Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonası

Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonası (WWCC), kadınlar satrancında dünya şampiyonunu belirlemek için oynanır. Dünya Satranç Şampiyonası gibi, FIDE tarafından yönetilmektedir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan, rekabetin "karma" (herkesi kapsayan) veya kadın ve erkek olarak ayrıldığı[1] birçok sporun aksine, satrançta kadınların her ikisinin de "açık" bölümde (Dünya dahil) yarışmasına izin verilir. Satranç Şampiyonası) ayrıca ayrı bir Bayanlar Şampiyonasına sahiptir (sadece kadınlara açıktır).
Sene Ev Sahibi Şehir Ülke Dünya Şampiyonuİkinci
Kadınlar Dünya Satranç Şampiyonası (1927–1944)
1927LondonVera Menchik (Çekoslavakya)Katarina Beskow
1930HamburgVera Menchik (Çekoslavakya)Paula Wolf-Kalmar
1931PragueVera Menchik (Çekoslavakya)Paula Wolf-Kalmar
1933FolkestoneVera Menchik (Çekoslavakya)Edith Charlotte Price
1934RotterdamVera Menchik (Çekoslavakya)Sonja Graf
1935WarsawVera Menchik (Çekoslavakya)Regina Gerlecka
1937StockholmVera Menchik (Çekoslavakya)Clarice Benini
1937SemmeringVera Menchik (Çekoslavakya)Sonja Graf
1939Buenos AiresVera Menchik (Büyük Britanya)Sonja Graf
1950MoscowLyudmila Rudenko (SSCB)
1953MoscowElisaveta Bykova (SSCB)Lyudmila Rudenko (SSCB)
1956MoscowOlga Rubtsova (SSCB)Elisaveta Bykova (SSCB)
1958MoscowElisaveta Bykova (SSCB)Olga Rubtsova (SSCB)
1959MoscowElisaveta Bykova (SSCB)Kira Zvorykina (SSCB)
1962MoscowNona Gaprindashvili (SSCB)Elisaveta Bykova (SSCB)
1965RigaNona Gaprindashvili (SSCB)Alla Kushnir (SSCB)
1969Tbilisi
Moscow
Nona Gaprindashvili (SSCB)Alla Kushnir (SSCB)
1972RigaNona Gaprindashvili (SSCB)Alla Kushnir (SSCB)
1975Pitsunda
Tbilisi
Nona Gaprindashvili (SSCB)Nana Alexandria (SSCB)
1978TbilisiMaia Chiburdanidze (SSCB)Nona Gaprindashvili (SSCB)
1981Borjomi
Tbilisi
Maia Chiburdanidze (SSCB)Nana Alexandria (SSCB)
1984VolgogradMaia Chiburdanidze (SSCB)Irina Levitina (SSCB)
1986SofiaMaia Chiburdanidze (SSCB)Elena Akhmilovskaya (SSCB)
1988TelaviMaia Chiburdanidze (SSCB)Nana Ioseliani (SSCB)
1991ManilaXie Jun (Çin)Maia Chiburdanidze (SSCB)
1993MonacoXie Jun (Çin)Nana Ioseliani
1996JaénSusan Polgar (Macaristan)Xie Jun (Çin)
1999Kazan
Shenyang
Xie Jun (Çin)Alisa Galliamova (Rusya)
2000New DelhiXie Jun (Çin)Qin Kanying (Çin)
2001MoscowZhu Chen (Çin)Alexandra Kosteniuk (Rusya)
2004ElistaAntoaneta Stefanova (Bulgaristan)Ekaterina Kovalevskaya (Rusya)
2006YekaterinburgXu Yuhua (Çin)Alisa Galliamova (Rusya)
2008NalchikAlexandra Kosteniuk (Rusya)Hou Yifan (Çin)
2010HatayHou Yifan (Çin)Ruan Lufei (Çin)
2011TiranaHou Yifan (Çin)Humpy Koneru (Hindistan)
2012Khanty-MansiyskAnna Ushenina (Ukrayna)Antoaneta Stefanova (Bulgaristan)
2013TaizhouHou Yifan (Çin)Anna Ushenina (Ukrayna)
2015SochiMariya MuzychukNatalia Pogonina (Rusya)
2016LvivHou Yifan (Çin)Anna Muzychuk (Ukrayna)
2017TehranTan Zhongyi (Çin)Anna Muzychuk (Ukrayna)
2018-05-01 Shanghai
Chongqing
Ju Wenjun (Çin)Tan Zhongyi (Çin)
Nov 2018Khanty-MansiyskJu Wenjun (Çin)Kateryna Lagno (Rusya)
2020Shanghai
Vladivostok
Ju Wenjun (Çin)Aleksandra Goryachkina (Rusya)
2022