Dünya Snooker Şampiyonası

Snooker Championship) ilk profesyonel Snooker dünya şampiyonasıdır ve profesyonel bir bilardo oyuncusu olan Joe Davis’in yardımlarıyla 1927 yılında düzenlendi. İlk şampiyonayı kazanan Joe Davis ₤6,1 kazandı. O zamanki ₤6.5, 2006 yılında ₤200’a denk gelmektedir. Davis 1946’da emekliye ayrılana kadar düzenlenen bütün şampiyonaları kazandı.

   Şampiyonluk 
Stephen Hendry7
Ronnie O'Sullivan7
Steve Davis6
Ray Reardon6
Mark Selby4
John Higgins4
Mark Williams3
John Spencer3
Alex Higgins2
Cliff Thorburn1
Peter Ebdon1
Shaun Murphy1
Ken Doherty1
Graeme Dott1
Dennis Taylor1
Terry Griffiths1
John Parrott1
Joe Johnson1
Neil Robertson1
Stuart Bingham1
Judd Trump1
SeneŞampiyonFinal SkorİkinciEv Sahibi Salon
1927Joe Davis16–7Tom DennisCamkin's Hall ,  Birmingham
1928Joe Davis16–13Fred LawrenceCamkin's Hall ,  Birmingham
1929Joe Davis17–12Tom DennisLounge Hall, Nottingham
1930Joe Davis25–12Tom DennisThurston's Hall ,  London
1931Joe Davis25–21Tom DennisLounge Hall, Nottingham
1932Joe Davis25–18Clark McConachyThurston's Hall ,  London
1933Joe Davis25–18Willie SmithJoe Davis Centre, Chesterfield
1934Joe Davis25–22Tom NewmanLounge Hall,  Nottingham  and  Kettering
1935Joe Davis28–21Willie SmithThurston's Hall ,  London
1936Joe Davis34–27Horace LindrumThurston's Hall ,  London
1937Joe Davis32–29Horace LindrumThurston's Hall ,  London
1938Joe Davis37–24Sidney SmithThurston's Hall ,  London
1939Joe Davis43–30Sidney SmithThurston's Hall ,  London
1940Joe Davis37–36Fred DavisThurston's Hall ,  London
1941–1945:  YapılmadıThurston's Hall ,  London
1946Joe Davis78–67Horace LindrumRoyal Horticultural Hall ,  London
1947Walter Donaldson82–63Fred DavisLeicester Square Hall ,  London
1948Fred Davis84–61Walter DonaldsonLeicester Square Hall ,  London
1949Fred Davis80–65Walter DonaldsonLeicester Square Hall ,  London
1950Walter Donaldson51–46Fred DavisTower Circus ,  Blackpool
1951Fred Davis58–39Walter DonaldsonTower Circus ,  Blackpool
1952Horace Lindrum 94–49Clark McConachyHouldsworth Hall ,  Manchester
1952Fred Davis38–35Walter DonaldsonTower Circus ,  Blackpool
1953Fred Davis37–34Walter DonaldsonLeicester Square Hall ,  London
1954Fred Davis45–26Walter DonaldsonHouldsworth Hall ,  Manchester
1955Fred Davis38–35John PulmanTower Circus ,  Blackpool
1956Fred Davis38–35John PulmanTower Circus ,  Blackpool
1957John Pulman39–34Jackie ReaSt Helier ,  Jersey
1958–1963: YapılmadıSt Helier ,  Jersey
1964John Pulman19–16Fred DavisBurroughes Hall ,  London
1964John Pulman40–33Rex WilliamsBurroughes Hall ,  London
1965John Pulman37–36Fred DavisBurroughes Hall ,  London
1965John Pulman25–22[b1]Rex WilliamsSouth Africa
1965John Pulman39–12Fred Van RensburgSouth Africa
1966John Pulman5–2[b2]Fred DavisSt George's Hall ,  Liverpool
1968John Pulman39–34Eddie CharltonCo-operative Hall, Bolton
1969John Spencer37–24Gary OwenVictoria Hall, London
1970Ray Reardon37–33John PulmanVictoria Hall, London
1971John Spencer37–29Warren SimpsonChevron Hotel,  Sydney ,  Australia
1972Alex Higgins37–32John SpencerSelly Park British Legion ,  Birmingham
1973Ray Reardon38–32Eddie CharltonCity Exhibition Hall, Manchester
1974Ray Reardon22–12Graham MilesBelle Vue ,  Manchester
1975Ray Reardon31–30Eddie CharltonNunawading Basketball Centre,  Melbourne ,  Australia
1976Ray Reardon27–16Alex HigginsWythenshawe Forum, Manchester
1977John Spencer25–21Cliff ThorburnCrucible Theatre ,  Sheffield
1978Ray Reardon 25–18Perrie MansCrucible Theatre ,  Sheffield
1979Terry Griffiths24–16Dennis TaylorCrucible Theatre ,  Sheffield
1980Cliff Thorburn18–16Alex HigginsCrucible Theatre ,  Sheffield
1981Steve Davis18–12Doug MountjoyCrucible Theatre ,  Sheffield
1982Alex Higgins18–15Ray ReardonCrucible Theatre ,  Sheffield
1983Steve Davis18–6Cliff ThorburnCrucible Theatre ,  Sheffield
1984Steve Davis18–16Jimmy White (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
1985Dennis Taylor18–17Steve DavisCrucible Theatre ,  Sheffield
1986Joe Johnson18–12Steve DavisCrucible Theatre ,  Sheffield
1987Steve Davis18–14Joe JohnsonCrucible Theatre ,  Sheffield
1988Steve Davis18–11Terry GriffithsCrucible Theatre ,  Sheffield
1989Steve Davis 18–3John ParrottCrucible Theatre ,  Sheffield
1990Stephen Hendry (İskoçya)18–12Jimmy White (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
1991John Parrott18–11Jimmy White (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
1992Stephen Hendry (İskoçya)18–14Jimmy White (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
1993Stephen Hendry (İskoçya)18–5Jimmy White (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
1994Stephen Hendry (İskoçya)18–17Jimmy White (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
1995Stephen Hendry (İskoçya)18–9Nigel BondCrucible Theatre ,  Sheffield
1996Stephen Hendry (İskoçya)18–12Peter EbdonCrucible Theatre ,  Sheffield
1997Ken Doherty18–12Stephen Hendry (İskoçya)Crucible Theatre ,  Sheffield
1998John Higgins (İskoçya)18–12Ken DohertyCrucible Theatre ,  Sheffield
1999Stephen Hendry (İskoçya)18–11Mark WilliamsCrucible Theatre ,  Sheffield
2000Mark Williams (Galler)18–16Matthew StevensCrucible Theatre ,  Sheffield
2001Ronnie O'Sullivan (İngiltere) 18–14John Higgins (İskoçya)Crucible Theatre ,  Sheffield
2002Peter Ebdon18–17Stephen HendryCrucible Theatre ,  Sheffield
2003Mark Williams (Galler)18–16Ken DohertyCrucible Theatre ,  Sheffield
2004Ronnie O'Sullivan (İngiltere) 18–8Graeme DottCrucible Theatre ,  Sheffield
2005Shaun Murphy18–16Matthew StevensCrucible Theatre ,  Sheffield
2006Graeme Dott18–14Peter EbdonCrucible Theatre ,  Sheffield
2007John Higgins (İskoçya)18–13Mark SelbyCrucible Theatre ,  Sheffield
2008Ronnie O'Sullivan (İngiltere) 18–8Ali Carter (İngiltere) Crucible Theatre ,  Sheffield
2009John Higgins18–9Shaun MurphyCrucible Theatre ,  Sheffield
2010Neil Robertson (Avustralya)18–13Graeme DottCrucible Theatre ,  Sheffield
2011John Higgins (İskoçya)18–15Judd Trump (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
2012Ronnie O'Sullivan (İngiltere) 18–11Ali Carter (İngiltere) Crucible Theatre ,  Sheffield
2013Ronnie O'Sullivan (İngiltere) 18–12Barry HawkinsCrucible Theatre ,  Sheffield
2014Mark Selby (İngiltere) 18–14Ronnie O'Sullivan (İngiltere) Crucible Theatre ,  Sheffield
2015Stuart Bingham18–15Shaun MurphyCrucible Theatre ,  Sheffield
2016Mark Selby (İngiltere) 18–14Ding Junhui (Çin)Crucible Theatre ,  Sheffield
2017Mark Selby (İngiltere) 18–15John Higgins (İskoçya)Crucible Theatre ,  Sheffield
2018Mark Williams (Galler)18–16John Higgins (İskoçya)Crucible Theatre ,  Sheffield
2019Judd Trump (İngiltere)18–9John Higgins (İskoçya)Crucible Theatre ,  Sheffield
2020Ronnie O'Sullivan (İngiltere) 18–8Kyren Wilson (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
2021Mark Selby (İngiltere) 18–15Shaun Murphy (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
2022Ronnie O'Sullivan (İngiltere) 18–13Judd Trump (İngiltere)Crucible Theatre ,  Sheffield
2023Crucible Theatre ,  Sheffield