World University Boxing Championships

Men’s Tournament

48 Kg. (2004-2008)

49 Kg. (2010-)

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyZou Shiming (China)Fazil Faziev (Uzbekistan)Yuriy Mavrichev (Russia)
Abdulkadir Kocak (Turkey)
2006Almaty, KazakhstanNurlan Abdraimov (Kazakhstan)Oleksandr Grishchuk (Ukraine)Jigjid Otgonbayar (Mongolia)
Sherali Dostiev (TDK)
2008Kazan, RussiaLenar Fayzeriyev (Russia)Adlet Kapezov (Kazakhstan)Ferhat Pehlivan (Turkey)
Saikhanbayar Ganzorig (Mongolia)
2010Ulan Baatar, MongoliaPurevdorj Serdamba (Mongolia)Mardan Berikbayev (Kazakhstan)Ferhat Pehlivan (Turkey)
Łukasz Maszczyk (Poland)
2012Baku, AzerbaijanSalman Alizade (Azerbaijan)Ferhat Pehlivan (Turkey)Magomed Ibiyev (Russia)
Olzhas Bayniyazov (Kazakhstan)
2014Yakutsk, RussiaVasiliy Egorov (Russia)Ganselem Aruinbold (Mongolia)Olzhas Bayniyazov (Kazakhstan)
Lee Yae-Chan (South Korea)
2016Chiang Mai, ThailandVadim Kudryakov (Russia)Tu Po-Wei (Chinese Taipei)Titisak Hogthong (Thailand)
Rakhmakkul Avatov (Kırgızistan)
2018Elista, RussiaEdmond Khudoyan (Russia)Yudai Shigeoka (Japan)Lin Hong-Ta (Chinese Taipei)
Omari Mohammad Rasool (Afghanistan)
2020

51 Kg. (2004-2008)

52 Kg. (2010-)

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyRafik Magerramov (Russia)Kadri Kordel (Turkey)Vladimir Klodko (Ukraine)
Philippe Fresnois (France)
2006Almaty, KazakhstanAndrey Spiridonov (Kazakhstan)Anvar Yunusov (TDK)Purevdorj Serdamba (Mongolia)
2008Kazan, RussiaElgun Ahmedov (Azerbaijan)Maxim Dvinskiy (Russia)Kadri Kordel (Turkey)
Alexander Riscan (Moldova)
2010Ulan Baatar, MongoliaTugstsogt Nyambayar (Mongolia)Khabibulla Ismail-Akhunov (Kazakhstan)Viktor Gogolev (Ukraine)
Dmitriy Sotnikov (Russia)
2012Baku, AzerbaijanSamir Mammadov (Azerbaijan)Olexandr Shepelyuk (Ukraine)Evgeniy Efremov (Russia)
Erdi Alparslan (Turkey)
2014Yakutsk, RussiaAnvar Muzaparov (Kazakhstan)Marcus Gevia (France)Nurlan Askhar (Mongolia)
Seok Guk-Nyeong (South Korea)
2016Chiang Mai, ThailandTanes Ongjunta (Thailand)Malik Nahim (France)Jan Chun-Hsien (Chinese Taipei)
Chingiz Natyrov (Russia)
2018Elista, RussiaAbai Kuandykov (Kazakhstan)Hung Chuan-Hsun (Chinese Taipei)Ricky Nesbitt (Ireland)
Ryutaro Nakagaki (Japan)
2020

54 Kg. (2004-2008)

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyIbrahim Aydogan (Turkey)Aziz Ulugov (Uzbekistan)Hyeon-Cheol Park (South Korea)
Hicham Ziouti (France)
2006Almaty, KazakhstanEnkhbat Badar-Uugan (Mongolia)Erzhan Omirzhanov (Kazakhstan)Bakhodur Karimov (TDK)
Huseyin Dündar (Turkey)
2008Kazan, RussiaIlyes Kayumov (Russia)Enkhuargal Iderkhuu (Mongolia)Rahim Najafov (Azerbaijan)
Dmitriy Rudenko (Ukraine)

57 Kg. (2004-2008)

56 Kg. (2010-)

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyRomal Amanov (Azerbaijan)Abdugaffor Umarov (Uzbekistan)Yakup Kılıç (Turkey)
Henrik Kertesz (Hungary)
2006Almaty, KazakhstanAbdugaffor Umarov (Uzbekistan)Araik Ambartsumov (Russia)Cetin Ozdemir (Turkey)
Madi Shulakov (Kazakhstan)
2008Kazan, RussiaViktor Batalov (Russia)Kerem Gürgen (Turkey)Zhaksylik Iliasov (Kazakhstan)
Munkhbaatar Altansukh (Mongolia)
2010Ulan Baatar, MongoliaFurkan Meniz Ulas (Turkey)Iderkhuu Enkhjargal (Mongolia)Thati Donchai (Thailand)
Sergey Zakharov (Russia)
2012Baku, AzerbaijanMakhir Pashayev (Russia)Cavid Chelebiyev (Azerbaijan)Abdullah Dursun (Turkey)
Oleg Prudkiy (Ukraine)
2014Yakutsk, RussiaDarman Kutubekov (Russia)Nurbol Kalzhanov (Kazakhstan)Alexandru Usatenco (Moldova)
Bilguun Battulga (Mongolia)
2016Chiang Mai, ThailandYuttapong Tongdee (Thailand)Yuki Yamauchi (Japan)Roman Podoprigora (Russia)
Ertugan Zeynullinov (Kazakhstan)
2018Elista, RussiaRyouma Kitaura (Japan)Zhorzhik Marutyan (Armenia)Chen Po-Yi (Chinese Taipei)
Damir Khikmatulin (Russia)
2020

60 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeySelcuk Aydın (Turkey)Farhad Adjalov (Azerbaijan)Girinaios Tsinakis (Greece)
Ivan Yachmenev (Russia)
2006Almaty, KazakhstanIvan Lopatin (Russia)Askarbek Kalpakov (Kazakhstan)Mustafa Dogan (Turkey)
Uranchimeg Munkh-Erdene (Mongolia)
2008Kazan, RussiaImil Iksanov (Russia)Adlet Yegizekov (Kazakhstan)Muhammet Cat (Turkey)
Bat-Ochir Ayurzana (Mongolia)
2010Ulan Baatar, MongoliaDenis Berinchik (Ukraine)Gani Zhaylauov (Kazakhstan)Sergey Zakharov (Russia)
Wu Hao Pai (Chinese Taipei)
2012Baku, AzerbaijanShaban Shahpalangov (Azerbaijan)Dmitriy Yun (Russia)Dmitro Kartashov (Ukraine)
Bünyamin Aydın (Turkey)
2014Yakutsk, RussiaGrigoriy Nikolaychuk (Russia)Lim Hyun-Suk (South Korea)Shavkat Rakhimov (TDK)
Maxime Devignaud (France)
2016Chiang Mai, ThailandDidar Utelbayev (Kazakhstan)Rustam Mustafayev (Russia)Temirlan Osmanov (Kırgızistan)
Lai Chu-En (Chinese Taipei)
2018Elista, RussiaDmitriy Asanov (Belarus)Gabil Mamedov (Russia)Munarbek Seyitbek uulu (Kırgızistan)
Erzhan Ordabayev (Kazakhstan)
2020

64 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyGyula Kate (Hungary)Emil Maharramov (Azerbaijan)Asghar Ali Shah (Pakistan)
Annasakhat Sakhatov (Turkmenistan)
2006Almaty, KazakhstanDarhan Ashirov (Kazakhstan)Dmitri Mikhailenko (Russia)Zakir Artykov (Uzbekistan)
Tuvshinbat Byamba (Mongolia)
2008Kazan, RussiaAlexandr Zhirnov (Russia)Anar Jafarov (Azerbaijan)Anatoliy Novicho (Belarus)
Almasbek Alibekov (Kazakhstan)
2010Ulan Baatar, MongoliaTuvshinbat Byamba (Mongolia)Onur Şipal (Turkey)Denis Yutskevich (Belarus)
Aydar Sharibayev (Kazakhstan)
2012Baku, AzerbaijanRuslan Urikh (Russia)Gaybatulla Hajialiyev (Azerbaijan)Dmitri Galagot (Moldova)
Ural Karslıoğlu (Turkey)
2014Yakutsk, RussiaShakhram Giyasov (Uzbekistan)Maulen Oskenbek (Kazakhstan)Abdel Malik Ladjali (France)
Emil Absharipov (Russia)
2016Chiang Mai, ThailandMger Oganesyan (Ukraine)Alisa Sharifov (Russia)Somchai Wongsuwan (Thailand)
Evgeniy Dauhaliavets (Belarus)
2018Elista, RussiaAlisa Sharifov (Russia)Richard Kovacs (Hungary)Lounes Hamraoui (France)
Temirlan Osmanov (Kırgızistan)
2020

69 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeySergey Derevyanchenko (Ukraine)Adem Kılıcı (Turkey)Aleksandrs Sotniks (Latvia)
Rakhib Beylarov (Azerbaijan)
2006Almaty, KazakhstanBakhyt Sarsekbayev (Kazakhstan)Maxim Koptyakov (Russia)Chuluntumur Tomorhuyal (Mongolia)
Alexander Drenovak (Serbia)
2008Kazan, RussiaAnton Pinchuk (Kazakhstan)Islam Edisultanov (Russia)Martin Svoboda (Czech Republic)
Sergey Evstafev (Belarus)
2010Ulan Baatar, MongoliaÖnder Şipal (Turkey)Rustam Svayev (Kazakhstan)Lhagvasuren Shinetulga (Mongolia)
Vasili Belous (Moldova)
2012Baku, AzerbaijanTamerlan Abdullayev (Azerbaijan)Onur Şipal (Turkey)Ablaykhan Muratov (Kazakhstan)
Evgeniy Koshkarov (Russia)
2014Yakutsk, RussiaSouleymane Cissokho (France)Ruslan Yuldashev (Russia)Lee Dong-Jin (South Korea)
Denis Egorenko (Belarus)
2016Chiang Mai, ThailandKhariton Agrba (Russia)Bekbolat Kuramysov (Kazakhstan)Evgen Barabanov (Ukraine)
Egzon Maliqaj (Switzerland)
2018Elista, RussiaPan Hung-Min (Chinese Taipei)Bekbolat Kuramysov (Kazakhstan)Akim Nabiulin (Russia)
Filip Wąchała (Poland)
2020

75 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyRushan Maksutov (Russia)Abbos Atoyev (Uzbekistan)Petrisor Gananau (Romania)
Elnur Gadirov (Azerbaijan)
2006Almaty, KazakhstanDauren Eleusinov (Kazakhstan)Alexey Shcherbakov (Russia)Savas Kaya (Turkey)
Igor Conobeev (Moldova)
2008Kazan, RussiaVitaliy Bondarenko (Belarus)Alexandr Vasilev (Russia)Dmitriy Dragunov (Ukraine)
Chuluuntumur Tumurhuyag (Mongolia)
2010Ulan Baatar, MongoliaAndrey Efremenko (Russia)Sergey Evstafev (Belarus)Yang Yu Ting (Chinese Taipei)
Adilet Niyazimbetov (Kazakhstan)
2012Baku, AzerbaijanEmil Ahmadov (Azerbaijan)Amir Suleymanov (Russia)Taras Makarov (Ukraine)
Abzal Kuttybekov (Kazakhstan)
2014Yakutsk, RussiaNurzod Sobirov (Kazakhstan)Sukhrob Sidikov (Russia)Ulugbek Khakberdiyev (Uzbekistan)
Otgonjargal Jargal (Mongolia)
2016Chiang Mai, ThailandValeriy Kharlamov (Ukraine)Artem Garashchuk (Russia)Bengoro Bamba (France)
Rakhat Marzykpayev (Kazakhstan)
2018Elista, RussiaVadim Tukov (Russia)Viktor Deshkevich (Belarus)Rafał Perczyński (Poland)
Vytautas Balsys (Lithuania)
2020

81 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyTarhan Yıldırım (Turkey)Danil Shved (Russia)Hossein Amiri (Iran)
Istvan Szucs (Hungary)
2006Almaty, KazakhstanErdos Dzhanabergenov (Kazakhstan)Bahram Muzaffer (Turkey)Dzhakhon Kurbanov (TDK)
Zaur Teymurov (Azerbaijan)
2008Kazan, RussiaOlexandr Gvozdik (Ukraine)Daniyar Ustembayev (Kazakhstan)Bahram Muzaffer (Turkey)
Sergey Korneyev (Belarus)
2010Ulan Baatar, MongoliaRuslan Faifer (Russia)Sandagsuren Erdenebayar (Mongolia)Arbek Abdulganiyev (Kazakhstan)
Dündar Gölcek (Turkey)
2012Baku, AzerbaijanOlexandr Ganzulya (Ukraine)Sergey Nikitin (Russia)Yerassyl Seifoldanov (Kazakhstan)
Vatan Huseynli (Azerbaijan)
2014Yakutsk, RussiaImam Khatayev (Russia)Kulakhmet Tursynbai (Kazakhstan)Suliman Abdourachidov (France)
Mikhail Dauhaliavets (Belarus)
2016Chiang Mai, ThailandAli Akhmedov (Kazakhstan)Mikhail Dauhaliavets (Belarus)Eduard Abdrakhmanov (Russia)
Uke Smajli (Switzerland)
2018Elista, RussiaShabbos Negmatulloyev (TDK)Magomedrasul Suleymanov (Russia)Dzhabrail Elekov (Azerbaijan)
Gleb Sinkevich (Belarus)
2020

91 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyVyacheslav Glazkov (Ukraine)Elchin Alizade (Azerbaijan)Vedran Djipalo (Croatia)
Evgeniy Romanov (Russia)
2006Almaty, KazakhstanVitalijus Subacius (Lithuania)Mihail Muntean (Modova)Evgeni Egemberdiev (Kazakhstan)
Erhan Senturk (Turkey)
2008Kazan, RussiaAlexandr Karakazyan (Russia)Vasiliy Levit (Kazakhstan)Caner Sayak (Turkey)
Viktor Tsvarkov (Belarus)
2010Ulan Baatar, MongoliaDaniyar Ustembayev (Kazakhstan)Alexandr Karakazyan (Russia)Evgenijius Tutkus (Lithuania)
Bahram Muzaffer (Turkey)
2012Baku, AzerbaijanRain Karlson (Estonia)Caner Sayak (Turkey)
Teymur Mammadov (Azerbaijan)
2014Yakutsk, RussiaSergey Korneyev (Belarus)Mirzobek Khasanov (Uzbekistan)Anton Zaytsev (Russia)
Ko Kwang-Hyun (South Korea)
2016Chiang Mai, ThailandAnton Zaytsev (Russia)Dylan Bregeon (France)Zhang Zhe (China)
Kenneth Okungbowa (Belarus)
2018Elista, RussiaAdam Hamori (Hungary)Henrik Sargsyan (Armenia)Michał Soczyński (Poland)
Andrei Zatusevschi (Moldova)
2020

+ 91 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2004Antalya, TurkeyRustam Saidov (Uzbekistan)Zhang Zhilei (China)Andriy Rudenko (Ukraine)
Roman Klimenko (Russia)
2006Almaty, KazakhstanMagomed Abdusalamov (Russia)Deniz Fidan (Turkey)Denis Ursu (Moldova)
Kanat Altayev (Kazakhstan)
2008Kazan, RussiaNiyaz Fayzulin (Russia)Doszhan Ospanov (Kazakhstan)Marius Sperauskas (Lithuania)
Ivan Bezverkhiy (Ukraine)
2010Ulan Baatar, MongoliaArslanbek Mahmudov (Russia)Iderbat Davaalchagva (Mongolia)Rustam Rygebayev (Kazakhstan)
2012Baku, AzerbaijanAlexey Emelyanov (Russia)Yusuf Açık (Turkey)Olexandr Skoriy (Ukraine)
Kamran Mehtiyev (Azerbaijan)
2014Yakutsk, RussiaNikita Stogov (Russia)Yan Sudilovskiy (Belarus)Hong Won-Il (South Korea)
Kanagat Akhmedov (Kazakhstan)
2016Chiang Mai, ThailandNursultan Amanzholov (Kazakhstan)Sergey Smolin (Russia)Evgeniy Mednik (Belarus)
Mantas Valavicius (Lithuania)
2018Elista, RussiaPavlo Doroshilov (Russia)Gurgen Hovhannesyan (Armenia)Dmitriy Makarevich (Belarus)
Evanders Servuts (Latvia)
2020

Women’s Tournament

51 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2014Yakutsk, RussiaSayana Sagatayeva (Russia)Baik Cho-Rong (South Korea)Bolortuul Tumurkhuyag (Mongolia)
Iulia Coroli (Moldova)
2016Chiang Mai, ThailandChuthamat Raksat (Thailand)Sana Kawano (Japan)Vassilia Lkhadiri (France)
Svetlana Soluyanova (Russia)
2018Elista, RussiaVassilia Lkhadiri (France)Gelyusa Galiyeva (Russia)Anush Grigoryan (Armenia)
Chin Chian-Huei (Chinese Taipei)
2020

60 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2014Yakutsk, RussiaAnastasia Belyakova (Russia)Shoira Zulkaynarova (TDK)Muagmar Gundegmaa (Mongolia)
2016Chiang Mai, ThailandRatchadaporn Saoto (Thailand)Natalia Shadrina (Mongolia)Nazim Ishanova (Kazakhstan)
Huang Hsiao-Wen (Chinese Taipei)
2018Elista, RussiaOrnella Khetyeyeva (Russia)Amina Zidani (France)Kornelia Kitti Nagy (Hungary)
Ramona Graeff (Germany)
2020

75 Kg.

YearHostGoldSilverBronze
2016Chiang Mai, ThailandChen Nien-Chin (Chinese Taipei)Natalia Hollińska (Poland)Christine Desmond (Ireland)
Oksana Trofimova (Russia)
2018Elista, RussiaChen Nien-Chin (Chinese Taipei)Anna Anfinogenova (Russia)Petra Szatmari (Hungary)
Hanna Solecka (Poland)
2020