Avrupa Kadınlar Ligi

Avrupa Kadınlar Voleybol Ligi, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından organize edilen, Avrupa'nın kıdemli kadın milli voleybol takımları için bir kıta voleybolu yarışmasıdır. 2009'da oluşturulan yarışma, FIVB Dünya Grand Prix'si (2017'ye kadar) ve 2018'den bu yana halefi FIVB Uluslar Ligi için bir eleme turnuvası olarak hizmet etti.

Bu etkinlik, Avrupa ulusal voleybol takımları için diğer, daha prestijli, kıtasal yarışma olan Avrupa Voleybol Şampiyonası ile karıştırılmamalıdır.

Kadınlar Altın Ligi

  Şampiyonluk  
Sırbistan3
Çek Cumhuriyeti2
Bulgaristan2
Türkiye1
Almanya1
Macaristan1
Azerbaycan1
Ukrayna1
Fransa1
SeneFina Four Ev Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor/Setler
(MVP)
Finalist
2009Kayseri, TürkiyeSırbistan
Zoran Terzić
3–2
Neslihan Demir (Turkey)
Türkiye
2010Ankara, TürkiyeSırbistan
Zoran Terzić
3–1
Jelena Nikolić (Serbia)
Bulgaristan
2011Istanbul, TürkiyeSırbistan
Zoran Terzić
3–0
Jovana Brakočević (Serbia)
Türkiye
2012Karlovy Vary, Çek CumhuriyetiÇek Cumhuriyeti
Carlo Parisi
3–0
Aneta Havlíčková (Czech Republic)
Bulgaristan
2013Varna, BulgaristanAlmanya
Giovanni Guidetti
3–2
Charlotte Leys (Belgium)
Belçika
2014Rüsselsheim am Main, Almanya
Bursa, Türkiye
Türkiye
Ferhat Akbaş
3–1
3–1
Kübra Akman (Turkey)
Almanya
2015Érd, Macaristan
İzmir, Türkiye
Macaristan
Jan De Brandt
3–0
1–3
(15–13 g.s.)
Renáta Sándor (Hungary)
Türkiye
2016Baku, Azerbaycan
Nitra, Slovakya
Azerbaycan
Faig Garayev
3–1
3–0
Polina Rahimova (Azerbaijan)
Slovakya
2017Helsinki, Finlandiya
Ivano-Frankivsk, Ukrayna
Ukrayna
Gariy Yegiazarov
3–1
3–1
Anna Stepaniuk (Ukraine)
Finlandiya
2018Budapest, MacaristanBulgaristan
Ivan Petkov
3–0
Mariya Karakasheva (Bulgaria)
Macaristan
2019Varazdin, CroatiaÇek Cumhuriyeti
Ioannis Athanasopoulos
3–1
Andrea Kossanyiova (Czech Republic)
Croatia
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Ruse, BulgaristanBulgaristan
Ivan Dimitrov
3–1
(22-25, 25-22, 25-17, 25-20)
Zhana Todorova (Bulgaristan)
Hırvatistan
2022Prostějov, Çek CumhuriyetiFransa
Emile Rousseaux
3–0
(25-22, 27-25, 25-14)
Lucille Gicquel (Fransa)
Çek Cumhuriyeti
2023

Kadınlar Gümüş Ligi

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaSkor/SetlerGümüş Madalya
2018Nyköping, İsveçİsveç3-1
(25-23, 25-21, 16-25, 25-17)
Avusturya
2019Romanya
Luciano Pedullà
1-3
(19-25, 25-22, 21-25, 22-25)
3-0
(25-22, 25-14, 25-17)
Altın Set
(15-12)
Yunanistan
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı
2021Maribor, SlovenyaBosna Hersek
Goran Nešić
3-2
(25-22, 27-29, 23-25, 25-18, 15-7)
Avusturya
2022Lund, İsveçİsveç
Lauri Hakala
3-0
(25-19, 25-21, 25-16)
Portekiz