Avrupa UEC Kadınlar Pist Bisikleti Şampiyonası

The European Track Cycling Championships are a set of elite level competition events held annually for the various disciplines and distances in track cycling, exclusively for European cyclists, and regulated by the European Cycling Union (UEC). They were first held in their current format in 2010, when elite level cyclists competed for the first time following an overhaul of European track cycling.

Team Pursuit

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2010 PruszkówBüyük BritanyaLitvanyaAlmanya
Katie ColcloughVaida PikauskaitėLisa Brennauer
Wendy HouvenaghelVilija SereikaitėVerena Jooss
Laura TrottAušrinė TrebaitėMadeleine Sandig
2011 ApeldoornBüyük BritanyaAlmanyaBelarus
Danielle KingCharlotte BeckerAlena Dylko
Joanna RowsellLisa BrennauerAksana Papko
Laura TrottMadeleine SandigTatsiana Sharakova
2012 PanevėžysLitvanyaPolonyaBelarus
Aušrinė TrebaitėKatarzyna PawłowskaTatsiana Sharakova
Vilija SereikaitėEugenia BujakAlena Dylko
Vaida PikauskaitėMałgorzata WojtyraAksana Papko
2013 ApeldoornBüyük BritanyaPolonyaRusya
Danielle KingKatarzyna PawłowskaAleksandra Chekina
Joanna RowsellEugenia BujakEvgenia Romanyuta
Laura TrottMałgorzata WojtyraGulnaz Badykova
Elinor BarkerEdyta JasińskaMaria Mishina
Katie Archibald
2014 GuadeloupeBüyük BritanyaRusyaİtalya
Laura TrottTamara BalabolinaSimona Frapporti
Ciara HorneIrina MolichevaBeatrice Bartelloni
Elinor BarkerAleksandra GoncharovaTatiana Guderzo
Katie ArchibaldEvgenia RomanyutaSilvia Valsecchi
Joanna RowsellAlexandra ChekinaMaria Giulia Confalonieri
2015 GrenchenBüyük BritanyaRusyaBelarus
Laura TrottTamara BalabolinaKatsiaryna Piatrouskaya
Elinor BarkerGulnaz BadykovaPolina Pivavarava
Katie ArchibaldAleksandra ChekinaIna Savenka
Joanna RowsellMaria SavitskayaMarina Shmayankova
Ciara HorneEvgenia Romanyuta
Aleksandra Goncharova
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesİtalyaPolonyaBüyük Britanya
Simona FrapportiKatarzyna PawłowskaEmily Kay
Elisa BalsamoJustyna KaczkowskaDannielle Khan
Tatiana GuderzoDaria PikulikManon Lloyd
Silvia ValsecchiNikol PlosajEmily Nelson
Francesca PattaroLucja Pietrzak
2017 BerlinİtalyaBüyük BritanyaPolonya
Elisa BalsamoEmily KayKatarzyna Pawłowska
Tatiana GuderzoElinor BarkerJustyna Kaczkowska
Silvia ValsecchiManon LloydDaria Pikulik
Letizia PaternosterKatie ArchibaldNikol Plosaj
2018 GlasgowBüyük BritanyaİtalyaAlmanya
Laura TrottElisa BalsamoCharlotte Becker
Elinor BarkerTatiana GuderzoGudrun Stock
Katie ArchibaldSilvia ValsecchiMike Kroger
Neah EvansLetizia PaternosterLisa Brennauer
Emily Dickinson
2019 ApeldoornBüyük Britanya
Katie Archibald
Ellie Dickinson
Neah Evans
Laura Kenny
Elinor Barker
Almanya
Franziska Brauße
Lisa Brennauer
Lisa Klein
Gudrun Stock
Mieke Kröger
İtalya
Elisa Balsamo
Martina Alzini
Vittoria Guazzini
Letizia Paternoster
Marta Cavalli
2020 Plovdiv, BulgariaBüyük Britanya
Josie Knight
Laura Kenny
Katie Archibald
Neah Evans
Elinor Barker
İtalya
Martina Alzini
Elisa Balsamo
Chiara Consonni
Vittoria Guazzini
Rachele Barbieri
Ukrayna
Anna Nahirna
Tetyana Klimchenko
Viktoriya Bondar
Yuliia Biriukova
2021 Grenchen Almanya
Franziska Brauße
Lisa Brennauer
Mieke Kröger
Laura Süßemilch
Lena Charlotte Reißner
İtalya
Martina Alzini
Rachele Barbieri
Martina Fidanza
Silvia Zanardi
Letizia Paternoster
İrlanda
Mia Griffin
Emily Kay
Kelly Murphy
Alice Sharpe
2022 MünihAlmanya
Franziska Brauße
Lisa Brennauer
Lisa Klein
Mieke Kröger
İtalya
Rachele Barbieri
Vittoria Guazzini
Letizia Paternoster
Silvia Zanardi
Martina Fidanza
Fransa
Victoire Berteau
Marion Borras
Clara Copponi
Valentine Fortin
2023 Tula

Sprint

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2010 Pruszków Sandie Clair (FRA) Kristina Vogel (GER) Simona Krupeckaitė (LTU)
2011 Apeldoorn Lyubov Shulika (UKR) Olga Panarina (BLR) Viktoria Baranova (RUS)
2012 Panevėžys Olga Panarina (BLR) Anastasiia Voinova (RUS) Simona Krupeckaitė (LTU)
2013 Apeldoorn Kristina Vogel (GER) Elis Ligtlee (NED) Jessica Varnish (GBR)
2014 Guadeloupe Anastasiia Voinova (RUS) Tania Calvo (ESP) Kristina Vogel (GER)
2015 Grenchen Elis Ligtlee (NED) Anastasiia Voinova (RUS) Kristina Vogel (GER)
2016 Saint-Quentin-en-Yvelines Simona Krupeckaitė (LTU) Anastasiia Voinova (RUS) Tania Calvo (ESP)
2017 BerlinKristina Vogel (GER)Mathilde Gros (FRA)Daria Shmeleva (RUS)
2018 GlasgowDaria Shmeleva (RUS)Anastasiia Voinova (RUS)Mathilde Gros (FRA)
2019 ApeldoornAnastasiia Voinova (RUS)Olena Starikova (UKR)Lea Sophie Friedrich (GER)
2020 Plovdiv, BulgariaAnastasiia Voinova (RUS)Daria Shmeleva (RUS)Olena Starikova (UKR)
2021 Grenchen Shanne Braspennincx (Hollanda) Lea Friedrich (Almanya) Mathilde Gros (Fransa)
2022 MünihEmma Hinze (Almanya) Mathilde Gros (Fransa) Laurine van Riessen (Hollanda)
2023 Tula

Team Sprint

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2010 PruszkówFransaBüyük BritanyaAlmanya
Sandie ClairVictoria PendeltonKristina Vogel
Clara SanchezJessica VarnishMiriam Welte
2011 ApeldoornBüyük BritanyaUkraynaAlmanya
Victoria PendletonLyubov ShulikaKristina Vogel
Jessica VarnishOlena TsyosMiriam Welte
2012 PanevėžysLitvanyaRusyaFransa
Simona KrupeckaitėAnastasiia VoinovaSandie Clair
Gintarė GaivenytėDaria ShmelevaOlivia Montauban
2013 ApeldoornRusyaAlmanyaBüyük Britanya
Olga StretsovaKristina VogelJessica Varnish
Elena BrezhnivaMiriam WelteBecky James
2014 GuadeloupeRusyaAlmanyaHollanda
Anastasiia VoinovaKristina VogelElis Ligtlee
Elena BrezhnivaMiriam WelteShanne Braspennincx
Daria Shmeleva
2015 GrenchenRusyaAlmanyaHollanda
Anastasiia VoinovaKristina VogelElis Ligtlee
Daria ShmelevaMiriam WelteLaurine van Riessen
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesRusyaİspanyaLitvanya
Daria ShmelevaTania CalvoSimona Krupeckaitė
Anastasiia VoinovaHelena CasasMiglė Marozaitė
2017 BerlinRusyaAlmanyaHollanda
Daria ShmelevaKristina VogelKyra Lamberink
Anastasiia VoinovaMiriam WelteShanne Braspennincx
2018 GlasgowRusya
Daria Shmeleva
Anastasiia Voinova
Ukraine
Liubov Basova
Olena Starikova
Almanya
Miriam Welte
Emma Hinze
2019 ApeldoornRusya
Anastasia Voynova
Daria Shmeleva
Ekaterina Rogovaya
Almanya
Lea Friedrich
Emma Hinze
Hollanda
Kyra Lamberink
Shanne Braspennincx
Steffie van der Peet
2020 Apeldoorn, NetherlandsRusya
Anastasia Voynova
Daria Shmeleva
Ekaterina Rogovaya
Almanya
Lea Friedrich
Emma Hinze
Hollanda
Kyra Lamberink
Shanne Braspennincx
Steffie van der Peet
2021 Grenchen Hollanda
Shanne Braspennincx
Kyra Lamberink
Hetty van de Wouw
Steffie van der Peet
Almanya
Lea Friedrich
Pauline Grabosch
Alessa-Catriona Pröpster
Rusya
Natalia Antonova
Daria Shmeleva
Yana Tyshchenko
Anastasia Voynova
2022 MünihAlmanya
Lea Friedrich
Pauline Grabosch
Emma Hinze
Hollanda
Shanne Braspennincx
Kyra Lamberink
Hetty van de Wouw
Steffie van der Peet
Polonya
Marlena Karwacka
Urszula Łoś
Nikola Sibiak
2023 Tula

Keirin

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2010 Pruszków Olga Panarina (BLR) Simona Krupeckaitė (LTU) Lyubov Shulika (UKR)
2011 Apeldoorn Victoria Pendleton (GBR) Clara Sanchez (FRA) Sandie Clair (FRA)
2012 Panevėžys Simona Krupeckaitė (LTU) Ekaterina Gnidenko (RUS) Elena Brezhniva (RUS)
2013 Apeldoorn Elis Ligtlee (NED) Kristina Vogel (GER) Virginie Cueff (FRA)
2014 Guadeloupe Kristina Vogel (GER) Elena Brezhniva (RUS) Shanne Braspennincx (NED)
2015 Grenchen Elis Ligtlee (NED) Virginie Cueff (FRA) Ekaterina Gnidenko (RUS)
2016 Saint-Quentin-en-Yvelines Liubov Basova (UKR) Nicky Degrendele (BEL) Simona Krupeckaitė (LTU)
2017 Berlin Kristina Vogel (GER) Simona Krupeckaitė (LTU) Liubov Basova (UKR)
2018 Glasgow Mathilde Gros (FRA) Nicky Degrendele (BEL) Daria Shmeleva (RUS)
2019 Apeldoorn Mathilde Gros (FRA)Lea Friedrich (Almanya)  Daria Shmeleva (RUS)
2020 Plovdiv, BulgariaOlena Starikova (Ukrayna)Sára Kaňkovská (Czech Republic)Helena Casas (Spain)
2021 GrenchenLea Friedrich (Almanya) Olena Starikova (Ukrayna)Yana Tyshchenko (Rusya)
2022 MünihLea Friedrich (Almanya) Urszula Łoś (Polonya)Olena Starikova (Ukrayna)
2023 Tula

Point Race

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2011 ApeldoornEvgenia Romanyuta (Russia)Katarzyna Pawlowska (Poland)Jarmila Machačová (Czech Republic)
2012 PanevėžysStephanie Pohl (Germany)Evgenia Romanyuta (Russia)Elke Gebhardt (Germany)
2013 ApeldoornKirsten Wild (Netherlands)Dani King (Great Britain)Leire Olaberria (Spain)
2014 GuadeloupeEugenia Bujak (Poland)Kelly Druyts (Belgium)Elena Cecchini (İtaly)
2015 GrenchenKatarzyna Pawlowska (Poland)Élise Delzenne (France)Stephanie Pohl (Germany)
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesKirsten Wild (Netherlands)Jolien D'Hoore (Belgium)Katarzyna Pawlowska (Poland)
2017 BerlinTrine Schmidt (Denmark)Gulnaz Badykova (Russia)Tatsiana Sharakova (Belarus)
2018 GlasgowMaria Giulia Confalonieri (Italy)Ina Savenka (Belarus) Gulnaz Badykova (RUS)
2019 ApeldoornMaria Giulia Confalonieri (Italy)Tatsiana Sharakova (Belarus)Ganna Solovei (Ukraine)
2020 Plovdiv, BulgariaKatie Archibald (Great Britain)Silvia Zanardi (İtalya)Karolina Karasiewicz (Poland)
2021 Grenchen Gulnaz Khatuntseva (Rusya)Shari Bossuyt (Belçika)Lonneke Uneken (Hollanda)
2022 MünihLotte Kopecky (Belçika)Silvia Zanardi (İtalya)Victoire Berteau (Fransa)
2023 Tula

Scratch Race

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014 GuadeloupeEvgenia Romanyuta (RUS)Laurie Berthon (FRA)Elena Cecchini (ITA)
2015 GrenchenLaura Trott (GBR)Kirsten Wild (NED)Roxane Fournier (FRA)
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesAusrine Trebaite (LIT)Elinor Barker (GBR)Kirsten Wild (NED)
2017 BerlinTrine Schmidt (Denmark)Evgenia Augustinas (RUS)Tetyana Klimchenko (Ukraine)
2018 GlasgowKirsten Wild (NED)Emily Kay (GBR)Jolien D'Hoore (Belgium)
2019 ApeldoornEmily Nelson (Great Britain)Shannon McCurley (Ireland)Maria Martins (Portugal)
2020 Apeldoorn, NetherlandsMartina Fidanza (Italy)Hanna Tserakh (Belarus)Tetyana Klimchenko (Ukraine)
2021 Grenchen Katie Archibald (Büyük Britanya) Valentine Fortin (Fransa)Daria Pikulik (Polonya)
2022 MünihAnita Stenberg (Norveç)Jessica Roberts (Büyük Britanya) Nikola Wielowska (Polonya)
2023 Tula

İndividual Pursuit

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014 GuadeloupeAndrew Tennant (GBR)Alexander Evtushenko (RUS)Kersten Thiele (GER)
2015 GrenchenStefan Küng (SUI)Domenic Weinstein (GER)Dion Beukeboom (NED)
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesCorentin Ermenault (FRA)Filippo Ganna (ITA) Dion Beukeboom (NED)
2017 BerlinFilippo Ganna (ITA)Ivo Oliveira (PRT)Domenic Weinstein
2018 GlasgowDomenic Weinstein (GER)Ivo Oliveira (PRT)Claudio Imhof (SUI)
2019 ApeldoornCorentin Ermenault (FRA)Domenic Weinstein (GER)Felix Groß (GER)
2020 Plovdiv, BulgariaNeah Evans (Great Britain)Martina Alzini (Italy)Silvia Valsecchi (İtalya)
2021 Grenchen Lisa Brennauer (Almanya) Marion Borras (Fransa) Mieke Kröger (Almanya)
2022 MünihMieke Kröger (Almanya)Lisa Brennauer (Almanya) Vittoria Guazzini (İtalya)
2023 Tula

500 m. time trial

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014 GuadeloupeAnastasiia Voinova (Rusya)Elis Ligtlee (Hollanda)Miriam Welte (Almanya)
2015 GrenchenAnastasiia Voinova (Rusya)Elis Ligtlee (Hollanda)Daria Shmeleva (Rusya)
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesDaria Shmeleva (Rusya) Pauline Grabosch (Almanya) Anastasiia Voinova (Russia)
2017 BerlinMiriam Welte (Almanya)Pauline Grabosch (Almanya) Daria Shmeleva (Rusya)
2018 GlasgowDaria Shmeleva (Rusya) Olena Starikova (Ukrayna)Miriam Welte (Almanya)
2019 ApeldoornAnastasiia Voinova (Rusya)Daria Shmeleva (Rusya) Olena Starikova (Ukrayna)
2020 Plovdiv, BulgariaDaria Shmeleva (Rusya) Anastasiia Voinova (Rusya)Miriam Vece (İtalya)
2021 Grenchen Daria Shmeleva (Rusya) Pauline Grabosch (Almanya) Yana Tyshchenko (Rusya)
2022 MünihEmma Hinze (Almanya)Olena Starikova (Ukrayna)Miriam Vece (İtalya)
2023 Tula

Omnium

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2010 PruszkówLeire Olaberria (İspanya)Tatsiana Sharakova (Belarus)Małgorzata Wojtyra (Polonya)
2011 ApeldoornLaura Trott (Büyük Britanya)Tatsiana Sharakova (Belarus)Kirsten Wild (Hollanda)
2012 PanevėžysAušrinė Trebaitė (Litvanya)Katarzyna Pawłowska (Polonya)Tamara Balabolina (Rusya)
2013 ApeldoornLaura Trott (Büyük Britanya)Kirsten Wild (Hollanda)Jolien D'Hoore (Belçika)
2014 Baie-MahaultLaura Trott (Büyük Britanya)Jolien D'Hoore (Belçika)Anna Knauer (Almanya)
2015 GrenchenLaura Trott (Büyük Britanya)Amalie Dideriksen (Danimarka)Aušrinė Trebaitė (Litvanya)
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesKatie Archibald (Büyük Britanya)Kirsten Wild (Hollanda)Lotte Kopecky (Belçika)
2017 BerlinKatie Archibald (Büyük Britanya)Kirsten Wild (Hollanda)Elisa Balsamo (İtalya)
2018 GlasgowKirsten Wild (Hollanda)Katie Archibald (Büyük Britanya)Letizia Paternoster (İtalya)
2019 ApeldoornKirsten Wild (Hollanda)Laura Kenny (Büyük Britanya)Tatsiana Sharakova (BLR)
2020 Plovdiv, BulgariaElisa Balsamo (İtalya)Laura Kenny (Büyük Britanya)Maria Novolodskaya (Russia)
2021 Grenchen Katie Archibald (Büyük Britanya)Victoire Berteau (Fransa) Rachele Barbieri (İtalya)
2022 MünihRachele Barbieri (İtalya) Clara Copponi (Fransa) Daria Pikulik (Polonya)
2023 Tula

Elimination Race

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2015 Grenchen Katie Archibald (Büyük Britanya)Annalisa Cucinotta (İtalya)Irene Usabiaga (İspanya)
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesKirsten Wild (Hollanda)Katie Archibald (Büyük Britanya)Laurie Berthon (Fransa)
2017 BerlinKirsten Wild (Hollanda)Evgenia Augustinas (Rusya)Maria Giulia Confalonieri (İtalya)
2018 GlasgowLaura Kenny (Büyük Britanya)Anna Knauer (Almanya)Evgenia Augustinas (Rusya)
2019 ApeldoornKirsten Wild (Hollanda)Emily Nelson (Büyük Britanya)Nikol Płosaj (Polonya)
2020 Plovdiv, BulgariaElinor Barker (Büyük Britanya)Rachele Barbieri (İtalya)Maria Martins (Portekiz)
2021 GrenchenValentine Fortin (Fransa)Letizia Paternoster (İtalya)Neah Evans (Büyük Britanya)
2022 MünihLotte Kopecky (Belçika)Pfeiffer Georgi (Büyük Britanya)Mylène de Zoete (Hollanda)
2023 Tula

Madison

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2016 Saint-Quentin-en-YvelinesBeliça
Jolien D'Hoore
Lotte Kopecky
Hollanda
Nina Kessler
Kirsten Wild
Büyük Britanya
Emily Kay
Emily Nelson
2017 BerlinBüyük Britanya
Elinor Barker
Eleanor Dickinson
İrlanda
Lydia Boylan
Lydia Gurley
Hollanda
Amy Pieters
Kirsten Wild
2018 GlasgowDanimarka
Julie Leth
Amalie Dideriksen
Rusya
Gulnaz Badykova
Diana Klimova
Hollanda
Amy Pieters
Kirsten Wild
2019 ApeldoornDanimarka
Julie Leth
Amalie Dideriksen
Büyük Britanya
Katie Archibald
Laura Kenny
Hollanda
Amy Pieters
Kirsten Wild
2020 Plovdiv, Bulgariaİtalya
Elisa Balsamo
Vittoria Guazzini
Rusya
Diana Klimova
Maria Novolodskaya
Büyük Britanya
Laura Kenny
Elinor Barker
2021 Grenchen Büyük Britanya
Katie Archibald
Danimarka
Amalie Dideriksen
Julie Leth
Fransa
Victoire Berteau
Marion Borras
2022 Münihİtalya
Silvia Zanardi
Rachele Barbieri
Fransa
Clara Copponi
Marion Borras
Danimarka
Amalie Dideriksen
Julie Leth
2023 Tula