Kadınlar Balkan Voleybol Birliği (BVA) Kupası

Kadınlar Voleybol Balkan Kupası, Balkan’ların voleybolda kulüpler düzeyindeki kupası.

2008 yılından itibaren yürürlüğe giren kupada şampiyon olan takım Kadınlar CEV Challenge Kupası‘nda ülkesini temsil etme hakkına sahip olur. Turnuvaya Balkan Voleybol Birliği kurucuları arasında voleybol federasyonları olan Bulgaristan, Arnavutluk, Türkiye, Yunanistan, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Hırvatistan ve Romanya takımları katılır. Turnuva Ekim ayında yapılır.

Ülke Balkan üyesi ülkeler
Kıta Avrupa
Konfederasyon CEV
Kuruluş 2008
Takım Sayısı 4
Bir Üst Lig Kadınlar CEV Challenge Kupası
Uluslararası Kupalar CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi
CEV Kadınlar Kupası
Kadınlar CEV Challenge Kupası
Son Şampiyon PTT Spor (1)
En Başarılı Takım Beşiktaş (4)
Şampiyon TakımlarŞampiyonluk
Beşiktaş 4
Türk Hava Yolları
İlbank
2
Železničar Lajkovac
Çanakkale Belediye
İmperial Hastanesi Trabzon İdmanocağı
Nilüfer Belediye
V.C. Unic
Aydın Büyükşehir Belediyespor
PTT Spor
1
SeneEv Sahibi ÜlkeŞampiyon
(Baş Antrenör)
Skor/Setler
(Turnuva MVP)
Finalist
2008Tuzla, Bosna HersekBeşiktaş
Bülent Karslıoğlu
3-1
Natalia Hanikoğlu (Beşiktaş)
TENT Obrenovac
2009Tuzla, Bosna HersekBeşiktaş
Bülent Karslıoğlu
3-1
Dragana Bartula (VC Klek)
VC Klek Zrenjanin
2010V.C. UnicGrup Maçlarıİlbank Ankara
2011Bursa, TürkiyeNilüfer BelediyesporGrup MaçlarıCSM Lugoj
2012Ankara, Türkiye
Romanya
İlbank Ankara3-0
3-0
V.C. Unic
2013Lugoj, RomaniaBeşiktaşGrup MaçlarıCSM Lugoj
2014Ankara, Türkiyeİlbank AnkaraGrup MaçlarıCSM Târgoviște
2015Lajkovac, SırbistanTrabzon İdmanocağı
Gökhan Çokşen
3-0Železničar Lazkovac
2016Çanakkale, TürkiyeÇanakkale BK
Üzeyir Özdurak
3-0Kazanlak Volley
2017Železničar LajkovacGrup MaçlarıÇanakkale BK
2018BeşiktaşGrup MaçlarıKV Drita GJILAN
2019İstanbul, TürkiyeTürk Hava Yolları
Mustafa Suphi Doğancı
Grup MaçlarıCS Dinamo Bucuresti
2020Lajkovac, SırbistanTürk Hava Yolları
Marcello Abbondanza
3-1
(21-25, 25-17, 25-20, 25-14)
3-1
(17-25, 25-17, 25-22, 25-15)
Železničar Lajkovac
2021Kuşadası, AydınAydın Büyükşehir Belediyespor
Alper Hamurcu
3-0
(25-19,25-17,25-15)
Ok Jedinstvo Stara Pazova
2022Banja Luka, Bosna HersekPTT Spor
Mehmet Bedestenlioğlu
Grup Maçları
Eva Mori Pavlovic (PTT)
Dinamo Bucuresti
2023