WTA Rosmalen Grass Court Championships

Rosmalen Çim Kort Şampiyonası, sponsor olduğu adıyla 2018'den beri Libéma Açık, (eski adıyla Continental Grass Court Şampiyonası, Heineken Trophy, Ordina Open, UNICEF Open, Topshelf Open ve RICOH Open) bir profesyoneldir. Hollanda'nın 's-Hertogenbosch (Den Bosch) şehrinin eteklerinde, Rosmalen kasabasında düzenlenen tenis turnuvası. Erkekler ve kadınlar tenis maçları, Autotron kongre merkezindeki açık havadaki çim kortlarda oynanır ve ATP Tour ve WTA Tour'da bir sahne oluşturur. [daha iyi kaynak gerekli]

1989'da Rosmalen'de Miloslav Mečíř tarafından kazanılan sekiz oyunculu iki gruplu bir robin davet turnuvası düzenlendi. Ertesi yıl, 1990, turnuva yeni kurulan ATP Tour'un bir parçası oldu ve resmi olarak Continental Grass Court Şampiyonası olarak adlandırıldı. Kurulduğu zaman, kıta Avrupa'sında düzenlenen tek çim kort etkinliğiydi.[a] Turnuva tenis profesyonelleri tarafından Wimbledon Şampiyonasına hazırlık olarak kullanılıyor ve Wimbledon'dan önceki hafta 2014'e kadar gerçekleştirildi. 2015'ten itibaren Fransa Açık'ı takip eden hafta yapılır. 1996'da turnuvaya Wilkinson Şampiyonası adlı bir tek bayanlar ve çiftler etkinliği eklendi.

Erkekler ATP Tour'da bir ATP 250 etkinliği ve kadınlar WTA Tour'da bir WTA 250 etkinliği olarak sınıflandırılır.

Tek Bayanlar

SeneŞampiyonFinalistFinal Skor
1996Anke HuberHelena Suková6–4, 7–6 (7–2)
1997Ruxandra DragomirMiriam Oremans5–7, 6–2, 6–4
1998Julie Halard-DecugisMiriam Oremans6–3, 6–4
1999Kristina BrandiSilvija Talaja6–0, 3–6, 6–1
2000Martina HingisRuxandra Dragomir6–2, 3–0, retired
2001Justine HeninKim Clijsters6–4, 3–6, 6–3
2002Eleni DaniilidouElena Dementieva3–6, 6–2, 6–3
2003Kim ClijstersJustine Henin-Hardenne6–7 (4–7) , 3–0, retired
2004Mary PierceKlára Koukalová7–6 (8–6) , 6–2
2005Klára KoukalováLucie Šafářová3–6, 6–2, 6–2
2006Michaëlla KrajicekDinara Safina6–3, 6–4
2007Anna ChakvetadzeJelena Janković7–6 (7–2) , 3–6, 6–3
2008Tamarine TanasugarnDinara Safina7–5, 6–3
2009Tamarine Tanasugarn Yanina Wickmayer6–3, 7–5
2010Justine Henin   Andrea Petkovic3–6, 6–3, 6–4
2011Roberta VinciJelena Dokić6–7 (7–9) , 6–3, 7–5
2012Nadia PetrovaUrszula Radwańska6–4, 6–3
2013Simona HalepKirsten Flipkens6–4, 6–2
2014Coco VandewegheZheng Jie6–2, 6–4
2015Camila GiorgiBelinda Bencic7–5, 6–3
2016Coco Vandeweghe   Kristina Mladenovic7–5, 7–5
2017Anett KontaveitNatalia Vikhlyantseva6–2, 6–3
2018Aleksandra KrunićKirsten Flipkens6–7 (0–7) , 7–5, 6–1
2019Alison RiskeKiki Bertens0–6, 7–6 (7–3) , 7–5
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Ekaterina Alexandrova (Rusya)Aryna Sabalenka (Belarus)7–5, 6–0
2023

Çift Bayanlar

SeneŞampiyonFinalistFinal Skor
1996  Larisa Savchenko Neiland    Kristie Boogert  6–4, 7–6 (9–7)
  Brenda Schultz-McCarthy  Helena Suková
1997  Eva Melicharová    Karina Habšudová  6–3, 7–6 (8–6)
  Helena Vildová  Florencia Labat
1998  Sabine Appelmans    Cătălina Cristea  6–7 (4–7) , 7–6 (8–6) , 7–6 (7–5)
  Miriam Oremans  Eva Melicharová
1999  Silvia Farina    Cara Black  7–5, 7–6 (7–2)
  Rita Grande  Kristie Boogert
2000  Erika deLone    Catherine Barclay  7–6 (8–6) , 4–3 retired
  Nicole Pratt  Karina Habšudová
2001  Ruxandra Dragomir Ilie    Kim Clijsters  7–6 (7–5) , 6–7 (5–7) , 6–4
  Nadia Petrova  Miriam Oremans
2002  Catherine Barclay    Bianka Lamade  6–4, 7–5
  Martina Müller  Magdalena Maleeva
2003  Elena Dementieva    Mary Pierce  2–6, 6–3, 6–4
  Lina Krasnoroutskaya  Nadia Petrova
2004  Lisa McShea    Jelena Kostanić  7–6 (7–3) , 6–3
  Milagros Sequera  Claudine Schaul
2005  Anabel Medina Garrigues    Iveta Benešová  6–4, 2–6, 7–6 (13–11)
  Dinara Safina  Nuria Llagostera Vives
2006  Yan Zi    Ana Ivanovic  3–6, 6–2, 6–2
  Zheng Jie  Maria Kirilenko
2007  Chan Yung-jan    Anabel Medina Garrigues  7–5, 6–2
  Chuang Chia-jung  Virginia Ruano Pascual
2008  Marina Erakovic  Līga Dekmeijere6–3, 6–2
  Michaëlla Krajicek  Angelique Kerber
2009  Sara Errani    Michaëlla Krajicek  6–4, 5–7, [13–11]
  Flavia Pennetta  Yanina Wickmayer
2010  Alla Kudryavtseva    Vania King  3–6, 6–3, [10–6]
  Anastasia Rodionova  Yaroslava Shvedova
2011  Barbora Záhlavová-Strýcová    Dominika Cibulková  1–6, 6–4, [10–7]
  Klára Zakopalová  Flavia Pennetta
2012  Sara Errani   (2)   Maria Kirilenko  6–4, 3–6, [11–9]
  Roberta Vinci  Nadia Petrova
2013  Irina-Camelia Begu    Dominika Cibulková  4–6, 7–6 (7–3) , [11–9]
  Anabel Medina Garrigues (2)  Arantxa Parra Santonja
2014  Marina Erakovic   (2)   Michaëlla Krajicek  0–6, 7–6 (7–5) , [10–8]
  Arantxa Parra Santonja  Kristina Mladenovic
2015  Asia Muhammad    Jelena Janković  6–3, 7–5
  Laura Siegemund  Anastasia Pavlyuchenkova
2016  Oksana Kalashnikova    Xenia Knoll  6–1, 6–1
  Yaroslava Shvedova  Aleksandra Krunić
2017  Dominika Cibulková    Kiki Bertens  4–6, 6–4, [10–6]
  Kirsten Flipkens  Demi Schuurs
2018  Elise Mertens    Kiki Bertens  3–3, retired
  Demi Schuurs  Kirsten Flipkens
2019  Shuko Aoyama    Lesley Kerkhove  7–5, 6–3
  Aleksandra Krunić  Bibiane Schoofs
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Ellen Perez (Avustralya)
Tamara Zidanšek (Slovenya)
Veronika Kudermetova (Rusya)
Elise Mertens (Belçika)
6–3, 5–7, [12–10]
2023