UCI Dünya U-23 Yol Bisikleti Yarışı Şampiyonası

UCI Yol Dünya Şampiyonası, Union Cycliste Internationale (UCI) tarafından düzenlenen bisiklet yolu yarışları için yıllık dünya şampiyonalarıdır. UCI Dünya Yol Şampiyonası, yol yarışı ve bireysel zamana karşı yarışmalardan ve 2019 itibariyle karma bir takım bayrak yarışından oluşuyor.

Erkekler Yol Yarışı

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
1996 Lugano Giuliano Figueras (ITA) Roberto Sgambelluri (ITA) Luca Sironi (ITA)
1997 San Sebastián Kurt Asle Arvesen (NOR) Óscar Freire (ESP) Gerrit Glomser (AUT)
1998 Valkenburg Ivan Basso (ITA) Rinaldo Nocentini (ITA) Danilo Di Luca (ITA)
1999 Verona Leonardo Giordani (ITA) Luca Paolini (ITA) Matthias Kessler (GER)
2000 Plouay Evgeni Petrov (RUS) Yaroslav Popovych (UKR) Lorenzo Bernucci (ITA)
2001 Lisbon Yaroslav Popovych (UKR) Giampaolo Caruso (ITA) Ruslan Gryschenko (UKR)
2002 Zolder and Hasselt Francesco Chicchi (ITA) Francisco Gutiérrez (ESP) David Loosli (SUI)
2003 Hamilton Sergey Lagutin (UZB) Johan Van Summeren (BEL) Thomas Dekker (NED)
2004 Verona Kanstantsin Sivtsov (BLR) Thomas Dekker (NED) Mads Christensen (DEN)
2005 Madrid Dmitry Grabovskiy (UKR) William Walker (AUS) Yevgeni Popov (RUS)
2006 Salzburg Gerald Ciolek (GER) Romain Feillu (FRA) Alexander Khatuntsev (RUS)
2007 Stuttgart Peter Velits (SVK) Wesley Sulzberger (AUS) Jonathan Bellis (GBR)
2008 Varese Fabio Duarte (COL) Simone Ponzi (ITA) John Degenkolb (GER)
2009 Mendrisio Romain Sicard (FRA) Carlos Betancur (COL) Egor Silin (RUS)
2010 Geelong Michael Matthews (AUS) John Degenkolb (GER) Guillaume Boivin (CAN)
2011 Copenhagen Arnaud Démare (FRA) Adrien Petit (FRA) Andrew Fenn (GBR)
2012 Limburg Alexey Lutsenko (KAZ) Bryan Coquard (FRA) Tom Van Asbroeck (BEL)
2013 Firenze Matej Mohorič (SLO) Louis Meintjes (RSA) Sondre Holst Enger (NOR)
2014 Ponferrada Sven Erik Bystrøm (NOR) Caleb Ewan (AUS) Kristoffer Skjerping (NOR)
2015 Richmond Kévin Ledanois (FRA) Simone Consonni (ITA) Anthony Turgis (FRA)
2016 Doha Kristoffer Halvorsen (NOR) Pascal Ackermann (GER) Jakub Mareczko (ITA)
2017 Bergen Benoit Cosnefroy (FRA) Lennard Kämna (GER) Michael Carbel Svendgaard (DEN)
2018 Innsbruck Marc Hirschi (SUI) Bjorg Lambrecht (BEL) Jaakko Hänninen (FIN)
2019 YorkshireSamuele Battistella (İtalya)Stefan Bissegger (SUI)Tom Pidcock (GBR)
2020Yapılmadı.
2021 Flanders, BelçikaFilippo Baroncini (İtalya)Biniam Ghirmay (Eritrea)Olav Kooij (Hollanda)
2022 WollongongYevgeniy Fedorov (Kazakistan)Mathias Vacek (Çek Cumhuriyeti)Søren Wærenskjold (Norveç)

Erkekler Zamana Karşı

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
1996 Lugano Luca Sironi (ITA) Roberto Sgambelluri (ITA) Andreas Klöden (GER)
1997 San Sebastián Fabio Malberti (ITA) László Bodrogi (HUN) David George (RSA)
1998 Valkenburg Thor Hushovd (NOR) Frédéric Finot (FRA) Gian-Mario Ortenzi (ITA)
1999 Verona Iván Gutiérrez (ESP) Michael Rogers (AUS) Evgeni Petrov (RUS)
2000 Plouay Evgeni Petrov (RUS) Fabian Cancellara (SUI) Michael Rogers (AUS)
2001 Lisbon Danny Pate (USA) Sebastian Lang (GER) James Perry (RSA)
2002 Zolder and Hasselt Tomas Vaitkus (LTU) Alexandre Bespalov (RUS) Sérgio Paulinho (POR)
2003 Hamilton Markus Fothen (GER) Niels Scheuneman (NED) Alexandre Bespalov (RUS)
2004 Verona Janez Brajkovič (SLO) Thomas Dekker (NED) Vincenzo Nibali (ITA)
2005 Madrid Mikhail Ignatiev (RUS) Dmitry Grabovskiy (UKR) Peter Latham (NZL)
2006 Salzburg Dominique Cornu (BEL) Mikhail Ignatiev (RUS) Jérôme Coppel (FRA)
2007 Stuttgart Lars Boom (NED) Mikhail Ignatiev (RUS) Jérôme Coppel (FRA)
2008 Varese Adriano Malori (ITA) Patrick Gretsch (GER) Cameron Meyer (AUS)
2009 Mendrisio Jack Bobridge (AUS) Nélson Oliveira (POR) Patrick Gretsch (GER)
2010 Melbourne and Geelong Taylor Phinney (USA) Luke Durbridge (AUS) Marcel Kittel (GER)
2011 Copenhagen Luke Durbridge (AUS) Rasmus Quaade (DEN) Michael Hepburn (AUS)
2012 Valkenburg Anton Vorobyev (RUS) Rohan Dennis (AUS) Damien Howson (AUS)
2013 Florence Damien Howson (AUS) Yoann Paillot (FRA) Lasse Norman Hansen (DEN)
2014 Ponferrada Campbell Flakemore (AUS) Ryan Mullen (IRL) Stefan Küng (SUI)
2015 Richmond Mads Würtz Schmidt (DEN) Maximilian Schachmann (GER) Lennard Kämna (GER)
2016 Doha Marco Mathis (GER) Maximilian Schachmann (GER) Miles Scotson (AUS)
2017 BergenMikkel Bjerg (Danimarka) Brandon McNulty (USA) Corentin Ermenault (FRA)
2018 InnsbruckMikkel Bjerg (Danimarka) Brent Van Moer (BEL) Mathias Norsgaard (DEN)
2019 YorkshireMikkel Bjerg (Danimarka) Ian Garrison (USA) Brandon McNulty (USA)
2020Yapılmadı.
2021 Flanders, BelçikaJohan Price-Pejtersen (Danimarka)Luke Plapp (Avustralya)Florian Vermeersch (Belçika)
2022 Wollongong, AvustralyaSøren Wærenskjold (Norveç)Alec Segaert (Belçika)Leo Hayter (Büyük Britanya)

Kadınlar Yol Yarışı

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2022 WollongongNiamh Fisher-Black (Yeni Zelenda)Pfeiffer Georgi (Büyük Britanya)Ricarda Bauernfeind (Almanya)

Kadınlar Zamana Karşı

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2022 WollongongVittoria Guazzini (İtalya)Shirin van Anrooij (Hollanda)Ricarda Bauernfeind (Almanya)