World University Badminton Championships

Men’s singles

YearCityGoldSilverBronze
1990Nicosia
1992Karlstad
1994Prague
1996Strasbourg
1998Istanbul
2000Sofia
2002KrakówHu Yun (China)Shinya Ohtsuka (Japan)Przemysław Wacha (Poland)
Chien Yu-hsiu (Chinese Taipei)
2004BangkokBoonsak Ponsana (Thailand)Hu Yun (China)Jung Hoon-min (South Korea)
Liao Sheng-shiun (Chinese Taipei)
2006WuhanBoonsak Bonsana (Thailand)Yun Hu (CHN)
2008BragaDu Pengyu (China)Liao Sheng-shiun (Chinese Taipei)Hsieh Yu-hsing (Chinese Taipei)
Chen Tianyu (China)
2010TaipeiHsueh Hsuan-yi (Chinese Taipei)Tommy Sugiarto (Indonesia)Hwang Jong-soo (South Korea)
2012GwangjuWen Kai (China)Pablo Abián (Spain)Lee Dong-keun (South Korea)
Ernesto Velázquez (Spain)
2014CórdobaGao Huan (China)Iskandar Zulkarnain Zainuddin (Malaysia)Mohamad Arif Abdul Latif (Malaysia)
Hsu Jen-hao (Chinese Taipei)
2016RamenskoyeWang Tzu-wei (Chinese Taipei)Zulfadli Zulkiffli (Malaysia)Guo Kai (China)
Lin Yu-hsien (Chinese Taipei)
2018Kuala LumpurRen Pengbo (China)Lin Chun-yi (Chinese Taipei)Lin Guipu (China)
Satheishtharan Ramachandran (Malaysia)
2020Bangkok

Women’s singles

YearCityGoldSilverBronze
1990Nicosia
1992Karlstad
1994Prague
1996Strasbourg
1998Istanbul
2000Sofia
2002KrakówHu Ting (China)Li Shasha (China)Chien Yu-chin (Chinese Taipei)
Susan Egelstaff (Great Britain)
2004BangkokCheng Shao-chieh (Chinese Taipei)Soratja Chansrisukot (Thailand)Li Shasha (China)
Molthila Meemeak (Thailand)
2006WuhanShao-Chieh Cheng (Chinese Taipei)Soratja Chansrisukot (Thailand)
2008BragaWang Yihan (China)Kim Mun-hee (South Korea)Bellaetrix Manuputty (Indonesia)
Wang Xin (China)
2010TaipeiLi Xuerui (China)Liu Xin (China)Sayaka Sato (Japan)
2012GwangjuTai Tzu-ying (Chinese Taipei)Pai Hsiao-ma (Chinese Taipei)Kim Su-yuon (South Korea)
Haruko Suzuki (Japan)
2014CórdobaPai Yu-po (Chinese Taipei)Liu Xin (China)Chen Xiaojia (China)
Natsumi Shimoda (Japan)
2016RamenskoyeAyaho Sugino (Japan)Chiang Ying-li (Chinese Taipei)Hsu Ya-ching (Chinese Taipei)
Rena Miyaura (Japan)
2018Kuala LumpurHung Yi-ting (Chinese Taipei)Lee Da-hui (South Korea)Grace Chua (Singapore)
Jung Hyun-ji (South Korea)
2020Bangkok

Men’s doubles

YearCityGoldSilverBronze
1990Nicosia
1992Karlstad
1994Prague
1996Strasbourg
1998Istanbul
2000Sofia
2002Kraków
2004BangkokThailand
Phattapol Ngensrisuk
Sudket Prapakamol
China
Wang Wei
Zhang Wei
Japan
Noriyasu Hirata
Hajime Komiyama
Japan
Liu Zhiyuan
Koichi Saeki
2006WuhanThailand
Pattapol Ngensrisuk
Sudket Prapakamol
China
Wei Wang
Wei Zhang
2008BragaIndonesia
Mohammad Ahsan
Bona Septano
South Korea
Han Ki-hoon
Han Tae-il
Japan
Takuma Ueda
Kazushi Yamada
China
Sun Junjie
Tao Jiaming
2010TaipeiChinese Taipei
Fang Chieh-min
Lee Sheng-mu
Thailand
Bodin Isara
Maneepong Jongjit
Poland
Hubert Pączek
Wojciech Szkudlarczyk
2012GwangjuSouth Korea
Kim Gi-jung
Lee Yong-dae
Chinese Taipei
Chen Chung-jen
Lin Yen-jui
Germany
Andreas Heinz
Max Schwenger
South Korea
Kang Ji-wook
Lee Sang-joon
2014CórdobaMalaysia
Mohamad Arif Abdul Latif
Iskandar Zulkarnain Zainuddin
China
Guo Junjie
Zhang Zhijun
Chinese Taipei
Tseng Min-hao
Wang Chi-lin
Chinese Taipei
Hsu Jen-hao
Lin Yu-hsien
2016RamenskoyeSouth Korea
Choi Sol-gyu
Kim Jae-hwan
Chinese Taipei
Lee Jhe-huei
Lee Yang
Thailand
Wannawat Ampunsuwan
Tinn Isriyanet
Thailand
Trawut Potieng
Nanthakarn Yordphaisong
2018Kuala LumpurMalaysia
Nur Mohd Azriyn Ayub
Low Juan Shen
South Korea
Kim Hwi-tae
Kim Jae-hwan
China
Huang Kaixiang
Ren Xiangyu
Chinese Taipei
Po Li-wei
Yang Ming-tse
2020Bangkok

Women’s doubles

YearCityGoldSilverBronze
1990Nicosia
1992Karlstad
1994Prague
1996Strasbourg
1998Istanbul
2000Sofia
2002KrakówChinese Taipei
Cheng Wen-hsing
Chien Yu-chin
China
Zou Shisi
Li Shasha
Thailand
Duanganong Aroonkesorn
Kunchala Voravichitchaikul
Japan
Mihoko Matsuo
Emi Ueda
2004BangkokChina
Zou Shisi
Li Shasha
Thailand
Kunchala Voravichitchaikul
Sathinee Chankrachangwong
Chinese Taipei
Chien Hsiu-lin
Cheng Wen-hsing
Thailand
Duanganong Aroonkesorn
Salakjit Ponsana
2006WuhanChina
Shisi Zou 
Shasha Li 
Thailand
Kunchala Voravichitchaikul 
Sathinee Jankrajangwong 
2006BragaThailand
Duanganong Aroonkesorn
Kunchala Voravichitchaikul
Japan
Yui Nakahara
Mayu Sekiya
China
Ding Jiao
Sun Xiaoli
Indonesia
Nadya Melati
Devi Tika Permatasari
2010TaipeiChina
Ma Jin
Cheng Shu
China
Liu Xin
Li Xuerui
South Korea
Lee Da-hye
Chang Ye-na
2012GwangjuSouth Korea
Miri Ichimaru
Shiho Tanaka
Chinese Taipei
Pai Hsiao-ma
Tai Tzu-ying
South Korea
Lee Eun-Ah
Lee Nu-ri
Japan
Erika Sanno
Haruko Suzuki
2014CórdobaChina
Ou Dongni
Tang Yuanting
Japan
Mirai Shinoda
Natsumi Uratani
South Korea
Kang Ga-hui
Kim Chan-mi
Chinese Taipei
Hsieh Pei-chen
Wu Ti-jung
2016RamenskoyeChina
Du Peng
Huang Dongping
South Korea
Lee Seung-hee
Yoon Tae-kyung
Russia
Evgeniya Kosetskaya
Ksenia Polikarpova
Malaysia
Chow Mei Kuan
Goh Yea Ching
2018Kuala LumpurChinese Taipei
Chang Hsin-tien
Yu Chien-hui
Chinese Taipei
Chang Ching-hui
Yang Ching-tun
South Korea
Hwang Hyun-jeong
Lee Ha-na
South Korea
Jung Hyun-ji
Lee Ye-na
2020Bangkok

Mixed doubles

YearCityGoldSilverBronze
1990Nicosia
1992Karlstad
1994Prague
1996Strasbourg
1998Istanbul
2000Sofia
2002Kraków
2004BangkokThailand
Sudket Prapakamol
Kunchala Voravichitchaikul
Chinese Taipei
Tsai Chia-hsin
Cheng Wen-hsing
South Korea
Kim Dae-sung
Jun Mai-sook
Poland
Michał Łogosz
Nadieżda Kostiuczyk
2006WuhanThailand
Kunchala Voravichitchaikul
Sudkhet Prapakamol 
China
Wan-Hsing Cheng 
Chia-Hsin Tsai 
2006BragaThailand
Patiphat Chalardchaleam
Kunchala Voravichitchaikul
Chinese Taipei
Wang Chia-min
Wang Pei-rong
China
Sun Junjie
Sun Xiaoli
Indonesia
Bona Septano
Richi Puspita Dili
2010TaipeiChinese Taipei
Chen Hung-ling
Hsieh Pei-chen
China
Huang Haitao
Cheng Shu
Japan
Yuta Yamasaki
Midori Sakurai
2012GwangjuSouth Korea
Kim Gi-jung
Kim So-yeong
South Korea
Kang Ji-wook
Kim Chan-mi
Poland
Wojciech Szkudlarczyk
Agnieszka Wojtkowska
Japan
Shohei Hoshino
Shiho Tanaka
2014CórdobaChina
Liu Cheng
Tang Yuanting
China
Zhang Zhijun
Ou Dongni
Malaysia
Mohd Lutfi Zaim Abdul Khalid
Soong Fie Cho
Malaysia
Vountus Indra Mawan
Lee Meng Yean
2016RamenskoyeChinese Taipei
Lee Yang
Hsu Ya-ching
Malaysia
Mohd Lutfi Zaim Abdul Khalid
Shevon Jemie Lai
China
Li Jinqiu
Du Peng
Malaysia
Nur Mohd Azriyn Ayub
Chow Mei Kuan
2018Kuala LumpurChinese Taipei
Yang Ming-tse
Chang Hsin-tien
Chinese Taipei
Lee Fang-jen
Yu Chien-hui
China
Huang Kaixiang
Du Peng
China
Ren Xiangyu
Tan Yue
2020Bangkok

Mixed Team

YearCityGoldSilverBronze
1990Nicosia
1992Karlstad
1994Prague
1996Strasbourg
1998Istanbul
2000Sofia
2002Kraków
2004Bangkok
2006Wuhan
2008BragaChinaThailandPoland
Sourh Korea
2010TaipeiChina
Chen Tianyu
Chen Yulu
Cheng Shu
Du Pengyu
Huang Haitao
Li Xuerui
Liu Fangxiao
Liu Xiaolong
Liu Xin
Ma Jin
Wei Tingxiang
Zheng Bo
Chinese Taipei
Chen Hung-ling
Cheng Shao-chieh
Chou Tien-chen
Fang Chieh-min
Hsieh Pei-chen
Hsueh Hsuan-yi
Huang Shih-han
Lee Sheng-mu
Lin Yu-lang
Pai Hsiao-ma
Tsai Pei-ling
Wang Pei-rong
Thailand
Artima Serithammarak
Bodin Isara
Chayanit Chaladchalam
Maneepong Jongjit
Nitchaon Jindapol
Pakkawat Vilailak
Pollawat Boonpan
Salinee Somsri
Suwat Phaisansomsuk
Todarat Kleebyeesoon
Thunphukkanan Ampunsuwan
Wasapon Uhamang
2012GwangjuSouth KoreaChinaJapan
Chinese Taipei
2014CórdobaChinaMalaysiaChinese Taipei
South Korea
2016RamenskoyeChinese TaipeiChinaRussia
South Korea
2018Kuala LumpurThailandChinaChinese Taipei
South Korea
2020Bangkok