World University Archery Championships

Recurve

Men’s Individual

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-VelinYaroslav Kolesnik (ISR)
1998TaoyuanChang Chia-Ping (TPE)
2000MadridGuy Krueger (USA)
2002ChonburiJeff Henckels (LUX)
2004MadridGye Dong-Hyun (KOR)
2006ViničnéLee Jong-Young (KOR)
2008Tainan, Chinese TaipeiWang Cheng-Pang (TPE)
2010Shenzhen, ChinaKim Seong-Hoon (KOR)
2012Córdoba, SpainKim Bong-Man (KOR)
2014Legnica, PolandLuis Antonio Alvarez Murillo (MEX)
2016Ulaanbaatar, MongoliaGalsan Bazarzhapov (Russia)Wei Min Lou (Chinese Taipei)Bolot Tsybzhitov (Russia)
2018Not Held
2020

Women’s Individual

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-Velin, France Chang Hsiao-Feng (TPE)
1998Taoyuan, Chinese Taipei Deniz Gunay (TUR)
2000Madrid, Spain Yang Jianping (CHN)
2002Chonburi, Thailand Kim Mun-Joung (KOR)
2004Madrid, Spain Lee Hyun-Jung (KOR)
2006Viničné, Slovakia Hiroko Taguma (JPN)
2008Tainan, Chinese Taipei Ki Bo-Bae (KOR)
2010Shenzhen, China Jo Eun-Ae (KOR)
2012Córdoba, Spain Park Seayane (KOR)
2014Legnica, Poland Tan Ya-ting (TPE)
2016Ulaanbaatar, MongoliaChae Young Kang (South Korea)Su Jung Ryoo (South Korea)Ariuna Zhargalova (Russia)
2018Not Held
2020

Men’s Team

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-Velin, France
1998Taoyuan, Chinese TaipeiSouth Korea
2000Madrid, SpainBelgium
2002Chonburi, ThailandSouth Korea
2004Madrid, SpainChinese Taipei
2006Viničné, Slovakia
2008Tainan, Chinese Taipei
2010Shenzhen, ChinaJapan
2012Córdoba, SpainSouth Korea
2014Legnica, PolandChinese Taipei
2016Ulaanbaatar, MongoliaSouth Korea
Seongcheol Park
Domghun Kwak
Jaewoo Heo
Chinese Taipei
Hou-Chieh Wang
Wei Min Lou
Chung-Huan Li
France
Thomas Koenig
Geoffrey Mortemousque
Thomas Antoine
2018Not Held
2020

Women’s Team

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-Velin, France
1998Taoyuan, Chinese TaipeiSouth Korea
2000Madrid, SpainChina
2002Chonburi, ThailandSouth Korea
2004Madrid, SpainChina
2006Viničné, SlovakiaPoland
2008Tainan, Chinese TaipeiSouth Korea
2010Shenzhen, China
2012Córdoba, Spain
2014Legnica, Poland
2016Ulaanbaatar, MongoliaSouth Korea
Chae Young Kang
So Jung Ryoo
Kyoungeun Kim
Chinese Taipei
Chia-Mao Peng
Yu-Hsuan Lin
Chia-Hung Wu
Russia
Ariuna Zhargalova
Sayana Tsyrempilova
Tatiana Biltrikova
2018Not Held
2020

Mixed Team

YearLocationGoldSilverBronze
2006Viničné, SlovakiaSouth Korea
2008Tainan, Chinese TaipeiChinese Taipei
2010Shenzhen, ChinaItaly
2012Córdoba, SpainSouth Korea
2014Legnica, Poland
2016Ulaanbaatar, MongoliaSouth Korea
Chae Young Kang
Seongcheol Park
France
Melanie Gaubil
Geoffrey Mortemousque
Japan
Ayano Kato
Yuki Kawata
2018Not Held
2020

Compound


Men’s Individual

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-Velin, FranceFranck Dauphin (FRA)
1998Taoyuan, Chinese TaipeiJohn Blaschke (USA)
2000Madrid, SpainTsai Sung-Pin (TPE)
2002Chonburi, ThailandAdam Wheatcroft (USA)
2004Madrid, SpainChoi Yong-Hee (KOR)
2006Viničné, SlovakiaBraden Gellenthien (USA)
2008Tainan, Chinese TaipeiJedd Greschock (USA)
2010Shenzhen, ChinaAdam Gallant (USA)
2012Córdoba, SpainDaniel Suter (USA)
2014Legnica, PolandVladyslav Bolshakov (UKR)
2016Ulaanbaatar, MongoliaKim Jongho (South Korea)Evren Çağıran (Turkey)Paeton Keller (United States)
2018Not Held
2020

Women’s Individual

YearLocationGoldSilverBronze
1996 Vaulx-en-Velin Anna Campagnoli (ITA)
1998Taoyuan, Chinese Taipei Shih Ya-Ping (TPE)
2000Madrid, Spain Jamie van Natta (USA)
2002Chonburi, Thailand Mary Zorn (USA)
2004Madrid, Spain
2006Viničné, Slovakia Amandine Bouillot (FRA)
2008Tainan, Chinese Taipei Erika Anschutz (USA)
2010Shenzhen, China Vida Halimian (IRI)
2012Córdoba, Spain Kristina Berger (GER)
2014Legnica, Poland Katia D'Agostino (ITA)
2016Ulaanbaatar, MongoliaKo So Young (South Korea)Sarah Prieels (Belgium)Ting-Ting Wu (Chinese Taipei)
2018Not Held
2020

Men’s Team

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-Velin, France
1998Taoyuan, Chinese TaipeiUnited States
2000Madrid, Spain
2002Chonburi, Thailand
2004Madrid, SpainSouth Korea
2006Viničné, SlovakiaUnited States
2008Tainan, Chinese TaipeiMexico
2010Shenzhen, ChinaUnited States
2012CórdobaItaly
2014Legnica, PolandSouth Korea
2016Ulaanbaatar, MongoliaSouth Korea
Kim Jongho
Yang Youngho
Kim Jeongmin
Russia
Viktor Kalashnikov
Alexander Dambaev
Chingese Rinchino
United States
Paeton Keller
Garrett Abernethy
David McNealy
2018Not Held
2020

Women’s Team

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-Velin, France
1998Taoyuan, Chinese TaipeiChinese Taipei
2000Madrid, SpainUnited States
2002Chonburi, Thailand
2004Madrid, Spain
2006Viničné, SlovakiaFrance
2008Tainan, Chinese TaipeiSouth Korea
2010Shenzhen, ChinaUnited States
2012Córdoba, Spain
2014Legnica, PolandMexico
2016Ulaanbaatar, MongoliaIndia
Priyenshau Kachhap
Jyothi Surekha Vennam
Swati Dudhwal
Russia
Natalia Andeeva
Diana Tontoeva
Ouna Bolotova
United States
Alexandra Blazek
Carli Cochran
Sophia Strachan
2018Not Held
2020

Mixed Team

YearLocationGoldSilverBronze
1996Vaulx-en-Velin, France
1998Taoyuan, Chinese Taipei
2000Madrid, Spain
2002Chonburi, Thailand
2004Madrid, Spain
2006Viničné, SlovakiaUnited States
2008Tainan, Chinese Taipei
2010Shenzhen, China
2012Córdoba, Spain
2014Legnica, PolandSouth Korea
2016Ulaanbaatar, MongoliaSouth Korea
Ko Souyoung
Kim Jongho
Turkey
Yeşim Bostan
Evren Çağıran
Malaysia
Nurfatehah Fatin Mat Salleh
Mohd Juwaidi Mazuki
2018Not Held
2020