World Junior Alpine Skiing Championships

Hosts

NumberYearPlaceCountryEvents
11982Auron France8
21983Sestriere Italy8
31984Sugarloaf United States8
41985Jasná Czechoslovakia8
51986Bad Kleinkirchheim Austria8
61987Hemsedal/Sälen Norway/ Sweden8
71988Madonna di Campiglio Italy10
81989Aleyska United States10
91990Zinal  Switzerland10
101991Hemsedal Norway10
111992Maribor Slovenia10
121993Montecampione Italy10
131994Lake Placid United States10
141995Voss Norway10
151996Hoch-Ybrig  Switzerland10
161997Schladming Austria10
171998Megève France10
181999Pra-Loup France10
192000Québec Canada10
202001Verbier  Switzerland10
212002Tarvisio Italy9
222003Briançonnais France10
232004Maribor Slovenia10
242005Bardonecchia Italy10
252006Québec Canada10
262007Altenmarkt/Flachau Austria10
272008Formigal Spain10
282009Garmisch Partenkirchen Germany10
292010Les Houches France10
302011Crans-Montana  Switzerland10
312012Roccaraso Italy11
322013Québec Canada11
332014Jasná Slovakia11
342015Hafjell Norway11
352016Sochi Russia11
362017Åre Sweden11
372018Davos  Switzerland11
382019Trentino/Val di Fassa Italy11
392020NarvikNorway
402021BanskoBulgaristan6

Erkekler Müsabakaları

İniş

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaLars Rosti (Switzerland)Julian Schütter (Austria)Manuel Traninger (Austria)
2020NarvikAlexis Monney (Switzerland)Simon Talacci (İtaly)Stefan Rieser (Austria)

Süper G

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaRiver Radamus (ABD) Lucas Braathen (Norway) Florian Loriot (Fransa)
2020NarvikStefan Rieser (Avusturya)Armin Dornauer (Avusturya)Yannick Chabloz (İsviçre)
2021BanskoGiovanni Franzoni (İtalya)
Lukas Feurstein (Avusturya)
Gaël Zulauf (İsviçre)

Gaint Slalom

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaRiver Radamus (United States) Tobias Kastlunger(Italy)Sam Maes (Belgium)
2020NarvikCancelled
2021BanskoLukas Feurstein (Avusturya)Giovanni Franzoni (İtalya)Kaspar Kindem (Norveç)

Slalom

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaAlex Vinatzer (Italy) Benjamin Ritchie (United States) Sam Maes (Belgium)
2020NarvikCancelled

Combined

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaTobias Hedström (Sweden) Atle Lie McGrath (Norway) Lucas Braathen (Norway)
2020NarvikCancelled

Women’s events

İniş

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaJuliana Suter (Switzerland) Noémie Kolly (Switzerland) Lisa Grill (Austria)
2020NarvikMagdalena Egger (Austria)Lisa Grill (Austria)Monica Zanoner (İtaly)

Super-G

SeneEv Sahibi ŞehirAltınGümüşBronz
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaHannah Sæthereng (Norway) Julia Scheib (Austria) Lindy Etzensperger (Switzerland)
2020NarvikMagdalena Egger (Austria)Lisa Grill (Austria)Karen Smadja Clement (France)
2021BanskoLena Wechner (Avusturya)Magdalena Kappaurer (Avusturya)Magdalena Egger (Avusturya)

Dev Slalom

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaAlice Robinson (New Zealand) Camille Rast (Switzerland) Kaja Norbye (Norway)
2020NarvikSara Rask (Sweden)Neja Dvornik (Slovenia)Kaja Norbye (Norway)
2021BanskoHanna Aronsson Elfman (İsveç)Marte Monsen (Norveç)Neja Dvornik (Slovenya)

Slalom

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaMeta Hrovat (Slovenia) Aline Danioth (Switzerland) Elsa Håkansson Fermbäck (Sweden)
2020NarvikCancelled
2021BanskoSophie Mathiou (İtalya)Moa Boström Müssener (İsveç)AJ Hurt (ABD)

Combined

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaNicole Good (Switzerland) Kaja Norbye (Norway) Ida Dannewitz (Sweden)
2020NarvikMagdalena Egger (Austria)Lisa Grill (Austria)Keely Cashman (United States)

Team event

YearPlaceGoldSilverBronze
1982Auron
1983Sestriere
1984Sugarloaf
1985Jasná
1986Bad Kleinkirchheim
1987Hemsedal/Sälen
1988Madonna di Campiglio
1989Aleyska
1990Zinal
1991Hemsedal
1992Maribor
1993Montecampione
1994Lake Placid
1995Voss
1996Hoch-Ybrig
1997Schladming
1998Megève
1999Pra-Loup
2000Québec
2001Verbier
2002Tarvisio
2003Briançonnais
2004Maribor
2005Bardonecchia
2006Québec
2007Altenmarkt/Flachau
2008Formigal
2009Garmisch Partenkirchen
2010Les Houches
2011Crans-Montana
2012Roccaraso
2013Québec
2014Jasná
2015Hafjell
2016Sochi
2017Åre
2018Davos
2019Trentino/Val di FassaFrance
Marie Lamure
Jérémie Lagier
Doriane Escané
Augustin Bianchini
United States
Katie Hensien
River Radamus
AJ Hurt
Benjamin Ritchie
Germany
Martina Willibald
Nikolaus Pföderl
Martina Ostler
Fabian Himmelsbach
2020NarvikCancelled