Unicaja

 
Leagues Liga ACB
EuroCup
Founded 1977; 42 years ago
History Caja de Ronda
(1977–1992)
Unicaja Mayoral
(1992–1993)
Unicaja Polti
(1993–1994)
Unicaja
(1994–present)
Arena Palacio de Deportes José María Martín Carpena
Capacity 11,300
Location Málaga, Spain
Team colors Forest Green, White, Purple and Lime                   
President Eduardo García López
Head coach Luis Casimiro
Team captain Carlos Suárez
Ownership Unicaja
Championships 1 Spanish Championship
1 Spanish Cup
1 EuroCup
1 Korać Cup
Retired numbers 1 (5)
Website  

Honours

  • Liga ACB (Spanish League): (1)
    • 2005–06
  • Copa del Rey (Spanish Cup): (1)
    • 2005
  • 2nd division championships: (2)
    • 1ª División B: 1981, 1987
  • Andalusia Cup: (13)
    • 1996, 2001, 2003, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
  • EuroCup: (1)
    • 2017
  • Korać Cup: (1)
    • 2001
  • EuroLeague:
    • Third Place: 2007

Head coaches

  • Alfonso Queipo de Llano: 1977–79, 1985–86
  • José María Martín Urbano: 1979–80, 1982, 1985, 1987, 1990–92
  • Damián Caneda: 1980–81
  • Ramón Guardiola: 1981–82
  • Moncho Monsalve: 1982–84
  • Ignacio Pinedo: 1984–85
  • Arturo Ortega: 1986–87
  • Zoran Slavnić: 1987–88
  • Mario Pesquera: 1988–90
  • Javier Imbroda: 1992–98
  • Pedro Ramírez: 1998–99
  • Božidar Maljković: 1999–03
  • Paco Alonso: 2003
  • Chechu Mulero: 2003
  • Sergio Scariolo: 2003–08
  • Aito Garcia Reneses: 2008–2011
  • Chus Mateo: 2011–12
  • Luis Casimiro: 2012
  • Jasmin Repeša: 2012–13
  • Joan Plaza: 2013–2018
  • Luis Casimiro: 2018–present

Current roster

2019/2020 Team Roster2020/2021 Team Roster
(Updated 09-03-2021)
Head Coach : Luis CasimiroHead Coach : Luis Casimiro
Mutual Aggrement (January 2021)
Head Coach : Fotios Katsikaris
Josh Adams (USA)
Virtus Bologna (July 2020)
Tim Abromaitis (USA)
Zenit St. Petersburg (July 2020)
Aleksa Avramoviç
Estudiantes (November 2019)
Francis Alonso
Oviedo (July 2020)
Dario BrizuelaDario Brizuela
Alberto DiazAlberto Diaz
Pablo SanchezPablo Sanchez
Melvin Ejim (Nigeria)
Buducnost Voli (July 2020)
Malcolm Thomas
FC Bayern Munich (27 February 2021)
Frank Elegar
Reggio Emilia (July 2020)
Yannick Nzosa (Congo)
Youth Team (July 2020)
Jaime FernandezJaime Fernandez
Voloymyr Gerun (Ukraine)Voloymyr Gerun (Ukraine)
Ruben GuerreroRuben Guerrero
Dragan Milosavljeviç (Serbia)Dragan Milosavljeviç (Serbia)
Free agent (17 February 2021)
Carlos SuarezCarlos Suarez
Deon Thompson (Ivory Coast)Deon Thompson (Ivory Coast)
Axel Toupane (France)
SIG Strasbourg (July 2020)
Adam Waczynski (Poland)Adam Waczynski (Poland)
Axel Bouteille (France)
RETABet Bilbao Basket (February 2020)
Axel Bouteille (France)
Gal Mekel (Israel)
Reggio Emilia (03 March 2020)
Gal Mekel (Israel)
Marko Simonoviç (Serbia)
Cedevita Olimpija (January 2020)
Crvena zvezda (July 2020)