World Wrestling Championships Men’s Greco-Roman

55 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2002 Moscow Geidar Mamedaliyev (RUS) Nepes Gukulow (TKM) Hassan Rangraz (IRI)
2003 Créteil Dariusz Jabłoński (POL) Im Dae-won (KOR) Lázaro Rivas (CUB)
2005 Budapest Hamid Sourian (IRI) Park Eun-chul (KOR) István Majoros (HUN)
 Yermek Kuketov (KAZ)
2006 Guangzhou Hamid Sourian (IRI) Rovshan Bayramov (AZE) Park Eun-chul (KOR)
 Lindsey Durlacher (USA)
2007 Baku Hamid Sourian (IRI) Park Eun-chul (KOR) Nazyr Mankiev (RUS)
 Kristijan Fris (SRB)
2009 Herning Hamid Sourian (IRI) Roman Amoyan (ARM) Rovshan Bayramov (AZE)
 Håkan Nyblom (DEN)
2010 Moscow Hamid Sourian (IRI) Choi Gyu-jin (KOR) Roman Amoyan (ARM)
 Nazyr Mankiev (RUS)
2011 Istanbul Rovshan Bayramov (AZE) Elbek Tazhyieu (BLR) Li Shujin (CHN)
 Bekkhan Mankiev (RUS)
2013 Budapest Yun Won-chol (PRK) Choi Gyu-jin (KOR) Roman Amoyan (ARM)
 Péter Módos (HUN)
2018 BudapestEldaniz Azizli (Azerbaycan)Zholaman Sharshenbekov (Kırgızistan)Nugzari Tsurtsumia (Gürcistan)
Ekrem Öztürk (Türkiye)
2019 Nur SultanNugzari Tsurtsumia (Gürcistan)Khorlan Zhakansha (Kazakistan)Eldaniz Azizli (Azerbaycan)
Shota Ogawa (Japonya)
2021 OsloKen Matsui (Japonya)Emin Sefershaev (Rusya)Nugzari Tsurtsumia (Gürcistan)
Eldaniz Azizli (Azerbaycan)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk

60 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1911 Helsinki Antti Hyvönen (FIN) Herman Parikka (FIN) Vilhelm Lehmusvirta (FIN)
1920 Vienna Franz Reitmeier (GER) József Pongrácz (HUN) Gustav Boukal (AUT)
2002 Moscow Armen Nazaryan (BUL) Włodzimierz Zawadzki (POL) Roberto Monzón (CUB)
2003 Créteil Armen Nazaryan (BUL) Roberto Monzón (CUB) Eusebiu Diaconu (ROU)
2005 Budapest Armen Nazaryan (BUL) Ali Ashkani (IRI) Petr Švehla (CZE)
 Eusebiu Diaconu (ROU)
2006 Guangzhou Joe Warren (USA) David Bedinadze (GEO) Vyacheslav Dzhaste (RUS)
 Bünyamin Emik (TUR)
2007 Baku David Bedinadze (GEO) Makoto Sasamoto (JPN) Jung Ji-hyun (KOR)
 Eusebiu Diaconu (ROU)
2009 Herning Islambek Albiev (RUS) Dilshod Aripov (UZB) Vitaliy Rahimov (AZE)
 Nurbakyt Tengizbayev (KAZ)
2010 Moscow Hasan Aliyev (AZE) Ryutaro Matsumoto (JPN) Almat Kebispayev (KAZ)
 Jung Ji-hyun (KOR)
2011 Istanbul Omid Norouzi (IRI) Almat Kebispayev (KAZ) Ivo Angelov (BUL)
 Zaur Kuramagomedov (RUS)
2013 Budapest Ivo Angelov (BUL) Ivan Kuylakov (RUS) Woo Seung-jae (KOR)
 Elmurat Tasmuradov (UZB)
2018 Budapest Sergey Emelin (RUS)Victor Ciobanu (Moldova) Walihan Sailike (CHN)
 Aidos Sultangali (KAZ)
2019 Nur SultanKenichiro Fumita (Japan)Sergey Emelin (RUS)Mirambek Ainagulov (Kazakhstan)
Alireza Nejati (Iran)
2021 OsloVictor Ciobanu (Moldova)Zholaman Sharshenbekov (Kırgızistan)Stepan Maryanyan (Rusya)
Murad Mammadov (Azerbaycan)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk

63 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1962 Toledo Imre Polyák (HUN) Konstantin Vyrupayev (URS) Rıza Doğan (TUR)
1963 Helsingborg Gennady Sapunov (URS) Imre Polyák (HUN) Ivan Ivanov (BUL)
1965 Tampere Yury Grigoriev (URS) Martti Laakso (FIN) Lothar Schneider (GDR)
1966 Toledo Roman Rurua (URS) Leif Freij (SWE) Iraj Khorshidfar (IRI)
1967 Bucharest Roman Rurua (URS) Simion Popescu (ROU) Hideo Fujimoto (JPN)
1997 Wrocław Şeref Eroğlu (TUR) Nikolay Monov (RUS) Włodzimierz Zawadzki (POL)
1998 Gävle Mkhitar Manukyan (KAZ) Şeref Eroğlu (TUR) Choi Sang-sun (KOR)
1999 Athens Mkhitar Manukyan (KAZ) Şeref Eroğlu (TUR) Michael Beilin (ISR)
2001 Patras Vaghinak Galstyan (ARM) Kim In-sub (KOR) Michael Beilin (ISR)
2018 Budapest Stepan Maryanyan (RUS) Elmurat Tasmuradov (UZB) Rahman Bilici (TUR)
 Lenur Temirov (UKR)
2019 Nur SultanShinobu Ota (Japan)Stepan Maryanyan (Russia)Slavik Galstyan (Armenia)
Almat Kebispayev (Kazakhstan)
2021 OsloMeisam Dalkhani (İran) Leri Abuladze (Gürcistan)Kensuke Shimizu (Japonya)
Lenur Temirov (Ukrayna)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk

67 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1911 Helsinki Nestori Tuominen (FIN) Gustaf Malmström (SWE) Paul Tirkkonen (FIN)
1950 Stockholm József Gál (HUN) Gustav Freij (SWE) Tevfik Yücel (TUR)
1953 Naples Gustav Freij (SWE) Kyösti Lehtonen (FIN) Shazam Safin (URS)
1955 Karlsruhe Grigory Gamarnik (URS) Kyösti Lehtonen (FIN) Gustav Freij (SWE)
1958 Budapest Rıza Doğan (TUR) Viktor Vasin (URS) Gyula Tóth (HUN)
1961 Yokohama Avtandil Koridze (URS) Imre Polyák (HUN) Branislav Martinović (YUG)
2018 Budapest Artem Surkov (RUS) Davor Štefanek (SRB) Meirzhan Shermakhanbet (KAZ)
 Gevorg Sahakyan (POL)
2019 Nur SultanIsmael Borrero (Cuba) Artem Surkov (RUS)Frank Stäbler (Germany)
Mate Nemeš (Serbia)
2021 OsloMohammad Reza Geraei (İran) Nazir Abdullaev (Rusya) Almat Kebispayev (Kazakistan)
Ramaz Zoidze (Gürcistan)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk

72 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018 BudapestFrank Stäbler (Almanya)Bálint Korpási (Macaristan)Rasul Chunayev (Azerbaycan)
Aik Mnatsakanian (Bulgaristan)
2019 Nur SultanAbuiazid Mantsigov (Rusya)Aram Vardanian (Özbekistan)Aik Mnatsakanian (Bulgaristan)
Bálint Korpási (Macaristan)
2021 OsloMalkhas Amoyan (Ermenistan)Sergey Kutuzov (Rusya)Gevorg Sahakyan (Polonya)
Kristupas Šleiva (Litvanya)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk

77 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018 BudapestAleksandr Chekhirkin (Rusya)Tamás Lőrincz (Macaristan)Kim Hyeon-woo (Güney Kore)
Viktor Nemeš (Sırbistan)
2019 Nur SultanTamás Lőrincz (Macaristan)Alex Bjurberg Kessidis (İsveç)Mohammad Ali Geraei (İran)
Jalgasbay Berdimuratov (Özbekistan)
2021 OsloRoman Vlasov (Rusya)Sanan Suleymanov (Azerbaycan)Roland Schwarz (Almanya)
Mohammad Ali Geraei (İran)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk

82 kg.

GamesGoldSilverBronze
1969 Mar del Plata Petar Krumov (BUL) Omar Bliadze (URS) Milan Nenadić (YUG)
1970 Edmonton Anatoly Nazarenko (URS) Petar Krumov (BUL) Milan Nenadić (YUG)
1971 Sofia Csaba Hegedűs (HUN) Anatoly Nazarenko (URS) Kiril Dimitrov (BUL)
1973 Tehran Leonid Liberman (URS) Milan Nenadić (YUG) Miroslav Janota (TCH)
1974 Katowice Anatoly Nazarenko (URS) Dimitar Ivanov (BUL) Ion Enache (ROU)
1975 Minsk Anatoly Nazarenko (URS) Ion Enache (ROU) Adam Ostrowski (POL)
1977 Gothenburg Vladimir Cheboksarov (URS) Ion Draica (ROU) Momir Petković (YUG)
1978 Mexico City Ion Draica (ROU) Momir Petković (YUG) Vladimir Cheboksarov (URS)
1979 San Diego Gennady Korban (URS) Momir Petković (YUG) Pavel Pavlov (BUL)
1981 Oslo Gennady Korban (URS) Momir Petković (YUG) Ion Draica (ROU)
1982 Katowice Taymuraz Apkhazava (URS) Ion Draica (ROU) Jan Dołgowicz (POL)
1983 Kiev Taymuraz Apkhazava (URS) Lennart Lundell (SWE) Jarmo Övermark (FIN)
1985 Kolbotn Bogdan Daras (POL) Abdulbasir Battalov (URS) Klaus Mysen (NOR)
1986 Budapest Tibor Komáromi (HUN)
 Bogdan Daras (POL)
- Sorin Herțea (ROU)
 Magnus Fredriksson (SWE)
1987 Clermont-Ferrand Tibor Komáromi (HUN) Roger Gössner (FRG) Sergey Nasevich (URS)
1989 Martigny Tibor Komáromi (HUN) Mikhail Mamiashvili (URS) Magnus Fredriksson (SWE)
1990 Ostia Péter Farkas (HUN) Mikhail Mamiashvili (URS) Goran Kasum (YUG)
1991 Varna Péter Farkas (HUN) Todor Angelov (BUL) Goran Kasum (YUG)
1993 Stockholm Hamza Yerlikaya (TUR) Daulet Turlykhanov (KAZ) Murat Kardanov (RUS)
1994 Tampere Thomas Zander (GER) Tuomo Karila (FIN) Valery Tsilent (BLR)
1995 Prague Hamza Yerlikaya (TUR) Gocha Tsitsiashvili (ISR) Thomas Zander (GER)
2018 Budapest Péter Bácsi (HUN) Emrah Kuş (TUR) Maksim Manukyan (ARM)
 Viktar Sasunouski (BLR)
2019 Nur SultanLasha Gobadze (Georgia)Rafig Huseynov (Azerbaijan)Qian Haitao (China)
Saeid Abdevali (Iran)

87 kg.

GamesGoldSilverBronze
1950 Stockholm Muharrem Candaş (TUR) Gyula Kovács (HUN) Trygve Andersen (NOR)
1953 Naples August Englas (URS) Kelpo Gröndahl (FIN) Kurt Rusterholz (SUI)
1955 Karlsruhe Valentin Nikolayev (URS) Veikko Lahti (FIN) Karl-Erik Nilsson (SWE)
1958 Budapest Rostom Abashidze (URS) György Gurics (HUN) Rune Jansson (SWE)
1961 Yokohama György Gurics (HUN) Arkady Tkachev (URS) Gheorghe Popovici (ROU)
1962 Toledo Tevfik Kış (TUR) Krali Bimbalov (BUL) Anatoly Kirov (URS)
1963 Helsingborg Tevfik Kış (TUR) Branislav Simić (YUG) György Gurics (HUN)
1965 Tampere Rimantas Bagdonas (URS) Bolesław Mackiewicz (POL) Jiří Kormaník (TCH)
1966 Toledo Valentin Olenik (URS) Tevfik Kış (TUR) Franz Pötsch (AUT)
1967 Bucharest László Sillai (HUN) Valentin Olenik (URS) Wacław Orłowski (POL)
2018 Budapest Metehan Başar (TUR) Zhan Beleniuk (UKR) Artur Shahinyan (ARM)
 Robert Kobliashvili (GEO)
2019 Nur Sultan Zhan Beleniuk (UKR)Viktor Lőrincz (Hungary)Rustam Assakalov (Uzbekistan)
Denis Kudla (Germany)

97 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1962 Toledo Rostom Abashidze (URS) Boyan Radev (BUL) İsmet Atlı (TUR)
1963 Helsingborg Rostom Abashidze (URS) Nicolae Martinescu (ROU) Hamit Kaplan (TUR)
1965 Tampere Valery Anisimov (URS) Ferenc Kiss (HUN) Czesław Kwieciński (POL)
1966 Toledo Boyan Radev (BUL) Valery Anisimov (URS) Nicolae Martinescu (ROU)
1967 Bucharest Nikolay Yakovenko (URS) Boyan Radev (BUL) Nicolae Martinescu (ROU)
2018 Budapest Musa Evloev (RUS) Kiril Milov (BUL) Mehdi Aliyari (IRI)
 Mikheil Kajaia (SRB)
2019 Nur Sultan Musa Evloev (RUS)Artur Aleksanyan (Armenia)Mikheil Kajaia (SRB)
Cenk İldem (Turkey)
2021 OsloMohammad Hadi Saravi (İran) Alex Szőke (Macaristan)Artur Sargsian (Rusya)
G'Angelo Hancock (ABD)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk

130 kg.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1985 Kolbotn Igor Rostorotsky (URS) Ioan Grigoraș (ROU) Rangel Gerovski (BUL)
1986 Budapest Tomas Johansson (SWE) Vladimir Grigoriev (URS) László Klauz (HUN)
1987 Clermont-Ferrand Igor Rostorotsky (URS) Tomas Johansson (SWE) Rangel Gerovski (BUL)
1989 Martigny Aleksandr Karelin (URS) László Klauz (HUN) Tomas Johansson (SWE)
1990 Ostia Aleksandr Karelin (URS) Tomas Johansson (SWE) Rangel Gerovski (BUL)
1991 Varna Aleksandr Karelin (URS) Matt Ghaffari (USA) Rangel Gerovski (BUL)
1993 Stockholm Aleksandr Karelin (RUS) Sergei Mureiko (MDA) Tomas Johansson (SWE)
1994 Tampere Aleksandr Karelin (RUS) Héctor Milián (CUB) Petro Kotok (UKR)
1995 Prague Aleksandr Karelin (RUS) Sergei Mureiko (MDA) Matt Ghaffari (USA)
1997 Wrocław Aleksandr Karelin (RUS) Mihály Deák-Bárdos (HUN) Héctor Milián (CUB)
1998 Gävle Aleksandr Karelin (RUS) Matt Ghaffari (USA) Yuri Evseichik (ISR)
1999 Athens Aleksandr Karelin (RUS) Héctor Milián (CUB) Sergei Mureiko (BUL)
2001 Patras Rulon Gardner (USA) Mihály Deák-Bárdos (HUN) Xenofon Koutsioumpas (GRE)
2014 Tashkent Mijaín López (CUB) Rıza Kayaalp (TUR)Heiki Nabi (EST)
Bilyal Makhov (RUS)
2015 Las VegasRıza Kayaalp (TUR)Mijaín López (CUB)Bilyal Makhov (RUS)
Oleksandr Chernetskyi (UKR)
2017 ParisRıza Kayaalp (TUR)Heiki Nabi (EST)Yasmani Acosta (CHI)
Óscar Pino (CUB)
2018 BudapestSergey Semenov (RUS)Adam Coon (USA)Óscar Pino (CUB)
Kim Min-seok (KOR)
2019 Nur SultanRıza Kayaalp (TUR)Óscar Pino (CUB)Heiki Nabi (EST)
Iakob Kajaia (Georgia)
2021 OsloAli Akbar Yousefi (İran)Zurabi Gedekhauri (Rusya)Iakob Kajaia (Gürcistan)
Oskar Marvik (Norveç)
2022 Belgrad
2023 Krasnoyarsk