Kadınlar Adriyatik (WABA) Ligi

Ad sponsorluğu nedeniyle genellikle Adriyatik Ligi olarak da bilinen WABA Ligi, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Bulgaristan, Slovenya ve Hırvatistan'dan bayan takımların yer aldığı üst düzey bir bölgesel basketbol ligidir. Avusturya, Türkiye, Macaristan, İtalya ve Makedonya kulüpleri geçtiğimiz sezonlarda WABA Ligi'nde temsilcilerini ağırladı. 2012'den beri Cadet WABA Ligi ve 2014'ten beri Pionir WABA Ligi de oynanmaktadır.
WABA League logo 2017.jpg
WABA Ligi Logo
Spor Basketbol
Kuruluş 2001
İlk Sezon 2001–02
Takım Sayısı 8
Ülkeler  Bosna Hersek
 Bulgaristan
 Karadağ
 Sırbistan
 Slovenya
Kıta FIBA Evrupa
En Son kazanan Bulgaria Beroe
(2. zaferi)
En Çok Kazanan Croatia Šibenik
(5 zafer)
Resmi website waba-league.com
  Şampiyonluk   
Šibenik5
Gospić2
Athlete Celje2
Budućnost Podgorica2
Beroe2
Partizan2
Radivoj Korać1
Željezničar Sarajevo1
CSKA Sofia1
Umana Reyer Venezia1
SezonFinal Four Ev SahibiŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final Skor
Final Four MVP)
Finalist/İkinciSezon MVP
2001–02 Sibenik, HırvatistanMerkur Celje2-1
Katja Temnik (Merkur Celje)
Šibenik Jolly JBS
2002–03 Sarajevo, Bosna HersekŽeljezničar Sarajevo84:78
Mirna Deak (Željezničar Sarajevo)
Šibenik Jolly JBS
2003–04 Gospic, HırvatistanGospić Industrogradnja59:58
Vanda Baranović-Urukalo (Gospić Industrogradnja)
Šibenik Jolly JBS
2004–05 Sibenik, HırvatistanŠibenik Jolly JBS82:66
Ivona Bogoje (Šibenik Jolly JBS)
Gospić IndustrogradnjaAnđa Jelavić (Šibenik Jolly JBS)
Vanda Baranović-Urukalo (Gospić Croatia Osiguranje)
Jelena Dubljević (v)
2005–06 Novi Sad, Sırbistan KaradağŠibenik Jolly JBS68:55
Sandra Popović (Šibenik Jolly JBS)
Vojvodina NISSandra Popović (Šibenik Jolly JBS)
2006–07 Sofya, BulgaristanCSKA Sofia73:67
Latasha Byears (CSKA Sofia)
Šibenik Jolly JBSLatasha Byears (CSKA Sofia)
2007–08 Gospic, HırvatistanŠibenik Jolly JBS72:66
Anđa Jelavić (Šibenik Jolly JBS)
Gospić Croatia OsiguranjeLucie Conkova (Merkur Celje)
2008–09 Bijelo Polje, KaradağŠibenik Jolly JBS69:63
Nataša Popović (Jedinstvo Bijelo Polje)
Jedinstvo Bijelo PoljeConstance Jinks (Šibenik Jolly JBS)
2009–10 Gospic, HırvatistanGospić73:65
Carla Thomas (Gospić Croatia Osiguranje)
Šibenik Jolly JBSJelena Ivezić (Gospić Croatia Osiguranje)
2010–11 Sibenik, HırvatistanŠibenik Jolly JBS20:0GospićAna Turčinović (Merkur Celje)
2011–12 Zenica, Bosna HersekPartizan Galenika74:65
Tamara Radočaj (Partizan Galenika)
Čelik ZenicaTamara Radočaj (Partizan Galenika)
2012–13 Novi Sad, Sırbistan Partizan Galenika70:45
Nataša Bučevac (Vojvodina NIS)
Radivoj KoraćMilica Dabović (Partizan Galenika)
2013–14 Podgorica, KaradağRadivoj Korać87:83
Haleigh Lankster (Budućnost Volcano)
Crvena zvezdaTavelyn James (Athlete Celje)
2014–15 Celje, SlovenyaUmana Reyer Venezia69:52
Shannon McCallum (Umana Reyer Venezia)
Radivoj KoraćMarica Gajić (Athlete Celje)
2015–16 Podgorica, KaradağBudućnost Bemax74:58
Irena Matović (Budućnost Volcano)
MedveščakBožica Mujović (Budućnost Volcano)
2016–17 Podgorica, KaradağAthlete Celje61:57
Annamaria Prezelj (Athlete Celje)
WBC BeroeNikolina Delić (Play Off Ultra)
2017–18 Montana, BulgaristanBudućnost Bemax71:68
Božica Mujović (Budućnost Bemax)
Cinkarna CeljeZala Friškovec (Cinkarna Celje)
2018–19 Celje, SlovenyaWBC Beroe
Ivan Nikolov
65:64Budućnost Bemax
2019–20Stara Zagora, BulgaristanBudućnost BemaxLig FormatıCinkarna Celje
2020–21Stara Zagora, BulgaristanWBC Beroe
Tania Gateva
66:56
Mina Đorđević (WBC Beroe)
Budućnost Bemax
2021–22