2022–23 EHF Avrupa Ligi, 40 yıldır var olan Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) tarafından düzenlenen en önemli ikinci Avrupa hentbol kulübü yarışması olan EHF Kupası'nın yerini alan EHF Avrupa Ligi'nin 3. sezonudur.
Son şampiyon SL Benfica'dır.
Turnuva Bilgileri
Spor Hentbol
Tarihler Ağustos 2022 – Mayıs 2023
Takım Sayısı 52  (Eleme Aşaması)
24  (Grup Aşaması)
Website eurohandball.com
Final sıralaması
Şampiyon  
Finalist  
Turnuva İstatistikleri
MVP  
Gol Kralı  

Katılım Sağlayan Takımlar

Grup Aşaması
Benfica (3rd) Füchse Berlin (3rd) PAUC Handball (3rd) Skjern Handball (4th)
Ystads IF (1st) Kadetten Schaffhausen (1st) Fraikin BM. Granollers (2nd) Eurofarm Pelister (2nd)
Balatonfüredi KSE (3rd) Tatran Prešov (1st) HC Motor (1st) Valur (1st)
2. Eleme Turu
SG Flensburg-Handewitt (4th) Bidasoa Irun (3rd) Frisch Auf Göppingen (5th) Sporting CP (2nd)
Montpellier HB (4th) KS Azoty-Puławy (3rd) Skanderborg-Aarhus (5th) BM Benidorm (4th)
Butel Skopje (3rd) Fejér B.Á.L. Veszprém (CR) CSA Steaua București (CR) Belenenses (4th)
MMTS Kwidzyn (4th) RK Nexe (2nd)
1. Eleme Turu
IK Sävehof (CW) GC Amicitia Zürich (CW) Rebi Balonmano Cuenca (5th) RK Trimo Trebnje (2nd)
Eurofarm Pelister 2 (5th) Minaur Baia Mare (2nd) Drammen HK (SF) Águas Santas Milaneza (5th)
Dobrogea Sud (3rd) TBV Lemgo Lippe (6th) Chambery Savoie MB HB (5th) Górnik Zabrze (5th)
Bjerrinbro-Silkeborg (3rd) Logroño La Rioja (6th) FTC (4th) Potaissa Turda (4th)
IFK Kristianstad (SF) Alpla HC Hard (1st) Kolstad Håndball (QF) HC Cocks (1st)

Eleme Aşaması

1. Ön Eleme Turu

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
IK Savehof79-51AHC Potaissa Turda28-08-2022
45-21
03-09-2022
34-30
Rebi Balonmano Cuenca48-64Bjerringbro-Silkeborg28-08-2022
26-31
03-09-2022
22-33
Chambéry Savoie Mt-Blanc Handball49-46HC Dobrogea Sud Constanta27-08-2022
27-23
03-09-2022
22-23
Alpla HC Hard51-45HC Eurofarm Pelister 227-08-2022
24-21
04-09-2022
27-24
IFK Kristianstad69-64RK Trimo Trebnje27-08-2022
33-33
03-09-2022
36-31
Kolstad Handball57-47Drammen HK27-08-2022
28-26
04-09-2022
29-21
CS Minaur Baia Mare49-74Ferencvarosi TC KN FT27-08-2022
27-36
04-09-2022
22-38
Górnik Zabrze50-51GC Amicitia Zürich27-08-2022
27-19
04-09-2022
33-32
HC Cocks42-51Aguas Santas Milaneza27-08-2022
22-21
03-09-2022
20-30
TBV Lemgo Lippe67-62BM Logroño La Rioja27-08-2022
39-34
03-09-2022
28-28

2. Ön Eleme Turu

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Chambéry Savoie Mt-Blanc Handball54–56Fejér B.Á.L. Veszprém27-09-2022
29–25
04-10-2022
25–31
IK Sävehof50–54Montpellier Handball27-09-2022
24–24
04-10-2022
26–30
KS Azoty-Puławy59–61RK Nexe27-09-2022
32–26
04-10-2022
27–35
Frisch Auf Göppingen59–57TBV Lemgo Lippe27-09-2022
28–24
04-10-2022
31–33
Alpla HC Hard51–42HC Butel Skopje27-09-2022
26–21
04-10-2022
25–21
IFK Kristianstad 64–67Skanderborg/Aarhus Håndbold27-09-2022
31–32
04-10-2022
33–35
CSA Steaua București64–66Ferencvarosi TC KN FT27-09-2022
33–31
04-10-2022
31–35
Beleneses42–57Águas Santas Milaneza27-09-2022
20–23
04-10-2022
22–34
Bidasoa Irún61–60Kolstad Håndball27-09-2022
30–27
04-10-2022
31–33
BM Benidorm 64–58GC Amicitia Zürich27-09-2022
34–24
04-10-2022
30–34
Sporting CP61–55Bjerringbro-Silkeborg27-09-2022
31–22
04-10-2022
30–33
MMTS Kwidzyn49–76SG Flensburg-Handewitt27-09-2022
25–39
04-10-2022
24–37

Grup Aşaması

24 takım, her gruptan bir takım çekilecek şekilde, dört takımdan oluşan altı kutuya bölündü. Aynı ülkeden takımlar aynı gruba alınmadı. Çekiliş Viyana'daki EHF ofisinde yapıldı.

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklamaBENKADTATGÖPMONVES
1SL Benfica000000Final Aşaması27-3139-35
2Kadetten Schaffhausen000000Final Aşaması26-2528-30
3Tatran Prešov000000Final Aşaması25-2931-37
4Frisch Auf Göppingen000000Final Aşaması34-2446-30
5Montpellier Handball00000041-3035-27
6Fejér B.Á.L. Veszprém27-3531-39

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklamaAİXYSTVALFLEBMBFTC
1Pays d’Aix Université Club000000Final Aşaması32-2933-30
2Ystads IF000000Final Aşaması29-3330-26
3Valur000000Final Aşaması32-3743-39
4SG Flensburg-Handewitt000000Final Aşaması30-2535-30
5BM Benidorm 00000027-2929-32
6Ferencvarosi TC KN FT37-3432-33

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklamaSKJGRABALSPONEXALP
1Skjern Handball000000Final Aşaması32-2929-30
2Fraikin BM Granollers000000Final Aşaması32-2938-28
3Balatonfüred KSE000000Final Aşaması28-3125-30
4Sporting CP000000Final Aşaması35-3231-30
5RK Nexe00000037-2332-31
6Alpla HC Hard27-3224-35

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklamaFÜCEURMOTBİDSKAAGU
1Füchse Berlin000000Final Aşaması34-2934-20
2Eurofarm Pelister000000Final Aşaması34-4327-30
3HC Motor Zaporizhzhia000000Final Aşaması27-3830-3331-37
4Bidasoa Irún000000Final Aşaması26-2235-26
5Skanderborg/Aarhus Håndbold00000038-27
6Águas Santas Milaneza27-2925-34
2021-222023-24

Erkekler Avrupa Ligi