World Youth Archery Championships Recurve Junior

Men’s Individual

YearLocationGoldSilverBronze
1991SandefjordVictor Wunderle (USA)
1993MolietsBair Badenov (RUS)
1994RoncegnoVictor Wunderle (USA)
1996Chula VistaJackson Fear (AUS)
1998SunneOh Jin-Hyek (South Korea))
2000BelfortChung Young-Soo (South Korea)
2002NymburkAnton Prylepau (BLR)
2004LilleshallTim Cuddihy (AUS)
2006MéridaRomain Girouille (FRA)
2008AntalyaLuca Melotto (ITA)
2009OgdenSung Woo-Kyeong (South Korea)
2011LegnicaSung Woo-Kyeong (South Korea)
2013WuxiRobin Ramaekers (BEL)Kacper Sierakowski (Poland)Vitaliy Komonyuk (Ukraine)
2015YanktonMin Byeong-yeon (South Korea)
2017RosarioTaeyeong Jeong (South Korea)Han Jae-yeop (South Korea)Ricardo Soto (Chile)
2019MadridKim Hyeonjong (South Korea)Jack Williams (United States)Lee Jinyong (South Korea)

Women’s Individual

YearLocationGoldSilverBronze
1991SandefjordDenise Parker (USA)
1993MolietsKarin Larsson (SWE)
1994RoncegnoKang Hyun-Ji (South Korea)
1996Chula VistaKang Hyun-Ji (South Korea)
1998SunneKim Nam-Soon (South Korea)
2000BelfortChoi Ok-Nam (South Korea)
2002NymburkKim Yu-Mi (South Korea)
2004LilleshallJo Eun-Ji (South Korea)
2006MéridaKim So-Yun (South Korea)
2008AntalyaMikie Zushi (JPN)
2009OgdenLee Yu-Jin (South Korea)
2011LegnicaDeepika Kumari (IND)
2013WuxiJeon Sung-Eun (South Korea)Sim Ye-Ji (South Korea)Lim Hee-Seon (South Korea)
2015YanktonPeng Chia-mao (TPE)
2017RosarioKim Kyoung-eun (South Korea)Kuo Ting-an (Chinese Taipei)Melanie Gaubil (France)
2019MadridValentina Acosta Giraldo (Colombia)Ana Paula Vasquez (Mexico)Jang Min Hee (South Korea)

Men’s Team

YearLocationGoldSilverBronze
1991  SandefjordSoviet Union
1993  MolietsUnited States
1994  RoncegnoItaly
1996  Chula VistaSouth Korea
1998  SunneSouth Korea
2000  BelfortGermany
2002  NymburkSouth Korea
2004  Lilleshall
2006  MéridaGermany
2008  AntalyaAustralia
2009  OgdenSouth Korea
2011  LegnicaSouth Korea
2013  WuxiRussia
Galsan Bazarzhapov
Bolot Tsybzhitov
Beligto Tsynguev
United States
Jeremiah Cusick
Daniel McLaughlin
Sean McLaughlin
Netherlands
Jesher Appels
Mitch Dielemans
Sjef van den Berg
2015  YanktonSouth Korea
2017  RosarioSouth Korea
Han Jae-yeop
Jeong Tae-yeong
Heo Jae-woo
India
Jemson Singh Ningthoujam
Shukmani Gajanan Babrekar
Atul Verma
Russia
Erdem Irdyneev
Alexey Krivolap
Erdem Tsydypov
2019  MadridSouth KoreaJapanNetherlands

Women’s Team

YearLocationGoldSilverBronze
1991  SandefjordItaly
1993  MolietsSweden
1994  RoncegnoSouth Korea
1996  Chula VistaSouth Korea
1998  SunneChina
2000  BelfortSouth Korea
2002  NymburkSouth Korea
2004  Lilleshall
2006  MéridaSouth Korea
2008  AntalyaChina
2009  OgdenSouth Korea
2011  LegnicaSouth Korea
2013  WuxiUkraine
Anastasia Pavlova
Polina Rodionova
Lidiia Sichenikova
South Korea
Jeon Sung-Eun
Lim Hee-Seon
Sim Ye-Ji
China
Zhang Xinyan
Zhu Jiani
Zhu Yuwei
2015  YanktonSouth Korea
2017  RosarioItaly
Vanessa Landi
Lucilla Boari
Tatiana Andreoli
China
Xu Zhiyun
Long Xiaoqing
Li Jiaman
Chinese Taipei
Ku Yun-Fei
Kuo Ting-An
Lin Chih-Yu
2019  MadridSouth KoreaChinese TaipeiSpain

Mixed Team

YearLocationGoldSilverBronze
2011  LegnicaSouth Korea
2013  WuxiSouth Korea
Sim Ye-Ji
Kim Joo-Wan
Spain
Mirene Etxeberria
Miguel Alvarino Garcia
Russia
Kristina Timofeeva
Bolot Tsybzhitov
2015  YanktonSouth Korea
2017  RosarioIndia
Ankita Bhakat
Jemson Singh Ningthoujam
Russia
Svetlana Gomboeva
Erdem Irdyneev
Turkey
Mete Gazoz
Yasemin Anagoz
2019  MadridSouth KoreaFranceChina