Dünya Takım Satranç Şampiyonası

Dünya Takım Satranç Şampiyonası, kıtalarına satranç federasyonları hakim olan 10 ülkenin katılımına uygun uluslararası bir takım satranç etkinliğidir. İki yılda bir oynanır. Satrançta bu turnuva ve Satranç Olimpiyatları takımlar için en önemli uluslararası turnuvalardır.

Dünyanın en güçlü milli takımları ve ayrıca bir kıtayı temsil eden bazı takımlar katılıyor. Takımlar tarafından tam bir tur oynanır, yani her takım diğer takımlara karşı oynar. 1985'teki ilk turnuvada, takımlar o zamandan beri dört oyuncudan oluşan altı oyuncudan oluşuyordu. Yedek oyunculara izin verilir.

1985'ten itibaren şampiyona dört yılda bir, 2011'den beri ise iki yılda bir düzenlendi. 2007'den beri, yine iki yılda bir düzenlenen kadın takımları için ayrı bir şampiyona var.
2007'den beri nihai puanlar takım sonuçlarına bağlıdır, 2007'den önce bireysel puanlar nihai sıralamayı belirler.

Erkekler Dünya Takım Satranç Şampiyonası

  Şampiyonluk  
 Russia5
 China2
 Soviet Union2
 Ukraine1
 United States1
 Armenia1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1985Lucerne, İsviçreSSCBMacaristanİngiltere
Anatoly KarpovLajos PortischTony Miles
Artur YusupovZoltán RibliJohn Nunn
Rafael VaganianGyula SaxJonathan Speelman
Andrei SokolovJozsef PinterNigel Short
Alexander BeliavskyAndrás AdorjánJonathan Mestel
Vasily SmyslovIvan FaragoMurray Chandler
Alexander CherninIstván CsomJames Plaskett
Lev PolugaevskyAtilla GroszpeterGlenn Flear
1989Lucerne, İsviçreSSCBYugoslavyaİngiltere
Anatoly KarpovLjubomir LjubojevićNigel Short
Alexander BeliavskyPredrag NikolićJonathan Speelman
Jaan EhlvestPetar PopovicJohn Nunn
Rafael VaganianDragoljub VelimirovicMurray Chandler
Vassily IvanchukBožidar IvanovićMichael Adams
Mikhail GurevichBranko DamljanovicJulian Hodgson
1993Lucerne, İsviçreABDUkraynaRusya
Gata KamskyVassily IvanchukVladimir Kramnik
Alex YermolinskyVladimir MalaniukAlexander Khalifman
Boris GulkoOleg RomanishinEvgeny Bareev
Gregory KaidanovVladimir TukmakovSergey Dolmatov
Joel BenjaminViacheslav EingornAlexei Dreev
Larry ChristiansenArthur FrolovAlexey Vyzmanavin
1997Lucerne, İsviçreRusyaABDErmenistan
Evgeny BareevAlex YermolinskyVladimir Akopian
Peter SvidlerJoel BenjaminRafael Vaganian
Alexander KhalifmanBoris GulkoSmbat Lputian
Sergei RublevskyNick De FirmianArtashes Minasian
Alexei DreevGregory KaidanovAshot Anastasian
Vadim ZvjaginsevLarry ChristiansenMelikset Khachiyan
2001Yerevan, ErmenistanUkraynaRusyaErmenistan
Vassily IvanchukPeter SvidlerVladimir Akopian
Ruslan PonomariovAlexei DreevRafael Vaganian
Vladimir BaklanAlexander GrischukSmbat Lputian
Viacheslav EingornSergei RublevskyKaren Asrian
Oleg RomanishinKonstantin SakaevAshot Anastasian
Vadim MalakhatkoAlexander MotylevArtashes Minasian
2005Be'er Sheva, İsrailRusyaÇinErmenistan
Peter SvidlerBu XiangzhiLevon Aronian
Alexei DreevZhang PengxiangVladimir Akopian
Alexander GrischukNi HuaKaren Asrian
Alexander MorozevichZhang ZhongRafael Vaganian
Evgeny BareevZhou JianchaoSmbat Lputyan
Sergei RublevskyLiang ChongAshot Anastasian
2009Bursa, TürkiyeRusyaABDHindistan
Alexander GrischukHikaru NakamuraPendyala Harikrishna
Dmitry JakovenkoAlexander OnischukSurya Shekhar Ganguly
Alexander MorozevichYuri ShulmanKrishnan Sasikiran
Evgeny TomashevskyVaruzhan AkobianGeetha Narayanan Gopal
Vladimir MalakhovRobert HessSubramanian Arun Prasad
Nikita VitiugovRay RobsonBaskaran Adhiban
2011Ningbo, ÇinErmenistanÇinUkrayna
Levon AronianWang HaoVassily Ivanchuk
Sergei MovsesianWang YuePavel Eljanov
Vladimir AkopianLi ChaoZahar Efimenko
Gabriel SargissianYu YangyiAlexander Moiseenko
Robert HovhannisyanDing LirenAlexander Areshchenko
2013Antalya, TürkiyeRusyaÇinUkrayna
Vladimir KramnikLi ChaoVassily Ivanchuk
Sergey KarjakinDing LirenAnton Korobov
Alexander GrischukWang YueAlexander Moiseenko
Ian NepomniachtchiBu XiangzhiYuriy Kryvoruchko
Nikita VitiugovYu YangyiAlexander Areshchenko
2015Tsaghkadzor, ErmenistanÇinUkraynaErmenistan
Ding LirenRuslan PonomariovLevon Aronian
Yu YangyiVassily IvanchukGabriel Sargissian
Bu XiangzhiPavel EljanovSergei Movsesian
Wei YiYuriy KryvoruchkoVladimir Akopian
Wen YangAlexander MoiseenkoHrant Melkumyan
2017Khanty-Mansiysk, Rusya China
Ding Liren
Yu Yangyi
Yi Wei
Wen Yang
Li Chao 
Rusya
Peter Svidler
Ian Nepomniachtchi
Nikita Vitiugov
Maxim Matlakov
Vladimir Fedoseev
Polonya
Radosław Wojtaszek
Jan-Krzysztof Duda
Kacper Piorun
Mateusz Bartel
Grzegorz Gajewski
Ding Liren
2019Astana, KazakistanRusya
Sergey Karjakin
Isn Nepomniachtchi
Alexander Grischuk
Dmitry Andreikin
İngiltere
Michael Adams
Luke J.McShane
David Howell
Gawain Jones
Çin
Ding Liren
Yu Yangyi
Yi Wei
Hua Ni
2022İsrail

Kadınlar Dünya Takım Satranç Şampiyonası

  Şampiyonluk  
Çin4
Rusya2
Gürcistan1
Ukrayna1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2007Yekaterinburg, RusyaÇinRusyaUkrayna
Hou YifanTatiana KosintsevaKateryna Lahno
Zhao XueNadezhda KosintsevaAnna Ushenina
Shen YangEkaterina KovalevskayaInna Gaponenko
Ruan LufeiEkaterina KorbutTatjana Vasilevich
Huang QianElena TairovaOksana Vozovic
2009Ningbo, ÇinÇinRusyaUkrayna
Hou YifanTatiana KosintsevaAnna Ushenina
Zhao XueNadezhda KosintsevaNatalia Zhukova
Shen YangEkaterina KovalevskayaInna Yanovska
Ju WenjunMarina RomankoMariya Muzychuk
Huang QianValentina GuninaNatalia Zdebska
2011Mardin, TürkiyeÇinRusyaGürcistan
Hou YifanNadezhda KosintsevaNana Dzagnidze
Ju WenjunTatiana KosintsevaLela Javakhishvili
Zhao XueAlexandra KosteniukBela Khotenashvili
Tan ZhongyiValentina GuninaNino Khurtsidze
Zhang XiaowenNatalia PogoninaSalome Melia
2013Astana, KazakistanUkraynaÇinRusya
Kateryna LahnoJu WenjunValentina Gunina
Anna UsheninaHuang QianAlexandra Kosteniuk
Mariya MuzychukTan ZhongyiNatalia Pogonina
Natalia ZhukovaGuo QiAlisa Galliamova
Inna GaponenkoShen YangOlga Girya
2015Chengdu, ÇinGürcistanRusyaÇin
Bela KhotenashviliValentina GuninaJu Wenjun
Lela JavakhishviliAlexandra KosteniukTan Zhongyi
Meri ArabidzeNatalija PogoninaShen Yang
Nino BatsiashviliAleksandra GoryachkinaLei Tingjie
Salome MeliaOlga GiryaDing Yixin
2017Khanty-Mansiysk, RusyaRusyaÇinGürcistan
Alexandra KosteniukJu WenjunNana Dzagnidze
Kateryna LagnoTan ZhongyiLela Javakhishvili
Valentina GuninaZhao XueBela Khotenashvili
Aleksandra GoryachkinaLei TingjieNino Batsiashvili
Olga GiryaGuo QiSalome Melia
2019Astana, KazakistanÇin
Zhongyi Tan
Yang Shen
Tingjie Lei
Yixin Ding
Russia
Kateryna Lagno
Alexandra Kosteniuk
Valentina Gunina
Aleksandra Goryachkina
Georgia
Bela Khotenashvili
Meri Arabidze
Lela Javakhishvili
Nino Batsiashvili
2021Sitges, İspanyaRusya
Aleksandra Goryachkina
Alexandra Kosteniuk
Kateryna Lagno
Polina Shuvalova
Alina Kashlinskaya
Hindistan
Harika Dronavalli
Vaishali Rameshbabu
Tania Sachdev
Bhakti Kulkarni
Mary Ann Gomes
Gürcistan
Nana Dzagnidze
Nino Batsiashvili
Meri Arabidze
Lela Javakhishvili
Salome Melia
2022Jarusalem, İsrailÇinÖzbekistanİspanya