Women EuroCup 2018/2019

  Qualification Round
Conference 1
  
DATE1.TEAMSCORE2.TEAMQualification
Orman Gençlik67-52
74-82
Basket 90 GdyniaOrman Gençlik
Group stage
Niki Lefkadas66-59
62-66
Spartak NoginskSpartak Noginsk
Group stage
Qualification Round
Conference 2
Lointek Gernika Bizkaia92-50
74-53
Basket Namur CapitaleLointek Gernika Bizkaia
Group stage
Liege Panthers56-75
60-81
Nantes RezeNantes Reze
Group stage

Groupe Stage

Play-off Round 1

  Play-off Round 1  
DATE1.TEAMSCORE2.TEAMQUALİFİCATİON
Lointek Gernika Bizkaia84-69
58-76
GalatasarayGalatasaray 145-142
Basket Landes68-77
58-78
Reyer VeneziaReyer Venezia 155-126
Nantes Reze86-79
77-81
Energa TorunNantes Reze 163-160
Beşiktaş83-59
59-80
Orman GençlikBeşiktaş 142-139
Basketball Nymburk66-72
66-93
Artego BydgoszczArtego Bydgoszcz 165-132
PBC MBA Moscow77-76
60-59
Botaş SKPBC MBA Moscow 137-135
Spartak M.R. Vidnoje52-83
52-82
Lyon Asvel FémininLyon Asvel Féminin 165-104
MBK Ruzomberok80-74
72-74
Enisey KrasnoyarskMBK Ruzomberok 152-148
Play-off Round 16
23-01-2019
31-01-2019
Galatasaray77-76
69-65
Aluinvent DVTK MiskolcGalatasaray 146-141
23-01-2019
31-01-2019
Reyer Venezia83-64
60-83
Lattes MontpellierLattes Montpellier 147-143
23-01-2019
31-01-2019
Nantes Reze67-87
56-64
Wisła Can-Pack KrakówWisła Can-Pack Kraków 151-123
23-01-2019
31-01-2019
Beşiktaş65-73
80-83
Çukurova BasketbolÇukurova Basketbol 156-145
23-01-2019
31-01-2019
Artego Bydgoszcz77-60
60-86
KSC SzekszárdKSC Szekszárd 146-137
23-01-2019
31-01-2019
PBC MBA Moscow71-69
63-73
Spar CityLift GironaSpar CityLift Girona 142-134
23-01-2019
31-01-2019
Lyon Asvel Féminin90-82
81-67
Gorzów WielkopolskiLyon Asvel Féminin 171-149
23-01-2019
31-01-2019
MBK Ruzomberok68-65
48-62
Tarbes GBTarbes GB 127-116
Play-off Round 8
13-02-2019
21-02-2019
Galatasaray50-64
57-70
Lattes MontpellierLattes Montpellier 134-107
13-02-2019
20-02-2019
KSC Szekszárd79-73
73-80
Spar CityLift GironaSpar CityLift Girona 153-152
13-02-2019
21-02-2019
Lyon Asvel Féminin95-68
65-44
Tarbes GBLyon Asvel Féminin 160-112
14-02-2019
21-02-2019
Wisła Can-Pack Kraków73-93
78-86
Çukurova BasketbolÇukurova Basketbol 179-151
Quarters Finals
06-03-2019
14-03-2019
Flammes Carolo Basket75-91
58-67
Lattes MontpellierLattes Montpellier 158-133
07-03-2019
14-03-2019
Nadezhda Orenburg58-50
70-65
Perfumerias AvenidaNadehda Orenburg 128-115
07-03-2019
14-03-2019
Lyon Asvel Féminin57-80
54-61
Spar CityLift GironaSpar CityLift Girona 141-111
07-03-2019
14-03-2019
Famila Schio75-79
81-73
Çukurova BasketbolFamila Schio 156-152
Semis Finals
21-03-2019
28-03-2019
Spar CityLift Girona66-69
69-98
Lattes MontpellierLattes Montpellier 167-135
21-03-2019
28-03-2019
Famila Schio61-67
62-67
Nadezhda OrenburgNadehda Orenburg 134-123
Final
03-04-2019
10-04-2019
Nadezhda Orenburg71-75
75-57
Basket Lattes Montpellier Agglomération (BLMA)Nadehda Orenburg 146-132
Champion

Champion Team Squads

Laura Nichols (USA), Ekaterina Fedorenkova, Tatiana Burik, Anastasia Shilova, Kseniia Tikhonenko, Sandra Ygueravide, Erica Wheeler, Olga Novikova, Zhosselina Maiga, Brionna Jones, Viktoriia Medvedeva, Sofia Kornienko, Yulia Pavlova, Yuliana Samorodova Head Coach : Roberto Iniguez

Women EuroCup