2022-2023 UEFA Avrupa Ligi

2022–23 UEFA Avrupa Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın ikincil kulüp futbol turnuvasının 52. sezonu ve UEFA Kupası'ndan UEFA Avrupa Ligi olarak yeniden adlandırılmasından bu yana 14. sezon olacak.

Final, Macaristan'ın Budapeşte kentindeki Puskás Aréna'da oynanacak. Budapeşte'nin başlangıçta 2021-22 UEFA Avrupa Ligi final maçına ev sahipliği yapması planlanıyordu, ancak COVID-19 salgını nedeniyle 2020 finalinin gecikmesi ve nihai olarak yer değiştirmesi nedeniyle birkaç ev sahibi değişti.

Turnuvanın galipleri otomatik olarak 2023–24 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına geçecek ve ayrıca 2023 UEFA Süper Kupası'nda 2022–23 UEFA Şampiyonlar Ligi kazananlarına karşı oynama hakkı kazanacak.

Avrupa Ligi şampiyonu olan Eintracht Frankfurt, 2022-23 UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazandı. Gruplarında üçüncü olmadıkça unvanlarını koruyamazlar.
Puskás Aréna 05.jpgFinal Puskás Aréna, Budapeşte
Turnuva Bilgileri
Tarihler Elemeler
04-25 Ağustos 2022
Grup/Final Aşaması :
08 Eylül 2022-31 Mayıs 2023
Takım Sayısı Toplam 58 (33 federasyon)
Final sıralaması
Şampiyon  
Finalist  
Turnuva İstatistikleri
Maç Sayısı 96
Gol Sayısı (Maç başı) 261 (2.72 maç başı)
Seyirci 2,270,684 (23,653 maç başı)
Gol Kralı Santiago Giménez (Feyenoord)
Vitinha (SC Braga)
4 Gol
MVP  

Takvim

AşamaTurKura Tarihi1. Maçlar2. Maçlar
Eleme Aşaması3. Eleme Turu18 Temmuz 202204 Ağustos 202211 Ağustos 2022
Play-offPlay-off Turu01 Ağustos 202218 Ağustos 202225 Ağustos 2022
Grup Aşaması6 Maç Günü26 Ağustos 202108 Eylül 202203 Kasım 2022
Final Eleme AşamasıPlay-off Turu07 Kasım 202216 Şubat 202323 Şubat 2023
1 / 16 Turu24 Şubat 202309 Mart 202316 Mart 2023
Çeyrek Final17 Mart 202313 Nisan 202320 Nisan 2023
Yarı Final17 Mart 202311 Mayıs 202318 Mayıs 2023
Final17 Mart 202331 Mayıs 2023Puskás Aréna, Budapeşte

Katılım Sağlayan takımlar

Başlangıç TuruHak kazanan TakımlarTur Atlayan takımlar
Grup AşamasıAS Roma (2021-22 UEFA Konferans Ligi Şampiyonu)
Real Sociedad (La Liga 6.)
Real Betis (Copa Del Rey Şampiyonu)
Arsenal (Premier Lig 5.)
Manchester United (Premier Lig 5.)
Union Berlin (Bundesliga 5.)
SC Freiburg (Bundesliga 6.)
SS Lazio (Seri A 5.)
FC Nantes (Kupa Şampiyonu)
Stade Rennais F.C. (Ligue 1 4.)
S.C. Braga (Premier Lig 4.)
Feyenoord (Eredivisie 3.)
(Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedeni)
(Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedeni)
(Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedeni)
(Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedeni)
(Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedeni)
(Şampiyonlar Ligi Play-off Kaybedeni)
Play-off TuruK.A.A. Gent (Belçika Kupa Şampiyonu)
Austria Wien (Avusturya Lig 3.)
Dnipro-1 (Ukrayna Lig 3.)
Heart of Midlothian (İskoçya Lig 3.)
DG Sivasspor (Türkiye Kupa Şampiyonu)
Silkeborg IF (Danimarka Kupa Şampiyonu)
AC Omonia Nicosia (Kıbrıs Kupa Şampiyonu)
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu Kaybedenleri)
3. Eleme Turu(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
(Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu Kaybedenleri)
FK Partizan (Yugoslavya Lig 2.)
1. FC Slovácko (2020-21 Çekya kupa şampiyonu)

3. Eleme Turu

Şampiyonlar Yolu

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
Malmö FF5–2F91 Dudelange04 Ağustos
3-0
Thelin Isaac Kiese, Ola Toivonen, Veljko Birmancevic 
11 Ağustos
Shamrock Rovers5–2KF Shkupi04 Ağustos
3-1
Graham Burke, Dylan Watts, Gary O’Neill / Inacio Queven da Silva
09 Ağustos
2-1
Rory Gaffney, Aidomo Emakhu / Sunday Adetunji 
Linfield FC0–3FC Zürich04 Ağustos
0-2
Tosin Aiyegun, Degnand Wilfried Gnonto
11 Ağustos
0-3
Donis Avdijaj (2), Ivan Santini 
Olympiacos FC3–3
(4-3 pen.)
ŠK Slovan Bratislava04 Ağustos
1-1
Youseff El Arabi / Andre Green
11 Ağustos
2-2
Philip Zinckernagel, Aguibou Camara / Ivan Saponjic, Andre Green (4-3 pen.)
NK Maribor0–3HJK Helsinki04 Ağustos
0-2
David Browne, Bojan Radulovic
11 Ağustos
0-1
Santeri Hostikka

Ana Yol

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
AEK Larnaca4–3FK Partizan04 Ağustos
2-1
Angel Garcia, Hrvoje Milicevic / Queensy Menig
11 Ağustos
2-2
Adam Gyurcso, Imad Faraj / Ricardo Gomes (2)
F.Bahçe A.Ş. 4–11. FC Slovácko04 Ağustos
3-0
Emre Mor, Lincoln (2)
11 Ağustos
1-1
Serdar Dursun / Ondrej Sasinka

Play-off Turu

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
SC Dnipro-11–5AEK Larnaca18 Ağustos
1-2
Oleksandr Svatok / Omri Altman, Oleksandr Svatok (og)
25 Ağustos
3-0
Adam Gyurcso, Rafa Lopes, Nikos Englezou
K.A.A. Gent0–4AC Omonia Nicosia18 Ağustos
0-2
Charalambos Charalambous, Brandon Barker
25 Ağustos
0-2
Andronikos Kakoulis, Charalambos Charalambous
Austria Wien1–6F.Bahçe A.Ş. 18 Ağustos
0-2
Joshua King, Serdar Dursun
25 Ağustos
1-4
Marvin Martins / İsmail Yüksek, İrfan Kahveci (2), Mert Hakan Yandaş
FC Zürich3–1Heart of Midlothian18 Ağustos
2-1
Adrian Guerrero, Blerim Dzemaili / Lawrence Shankland
25 Ağustos
1-0
Fabian Rohner
HJK Helsinki2–1Silkeborg IF18 Ağustos
1-0
David Browne
25 Ağustos
1-1
Malik Abubakari / Joel Felix 
Malmö FF5–1DG Sivasspor 18 Ağustos
3-1
Moustafa Zeidan, Anders Christiansen, Niklas Moisander / Leke James
25 Ağustos
2-0
Veljko Birmancevic, Thelin Isaac Kiese
Ferencvárosi TC4–1Shamrock Rovers18 Ağustos
4-0
Carlos Auzqui, Adama Traore 34′ (2), Eldar Civi
25 Ağustos
0-1
Andy Lyons
Apollon Limassol2–2
(1-3 pen.)
Olympiacos FC18 Ağustos
1-1
Rangelo Janga / Hwang In-Beom
25 Ağustos
1-1
Ioannis Pittas / Giorgos Masouras (1-3 pen.)
FC Pyunik Yerevan0–0
(2-3 pen.)
Sheriff Tiraspol18 Ağustos
0-0
25 Ağustos
0-0
(2-3 pen.)
PFC Ludogorets Razgrad4–3FK Zalgiris18 Ağustos
1-0
Ivan Tatomirovic (og)
25 Ağustos
3-3
Matias Tissera (2), Olivier Verdon / Fabien Ourega, Oliver Buff Renan Oliveira

Grup Aşaması

2022-2023 UEFA Avrupa Ligi Grup Aşaması Maç Fikstürü

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Arsenal65018:315Round 16
2PSV Eindhoven641115:413Play-off
3Bodø/Glimt61145:1042022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4FC Zürich61055:163

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1F.Bahçe A.Ş.642013:714Round 16
2Stade Rennais F.C.633011:812Play-off
3AEK Larnaca61137:1052022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4Dinamo Kiev60055:111

C Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Real Betis651012:416Round 16
2AS Roma 531211:710Play-off
3PFC Ludogorets Razgard52138:972022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4HJK Helsinki60152:131

D Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Union Saint-Gilloise641111:713Round 16
21.FC Union Berlin64024:212Play-off
3S.C. Braga63129:7102022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4Malmö FF60063:110

E Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Real Sociedad650110:215Round 16
2Manchester United650110:315Play-off
3FC Sheriff Tiraspol52044:1062022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4AC Omonia Nicosia60063:120

F Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Feyenoord622213:98Round 16
2FC Midtjylland622212:88Play-off
3SS Lazio 62229:982022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4Sturm Graz62228:108

G Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1SC Freiburg642013:314Round 16
2FC Nantes63036:119Play-off
3Qarabaq FK62229:582022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4Olympiacos FC60242:112

H Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Ferencvarosi TC63128:910Round 16
2AS Monaco FC63129:810Play-off
3Trabzonspor A.Ş.630311:992022-23 UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-off Round
4Red Star Belgrade62049:116

Final Aşaması

GrupGrup Kazananı
(Round 16 oynayacak)
Grup İkincisi
(Play-off oynayacak)
AArsenalPSV Eindhoven
BF.Bahçe A.Ş.Stade Rennais F.C.
CReal BetisAS Roma 
DUnion Saint-Gilloise1. FC Union Berlin
EReal SociedadManchester United
FFeyenoordFC Midtjylland
GSC FreiburgFC Nantes
HFerencvárosAS Monaco FC
GrupŞampiyonlar Ligi Üçüncüleri
(Play-off oynayacak)
AAFC Ajax
BBayer Leverkusen 
CFC Barcelona
DSporting CP
ERed Bull Salzburg
FShakhtar Donetsk
GSevilla FC
HJuventus

Play-off

1. TakımToplam
Skor
2. Takım1. Maç2. Maç
FC Barcelona1Manchester United16 Şubat 202323 Şubat 2023
Juventus2FC Nantes16 Şubat 202323 Şubat 2023
Sporting CP3FC Midtjylland16 Şubat 202323 Şubat 2023
Shakhtar Donetsk 4Stade Rennais F.C.16 Şubat 202323 Şubat 2023
AFC Ajax51. FC Union Berlin16 Şubat 202323 Şubat 2023
Bayer Leverkusen 6AS Monaco FC16 Şubat 202323 Şubat 2023
Sevilla FC7PSV Eindhoven16 Şubat 202323 Şubat 2023
Red Bull Salzburg 8AS Roma 16 Şubat 202323 Şubat 2023

Round 16

Çeyrek Final

Yarı Final

Final

31 Mayıs 2022Puskás Aréna, Budapeşte

İstatistik

Gol Krallığı

SıraOyuncu (Takımı)Gol
1Vitinha (SC Braga)
Santiago Giménez (Feyenoord)
4

Asist Krallığı

SıraOyuncu (Takımı)Asist
1Evander (FC Midtjylland)5
2Anastasios Bakasetas (Trabzonspor)4
2021-222023-24

UEFA Avrupa Ligi