Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası

Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası, Uluslararası Paten Birliği tarafından onaylanan yıllık bir artistik patinaj yarışmasıdır. Tek erkekler, tek bayanlar, çift paten ve buz dansı kategorilerinde madalyalar verilir. Genel olarak Mart ayında düzenlenen Dünya Şampiyonaları, ISU Artistik Patinaj Şampiyonalarının en prestijli olduğu kabul edilir. Olimpiyat unvanı haricinde, bir dünya unvanı, artistik patinajda en yüksek rekabet başarısı olarak kabul edilir.

Erkekler

SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1896  St. Petersburg  Gilbert Fuchs  Gustav Hügel  Georg Sanders
1897  Stockholm  Gustav Hügel  Ulrich Salchow  Johan Lefstad
1898  London  Henning Grenander  Gustav Hügel  Gilbert Fuchs
1899  Davos  Gustav Hügel  Ulrich Salchow  Edgar Syers
1900  Davos  Gustav Hügel  Ulrich Salchowno other competitors
1901  Stockholm  Ulrich Salchow  Gilbert Fuchsno other competitors
1902  London  Ulrich Salchow  Madge Syers  (woman)  Martin Gordan
1903  St. Petersburg  Ulrich Salchow  Nikolai Panin Kolomenkin  Max Bohatsch
1904  Berlin  Ulrich Salchow  Heinrich Burger  Martin Gordan
1905  Stockholm  Ulrich Salchow  Max Bohatsch  Per Thorén
1906  Munich  Gilbert Fuchs  Heinrich Burger  Bror Meyer
1907  Vienna  Ulrich Salchow  Max Bohatsch  Gilbert Fuchs
1908  Troppau  Ulrich Salchow  Gilbert Fuchs  Heinrich Burger
1909  Stockholm  Ulrich Salchow  Per Thorén  Ernst Herz
1910  Davos  Ulrich Salchow  Werner Rittberger  Andor Szende
1911  Berlin  Ulrich Salchow  Werner Rittberger  Fritz Kachler
1912  Manchester  Fritz Kachler  Werner Rittberger  Andor Szende
1913  Vienna  Fritz Kachler  Willy Böckl  Andor Szende
1914  Helsinki  Gösta Sandahl  Fritz Kachler  Willy Böckl
1915–19211. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi.
1922  Stockholm  Gillis Grafström  Fritz Kachler  Willy Böckl
1923  Vienna  Fritz Kachler  Willy Böckl  Gösta Sandahl
1924  Manchester  Gillis Grafström  Willy Böckl  Ernst Oppacher
1925  Vienna  Willy Böckl  Fritz Kachler  Otto Preißecker
1926  Berlin  Willy Böckl  Otto Preißecker  John Page
1927  Davos  Willy Böckl  Otto Preißecker  Karl Schäfer
1928  Berlin  Willy Böckl  Karl Schäfer  Hugo Distler
1929  London  Gillis Grafström  Karl Schäfer  Ludwig Wrede
1930  New York City  Karl Schäfer  Roger Turner  Georges Gautschi
1931  Berlin  Karl Schäfer  Roger Turner  Ernst Baier
1932  Montreal  Karl Schäfer  Montgomery Wilson  Ernst Baier
1933  Zürich  Karl Schäfer  Ernst Baier  Marcus Nikkanen
1934  Stockholm  Karl Schäfer  Ernst Baier  Erich Erdös
1935  Budapest  Karl Schäfer  Jack Dunn  Dénes Pataky
1936  Paris  Karl Schäfer  Graham Sharp  Felix Kaspar
1937  Vienna  Felix Kaspar  Graham Sharp  Elemér Terták
1938  Berlin  Felix Kaspar  Graham Sharp  Herbert Alward
1939  Budapest  Graham Sharp  Freddie Tomlins  Horst Faber
1940–19462. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi.
1947  Stockholm  Hans Gerschwiler  Dick Button  Arthur Apfel
1948  Davos  Dick Button  Hans Gerschwiler  Ede Király
1949  Paris  Dick Button  Ede Király  Edi Rada
1950  London  Dick Button  Ede Király  Hayes Alan Jenkins
1951  Milan  Dick Button  James Grogan  Helmut Seibt
1952  Paris  Dick Button  James Grogan  Hayes Alan Jenkins
1953  Davos  Hayes Alan Jenkins  James Grogan  Carlo Fassi
1954  Oslo  Hayes Alan Jenkins  James Grogan  Alain Giletti
1955  Vienna  Hayes Alan Jenkins  Ronnie Robertson  David Jenkins
1956  Garmisch-Partenkirchen  Hayes Alan Jenkins  Ronnie Robertson  David Jenkins
1957  Colorado Springs  David Jenkins  Tim Brown  Charles Snelling
1958  Paris  David Jenkins  Tim Brown  Alain Giletti
1959  Colorado Springs  David Jenkins  Donald Jackson  Tim Brown
1960  Vancouver  Alain Giletti  Donald Jackson  Alain Calmat
1961Event cancelled after the Sabena Flight 548 crash
1962  Prague  Donald Jackson  Karol Divín  Alain Calmat
1963  Cortina d'Ampezzo  Donald McPherson  Alain Calmat  Manfred Schnelldorfer
1964  Dortmund  Manfred Schnelldorfer  Alain Calmat  Karol Divín
1965  Colorado Springs  Alain Calmat  Scott Allen  Donald Knight
1966  Davos  Emmerich Danzer  Wolfgang Schwarz  Gary Visconti
1967  Vienna  Emmerich Danzer  Wolfgang Schwarz  Gary Visconti
1968  Geneva  Emmerich Danzer  Tim Wood  Patrick Péra
1969  Colorado Springs  Tim Wood  Ondrej Nepela  Patrick Péra
1970  Ljubljana  Tim Wood  Ondrej Nepela  Günter Zöller
1971  Lyon  Ondrej Nepela  Patrick Péra  Sergei Chetverukhin
1972  Calgary  Ondrej Nepela  Sergei Chetverukhin  Vladimir Kovalyov
1973  Bratislava  Ondrej Nepela  Sergei Chetverukhin  Jan Hoffmann
1974  Munich  Jan Hoffmann  Sergei Volkov  Toller Cranston
1975  Colorado Springs  Sergei Volkov  Vladimir Kovalyov  John Curry
1976  Gothenburg  John Curry  Vladimir Kovalyov  Jan Hoffmann
1977  Tokyo  Vladimir Kovalyov  Jan Hoffmann  Minoru Sano
1978  Ottawa  Charles Tickner  Jan Hoffmann  Robin Cousins
1979  Vienna  Vladimir Kovalyov  Robin Cousins  Jan Hoffmann
1980  Dortmund  Jan Hoffmann  Robin Cousins  Charles Tickner
1981  Hartford  Scott Hamilton  David Santee  Igor Bobrin
1982  Copenhagen  Scott Hamilton  Norbert Schramm  Brian Pockar
1983  Helsinki  Scott Hamilton  Norbert Schramm  Brian Orser
1984  Ottawa  Scott Hamilton  Brian Orser  Alexander Fadeev
1985  Tokyo  Alexander Fadeev  Brian Orser  Brian Boitano
1986  Geneva  Brian Boitano  Brian Orser  Alexander Fadeev
1987  Cincinnati  Brian Orser  Brian Boitano  Alexander Fadeev
1988  Budapest  Brian Boitano  Brian Orser  Viktor Petrenko
1989  Paris  Kurt Browning  Christopher Bowman  Grzegorz Filipowski
1990  Halifax  Kurt Browning  Viktor Petrenko  Christopher Bowman
1991  Munich  Kurt Browning  Viktor Petrenko  Todd Eldredge
1992  Oakland  Viktor Petrenko  Kurt Browning  Elvis Stojko
1993  Prague  Kurt Browning  Elvis Stojko  Alexei Urmanov
1994  Chiba  Elvis Stojko  Philippe Candeloro  Viacheslav Zagorodniuk
1995  Birmingham  Elvis Stojko  Todd Eldredge  Philippe Candeloro
1996  Edmonton  Todd Eldredge  Ilia Kulik  Rudy Galindo
1997  Lausanne  Elvis Stojko  Todd Eldredge  Alexei Yagudin
1998  Minneapolis  Alexei Yagudin  Todd Eldredge  Evgeni Plushenko
1999  Helsinki  Alexei Yagudin  Evgeni Plushenko  Michael Weiss
2000  Nice  Alexei Yagudin  Elvis Stojko  Michael Weiss
2001  Vancouver  Evgeni Plushenko  Alexei Yagudin  Todd Eldredge
2002  Nagano  Alexei Yagudin  Timothy Goebel  Takeshi Honda
2003  Washington, D.C.  Evgeni Plushenko  Timothy Goebel  Takeshi Honda
2004  Dortmund  Evgeni Plushenko  Brian Joubert  Stefan Lindemann
2005  Moscow  Stéphane Lambiel  Jeffrey Buttle  Evan Lysacek
2006  Calgary  Stéphane Lambiel  Brian Joubert  Evan Lysacek
2007  Tokyo  Brian Joubert  Daisuke Takahashi  Stéphane Lambiel
2008  GothenburgJeffrey ButtleBrian JoubertJohnny Weir
2009  Los AngelesEvan LysacekPatrick ChanBrian Joubert
2010  TurinDaisuke TakahashiPatrick ChanBrian Joubert
2011  MoscowPatrick ChanTakahiko KozukaArtur Gachinski
2012  NicePatrick ChanDaisuke TakahashiYuzuru Hanyu (Japan)
2013LondonPatrick ChanDenis TenJavier Fernández (Spain)
2014SaitamaTatsuki MachidaJavier Fernández (Spain)
2015ShanghaiJavier Fernández (Spain)Yuzuru Hanyu (Japan)Denis Ten
2016BostonJavier Fernández (Spain)Yuzuru Hanyu (Japan)Jin Boyang
2017HelsinkiYuzuru Hanyu (Japonya)Shoma Uno (Japonya)Jin Boyang
2018MilanNathan Chen (ABD)Shoma Uno (Japonya)Mikhail Kolyada
2019SaitamaNathan Chen (ABD)Yuzuru Hanyu (Japonya)Vincent Zhou (United States)
2020MontrealCOVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2021StockholmNathan Chen (ABD)Yuma Kagiyama (Japonya)Yuzuru Hanyu (Japonya)
2022Montpellier
2023Saitama

Kadınlar

SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1906  Davos  Madge Syers  Jenny Herz  Lily Kronberger
1907  Vienna  Madge Syers  Jenny Herz  Lily Kronberger
1908  Troppau  Lily Kronberger  Elsa Rendschmidtno other competitors
1909  Budapest  Lily Kronberger
1910  Berlin  Lily Kronberger  Elsa Rendschmidtno other competitors
1911  Vienna  Lily Kronberger  Opika von Méray Horváth  Ludowika Jakobsson-Eilers
1912  Davos  Opika von Méray Horváth  Dorothy Greenhough-Smith  Phyllis Johnson
1913  Stockholm  Opika von Méray Horváth  Phyllis Johnson  Svea Norén
1914  St. Moritz  Opika von Méray Horváth  Angela Hanka  Phyllis Johnson
1915–19211. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi.
1922  Stockholm  Herma Szabo  Svea Norén  Margot Moe
1923  Vienna  Herma Szabo  Gisela Reichmann  Svea Norén
1924  Oslo  Herma Szabo  Ellen Brockhöft  Beatrix Loughran
1925  Davos  Herma Szabo  Ellen Brockhöft  Elisabeth Böckel
1926  Stockholm  Herma Szabo  Sonja Henie  Kathleen Shaw
1927  Oslo  Sonja Henie  Herma Szabo  Karen Simensen
1928  London  Sonja Henie  Maribel Vinson  Fritzi Burger
1929  Budapest  Sonja Henie  Fritzi Burger  Melitta Brunner
1930  New York City  Sonja Henie  Cecil Smith  Maribel Vinson
1931  Berlin  Sonja Henie  Hilde Holovsky  Fritzi Burger
1932  Montreal  Sonja Henie  Fritzi Burger  Constance Wilson-Samuel
1933  Stockholm  Sonja Henie  Vivi-Anne Hultén  Hilde Holovsky
1934  Oslo  Sonja Henie  Megan Taylor  Liselotte Landbeck
1935  Vienna  Sonja Henie  Cecilia Colledge  Vivi-Anne Hultén
1936  Paris  Sonja Henie  Megan Taylor  Vivi-Anne Hultén
1937  London  Cecilia Colledge  Megan Taylor  Vivi-Anne Hultén
1938  Stockholm  Megan Taylor  Cecilia Colledge  Hedy Stenuf
1939  Prague  Megan Taylor  Hedy Stenuf  Daphne Walker
1940–19462. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi.
1947  Stockholm  Barbara Ann Scott  Daphne Walker  Gretchen Merrill
1948  Davos  Barbara Ann Scott  Eva Pawlik  Jiřína Nekolová
1949  Paris  Alena Vrzáňová  Yvonne Sherman  Jeannette Altwegg
1950  London  Alena Vrzáňová  Jeannette Altwegg  Yvonne Sherman
1951  Milan  Jeannette Altwegg  Jacqueline du Bief  Sonya Klopfer
1952  Paris  Jacqueline du Bief  Sonya Klopfer  Virginia Baxter
1953  Davos  Tenley Albright  Gundi Busch  Valda Osborn
1954  Oslo  Gundi Busch  Tenley Albright  Erica Batchelor
1955  Vienna  Tenley Albright  Carol Heiss  Hanna Eigel
1956  Garmisch-Partenkirchen  Carol Heiss  Tenley Albright  Ingrid Wendl
1957  Colorado Springs  Carol Heiss  Hanna Eigel  Ingrid Wendl
1958  Paris  Carol Heiss  Ingrid Wendl  Hanna Walter
1959  Colorado Springs  Carol Heiss  Hanna Walter  Sjoukje Dijkstra
1960  Vancouver  Carol Heiss  Sjoukje Dijkstra  Barbara Ann Roles
1961Event cancelled after the Sabena Flight 548 crash
1962  Prague  Sjoukje Dijkstra  Wendy Griner  Regine Heitzer
1963  Cortina d'Ampezzo  Sjoukje Dijkstra  Regine Heitzer  Nicole Hassler
1964  Dortmund  Sjoukje Dijkstra  Regine Heitzer  Petra Burka
1965  Colorado Springs  Petra Burka  Regine Heitzer  Peggy Fleming
1966  Davos  Peggy Fleming  Gabriele Seyfert  Petra Burka
1967  Vienna  Peggy Fleming  Gabriele Seyfert  Hana Mašková
1968  Geneva  Peggy Fleming  Gabriele Seyfert  Hana Mašková
1969  Colorado Springs  Gabriele Seyfert  Trixi Schuba  Zsuzsa Almássy
1970  Ljubljana  Gabriele Seyfert  Trixi Schuba  Julie Lynn Holmes
1971  Lyon  Trixi Schuba  Julie Lynn Holmes  Karen Magnussen
1972  Calgary  Trixi Schuba  Karen Magnussen  Janet Lynn
1973  Bratislava  Karen Magnussen  Janet Lynn  Christine Errath
1974  Munich  Christine Errath  Dorothy Hamill  Dianne de Leeuw
1975  Colorado Springs  Dianne de Leeuw  Dorothy Hamill  Christine Errath
1976  Gothenburg  Dorothy Hamill  Christine Errath  Dianne de Leeuw
1977  Tokyo  Linda Fratianne  Anett Pötzsch  Dagmar Lurz
1978  Ottawa  Anett Pötzsch  Linda Fratianne  Susanna Driano
1979  Vienna  Linda Fratianne  Anett Pötzsch  Emi Watanabe
1980  Dortmund  Anett Pötzsch  Dagmar Lurz  Linda Fratianne
1981  Hartford  Denise Biellmann  Elaine Zayak  Claudia Kristofics-Binder
1982  Copenhagen  Elaine Zayak  Katarina Witt  Claudia Kristofics-Binder
1983  Helsinki  Rosalynn Sumners  Claudia Leistner  Elena Vodorezova
1984  Ottawa  Katarina Witt  Anna Kondrashova  Elaine Zayak
1985  Tokyo  Katarina Witt  Kira Ivanova  Tiffany Chin
1986  Geneva  Debi Thomas  Katarina Witt  Tiffany Chin
1987  Cincinnati  Katarina Witt  Debi Thomas  Caryn Kadavy
1988  Budapest  Katarina Witt  Elizabeth Manley  Debi Thomas
1989  Paris  Midori Ito  Claudia Leistner  Jill Trenary
1990  Halifax  Jill Trenary  Midori Ito  Holly Cook
1991  Munich  Kristi Yamaguchi  Tonya Harding  Nancy Kerrigan
1992  Oakland  Kristi Yamaguchi  Nancy Kerrigan  Chen Lu
1993  Prague  Oksana Baiul  Surya Bonaly  Chen Lu
1994  Chiba  Yuka Sato  Surya Bonaly  Tanja Szewczenko
1995  Birmingham  Chen Lu  Surya Bonaly  Nicole Bobek
1996  Edmonton  Michelle Kwan  Chen Lu  Irina Slutskaya
1997  Lausanne  Tara Lipinski  Michelle Kwan  Vanessa Gusmeroli
1998  Minneapolis  Michelle Kwan  Irina Slutskaya  Maria Butyrskaya
1999  Helsinki  Maria Butyrskaya  Michelle Kwan  Julia Soldatova
2000  Nice  Michelle Kwan  Irina Slutskaya  Maria Butyrskaya
2001  Vancouver  Michelle Kwan  Irina Slutskaya  Sarah Hughes
2002  Nagano  Irina Slutskaya  Michelle Kwan  Fumie Suguri
2003  Washington, D.C.  Michelle Kwan  Elena Sokolova  Fumie Suguri
2004  Dortmund  Shizuka Arakawa  Sasha Cohen  Michelle Kwan
2005  Moscow  Irina Slutskaya  Sasha Cohen  Carolina Kostner
2006  Calgary  Kimmie Meissner  Fumie Suguri  Sasha Cohen
2007  Tokyo  Miki Ando  Mao Asada  Yuna Kim
2008  Gothenburg  Mao Asada  Carolina Kostner  Yuna Kim
2009  Los Angeles  Yuna Kim  Joannie Rochette  Miki Ando
2010  Turin  Mao Asada  Yuna Kim  Laura Lepistö
2011  Moscow  Miki Ando  Yuna Kim  Carolina Kostner
2012  Nice  Carolina Kostner  Alena Leonova  Akiko Suzuki
2013  London  Yuna Kim  Carolina Kostner  Mao Asada
2014  Saitama  Mao Asada  Yulia Lipnitskaya  Carolina Kostner
2015  ShanghaiElizaveta Tuktamysheva (Rusya)Satoko MiyaharaElena Radionova
2016  BostonEvgenia MedvedevaAshley WagnerAnna Pogorilaya
2017  HelsinkiEvgenia MedvedevaKaetlyn OsmondGabrielle Daleman
2018  MilanKaetlyn OsmondWakaba HiguchiSatoko Miyahara
2019  SaitamaAlina Zagitova (Russia)Elizabet Tursynbaeva (Kazakhstan)Evgenia Medvedeva (Russia)
2020  MontrealCOVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2021  StockholmAnna Shcherbakova (Rusya)Elizaveta Tuktamysheva (Rusya)Alexandra Trusova (Rusya)
2022 Montpellier
2023 Saitama

Çiftler

SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1908  St. Petersburg  Anna Hübler  /  Heinrich Burger  Phyllis Johnson  /  James H. Johnson  Lidia Popova  /  Alexander L. Fischer
1909  Stockholm  Phyllis Johnson  /  James H. Johnson  Valborg Lindahl  /  Nils Rosenius  Gertrud Ström  /  Richard Johansson
1910  Berlin  Anna Hübler  /  Heinrich Burger  Ludowika Eilers  /   Walter Jakobsson  Phyllis Johnson  /  James H. Johnson
1911  Vienna  Ludowika Eilers  /   Walter Jakobssonno other competitors
1912  Manchester  Phyllis Johnson  /  James H. Johnson  Ludowika Jakobsson-Eilers  /  Walter Jakobsson  Alexia Schøien  /  Yngvar Bryn
1913  Stockholm  Helene Engelmann  /  Karl Mejstrik  Ludowika Jakobsson-Eilers  /  Walter Jakobsson  Christa von Szabó  /  Leo Horwitz
1914  St. Moritz  Ludowika Jakobsson-Eilers  /  Walter Jakobsson  Helene Engelmann  /  Karl Mejstrik  Christa von Szabó  /  Leo Horwitz
1915–19211. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi.
1922  Davos  Helene Engelmann  /  Alfred Berger  Ludowika Jakobsson-Eilers  /  Walter Jakobsson  Margaret Metzner  /  Paul Metzner
1923  Oslo  Ludowika Jakobsson-Eilers  /  Walter Jakobsson  Alexia Bryn-Schøien  /  Yngvar Bryn  Elna Henrikson  /  Kaj af Ekström
1924  Manchester  Helene Engelmann  /  Alfred Berger  Ethel Muckelt  /  John F. Page  Elna Henrikson  /  Kaj af Ekström
1925  Vienna  Herma Szabo  /  Ludwig Wrede  Andreé Joly-Brunet  /  Pierre Brunet  Lilly Scholz  /  Otto Kaiser
1926  Berlin  Andreé Joly  /  Pierre Brunet  Lilly Scholz  /  Otto Kaiser  Herma Szabo  /  Ludwig Wrede
1927  Vienna  Herma Szabo  /  Ludwig Wrede  Lilly Scholz  /  Otto Kaiser  Else Hoppe  /  Oscar Hoppe
1928  London  Andreé Joly  /  Pierre Brunet  Lilly Scholz  /  Otto Kaiser  Melitta Brunner  /  Ludwig Wrede
1929  Budapest  Lilly Scholz  /  Otto Kaiser  Melitta Brunner  /  Ludwig Wrede  Olga Orgonista  /  Sándor Szalay
1930  New York City  Andreé Joly-Brunet  /  Pierre Brunet  Melitta Brunner  /  Ludwig Wrede  Beatrix Loughran  /  Sherwin Badger
1931  Berlin  Emília Rotter  /  László Szollás  Olga Orgonista  /  Sándor Szalay  Idi Papez  /  Karl Zwack
1932  Montreal  Andreé Joly-Brunet  /  Pierre Brunet  Emília Rotter  /  László Szollás  Beatrix Loughran  /  Sherwin Badger
1933  Stockholm  Emília Rotter  /  László Szollás  Idi Papez  /  Karl Zwack  Randi Bakke-Gjertsen  /  Christen Christensen
1934  Helsinki  Emília Rotter  /  László Szollás  Idi Papez  /  Karl Zwack  Maxi Herber  /  Ernst Baier
1935  Budapest  Emília Rotter  /  László Szollás  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Lucy Gallo  /  Rezso Dillinger
1936  Paris  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Violet Cliff  /  Leslie Cliff
1937  London  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Violet Cliff  /  Leslie Cliff
1938  Berlin  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Inge Koch  /  Gunther Noack
1939  Budapest  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Inge Koch  /  Gunther Noack
1940–19462. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edildi.
1947  Stockholm  Micheline Lannoy  /  Pierre Baugniet  Karol Kennedy  /  Peter Kennedy  Suzanne Diskeuve  /  Edmond Verbustel
1948  Davos  Micheline Lannoy  /  Pierre Baugniet  Andrea Kékesy  /  Ede Király  Suzanne Morrow  /  Wallace Diestelmeyer
1949  Paris  Andrea Kékesy  /  Ede Király  Karol Kennedy  /  Peter Kennedy  Ann Davies  /  Carleton Hoffner
1950  London  Karol Kennedy  /  Peter Kennedy  Jennifer Nicks  /  John Nicks  Marianna Nagy  /  László Nagy
1951  Milan  Ria Baran  /  Paul Falk  Karol Kennedy  /  Peter Kennedy  Jennifer Nicks  /  John Nicks
1952  Paris  Ria Baran  /  Paul Falk  Karol Kennedy  /  Peter Kennedy  Jennifer Nicks  /  John Nicks
1953  Davos  Jennifer Nicks  /  John Nicks  Frances Dafoe  /  Norris Bowden  Marianna Nagy  /  László Nagy
1954  Oslo  Frances Dafoe  /  Norris Bowden  Silvia Grandjean  /  Michel Grandjean  Sissy Schwarz  /  Kurt Oppelt
1955  Vienna  Frances Dafoe  /  Norris Bowden  Sissy Schwarz  /  Kurt Oppelt  Marianna Nagy  /  László Nagy
1956  Garmisch-Partenkirchen  Sissy Schwarz  /  Kurt Oppelt  Frances Dafoe  /  Norris Bowden  Marika Kilius  /  Franz Ningel
1957  Colorado Springs  Barbara Wagner  /  Robert Paul  Marika Kilius  /  Franz Ningel  Maria Jelinek  /  Otto Jelinek
1958  Paris  Barbara Wagner  /  Robert Paul  Věra Suchánková  /  Zdeněk Doležal  Maria Jelinek  /  Otto Jelinek
1959  Colorado Springs  Barbara Wagner  /  Robert Paul  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Nancy Ludington  /  Ronald Ludington
1960  Vancouver  Barbara Wagner  /  Robert Paul  Maria Jelinek  /  Otto Jelinek  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler
1961
1962  Prague  Maria Jelinek  /  Otto Jelinek  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Margret Göbl  /  Franz Ningel
1963  Cortina d'Ampezzo  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gavrilov
1964  Dortmund  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Debbi Wilkes  /  Guy Revell
1965  Colorado Springs  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Vivian Joseph  /  Ronald Joseph  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gorelik
1966  Davos  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gorelik  Cynthia Kauffman  /  Ronald Kauffman
1967  Vienna  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Margot Glockshuber  /  Wolfgang Danne  Cynthia Kauffman  /  Ronald Kauffman
1968  Geneva  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gorelik  Cynthia Kauffman  /  Ronald Kauffman
1969  Colorado Springs  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Tamara Moskvina  /  Alexei Mishin  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov
1970  Ljubljana  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Liudmila Smirnova  /  Andrei Suraikin  Heidemarie Steiner  /  Heinz-Ulrich Walther
1971  Lyon  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Liudmila Smirnova  /  Andrei Suraikin  JoJo Starbuck  /  Kenneth Shelley
1972  Calgary  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Liudmila Smirnova  /  Andrei Suraikin  JoJo Starbuck  /  Kenneth Shelley
1973  Bratislava  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Liudmila Smirnova  /  Alexei Ulanov  Manuela Groß  /  Uwe Kagelmann
1974  Munich  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Liudmila Smirnova  /  Alexei Ulanov  Romy Kermer  /  Rolf Österreich
1975  Colorado Springs  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Romy Kermer  /  Rolf Österreich  Manuela Groß  /  Uwe Kagelmann
1976  Gothenburg  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Romy Kermer  /  Rolf Österreich  Irina Vorobieva  /  Alexander Vlasov
1977  Tokyo  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Irina Vorobieva  /  Alexander Vlasov  Tai Babilonia  /  Randy Gardner
1978  Ottawa  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Manuela Mager  /  Uwe Bewersdorf  Tai Babilonia  /  Randy Gardner
1979  Vienna  Tai Babilonia  /  Randy Gardner  Marina Cherkasova  /  Sergei Shakhrai  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach
1980  Dortmund  Marina Cherkasova  /  Sergei Shakhrai  Manuela Mager  /  Uwe Bewersdorf  Marina Pestova  /  Stanislav Leonovich
1981  Hartford  Irina Vorobieva  /  Igor Lisovski  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach  Christina Riegel  /  Andreas Nischwitz
1982  Copenhagen  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach  Marina Pestova  /  Stanislav Leonovich  Caitlin Carruthers  /  Peter Carruthers
1983  Helsinki  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach  Barbara Underhill  /  Paul Martini
1984  Ottawa  Barbara Underhill  /  Paul Martini  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach
1985  Tokyo  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Larisa Selezneva  /  Oleg Makarov  Katherina Matousek  /  Lloyd Eisler
1986  Geneva  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Cynthia Coull  /  Mark Rowsom
1987  Cincinnati  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Jill Watson  /  Peter Oppegard
1988  Budapest  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Larisa Selezneva  /  Oleg Makarov
1989  Paris  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Cindy Landry  /  Lyndon Johnston  Elena Bechke  /  Denis Petrov
1990  Halifax  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Isabelle Brasseur  /  Lloyd Eisler  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev
1991  Munich  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev  Isabelle Brasseur  /  Lloyd Eisler  Natasha Kuchiki  /  Todd Sand
1992  Oakland  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev  Radka Kovaříková  /  René Novotný  Isabelle Brasseur  /  Lloyd Eisler
1993  Prague  Isabelle Brasseur  /  Lloyd Eisler  Mandy Wötzel  /  Ingo Steuer  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov
1994  Chiba  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov  Isabelle Brasseur  /  Lloyd Eisler  Marina Eltsova  /  Andrei Bushkov
1995  Birmingham  Radka Kovaříková  /  René Novotný  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov  Jenni Meno  /  Todd Sand
1996  Edmonton  Marina Eltsova  /  Andrei Bushkov  Mandy Wötzel  /  Ingo Steuer  Jenni Meno  /  Todd Sand
1997  Lausanne  Mandy Wötzel  /  Ingo Steuer  Marina Eltsova  /  Andrei Bushkov  Oksana Kazakova  /  Artur Dmitriev
1998  Minneapolis  Elena Berezhnaya  /  Anton Sikharulidze  Jenni Meno  /  Todd Sand  Peggy Schwarz  /  Mirko Müller
1999  Helsinki  Elena Berezhnaya  /  Anton Sikharulidze  Shen Xue  /  Zhao Hongbo  Dorota Zagórska  /  Mariusz Siudek
2000  Nice  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov  Shen Xue  /  Zhao Hongbo  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis
2001  Vancouver  Jamie Salé  /  David Pelletier  Elena Berezhnaya  /  Anton Sikharulidze  Shen Xue  /  Zhao Hongbo
2002  Nagano  Shen Xue  /  Zhao Hongbo  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Kyoko Ina  /  John Zimmerman
2003  Washington D.C.  Shen Xue  /  Zhao Hongbo  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov
2004  Dortmund  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Shen Xue  /  Zhao Hongbo  Pang Qing  /  Tong Jian
2005  Moscow  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov  Zhang Dan  /  Zhang Hao
2006  Calgary  Pang Qing  /  Tong Jian  Zhang Dan  /  Zhang Hao  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov
2007  Tokyo  Shen Xue  /  Zhao Hongbo  Pang Qing  /  Tong Jian  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy
2008  Gothenburg  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Zhang Dan  /  Zhang Hao  Jessica Dubé  /  Bryce Davison
2009  Los Angeles  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Zhang Dan  /  Zhang Hao  Yuko Kavaguti  /  Alexander Smirnov
2010  Turin  Pang Qing  /  Tong Jian  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Yuko Kavaguti  /  Alexander Smirnov
2011  Moscow  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Tatiana Volosozhar  /  Maxim Trankov  Pang Qing  /  Tong Jian
2012  Nice  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Tatiana Volosozhar  /  Maxim Trankov  Narumi Takahashi  /  Mervin Tran
2013  London  Tatiana Volosozhar  /  Maxim Trankov  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Meagan Duhamel  /  Eric Radford
2014  Saitama  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Ksenia Stolbova  /  Fedor Klimov  Meagan Duhamel  /  Eric Radford
2015  Shanghai  Meagan Duhamel  /  Eric Radford  Sui Wenjing  /  Han Cong  Pang Qing  /  Tong Jian
2016  Boston  Meagan Duhamel  /  Eric Radford  Sui Wenjing  /  Han Cong  Aliona Savchenko  /  Bruno Massot
2017  Helsinki  Sui Wenjing  /  Han Cong  Aliona Savchenko  /  Bruno Massot Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (Russia)
2018  Milan  Aliona Savchenko  /  Bruno Massot Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (Russia)  Vanessa James  /  Morgan Ciprès
2019  Saitama Sui Wenjing / Han Cong (China) Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (Russia) Natalia Zabiiako / Alexander Enbert (Russia)
2020  MontrealCOVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2021  StockholmRusya
Anastasia Mishina
Aleksandr Galliamov
Çin
Sui Wenjing
Han Cong
Rusya
Evgenia Tarasova
Vladimir Morozov
2022 Montpellier
2023 Saitama

Buz Dansı

SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1952  Paris  Jean Westwood  /  Lawrence Demmy  Joan Dewhirst  /  John Slater  Carol Ann Peters  /  Daniel Ryan
1953  Davos  Jean Westwood  /  Lawrence Demmy  Joan Dewhirst  /  John Slater  Carol Ann Peters  /  Daniel Ryan
1954  Oslo  Jean Westwood  /  Lawrence Demmy  Nesta Davies  /  Paul Thomas  Carmel Bodel  /  Edward Bodel
1955  Vienna  Jean Westwood  /  Lawrence Demmy  Pamela Weight  /  Paul Thomas  Barbara Radford  /  Raymond Lockwood
1956  Garmisch-Partenkirchen  Pamela Weight  /  Paul Thomas  June Markham  /  Courtney Jones  Barbara Thompson  /  Gerard Rigby
1957  Colorado Springs  June Markham  /  Courtney Jones  Geraldine Fenton  /  William McLachlan  Sharon McKenzie  /  Bert Wright
1958  Paris  June Markham  /  Courtney Jones  Geraldine Fenton  /  William McLachlan  Andree Anderson  /  Donald Jacoby
1959  Colorado Springs  Doreen Denny  /  Courtney Jones  Andree Anderson  /  Donald Jacoby  Geraldine Fenton  /  William McLachlan
1960  Vancouver  Doreen Denny  /  Courtney Jones  Virginia Thompson  /  William McLachlan  Christiane Guhel  /  Jean Paul Guhel
1961
1962  Prague  Eva Romanová  /  Pavel Roman  Christiane Guhel  /  Jean Paul Guhel  Virginia Thompson  /  William McLachlan
1963  Cortina d'Ampezzo  Eva Romanová  /  Pavel Roman  Linda Shearman  /  Michael Phillips  Paulette Doan  /  Kenneth Ormsby
1964  Dortmund  Eva Romanová  /  Pavel Roman  Paulette Doan  /  Kenneth Ormsby  Janet Sawbridge  /  David Hickinbottom
1965  Colorado Springs  Eva Romanová  /  Pavel Roman  Janet Sawbridge  /  David Hickinbottom  Lorna Dyer  /  John Carrell
1966  Davos  Diane Towler  /  Bernard Ford  Kristin Fortune  /  Dennis Sveum  Lorna Dyer  /  John Carrell
1967  Vienna  Diane Towler  /  Bernard Ford  Lorna Dyer  /  John Carrell  Yvonne Suddick  /  Malcolm Cannon
1968  Geneva  Diane Towler  /  Bernard Ford  Yvonne Suddick  /  Malcolm Cannon  Janet Sawbridge  /  Jon Lane
1969  Colorado Springs  Diane Towler  /  Bernard Ford  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Judy Schwomeyer  /  James Sladky
1970  Ljubljana  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Judy Schwomeyer  /  James Sladky  Angelika Buck  /  Erich Buck
1971  Lyon  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Angelika Buck  /  Erich Buck  Judy Schwomeyer  /  James Sladky
1972  Calgary  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Angelika Buck  /  Erich Buck  Judy Schwomeyer  /  James Sladky
1973  Bratislava  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Angelika Buck  /  Erich Buck  Hilary Green  /  Glyn Watts
1974  Munich  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Hilary Green  /  Glyn Watts  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov
1975  Colorado Springs  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Colleen O'Connor  /  James Millns  Hilary Green  /  Glyn Watts
1976  Gothenburg  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Colleen O'Connor  /  James Millns
1977  Tokyo  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Janet Thompson  /  Warren Maxwell  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov
1978  Ottawa  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Krisztina Regőczy  /  András Sallay
1979  Vienna  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov  Krisztina Regőczy  /  András Sallay  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov
1980  Dortmund  Krisztina Regőczy  /  András Sallay  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov
1981  Hartford  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin
1982  Copenhagen  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov
1983  Helsinki  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Judy Blumberg  /  Michael Seibert
1984  Ottawa  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Judy Blumberg  /  Michael Seibert
1985  Tokyo  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Judy Blumberg  /  Michael Seibert
1986  Geneva  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Tracy Wilson  /  Robert McCall
1987  Cincinnati  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Tracy Wilson  /  Robert McCall
1988  Budapest  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Tracy Wilson  /  Robert McCall
1989  Paris  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Maya Usova  /  Alexander Zhulin  Isabelle Duchesnay  /  Paul Duchesnay
1990  Halifax  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Isabelle Duchesnay  /  Paul Duchesnay  Maya Usova  /  Alexander Zhulin
1991  Munich  Isabelle Duchesnay  /  Paul Duchesnay  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Maya Usova  /  Alexander Zhulin
1992  Oakland  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Maya Usova  /  Alexander Zhulin  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov
1993  Prague  Maya Usova  /  Alexander Zhulin  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Anjelika Krylova  /  Vladimir Fedorov
1994  Chiba  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Sophie Moniotte  /  Pascal Lavanchy  Susanna Rahkamo  /  Petri Kokko
1995  Birmingham  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Susanna Rahkamo  /  Petri Kokko  Sophie Moniotte  /  Pascal Lavanchy
1996  Edmonton  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Shae-Lynn Bourne  /  Victor Kraatz
1997  Lausanne  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Shae-Lynn Bourne  /  Victor Kraatz
1998  Minneapolis  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Shae-Lynn Bourne  /  Victor Kraatz
1999  Helsinki  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Shae-Lynn Bourne  /  Victor Kraatz
2000  Nice  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Barbara Fusar-Poli  /  Maurizio Margaglio  Margarita Drobiazko  /  Povilas Vanagas
2001  Vancouver  Barbara Fusar-Poli  /  Maurizio Margaglio  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh
2002  Nagano  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh  Shae-Lynn Bourne  /  Victor Kraatz  Galit Chait  /  Sergei Sakhnovski
2003  Washington D.C.  Shae-Lynn Bourne  /  Victor Kraatz  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh  Albena Denkova  /  Maxim Staviski
2004  Dortmund  Tatiana Navka  /  Roman Kostomarov  Albena Denkova  /  Maxim Staviski  Kati Winkler  /  René Lohse
2005  Moscow  Tatiana Navka  /  Roman Kostomarov  Tanith Belbin  /  Benjamin Agosto  Elena Grushina  /  Ruslan Goncharov
2006  Calgary  Albena Denkova  /  Maxim Staviski  Marie-France Dubreuil  /  Patrice Lauzon  Tanith Belbin  /  Benjamin Agosto
2007  Tokyo  Albena Denkova  /  Maxim Staviski  Marie-France Dubreuil  /  Patrice Lauzon  Tanith Belbin  /  Benjamin Agosto
2008  Gothenburg  Isabelle Delobel  /  Olivier Schoenfelder  Tessa Virtue  /  Scott Moir  Jana Khokhlova  /  Sergei Novitski
2009  Los Angeles  Oksana Domnina  /  Maxim Shabalin  Tanith Belbin  /  Benjamin Agosto  Tessa Virtue  /  Scott Moir
2010  Turin  Tessa Virtue  /  Scott Moir  Meryl Davis  /  Charlie White  Federica Faiella  /  Massimo Scali
2011  Moscow  Meryl Davis  /  Charlie White  Tessa Virtue  /  Scott Moir  Maia Shibutani  /  Alex Shibutani
2012  Nice  Tessa Virtue  /  Scott Moir  Meryl Davis  /  Charlie White  Nathalie Péchalat  /  Fabian Bourzat
2013  London  Meryl Davis  /  Charlie White  Tessa Virtue  /  Scott Moir  Ekaterina Bobrova  /  Dmitri Soloviev
2014  Saitama  Anna Cappellini  /  Luca Lanotte  Kaitlyn Weaver  /  Andrew Poje  Nathalie Péchalat  /  Fabian Bourzat
2015  ShanghaiGabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (France)  Madison Chock  /  Evan Bates  Kaitlyn Weaver  /  Andrew Poje
2016  BostonGabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (France)  Maia Shibutani  /  Alex Shibutani  Madison Chock  /  Evan Bates
2017  Helsinki  Tessa Virtue  /  Scott MoirGabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (France)  Maia Shibutani  /  Alex Shibutani
2018  MilanGabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (France)  Madison Hubbell  /  Zachary Donohue  Kaitlyn Weaver  /  Andrew Poje
2019  SaitamaGabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (France)Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (Russia)Madison Hubbell / Zachary Donohue (United States)
2020  MontrealCOVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2021  StockholmRusya
Victoria Sinitsina
Nikita Katsalapov
ABD
Madison Hubbell
Zachary Donohue
Kanada
Piper Gilles
Paul Poirier
2022 Montpellier
2023 Saitama