Avrupa Kadınlar U-19 Şampiyonası

19 Yaş Altı Avrupa Kadınlar Şampiyonası veya sadece 19 Yaş Altı Kadınlar Şampiyonası, kadın futbolunda 19 yaşından küçük Avrupa milli takımları için bir kadın futbolu yarışmasıdır. Ülkeleri Avrupa yönetim organı UEFA'ya ait olan 19 yaş altı ulusal takımlar, yarışmaya katılmak için kayıt yaptırabilirler.

Tuhaf yıllarda turnuva aynı zamanda bir FIFA U-20 Kadınlar Dünya Kupası eleme yarışmasıdır. Turnuva 1997-98 sezonunda 18 yaş altı bir etkinlik olarak başladı ve 2001-02 sezonundan itibaren 19 yaş altı bir etkinlik haline geldi, her yıl düzenleniyor. Şampiyonanın 3 aşaması vardır: tüm uygun uluslara açık olan eleme aşaması, grup kazananlarını ve eleme aşamasından ikincileri içeren elit aşaması ve 8 eleme takımından oluşan final aşaması. Finaller dört takımdan oluşan iki gruptan oluşur; her takım gruptaki diğerleriyle oynar. 3 maçın ardından her grubun galibi, yarı finalde rakip grubun ikincisini oynar ve kazanan finale katılır.
Kuruluş 1997
Konfederasyon Avrupa (UEFA)
Takım Sayısı Maksimum 54 (Eleme Aşaması)
24 (elite turu)
8 (final)
Son şampiyon İspanya (4. şampiyonluğu) (2022)
En Başarılı Takım Almanya (6 şampiyonluk)
Website Official website
  Şampiyonluk  
Almanya6
Fransa5
İspanya4
İsveç3
İngiltere1
Danimarka1
İtalya1
Rusya1
Hollanda1
SeneEv Sahibi ÜlkeŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
1998Danimarka
Fransa
Danimarka
Poul Højmose
2–0
Majbritt Knudsen (2)
2–3
Gitte Pedersen, Karina Pedersen / Lydie Devaud, Isabelle Le Denmat, Ellen Pogeant
Fransa
1999İsveçİsveç
Anna Signeul
Round-robinAlmanya
2000FransaAlmanya
Silvia Neid
4–2İspanya
2001NorveçAlmanya
Silvia Neid
3–2Norveç
2002İsveçAlmanya
Silvia Neid
3–1
Isabell Bachor, Viola Odebrecht, Barbara Müller / Sandrine Rouquet
Fransa
2003AlmanyaFransa
Bruno Bini
2–0
Amélie Coquet, Lilas Traïkia
Norveç
2004Finlandiyaİspanya
Ignacio Quereda
2–1
Jade Boho Sayo, Iraia Iturregi Sustatxa / Annike Berit Krahn
Almanya
2005MacaristanRusya
Valentin Grishin
2–2
Elena Terekhova, Elena Yurievna Danilova / Élodie Ginette Thomis, Morgane Courteille (6–5 pen.)
Fransa
2006İsviçreAlmanya
Maren Meinert
3–0
Monique Kerschowski, Isabel Kerschowski (2)
Fransa
2007İzlandaAlmanya
Maren Meinert
2–0 
Nathalie Bock, Monique Kerschowski
İngiltere
2008FransaItaly
Corrado Corradini
1–0
Alice Parisi
Norway
2009Belarusİngiltere
Maureen Marley
2–0
Toni Duggan, Jordan Nobbs
İsveç
2010MakedonyaFransa
Jean-Michel Degrange
2–1
Rose Lavaud, Pauline Crammer / Jessica Holbrook
İngiltere
2011İtalyaAlmanya
Maren Meinert
8–1
Luisa Wensing, Isabella Schmid (2), Lena Lotzen (2), Ramona Petzelberger, Ivana Rudelic, Anja Hegenauer / Melissa Bjånesøy
Norveç
2012Türkiyeİsveç
Calle Barrling
1–0 
Malin Diaz
İspanya
2013GallerFransa
Gilles Eyquem
2–0 
Sandie Rose Toletti, Aminata Fatou Diallo
İngiltere
2014NorveçHollanda
Andre Koolhof
1–0
Vivianne Miedema
İspanya
2015İsrailİsveç
Calle Barrling
3–1
Emma Stina Blackstenius (2), Ingrid Filippa Angeldal / Sandra Hernández
İspanya
2016SlovakyaFransa
Gilles Eyquem
2–1
Grace Geyoro, Marie-Antoinette Katoto / Lucía García
İspanya
2017Kuzey İrlandaİspanya
Pedro López
3–2
Patricia "Patri" Guijarro (2), Damaris Berta Egurrola / Emelyne Ann-Emmanuelle Laurent, Mathilde Bourdieu
Fransa
2018İsviçreİspanya
Jorge Vilda
1–0
María Llompart Pons
Almanya
2019İskoçyaFransa
Gilles Eyquem
2-1
Sandy Baltimore, Maelle Lakrar / Nicole Anyomi
Almanya
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Çek Cumhuriyetiİspanya
Pedro López
2-1
Ane Elexpuru, Julia Bartel / Iris Omarsdottir
Norveç
2023Belçika
2024Litvanya
2025Belarus

Turnuva İstatistikleri

Gol Krallığı

SeneFutbolcu (Takımı)Gol
2002Claire Morel (Fransa)
Barbara Müller (Almanya)
4
2003Shelley Thompson (Almanya) 4
2004Anja Mittag (Almanya) 6
2005Elena Danilova (Rusya)9
2006Elena Danilova (Rusya) 7
2007Marie-Laure Delie (Fransa)
Fanndís Friðriksdóttir (İzlanda)
Ellen White (İngiltere)
3
2008Marie Pollmann (Almanya) 4
2009Sofia Jakobsson (İsveç)5
2010Turid Knaak (Almanya)
Lieke Martens (Hollanda)
4
2011Melissa Bjånesøy (Norveç)7
2012Elin Rubensson (İsveç) 5
2013Pauline Bremer (Almanya) 6
2014Vivianne Miedema (Hollanda)6
2015Stina Blackstenius (İsveç) 6
2016Marie-Antoinette Katoto (Fransa) 6
2017Patricia Guijarro (İspanya)5
2019Melvine Malard (Fransa)4
2022Nicole Arcangeli (İtalya)5

Altın Oyuncu Ödülü

SıraOyuncu (Takımı)
2002 Viola Odebrecht (Almanya)
2003 Sarah Bouhaddi (Fransa)
2004 Anja Mittag (Almanya)
2005 Elena Danilova (Rusya)
2006 Isabel & Monique Kerschowski
2007 Fern Whelan (İngiltere)
2008 Sara Gama (İtalya)
2009 Ramona Bachmann (İsviçre)
2010 Nataša Andonova (Kuzey Makedonya)
2011 Ramona Petzelberger (Almanya)
2012 Elin Rubensson (İsveç)
2013 Sandie Toletti (Fransa)
2014 Vivianne Miedema (Hollanda)
2015 Stina Blackstenius (İsveç)
2016 Marie-Antoinette Katoto (Fransa)
2017 Patricia Guijarro (İspanya)