2022-23 FİBA Şampiyonlar Ligi

2022–23 Basketbol Şampiyonlar Ligi, FIBA ​​tarafından başlatılan Avrupa'nın önde gelen profesyonel basketbol yarışması olan Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin (BCL) 7. sezonu olacak.
Sezon 2022–23
Tarih Elemeler :
21–25 Eylül 2022
Grup ve Finaller :
3 Ekim 2022 – 14 Mayıs 2023
Takım Sayısı Grup ve Finaller : 32
Toplam: 52 (29 federasyon)

Katılım Sağlayan Takımlar

2022–23 Basketbol Şampiyonlar Ligi'ne 29 ülkeden toplam 52 takım katılacak.

Takımlar
Basketbol Şampiyonlar Ligi sıralaması dikkate alınır.

TH: Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu sahipleri
FEC: FIBA ​​Avrupa Kupası şampiyonu.
WC: Wild kart.
Grup Aşaması
Lenovo TenerifePınar KarşıyakaHapoel HolonFilou Oostende
Baxi ManresaJDA DijonBnei HerzliyaIgokea 
Surne Bilbao BasketLimoges CSPHapoel JerusalemERA Nymburk
UCAM MurciaSIG StrasbourgTelekom Baskets BonnFalco Szombathely
Galatasaray NefAEKMHP Riesen LudwigsburgVEF Rīga
DarüşşafakaPeristeriDinamo SassariRytas
Bahçeşehir KolejiPAOKReggianaLegia Warsaw
Elemeler
 Niners Chemnitz OpavaŠiauliaiPatrioti Levice
 Brose Bamberg Bakken BearsHeroes Den BoschNorrköping Dolphins 
 Río Breogán Pärnu SadamTFT SkopjeFribourg Olympic
 Unicaja Malaga KarhuSL BenficaTofaş
 Swans Gmunden KormendCSO VoluntariBudivelnyk Kyiv
 Keravnos Golden Eagle YlliFMP MeridianLeicester Riders

Takvim

Aşama Tur Kura Tarihi 1. Maç 2. Maç 3. Maç
Eleme Turları 1. Eleme Turu 7 Temmuz 2022 21 Eylül 2022
2. Eleme Turu 23 Eylül 2022
3. Eleme Turu 25 Eylül 2022
Normal Sezon Round 1 3-5 Ekim 2022
Round 2 Grup A–D 11-12 Ekim 2022
Grup E–H 18-19 Ekim 2021
Round 3 Grup A–D 25–26 Ekim 2022
Grup E–H 1–2 Kasım 2022
Round 4 Grup A–D 22–23 Kasım 2022
Grup E–H 29-30 Kasım 2022
Round 5 Grup A–D 6-7 Aralık 2022
Grup E–H 13–14 Aralık 2022
Round 6 20–21 Aralık 2022
Play-ins 4–5 Ocak 2022 11–12 Ocak 2022 18–19 Ocak 2022
1/16 Turu Round 1 24–25 Ocak 2023
Round 2 31 Ocak – 01 Şubat 2023
Round 3 7–8 Şubat 2023
Round 4 7–8 Mart 2023
Round 5 14–15 Mart 2023
Round 6 21–22 Mart 2023
Play-off Çeyrek Final TBD 4–5 Nisan 2023 11–12 Nisan 2023 18–19 Nisan 2023
Final Four Yarı Final 12 Mayıs 2023
Final 14 Mayıs 2023

Eleme Turları

Ön Eleme Turu 21 Eylül 2022 tarihinde başlayacak.

Ön Eleme Turu’ndan dört (4) takım, Basketbol Şampiyonlar Ligi normal sezonuna katılmaya hak kazanacak.

Yirmi dört (24) takım dört (4) Ön Eleme Turnuvası’nda mücadele edecek. Takımlar, kura çekimi için seri başı olan ve olmayanlar olarak altı torbaya ayrıldı. Seri başı takımlar BCL kulüp sıralamasına göre belirlendi, BCL kulüp sıralaması olmayan takımların puanlarında ise BCL ülke sıralaması dikkate alındı.

Ön Eleme Turnuvası’nda başarılı olamayan takımlardan daha önce tercihlerini bu yönde bildirmiş olanlar, yollarına FIBA Europe Cup’ta devam edecekler. 

1. Eleme Turu

TarihGrupEv Sahibi Salon, Şehir, Ülke1. TakımSkor2. Takım
21 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaLeicester Riders61-70CSO Voluntari
21 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaTFT Skopje77-96Niners Chemnitz
21 Eylül 2022BMalaga, İspanyaHeroes Den Bosch85-73BC Šiauliai
21 Eylül 2022BMalaga, İspanyaPatrioti Levice79-70BC Körmend
21 Eylül 2022CLizbon, PortekizNorrköping Dolphins51-87Budivelnyk
21 Eylül 2022CLizbon, PortekizGolden Eagles Ylli67-92Sport Lisboa e Benfica
21 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanSwans Gmunden82-80KK Pärnu
21 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanFMP Meridian76-64Río Breogán

2. Eleme Turu

TarihGrupEv Sahibi Salon, Şehir, Ülke1. TakımSkor2. Takım
23 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaCSO Voluntari57-68Tofaş
23 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaNiners Chemnitz93-70Fribourg Olympic
23 Eylül 2022BMalaga, İspanyaHeroes Den Bosch58-114 Unicaja Malaga
23 Eylül 2022BMalaga, İspanyaPatrioti Levice81-57Kauhajoki Karhu Basket
23 Eylül 2022CLizbon, PortekizBudivelnyk94-97Brose Bamberg
23 Eylül 2022CLizbon, PortekizSport Lisboa e Benfica73-65Keravnos B.C.
23 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanSwans Gmunden65-83Bakken Bears
23 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanKK FMP Meridan 92-76BK Opava

3. Eleme Turu

TarihGrupEv Sahibi Salon, Şehir, Ülke1. TakımSkor2. Takım
25 Eylül 2022ASkopje, Kuzey MakedonyaTofaş82-78Niners Chemnitz
25 Eylül 2022BMalaga, İspanya Unicaja Malaga91-73Patrioti Levice
25 Eylül 2022CLizbon, PortekizBrose Bamberg73-87Sport Lisboa e Benfica
25 Eylül 2022DBelgrad, SırbistanBakken Bears88-82KK FMP Meridan

Normal Sezon Grup Maçları

Normal sezon 3 Ekim 2022’de başlayıp, 21 Aralık 2022 tarihinde sona erecek.

32 takımın yer alacağı normal sezon etabı, her biri 4 takımdan oluşan 8 grupta oynanacak olup, çift devreli lig usulü formatında Ekim ayından Aralık ayına kadar devam edecek.

Grup birincileri doğrudan Son 16 Turu’na katılmaya hak kazanırken, grup ikincisi ve üçüncüleri Son 16 Turu’na katılabilmek için Play-In turnuvasında karşı karşıya gelecekler.

A Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1SIG Strasbourg1/16 Turu
2Falco SzombathelyPlay-in Turu
3UCAM MurciaPlay-in Turu
4Tofaş

B Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1AEK Basketball Club1/16 Turu
2Telekom Baskets BonnPlay-in Turu
3Pınar KarşıyakaPlay-in Turu
4Reggiana

C Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Hapoel Holon1/16 Turu
2Filou OostendePlay-in Turu
3Galatasaray NefPlay-in Turu
4Legia Warsaw

D Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1ERA Nymburk1/16 Turu
2KK IgokeaPlay-in Turu
3Surne Bilbao BasketPlay-in Turu
4Bahçeşehir Koleji

E Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Hapoel Jerusalem1/16 Turu
2MHP Riesen LudwigsburgPlay-in Turu
3DarüşşafakaPlay-in Turu
4Bakken Bears

F Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Baxi Manresa1/16 Turu
2VEF RīgaPlay-in Turu
3Limoges CSPPlay-in Turu
4Sport Lisboa e Benfica

G Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1JDA Dijon1/16 Turu
2Dinamo SassariPlay-in Turu
3PAOK B.C.Play-in Turu
4 Unicaja Malaga

H Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Lenovo Tenerife1/16 Turu
2Rytas VilniusPlay-in Turu
3Peristeri BCPlay-in Turu
4Bnei Herzliya

Play-ins

Play-Ins etabı 8 normal sezon grubundan gelen ikinci ve üçüncülerden oluşacak 16 takım ile oynanacak (eşleşmeler hakkında detaylı açıklamalar için buraya tıklayınız).

Takımlar, Ocak ayında üç maç üzerinden karşılaşacak ve grup ikincilerinin ev sahibi avantajı olacak.

Play-In turnuvasının 8 kazananı, normal sezon gruplarını birinci bitiren 8 takıma katılıp Son 16 Turu oynamaya hak kazanacak.

1. TakımSeri2. Takım1. Maç2. Maç3. Maç
Grup A İkincisiGrup B Üçüncüsü
Grup B İkincisiGrup A Üçüncüsü
Grup C İkincisiGrup D Üçüncüsü
Group D İkincisiGrup C Üçüncüsü
Grup E İkincisiGrup F Üçüncüsü
Grup F İkincisiGrup E Üçüncüsü
Grup G İkincisiGrup H Üçüncüsü
Grup H İkincisiGrup G Üçüncüsü

Round of 16

Son 16 Turu, 8 takım normal sezon grupları birincilerinden, kalan 8 takım ise Play-In etabının galiplerinden olmak üzere 16 takımdan oluşacak.

Takımlar, her grupta 4 takım olacak şekilde 4 farklı gruba ayrılacak olup, çift devreli lig usulü formatında Ocak ayından Mart ayına kadar karşı karşıya gelecekler.

Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar, Çeyrek Final etabına yükselmeye hak kazanacak.

J Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Grup A LiderÇeyrek Final
2Grup E LiderÇeyrek Final
3Play-in 3
4Play-in 7

K Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Grup B LiderÇeyrek Final
2Grup F LiderÇeyrek Final
3Play-in 4
4Play-in 8

L Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Grup C LiderÇeyrek Final
2Grup G LiderÇeyrek Final
3Play-in 2
4Play-in 5

M Grubu

SıraTakımOGMAS/YSPuanAçıklama
1Grup D LiderÇeyrek Final
2Grup H LiderÇeyrek Final
3Play-in 1
4Play-in 6

Çeyrek Final

Çeyrek Final aşaması, Son 16 Turu’nda gruplarını ilk iki sırada bitiren 8 takımdan oluşacak.

Takımlar Nisan ayında üç maç üzerinden seri oynayacak ve ev sahibi avantajı, gruplarını birinci bitiren takımlarda olacak.

Seriyi kazanan 4 takım, Final Four etabına yükselmeye hak kazanacak.

Final Four

Sezon, Final Four turnuvası ile sona erecek.

Yükselen bu dört takım, Mayıs ayının ortasına denk gelen bir hafta sonu Yarı Final maçlarını Cuma, Final maçını ise Pazar günü oynayacak.

Ayrıca :

2022-23 EuroLeague

2022-23 EuroCup Basketbol

2022-23 FİBA Euro Cup

2021-222023-24

FİBA Şampiyonlar Ligi