427101/16 Turu
2Rytas Vilnius633505:4939Play-in Turu
3Bnei Ofek Dist Herzeliya633459:4959Play-in Turu
4Peristeri BC624468:5298
TakımPERBNHTFERYT
Peristeri BC86–7088–8171-82
Bnei Herzliya87-9057–9590–85
Lenovo Tenerife86–6083-6389–74
Rytas Vilnius89–6490–10185-78

Play-ins

Play-Ins etabı 8 normal sezon grubundan gelen ikinci ve üçüncülerden oluşacak 16 takım ile oynanacak (eşleşmeler hakkında detaylı açıklamalar için buraya tıklayınız).

Takımlar, Ocak ayında üç maç üzerinden karşılaşacak ve grup ikincilerinin ev sahibi avantajı olacak.

Play-In turnuvasının 8 kazananı, normal sezon gruplarını birinci bitiren 8 takıma katılıp Son 16 Turu oynamaya hak kazanacak.

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç
UCAM Murcia2–0Pınar Karşıyaka97–9296–89
AEK Basketball Club2–0Tofaş73–7085–82
Hapoel Holon2–0KK Igokea103–7991–80
Bahçeşehir Koleji2–1Filou Oostende72–7677–6487–81
MHP Riesen Ludwigsburg1–2Limoges CSP85–8162–8294–96
SL Benfica0–2Darüşşafaka76–8972–83
JDA Dijon2–1Bnei Ofek Dist Herzeliya89–8088–9289–82
Rytas Vilnius2–1PAOK85–6278–8182–63

Round of 16

Son 16 Turu, 8 takım normal sezon grupları birincilerinden, kalan 8 takım ise Play-In etabının galiplerinden olmak üzere 16 takımdan oluşacak.

Takımlar, her grupta 4 takım olacak şekilde 4 farklı gruba ayrılacak olup, çift devreli lig usulü formatında Ocak ayından Mart ayına kadar karşı karşıya gelecekler.

Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar, Çeyrek Final etabına yükselmeye hak kazanacak.

I Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1SIG Strasbourg110112:1102Çeyrek Final
2Hapoel JerusalemÇeyrek Final
3Hapoel Holon101110:1121
4JDA Dijon
24-01-2023Rhénus Sport, StrasbourgSIG Strasbourg112-110Hapoel Holon
25-01-2023Pais Arena, JerusalemHapoel JerusalemJDA Dijon

J Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Telekom Baskets BonnÇeyrek Final
2Baxi ManresaÇeyrek Final
3Bahçeşehir Koleji
4Rytas Vilnius
24-01-2023Pavelló Nou Congost, ManresaBaxi Manresa82-69Rytas Vilnius
25-01-2023Telekom Dome, BonnTelekom Baskets BonnBahçeşehir Koleji

K Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Galatasaray NefÇeyrek Final
2Unicaja MalagaÇeyrek Final
3AEK Basketball Club
4Limoges CSP
24-01-2023Sinan Erdem Dome, IstanbulGalatasaray Nef100-73Limoges CSP
25-01-2023Palacio de Deportes José María Martín Carpena, MálagaUnicaja MalagaAEK Basketball Club

L Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Surne Bilbao BasketÇeyrek Final
2Lenovo TenerifeÇeyrek Final
3UCAM Murcia
4Darüşşafaka
24-01-2023Pabellón Insular Santiago Martín, San Cristóbal de La LagunaLenovo Tenerife85-65UCAM Murcia
25-01-2023Bilbao Arena, BilbaoSurne Bilbao BasketDarüşşafaka

Çeyrek Final

Çeyrek Final aşaması, Son 16 Turu’nda gruplarını ilk iki sırada bitiren 8 takımdan oluşacak.

Takımlar Nisan ayında üç maç üzerinden seri oynayacak ve ev sahibi avantajı, gruplarını birinci bitiren takımlarda olacak.

Seriyi kazanan 4 takım, Final Four etabına yükselmeye hak kazanacak.

Final Four

Sezon, Final Four turnuvası ile sona erecek.

Yükselen bu dört takım, Mayıs ayının ortasına denk gelen bir hafta sonu Yarı Final maçlarını Cuma, Final maçını ise Pazar günü oynayacak.

Bireysel Ödüller

Ay’ın Oyuncusu :

AyOyuncu (Takımı)
Ekim 2022Joe Ragland (Hapoel Holon)
Kasım 2022Marcus Foster (Rytas Vilnius)
Aralık 2022T. J. Shorts (Telekom Baskets Bonn)
Ocak 2023

Ayrıca :

2022-23 EuroLeague

2022-23 EuroCup Basketbol

2022-23 FİBA Euro Cup

2021-222023-24

FİBA Şampiyonlar Ligi