UEFA Avrupa U-19 Şampiyonası

                                   
19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası veya kısaca UEFA 19 Yaş Altı Şampiyonası, UEFA'ya üye federasyonların 19 yaş altı Avrupa erkek milli takımları tarafından düzenlenen yıllık bir futbol müsabakasıdır.

İspanya, on bir şampiyonluk kazanarak bu turnuvanın en başarılı takımı.
  Şampiyonluk  
İspanya11
İngiltere11
Fransa8
Almanya6
SSCB6
Portekiz4
İtalya3
Sırbistan3
Bulgaristan3
Macaristan3
Avusturya2
Çek Cumhuriyeti1
Polonya1
Türkiye1
İskoçya1
Belçika1
Romanya1
Ukrayna1
İrlanda Cumhuriyeti1
FIFA Gençler Turnuvası (1948–1954)
SeneEv Sahibi ÜlkeŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
1948İngiltereİngiltere3–2Hollanda
1949HollandaFransa4–1Hollanda
1950AvusturyaAvusturya3–2Fransa
1951FransaYugoslavia3–2Avusturya
1952İspanyaİspanya0–0 
Spain won on Goal Average 
Belçika
1953BelçikaHungary2–0Yugoslavia
1954Batı Almanyaİspanya2–2 Batı Almanya
1957İspanyaAvusturya3–2İspanya
1958Lüksemburgİtalya1–0İngiltere
1959BulgaristanBulgaristan1–0İtalya
1960AvusturyaHungary2–1Romanya
1961PortekizPortekiz4–0Polonya
1962RomanyaRomanya4–1Yugoslavya
1963İngiltereİngiltere4–0Kuzey İrlanda
1964Hollandaİngiltere4–0İspanya
1965Batı AlmanyaDoğu Almanya3–2İngiltere
1966Yugoslavyaİtalya
SSCB
0–0kupa paylaşıldı.
1967TürkiyeSoviet Union1–0İngiltere
1968FransaÇekoslavakya2–1Fransa
1969Doğu AlmanyaBulgaristan1–1
Yazı Tura
Doğu Almanya
1970İskoçyaDoğu Almanya1–1
Yazı Tura
Hollanda
1971Çekoslavakyaİngiltere3–0Portekiz
1972İspanyaİngiltere2–0Batı Almanya
1973İtalyaİngiltere3–2Doğu Almanya
1974İsveçBulgaristan1–0Yugoslavya
1975İsviçreİngiltere1–0Finlandiya
1976MacaristanSSCB1–0Macaristan
1977BelçikaBelçika2–1Bulgaristan
1978PolonyaSSCB3–0Yugoslavya
1979AvusturyaYugoslavya1–0Bulgaristan
1980Doğu Almanyaİngiltere2–1Polonya
UEFA U-18 Şampiyonası (1981–2001)
1981Batı AlmanyaBatı Almanya1–0
Holger Anthes
Polonya
1982Finlandiyaİskoçya
Andy Roxburgh Walter Smith
3–1
Jhon Philliben, Pat Nevin, Garry MacKay / Kula
Çekoslavakya
1983İngiltereFransa1–0
Reuzeau
Çekoslavakya
1984SSCBMacaristan0–0
3–2 (pen.)
SSCB
1986YugoslavyaDoğu Almanya3–1İtalya
1988ÇekoslavakyaSSCB
Gennadi Kostylev
3–1
Andrei Timochenko, Yuri Nikiforov, Oleg Salenko / João Pinto
Portekiz
1990MacaristanSSCB
Gennadi Kostylev
0–0
4–2 (pen.)
Portekiz
1992AlmanyaTürkiye
Serpil Hamdi Tüzün
2–1
Bülent Yılmaz, Tarkan Alkan / Cardoso
Portekiz
1993İngiltereİngiltere1–0
Darren Caskey
Türkiye
1994İspanyaPortekiz1–1
Rui Óscar / Frank Gerster (4-1 pen.)
Almanya
1995Yunanistanİspanya4–1
Carlos Domínguez (3), Guti Hernandez / Francesco Totti
İtalya
1996FransaFransa1–0
Thierry Henry
İspanya
1997İzlandaFransa1–0
Louis Saha
Portekiz
1998Kıbrısİrlanda Cumuhuriyeti1–1
Alan Quinn / Andreas Gensler (4-3 pen.)
Almanya
1999İsveçPortekiz1–0
Joao Paulo Pinto
İtalya
2000AlmanyaFransa1–0
Herve Bugnet
Ukrayna
2001FinlandiyaPolonya3–1
Lukasz Nawotczyński, Lukasz Madej, Wojciech Łobodziński / Filip Trojan
Çek Cumhuriyeti
UEFA U-19 Şampiyonası
2002Norveçİspanya
Iñaki Sáez
1–0
Fernando Torres
Almanya
2003Liechtensteinİtalya
Paolo Berrettini
2–0
Luigi Della Rocca, Giampaolo Pazzini
Portekiz
2004İsviçreİspanya
José Armando Ufarte
1–0
Borja Valero
Türkiye
2005Kuzey İrlandaFransa
Jean Gallice
3–1
Mohamed Chakouri, Abdoulaye Balde, Yoan Gouffran / Lee Holmes
İngiltere
2006Polonyaİspanya
Ginés Meléndez
2–1
Alberto Bueno(2) / Graham Dorrans
İskoçya
2007Avusturyaİspanya
Ginés Meléndez
1–0
Dani Parejo
Yunanistan
2008Çek CumhuriyetiAlmanya
Horst Hrubesch
3–1
Lars Bender, Richard Sukuta-Pasu, Timo Gebhart/Silvano Raggio Garibaldi
İtalya
2009UkraynaUkrayna
Yuri Kalitvintsev
2–0
Denys Harmash, Dmytro Korkishko
İngiltere
2010FransaFransa
Francis Smerecki
2–1
Gilles Sunu, Alexandre Lacazatte / Rodrigo Moreno Machado
İspanya
2011Romanyaİspanya
Ginés Meléndez
3–2
Jon Aurtenetxe, Paco Alcácer (2) /Ladislav Krejčí, Patrik Lácha
Çek Cumhuriyeti
2012Estonyaİspanya
Julen Lopetegui
1–0
Jese Rodriguez
Yunanistan
2013LitvanyaSırbistan
Andrija Luković
1–0
Andrija Luković
Fransa
2014MacaristanAlmanya
Marcus Sorg
1–0
Hany Mukhtar
Portekiz
2015Yunanistanİspanya
Borja Mayoral, Matias Nahuel
2–0
Borja Mayoral, Matias Nahuel
Rusya
2016AlmanyaFransa
Ludovic Batelli
4–0
Issa Diop, Jean-Kévin Augustin, Lucas Tousart, Ludovic Blas
İtalya
2017Gürcistanİngiltere
Keith Downing
2–1
Lukas Nmecha, Easah Suliman / Dujon Sterling (k.k.)
Portekiz
2018FinlandiyaPortekiz
Hélio Sousa
4–3
Jota (2), Francisco Trincão, Pedro Martelo / Moise Kean (2), Gianluca Scamacca
İtalya
2019Ermenistanİspanya
Santi Deniz
2-0
Ferran Torres (2)
Portekiz
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Slovakyaİngiltere
Ian Foster
3–1
Callum Doyle, Carney Chukwuemeka, Aaron Ramsey / Oscar Gluh
İsrail
2023Malta
2024Kuzey İrlanda
2025Romanya
2026Hollanda

Altın Oyuncu Ödülü

Avrupa ŞampiyonasıOyuncu (Takımı)
2002 NorveçFernando Torres (İspanya)
2003 LiechtensteinAlberto Aquilani (İtalya)
2004 İsviçreJuanfran (İspanya)
2005 Kuzey İrlandaAbdoulaye Baldé (Fransa)
2006 PolonyaAlberto Bueno (İspanya)
2007 AvusturyaSotiris Ninis (Yunanistan)
2008 Çek CumhuriyetiLars Bender (Almanya)
Sven Bender (Almanya)
2009 UkraynaKyrylo Petrov (Ukrayna)
2010 FransaGaël Kakuta (Fransa)
2011 RomanyaÁlex Fernández (İspanya)
2012 EstonyaGerard Deulofeu (İspanya)
2013 LitvanyaAleksandar Mitrović (Sırbistan)
2014 MacaristanDavie Selke (Almanya)
2015 YunanistanMarco Asensio (İspanya)
2016 AlmanyaJean-Kévin Augustin (Fransa)
2017 GürcistanMason Mount (İngiltere)

Altın Oyuncu Ödülü

Avrupa ŞampiyonasıOyuncu (Takımı)Gol
2002 NorveçFernando Torres (İspanya)4
2003 LiechtensteinPaulo Sérgio5
2004 İsviçreAli Öztürk (Türkiye)
Łukasz Piszczek (Polonya)
4
2005 Kuzey İrlandaBorko Veselinović (Sırbistan Karadağ)5
2006 PolonyaAlberto Bueno (İspanya)
İlhan Parlak (Türkiye)
5
2007 AvusturyaÄnis Ben-Hatira (Almanya)
Kostantinos Mitroglou (Yunanistan)
Kévin Monnet-Paquet (Fransa)
3
2008 Çek CumhuriyetiTomáš Necid (Çek Cumhuriyeti)4
2009 UkraynaNathan Delfouneso (İngiltere)4
2010 FransaDani Pacheco (İspanya)4
2011 RomanyaÁlvaro Morata (İspanya)6
2012 EstonyaJese Rodriguez (İspanya)5
2013 LitvanyaGratas Sirgedas (Litvanya)
Anass Achahbar (Hollanda)
Alexandre Guedes (Portekiz)
3
2014 MacaristanDavie Selke (Almanya)6
2015 YunanistanBorja Mayoral (İspanya)3
2016 AlmanyaJean-Kévin Augustin (Fransa)6
2017 GürcistanBen Brereton (İngiltere)
Ryan Sessegnon (İngiltere)
Joël Piroe (Hollanda)
Viktor Gyökeres (İsveç)
3
2018 FinlandiyaJota (Portekiz)
Francisco Trincão (Portekiz)
5
2019 ErmenistanGonçalo Ramos (Portekiz)4
2022 SlovakyaLoum Tchaouna (Fransa)4