2021 Asya (AFC) Şampiyonlar Ligi

2021 AFC Şampiyonlar Ligi, Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) tarafından organize edilen Asya'nın önde gelen kulüp futbol turnuvasının 40. ve mevcut AFC Şampiyonlar Ligi unvanı altında 19.'su olacak.
Turnuva, grup aşamasında önceki 32 takımdan bir artışla 40 takımın dahil olduğu ilk turnuva olacak. Turnuvanın kazananları, yerel performansları ile kalifiye olmamışlarsa, otomatik olarak 2022 AFC Şampiyonlar Ligi'ne eleme play-off'larına girmeye hak kazanacaklar. 2021 AFC Şampiyonlar Ligi'nin kazananları, Japonya'daki 2021 FIFA Dünya Kulüpler Kupası'na da katılmaya hak kazanacaklar ve Japonya'dan iseler, ikinciler de hak kazanacak.

Katılan Takımlar

Batı Bölgesi Gruplara Katılacak Takımlar (Grup A-E)
TakımlarEleme Methodu
Al Duhail SC2019–20 Qatar Stars League Şampiyonu
Al Sadd SC2020 Emir of Qatar Cup Şampiyonu
Al-Rayyan SC2019–20 Qatar Stars League İkincisi
Al-Hilal SFC2019–20 Saudi Professional League Şampiyonu
Al-Nassr FC2019–20 Saudi Professional League İkincisi
Al-Ahli FC2019–20 Saudi Professional League Üçüncüsü
Persepolis FC2019–20 Persian Gulf Pro League Şampiyonu
Tractor SC2019–20 Hazfi Cup Şampiyonu
Sharjah FC2018–19 UAE Pro League Şampiyonu
Shabab al-Ahli Club2018–19 UAE President’s Cup Şampiyonu
Al-Shorta2018–19 Iraqi Premier League Şampiyonu
FC Pakhtakor Tashkent2020 Uzbekistan Super League Şampiyonu
Al-Wehdat2020 Jordanian Pro League Şampiyonu
FC Goa2019–20 Indian Super League regular season Şampiyonu
FC Istiklol2020 Tajikistan Higher League Şampiyonu
FC Köpetdag2020 Ýokary Liga Şampiyonu
Play-off’a katılacak takımlar
TakımlarEleme Methodu
Al-Gharafa2019–20 Qatar Stars League 3rd place or 4th place
Al Wehda Club2019–20 Saudi Professional League 4th place
Esteghlal FC2019–20 Persian Gulf Pro League runners-up
Foolad Khuzestan FC 2019–20 Persian Gulf Pro League Üçüncüsü
Al-Wahda2018–19 UAE Pro League Üçüncüsü
Al-Ain2018–19 UAE Pro League 4th place
Al-Zawraa2018–19 Iraq FA Cup winners
Al-Quwa Al-Jawiya2018–19 Iraqi Premier League runners-up
Ön Eleme’ye katılacak takımlar
TakımlarEleme Methodu
Al-Quwa Al-Jawiya2018–19 Iraqi Premier League İkincisi
FC AGMK2020 Uzbekistan Super League Üçüncüsü
Doğu Bölgesi Gruplara Katılacak Takımlar (Grup F-J)
TakımlarEleme Methodu
Jiangsu Suning2020 Chinese Super League Şampiyonu
Guangzhou Evergrande2020 Chinese Super League İkincisi
Shandong Luneng Taishan2020 Chinese FA Cup Şampiyonu
Kawasaki Frontale2020 J1 League Şampiyonu
Gamba Osaka2020 Emperor’s Cup winners or 2020 J1 League İkincisi
Nagoya Grampus2020 J1 League İkincisi
Jeonbuk Hyundai Motors2020 K League 1 Şampiyonu
Ulsan Hyundai2020 K League 1 İkincisi
BG Pathum United2020–21 Thai League 1 1st place after first half of season
Port2020–21 Thai League 1 2nd place after first half of season
Sydney FC2020 A-League Grand Final Şampiyonu
United City2020 Philippines Football League Şampiyonu
Viettel2020 V.League 1 Şampiyonu
Johor Darul Ta’zim2020 Malaysia Super League Şampiyonu
Tampines Rovers2020 Singapore Premier League İkincisi
Kitchee2019–20 Hong Kong Premier League Şampiyonu
Play-off’a katılacak takımlar
TakımlarEleme Methodu
Beijing Sinobo Guoan FC2020 Chinese Super League Üçüncüsü
Cerezo Osaka2020 J1 League Üçüncüsü
Pohang Steelers2020 K League 1 Üçüncüsü
Daegu FC2020 K League 1 1 5th place
Ratchaburi Mitr Phol2020–21 Thai League 1 3rd place after first half of season
Chiangrai United2020–21 Thai League 1 4th place after first half of season
Ön Eleme’ye katılacak takımlar
TakımlarEleme Methodu
Melbourne City2019–20 A-League regular season İkincisi
Brisbane Roar2019–20 A-League regular season Dördüncüsü
Kaya–Iloilo2020 Philippines Football League İkincisi
Shan United2020 Myanmar National League Şampiyonu

Takvim

Tur Hafta Kura Tarihleri 1. Maçlar 2. Maçlar
Preliminary stage Preliminary round 1 No draw 19 January 2021
Preliminary round 2 26 January 2021
Play-off stage Play-off round 2 February 2021
Group stage Matchday 1 TBD 15–16 February 2021 (W); 23–24 February 2021 (E)
Matchday 2 22–23 February 2021 (W); 2–3 March 2021 (E)
Matchday 3 8–9 March 2021 (W); 16–17 March 2021 (E)
Matchday 4 5–7 April 2021
Matchday 5 19–21 April 2021
Matchday 6 3–5 May 2021
Knockout stage Round of 16 17–19 May 2021 24–26 May 2021
Quarter-finals TBD 23–25 August 2021 13–15 September 2021
Semi-finals 28–29 September 2021 19–20 October 2021
Final 21 November 2021 27 November 2021

Eleme Play-off

Doğu Bölge

TarihStadyum, Şehir1. Takım Sonuç 2. Takım
Brisbane Roar Kaya–Iloilo

Play-off

Batı Bölge

TarihStadyum, Şehir1. Takım Sonuç 2. Takım
07-04-2021Suheim bin Hamad Stadium, DohaAl-Gharafa0-1
Jovan Dokiç
AGMK
07-04-2021King Abdul Aziz Stadium, MeccaAl Wehda Club1-1
Youssoufou Niakaté / Aymen Hussein Ghadhban (2-3 pen.)
Al-Quwa Al-Jawiya
09-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, Riyadh, (Saudi Arabia)Foolad4-0
Saleh Hardani, Luciano Pereira Mendes (2), Ayanda Patosi
Al-Ain (BAE)
07-04-2021Al Nahyan Stadium, Abu DhabiAl-Wahda2-1
Omar Maher Kharbin, Khalil Ibrahim Al-Hammadi / Alaa Abdul-Zahra Khashen Al-Azzawi
Al-Zawraa

Doğu Bölge

TarihStadyum, Şehir1. Takım Sonuç 2. Takım
Shanghai PortÖn Eleme 1. Kazananı
Cerezo OsakaMelbourne City
Daegu FCChiangrai United

Grup Aşaması

A Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Istiklol631210-8101/16 Turu
2Al-Hilal SFC (Sau)631211-910En İyi İkinciler Sıralaması
3Shabab Al-Ahli62136-67
4AGMK62139-137
15-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhIstiklol0-0Shabab Al-Ahli
15-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, RiyadhAl-Hilal SFC2-2
Sardor Rakhmanov (og), Luciano Vietto / Zafar Polvonov, Sanjar Shaakhmedov
AGMK
18-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, RiyadhShabab Al-Ahli0-2
Bafetimbi Gomis, Andre Carrillo
Al-Hilal SFC
18-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhAGMK2-3
Zafar Polvonov (2) / Jovan Djokic (og), Manuchekhr Nasrulloyevich Dzhalilov, Muhammadjon Rakhimov
Istiklol
21-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, RiyadhAl-Hilal SFC3-1
Ali Al-Boleahi, Hattan Bahebri (2) / Vahdat Hanonov
Istiklol
21-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhAGMK2-1
Jovan Djokic, Akramjon Komilov / Ahmad Alhashmi
Shabab Al-Ahli
24-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, RiyadhIstiklol4-1
Manuchekhr Dzhalilov (2), Manuchekhr Safarov (2) / Bafetimbi Gomis
Al-Hilal SFC
24-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhShabab Al-Ahli3-1
Harib Abdullah, Carlos Eduardo, Ahmed Alhasmi / Shohruh Gadoev
AGMK
27-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhShabab Al-Ahli0-1
Alisher Dzhalilov
Istiklol
27-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, RiyadhAGMK0-3
Luciano Vietto, Bafetimbi Gomis, Yasir Al Shahrani
Al-Hilal SFC
30-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhIstiklol1-2
Rustam Soirov / Zafar Polvonov, Jovan Djokic
AGMK
30-04-2021Prince Faisal bin Fahd Stadium, RiyadhAl-Hilal SFC0-2
Igor da Cruz (2)
Shabab Al-Ahli

B Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Sharjah FC63219-6111/16 Turu
2Tractor Sports Club62406-310En İyi İkinciler Sıralaması
3Pakhtakor Tashkent FK61416-87
4Al-Quwa Al-Jawiya60242-62
14-04-2021Sharjah Stadium, SharjahPakhtakor Tashkent FK3-3
Dragan Ceran, Sharof Mukhiddinov, Khojimat Erkinov / Ashkan Dejagah, Mohammad Abbaszadeh (2)
Tractor Sports Club
14-04-2021Sharjah Stadium, SharjahSharjah FC1-0
Khaled Ba Wazir
Al-Quwa Al-Jawiya
17-04-2021Sharjah Stadium, SharjahAl-Quwa Al-Jawiya0-0Pakhtakor Tashkent FK
17-04-2021Sharjah Stadium, SharjahTractor Sports Club0-0Sharjah FC
20-04-2021Sharjah Stadium, SharjahAl-Quwa Al-Jawiya0-0Tractor Sports Club
20-04-2021Sharjah Stadium, SharjahSharjah FC4-1
Khaled Ba Wazir, Salem Saleh, Caio, Luanzinho / Dragan Ceran
Pakhtakor Tashkent FK
23-04-2021Sharjah Stadium, SharjahTractor Sports Club1-0
Mehdi Tikdarinejad
Al-Quwa Al-Jawiya
23-04-2021Sharjah Stadium, SharjahPakhtakor Tashkent FK1-1
Eren Derdiyok / Mohamed Khalfan Ali
Sharjah FC
26-04-2021Sharjah Stadium, SharjahTractor Sports Club0-0Pakhtakor Tashkent FK
26-04-2021Sharjah Stadium, SharjahAl-Quwa Al-Jawiya2-3
Jeferson Collazos (2) / Khalid Abdulraheem Mohamed Bawazir, Salem Saleh (2)
Sharjah FC
29-04-2021Sharjah Stadium, SharjahPakhtakor Tashkent FK1-0
Polatkhoja Kholdorkhonov 
Al-Quwa Al-Jawiya
29-04-2021Sharjah Stadium, SharjahSharjah FC0-2
Mohammad Abbaszadeh (2)
Tractor Sports Club

C Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Esteghlal6
2114-8111/16 Turu
2Al Duhail SC623111-99En İyi İkinciler Sıralaması
3Al-Ahli FC (Sau)62319-89
4Al-Shorta61053-123
15-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl Duhail SC2-0
Hussam Kadhim (og), Edmilson Junior 
Al-Shorta
15-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahEsteghlal5-2
Farshid Esmaeili, Mohammad Naderi, Mohammad Naderi (2), Cheick Tidiane Diabaté / Omar Jehad al-Somah (2)
Al-Ahli FC
18-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl-Ahli FC1-1
Omar Jehad al-Somah / Michael Olunga
Al Duhail SC
18-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl-Shorta0-3
Farshid Esmaeili, Cheick Tidiane Diabaté, Mohammad Naderi
Esteghlal
21-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl Duhail SC4-3
Michael Olunga (3), Abdullah Al Ahrak  / Cheick Diabate, Amir Motahari, Farshid Esmaeili
Esteghlal
21-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl-Shorta0-3
Abdullah Hassoun Tarmin, Driss Fettouhi, Abdulrahman Ghareeb
Al-Ahli FC
24-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl-Ahli FC2-1
Omar Al-Somah, Abdulrahman Ghareeb / Fahad Youssef
Al-Shorta
24-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahEsteghlal2-2
Cheick Diabate, Mehdi Ghaedi / Michael Olunga (2)
Al Duhail SC
27-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl-Shorta2-1
Amjad Attwan, Mohammed Dawood / Michael Olunga
Al Duhail SC
27-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl-Ahli FC0-0Esteghlal
30-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahEsteghlal1-0
Cheick Diabate 
Al-Shorta
30-04-2021King Abdullah Sports City, JeddahAl Duhail SC1-1
Michael Olunga / Asiri Haitham
Al-Ahli FC

D Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Al-Nassr FC63219-5111/16 Turu
2Al Sadd SC63129-710En İyi İkinciler Sıralaması
3Al-Wehdat62134-77
4Foolad61233-65
14-04-2021King Saud University Stadium, RiyadhAl-Wehdat0-0Al-Nassr FC
14-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhAl Sadd SC1-1
Yusuf Abdurisag / Luciano Chimba
Foolad
17-04-2021King Saud University Stadium, RiyadhAl-Nassr FC3-1
Abderrazak Hamdallah, Abdulmajeed Al Sulaiheem, Khalid Al Ghannam / Santi Cazorla
Al Sadd SC
17-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhFoolad1-0
Luciano Chimba
Al-Wehdat
20-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhAl Sadd SC3-1
Baghdad Bounedjah, Boualem Khoukhi, Hassan Al Haidos / Ahmed Samir 
Al-Wehdat
20-04-2021King Saud University Stadium, RiyadhFoolad1-1
Abdulelah Al Amri (k.k.) / Petros
Al-Nassr FC
23-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhAl-Wehdat0-2
Santi Cazorla, Ali Assadalla
Al Sadd SC
23-04-2021King Saud University Stadium, RiyadhAl-Nassr FC2-0
Abdulfattah Asiri, Abderrazak Hamdallah
Foolad
26-04-2021King Saud University Stadium, RiyadhAl-Nassr FC1-2
Abderrazak Hamdallah / Abdulaziz N’Diaye, Ahmad Zreik
Al-Wehdat
26-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhFoolad0-1
Tae-Hee Nam
Al Sadd SC
29-04-2021King Fahd International Stadium, RiyadhAl-Wehdat1-0
Hassan “Soony” Ali Saad
Foolad
29-04-2021King Saud University Stadium, RiyadhAl Sadd SC1-2
Santi Cazorla / Abderrazak Hamdallah, Abdulelah Al-Amri
Al-Nassr FC

E Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Persepolis650114-5151/16 Turu
2Al-Wahda64117-313En İyi İkinciler Sıralaması
3Football Club Goa60332-93
4Al-Rayyan SC60246-122
14-04-2021Fatorda Stadium, MargaoPersepolis1-0
Jalal Hosseini
Al-Wahda
14-04-2021Fatorda Stadium, MargaoFootball Club Goa0-0Al-Rayyan SC
17-04-2021Fatorda Stadium, MargaoAl-Wahda0-0Football Club Goa
17-04-2021Fatorda Stadium, MargaoAl-Rayyan SC1-3
Naif Al-Hadhrami / Kamal Kamyabinia, Shahriar Moghanlou (2)
Persepolis
20-04-2021Fatorda Stadium, MargaoAl-Wahda3-2
Manea Aydh, Khalil Ibrahim Al Hammadi, Juma Fares / Shoja Khalilzadeh, Abdulaziz Hatem
Al-Rayyan SC
20-04-2021Fatorda Stadium, MargaoPersepolis2-1
Mehdi Torabi, Ehsan Hosseini / Edu Bedia
Football Club Goa
23-04-2021Fatorda Stadium, MargaoAl-Rayyan SC0-1
Omar Khribin
Al-Wahda
23-04-2021Fatorda Stadium, MargaoFootball Club Goa0-4
Mehdi Torabi, Kamaleddin Kamyabinia, Isa Alekasir, Shahriar Moghanlou
Persepolis
26-04-2021Fatorda Stadium, MargaoAl-Wahda1-0
Tim Matavz 
Persepolis
26-04-2021Fatorda Stadium, MargaoAl-Rayyan SC1-1
Ali Ferydoon / Jorge Ortiz Mendoza
Football Club Goa
29-04-2021Fatorda Stadium, MargaoPersepolis4-2
Shahriar Moghanlou, Ehsan Pahlevan, Hossein Kanaani, Isa Alekasir / Yohan Boli (2)
Al-Rayyan SC
29-04-2021Fatorda Stadium, MargaoFootball Club Goa0-2
Omar Khribin, Mohammed Al Menhali
Al-Wahda

F Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1BG Pathum United1/16 Turu
2Ulsan HyundaiEn İyi İkinciler Sıralaması
3Viettel
4

G Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Pohang Steelers1/16 Turu
2Nagoya GrampusEn İyi İkinciler Sıralaması
3Johor Darul Ta’zim
4Ratchaburi Mitr Phol

H Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Jeonbuk Hyundai Motors1/16 Turu
2Gamba OsakaEn İyi İkinciler Sıralaması
3Tampines Rovers
4Sydney FC

I Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Kawasaki Frontale1/16 Turu
2Beijing Sinobo Guoan FCEn İyi İkinciler Sıralaması
3United City
4

J Grubu

SıraTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1Guangzhou F.C.1/16 Turu
2Port FCEn İyi İkinciler Sıralaması
3Kitchee FC
4

En İyi İkinciler Sıralaması

Batı Bölgesi

SıraGrupTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1EAl-Wahda64117-3131/16 Turu
2BTractor 62406-3101/16 Turu
3AAl-Hilal (Sau)631211-9101/16 Turu
4DAl Sadd63129-710
5CAl-Duhail623111-99

Doğu Bölgesi

SıraGrupTakımOGBMGollerPuanAçıklama
1FF21/16 Turu
2GG21/16 Turu
3HH21/16 Turu
4II2
5JJ2

Eleme Aşaması

1/16 Turu

Batı Bölgesi
13/14 Eylül 2021IstiklolPersepolis
13/14 Eylül 2021Sharjah FCAl-Wahda
13/14 Eylül 2021EsteghlalAl-Hilal SFC
13/14 Eylül 2021Al-Nassr FCTractor
Doğu Bölgesi
14/15 Eylül 2021
14/15 Eylül 2021
14/15 Eylül 2021
14/15 Eylül 2021

Çeyrek Final

Yarı Final

Final

Gol Krallığı

SıraFutbolcu (Takımı)Gol
1Michael Olunga (Al-Duhail)9
2Cheick Diabate (Esteghlal)5
3Mohammad Abbaszadeh (Tractor)
Omar Al Somah (Al-Ahli)
Abderazak Hamdallah (Al-Nassr)
Shahriyar Moghanlou (Persepolis)
Zafar Polvonov (AGMK)

20202022

AFC Champions League