Women Euroleague 2018/2019

  Qualifying Round  
TARİHYER1.TAKIMSONUÇ2.TAKIM
08-10-2018
11-10-2018
Adana
Nadezhda
Çukurova Basketbol58-60
74-76
Nadezhda Orenburg
09-10-2018
12-10-2018
Greece
Poland
Olympiacos63-63
47-46
Wisła Can-Pack
10-10-2018
17-10-2018
Hungary
France
KSC Szekszárd71-68
61-77
ESBVA-LM
09-10-2018
12-10-2018
Riga
Venezia
TTT Riga67-56
73-56
Reyer Venezia

Regular Season

A Grubu

TEAMSOGMASYSPAÇIKLAMA
UMMC Ekaterinburg  14131115585927 Advance to quarterfinals
ZVVZ USK Praha 141041119100524Advance to quarterfinals
Tango Bourges Basket 1495104294023Advance to quarterfinals
CCC Polkowice 147793091321Advance to quarterfinals
Nadezhda Orenburg 147789995021EuroCup Women
Famila Schio 145991295519EuroCup Women
ESBVA-LM 14410875104718
Castors Braine 14113840110315

B Grubu

TEAMSOGMASYSPAÇIKLAMA
Dynamo Kursk14131104691327Advance to quarterfinals
Sopron Basket 1486101093722Advance to quarterfinals
Fenerbahçe1486103898122Advance to quarterfinals
TTT Riga1486100591122Advance to quarterfinals
Perfumerias Avenida147796396921EuroCup Women
Flammes Carolo Basket 14591007112019EuroCup Women
Hatay BŞB. 1459940106319
Olympiacos1421286898314
TARİHEV SAHİBİ TAKIMSKORKONUK TAKIM 
1.HAFTA
24-10-2018Nadezhda Orenburg78-83ZVVZ USK Praha
24-10-2018Olympiacos54-63Fenerbahçe
24-10-2018CCC Polkowice56-73Tango Bourges Basket
24-10-2018TTT Riga69-70Dynamo Kursk
24-10-2018Flammes Carolo Basket80-74Sopron Basket
24-10-2018Castors Braine63-60Famila Schio
24-10-2018ESBVA-LM51-99UMMC Ekaterinburg
25-10-2018Hatay BB88-80Perfumerías Avenida
2.HAFTA
31-10-2018Dynamo Kursk83-62Flammes Carolo Basket
31-10-2018Tango Bourges Basket74-59Nadezhda Orenburg
31-10-2018Castors Braine49-51ESBVA-LM
31-10-2018Perfumerías Avenida88-82Fenerbahçe
01-11-2018UMMC Ekaterinburg69-54CCC Polkowice
01-11-2018Hatay BB74-77TTT Riga
01-11-2018Famila Schio50-69ZVVZ USK Praha
01-11-2018Sopron Basket85-69Olympiacos
3.HAFTA
07-11-2018Nadezhda Orenburg51-80UMMC Ekaterinburg
07-11-2018Olympiacos67-73Dynamo Kursk
07-11-2018Fenerbahçe69-67Sopron Basket
07-11-2018ZVVZ USK Praha88-80Tango Bourges Basket
07-11-2018CCC Polkowice71-52Castors Braine
07-11-2018Flammes Carolo Basket90-79Hatay BB
07-11-2018TTT Riga56-68Perfumerías Avenida
07-11-2018ESBVA-LM69-50Famila Schio
4.HAFTA
28-11-2018UMMC Ekaterinburg87-59ZVVZ USK Praha
28-11-2018Dynamo Kursk64-63Fenerbahçe
28-11-2018TTT Riga93-62Flammes Carolo Basket
28-11-2018ESBVA-LM45-48CCC Polkowice
28-11-2018Castors Braine69-71Nadezhda Orenburg
28-11-2018Perfumerías Avenida70-78Sopron Basket
29-11-2018Hatay BB71-55Olympiacos
29-11-2018Famila Schio55-66Tango Bourges Basket
5.HAFTA
05-12-2018Nadezhda Orenburg72-49ESBVA-LM
05-12-2018Olympiacos51-70TTT Riga
05-12-2018Fenerbahçe87-74Hatay BB
05-12-2018ZVVZ USK Praha82-63Castors Braine
05-12-2018CCC Polkowice67-61Famila Schio
05-12-2018Flammes Carolo Basket62-75Perfumerías Avenida
05-12-2018Tango Bourges Basket70-74UMMC Ekaterinburg
06-12-2018Sopron Basket58-65Dynamo Kursk
6.HAFTA
12-12-2018CCC Polkowice70-36Nadezhda Orenburg
12-12-2018Flammes Carolo Basket73-68Olympiacos
12-12-2018ESBVA-LM62-101ZVVZ USK Praha
12-12-2018Castors Braine65-78Tango Bourges Basket
12-12-2018Perfumerías Avenida56-58Dynamo Kursk
13-12-2018Hatay BB56-66Sopron Basket
13-12-2018TTT Riga68-64Fenerbahçe
13-12-2018Famila Schio68-82UMMC Ekaterinburg
7.HAFTA
18-12-2018Olympiacos68-69Perfumerías Avenida
19-12-2018UMMC Ekaterinburg103-53Castors Braine
19-12-2018Nadezhda Orenburg67-51Famila Schio
19-12-2018Dynamo Kursk85-71Hatay BB
19-12-2018Fenerbahçe84-75Flammes Carolo Basket
19-12-2018ZVVZ USK Praha78-53CCC Polkowice
19-12-2018Tango Bourges Basket83-62ESBVA-LM
20-12-2018Sopron Basket68-55TTT Riga
8.HAFTA
09-01-2019Dynamo Kursk73-70TTT Riga
09-01-2019Fenerbahçe76-68Olympiacos
09-01-2019ZVVZ USK Praha86-90Nadezhda Orenburg
09-01-2019Tango Bourges Basket76-65CCC Polkowice
09-01-2019Perfumerías Avenida65-73Hatay BB
10-01-2019UMMC Ekaterinburg100-75ESBVA-LM
10-01-2019Sopron Basket80-52Flammes Carolo Basket
10-01-2019Famila Schio76-48Castors Braine
9.HAFTA
16-01-2019Nadezhda Orenburg72-65Tango Bourges Basket
16-01-2019Olympiacos63-52Sopron Basket
16-01-2019Fenerbahçe64-62Perfumerías Avenida
16-01-2019ZVVZ USK Praha77-80Famila Schio
16-01-2019CCC Polkowice64-69UMMC Ekaterinburg
16-01-2019Flammes Carolo Basket62-86Dynamo Kursk
16-01-2019ESBVA-LM73-61Castors Braine
17-01-2019TTT Riga87-36Hatay BB
10.HAFTA
23-01-2019UMMC Ekaterinburg77-52Nadezhda Orenburg
23-01-2019Dynamo Kursk75-58Olympiacos
23-01-2019Tango Bourges Basket81-70ZVVZ USK Praha
23-01-2019Castors Braine71-94CCC Polkowice
23-01-2019Perfumerías Avenida61-82TTT Riga
24-01-2019Hatay BB74-66Flammes Carolo Basket
24-01-2019Sopron Basket80-84Fenerbahçe
24-01-2019Famila Schio75-81ESBVA-LM
11.HAFTA
29-01-2019Olympiacos76-80Hatay BB
30-01-2019Nadezhda Orenburg85-56Castors Braine
30-01-2019Fenerbahçe71-75Dynamo Kursk
30-01-2019ZVVZ USK Praha82-73UMMC Ekaterinburg
30-01-2019CCC Polkowice86-66ESBVA-LM
30-01-2019Flammes Carolo Basket100-75TTT Riga
30-01-2019Tango Bourges Basket70-75Famila Schio
31-01-2019Sopron Basket66-68Perfumerías Avenida
12.HAFTA
06-02-2019UMMC Ekaterinburg70-65Tango Bourges Basket
06-02-2019Dynamo Kursk83-93Sopron Basket
06-02-2019TTT Riga70-44Olympiacos
06-02-2019ESBVA-LM49-61Nadezhda Orenburg
06-02-2019Perfumerías Avenida78-75Flammes Carolo Basket
06-02-2019Famila Schio83-69CCC Polkowice
06-02-2019Castors Braine66-81ZVVZ USK Praha
07-02-2019Hatay BB50-78Fenerbahçe
13.HAFTA
13-02-2019UMMC Ekaterinburg77-46Famila Schio
13-02-2019Nadezhda Orenburg55-59CCC Polkowice
13-02-2019Olympiacos79-54Flammes Carolo Basket
13-02-2019Dynamo Kursk69-51Perfumerías Avenida
13-02-2019Fenerbahçe61-62TTT Riga
13-02-2019ZVVZ USK Praha84-68ESBVA-LM
13-02-2019Tango Bourges Basket83-55Castors Braine
14-02-2019Sopron Basket64-52Hatay BB
14.HAFTA
20-02-2019Flammes Carolo Basket94-92Fenerbahçe
20-02-2019Hatay BB62-87Dynamo Kursk
20-02-2019TTT Riga79-79Sopron Basket
20-02-2019Castors Braine69-95UMMC Ekaterinburg
20-02-2019ESBVA-LM74-78Tango Bourges Basket
20-02-2019CCC Polkowice74-79ZVVZ USK Praha
20-02-2019Famila Schio82-50Nadezhda Orenburg
20-02-2019Perfumerías Avenida72-48Olympiacos
QUARTERS FİNALS
05-03-2019
08-03-2019
UMMC Ekaterinburg78-45
77-55
TTT Riga
05-03-2019
08-03-2019
Sopron Basket66-65
74-64
Tango Bourges Basket
05-03-2019
08-03-2019
ZVVZ USK Praha76-54
77-65
Fenerbahçe
05-03-2019
08-03-2019
Dynamo Kursk89-53
81-77
CCC Polkowice
FİNAL FOUR / Sopron-Hungary
12-04-201914-04-2019
ZVVZ USK Praha
Dynamo Kursk
67
84
Third MatchZVVZ USK Praha
Sopron Basket
64
53
UMMC Ekaterinburg
Sopron Basket
81
59
FinalUMMC Ekaterinburg
Dynamo Kursk
91
67
MVP :

Champion Team Squads

Kayla McBride, Elizaveta Komarova, Evgeniia Beliakova, Alba Torrens, Nika Bariç, Elena Beglova, Natalia Vieru, Courtney Vandersloot, Emma Meesseman, Brittney Gardner, Raisa Musina, Maria Vadeeva Head Coach : Miguel Mendez

Women Euroleague