UEC Avrupa Cyclo-cross Şampiyonası

Avrupa Cyclo-cross Şampiyonası, cyclo-cross'taki Avrupa şampiyonalarıdır. 2003'ten beri Kasım ayında, siklo-kros sezonunun başlangıcına doğru düzenleniyor. Şampiyonalar, Union Européenne de Cyclisme tarafından düzenleniyor ve 23 yaş altı erkekler, gençler ve elit kadınlar için düzenleniyor. 2015'ten beri elit bir erkek yarışması da var. 2013'ten beri 23 yaş altı bayanlar, 2019'dan beri de genç bayanlar yarışması var.

Şampiyona

Elit Erkekler

SeneAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2015Lars van der Haar (Hollanda)Wout van Aert (Belçika)Kevin Pauwels (Belçika)
2016Wout van Aert (Belçika)Mathieu van der Poel (Hollanda)Wout van Aert (Belçika)
2017Mathieu van der Poel (Hollanda)Lars van der Haar (Hollanda)Toon Aerts (Belçika)
2018Mathieu van der Poel (Hollanda)Wout van Aert (Belçika)Laurens Sweeck (Belçika)
2019Mathieu van der Poel (Hollanda)Eli Iserbyt (Belçika)Laurens Sweeck (Belçika)
2020Eli Iserbyt (Belçika)Michael Vanthourenhout (Belçika)Lars van der Haar (Hollanda)
2021Lars van der Haar (Hollanda)Quinten Hermans (Belçika)Michael Vanthourenhout (Belçika)
2022Michael Vanthourenhout (Belçika)Lars van der Haar (Hollanda)Laurens Sweeck (Belçika)

Elit Kadınlar

SeneAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2003 Hanka Kupfernagel (GER) Marianne Vos (NED) Maryline Salvetat (FRA)
2004 Hanka Kupfernagel (GER) Maryline Salvetat (FRA) Laurence Leboucher (FRA)
2005 Marianne Vos (NED) Daphny van den Brand (NED) Hanka Kupfernagel (GER)
2006 Daphny van den Brand (NED) Hanka Kupfernagel (GER) Marianne Vos (NED)
2007 Daphny van den Brand (NED) Maryline Salvetat (FRA) Christel Ferrier-Bruneau (FRA)
2008 Hanka Kupfernagel (GER) Maryline Salvetat (FRA) Kateřina Nash (CZE)
2009 Marianne Vos (NED) Daphny van den Brand (NED) Helen Wyman (GBR)
2010 Daphny van den Brand (NED) Sanne van Paassen (NED) Helen Wyman (GBR)
2011 Daphny van den Brand (NED) Lucie Chainel-Lefèvre (FRA) Pauline Ferrand-Prévot (FRA)
2012 Helen Wyman (GBR) Sanne van Paassen (NED) Nikki Harris (GBR)
2013 Helen Wyman (GBR) Nikki Harris (GBR) Lucie Chainel-Lefèvre (FRA)
2014 Sanne Cant (BEL) Pavla Havlíková (CZE) Nikki Harris (GBR)
2015 Sanne Cant (BEL) Jolien Verschueren (BEL) Nikki Harris (GBR)
2016 Thalita de Jong (NED) Lucinda Brand (NED) Caroline Mani (FRA)
2017 Sanne Cant (BEL) Lucinda Brand (NED) Alice Maria Arzuffi (ITA)
2018 Annemarie Worst (NED) Marianne Vos (NED) Denise Betsema (NED)
2019 Yara Kastelijn (NED) Eva Lechner (ITA) Annemarie Worst (NED)
2020 Ceylin del Carmen Alvarado (NED) Annemarie Worst (NED) Lucinda Brand (NED)
2021 Lucinda Brand (NED) Kata Blanka Vas (HUN) Yara Kastelijn (NED)
2022 Fem van Empel (NED) Ceylin del Carmen Alvarado (NED) Kata Blanka Vas (HUN)

U-23 Erkekler

SeneAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2003 Martin Zlámalík (CZE) Martin Bína (CZE) Steve Chainel (FRA)
2004 Lars Boom (NED) Niels Albert (BEL) Martin Bína (CZE)
2005 Niels Albert (BEL) Jan Soetens (BEL) Zdeněk Štybar (CZE)
2006 Niels Albert (BEL) Zdeněk Štybar (CZE) Rob Peeters (BEL)
2007 Niels Albert (BEL) Philipp Walsleben (GER) Lukáš Klouček (CZE)
2008 Philipp Walsleben (GER) Aurélien Duval (FRA) Kenneth Van Compernolle (BEL)
2009 Robert Gavenda (SVK) Paweł Szczepaniak (POL) Tom Meeusen (BEL)
2010 Lars van der Haar (NED) Elia Silvestri (ITA) Joeri Adams (BEL)
2011 Lars van der Haar (NED) Mike Teunissen (NED) Stan Godrie (NED)
2012 Mike Teunissen (NED) Corné van Kessel (NED) Julian Alaphilippe (FRA)
2013 Michael Vanthourenhout (BEL) Mathieu van der Poel (NED) Gianni Vermeersch (BEL)
2014 Wout Van Aert (BEL) Laurens Sweeck (BEL) Jakub Skála (CZE)
2015 Quinten Hermans (BEL) Daan Hoeyberghs (BEL) Eli Iserbyt (BEL)
2016 Quinten Hermans (BEL) Joris Nieuwenhuis (NED) Sieben Wouters (NED)
2017 Eli Iserbyt (BEL) Tom Pidcock (GBR) Sieben Wouters (NED)
2018 Tom Pidcock (GBR) Eli Iserbyt (BEL) Antoine Benoist (FRA)
2019 Mickael Crispin (FRA) Timo Kielich (BEL) Antoine Benoist (FRA)
2020 Ryan Kamp (NED) Thomas Mein (GBR) Cameron Mason (GBR)
2021 Ryan Kamp (NED) Niels Vandeputte (BEL) Thibau Nys (BEL)
2022 Emiel Verstrynge (BEL) Thibau Nys (BEL) Witse Meeussen (BEL)

U-23 Kadınlar

SeneAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2013Annefleur Kalvenhaar (Hollanda)Sabrina Stultiens (Hollanda)Alice Maria Arzuffi (İtalya)
2014Sabrina Stultiens (Hollanda)Martina Mikulášková (Çek Cumhuriyeti)Alice Maria Arzuffi (İtalya)
2015Maud Kaptheijns (Hollanda)Alice Maria Arzuffi (İtalya)Jana Czeczinkarová (Çek Cumhuriyeti)
2016Chiara Teocchi (İtalya)Hélène Clauzel (Fransa)Jana Czeczinkarová (Çek Cumhuriyeti)
2017Chiara Teocchi (İtalya)Laura Verdonschot (Belçika)Nikola Nosková (Çek Cumhuriyeti)
2018Ceylin del Carmen Alvarado (Hollanda)Inge van der Heijden (Hollanda)Fleur Nagengast (Hollanda)
2019Ceylin del Carmen Alvarado (Hollanda)Anna Kay (Büyük Britanya)Marion Norbert Riberolle (Fransa)
2020Puck Pieterse (Hollanda)Kata Blanka Vas (Macaristan)Manon Bakker (Hollanda)
2021Shirin van Anrooij (Hollanda)Puck Pieterse (Hollanda)Fem van Empel (Hollanda)
2022Puck Pieterse (Hollanda)Line Burquier (Fransa)Shirin van Anrooij (Hollanda)

Genç Erkekler

SeneAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2003 Niels Albert (BEL) Roman Kreuziger (CZE) Clément Lhotellerie (FRA)
2004 Julien Taramarcaz (SUI) Ricardo van der Velde (NED) Christoph Pfingsten (GER)
2005 Robert Gavenda (SVK) Yannick Martinez (FRA) Dries Govaerts (BEL)
2006 Vincent Baestaens (BEL) Joeri Adams (BEL) Ramon Sinkeldam (NED)
2007 Lubomír Petruš (CZE) Arnaud Jouffroy (FRA) Peter Sagan (SVK)
2008 Tijmen Eising (NED) Lars van der Haar (NED) Sean De Bie (BEL)
2009 Émilien Viennet (FRA) Laurens Sweeck (BEL) Michiel van der Heijden (NED)
2010 Lars Forster (SUI) Jakub Skála (CZE) Quentin Jaurégui (FRA)
2011 Mathieu van der Poel (NED) Quentin Jaurégui (FRA) Romain Seigle (FRA)
2012 Mathieu van der Poel (NED) Clément Russo (FRA) Yannick Peeters (BEL)
2013 Yannick Peeters (BEL) Adam Ťoupalík (CZE) Yan Gras (FRA)
2014 Eli Iserbyt (BEL) Jappe Jaspers (BEL) Johan Jacobs (SUI)
2015 Jens Dekker (NED) Mitch Groot (NED) Thomas Bonnet (FRA)
2016 Tom Pidcock (GBR) Nicolas Guillemin (FRA) Timo Kielich (BEL)
2017 Loris Rouiller (SUI) Tomáš Kopecký (CZE) Ben Tulett (GBR)
2018 Pim Ronhaar (NED) Witse Meeussen (BEL) Thibau Nys (BEL)
2019 Thibau Nys (BEL) Jente Michels (BEL) Dario Lillo (SUI)
2020No race due to COVID-19 pandemic
2021 Aaron Dockx (BEL) David Haverdings (NED) Luca Paletti (ITA)
2022 Léo Bisiaux (FRA) Daniel Weis (DEN) Guus van den Eijnden (NED)

Genç Kadınlar

SeneAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2019Puck Pieterse (Hollanda)Olivia Onesti (Fransa)Shirin van Anrooij (Hollanda)
COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Zoë Bäckstedt (Büyük Britanya)Leonie Bentveld (Hollanda)Nienke Vinke (Hollanda)
2022Lauren Molengraaf (Hollanda)Valentina Corvi (İtalya)Xaydee van Sinaey (Belçika)