Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC olarak kısaltılır), FIA tarafından yönetilen ve düzenlenen ralli motor sporları disiplinindeki en yüksek küresel rekabet düzeyidir. 2021'de eklenen yeni takımlar şampiyonası ile sürücüler, yardımcı sürücüler ve üreticiler için ayrı şampiyonalar var. Seri şu anda çakıl ve asfalttan kar ve buza kadar değişen yüzeylerde yapılan iki ila üç günlük 12 yarıştan oluşuyor. Her ralli genellikle kapalı yollarda zamana karşı koşulan 15-25 özel etaba bölünmüştür. 

WRC, çoğu daha önce Avrupa Ralli Şampiyonası veya Uluslararası Üreticiler Şampiyonası'nın bir parçası olan tanınmış ve popüler uluslararası rallilerden oluşturuldu ve seriye ilk kez 1973'te itiraz edildi. Dünya Ralli Arabası şu anki otomobil teknik özelliğidir. dizide. Yasaklanmış B Grubu süper otomobillerin yerini alan A Grubu arabalardan gelişti. World Rally Cars, 1.6 litrelik dört silindirli üretim otomobiller üzerine inşa edilmiştir, ancak turboşarjlar, gecikme önleyici sistemler, dört tekerlekten çekiş, sıralı vites kutuları, aerodinamik parçalar ve WRC otomobilinin fiyatını yaklaşık 700.000 € 'ya çıkaran diğer iyileştirmeler içerir. 1 milyon ABD Doları) 

WRC, WRC ile aynı etkinlik ve etaplarda yarışılan üç destek şampiyonası, Gençler Dünya Ralli Şampiyonası (JWRC, eski adıyla WRC Akademisi), Dünya Ralli Şampiyonası-2 ve Dünya Ralli Şampiyonası-3 içerir. farklı düzenlemeler. WRC-2, WRC-3 ve yeni başlayanlar, WRC sürücülerinden sonraki etaplarda yarışıyor.
WRC.svg
Kategori Dünya Ralli Arabaları
Ülke Uluslararası
İlk Sezon 1973
Manufacturers 3
Tire suppliers P
Son Sürücü Şampiyonu Kalle Rovanperä (Finlandiya)
Son Co-Sürücü Şampiyonu Jonne Halttunen
Markalar Şampiyonu Toyota
resmi website www.wrc.com
Sürücüler ŞampiyonlarıTakımlar Şampiyonları