UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası – Marathon

UCI Dağ Bisikleti Maratonu Dünya Şampiyonası, maraton dağ bisikleti yarışları için dünya şampiyonası etkinliğidir. 2003 yılında Union Cycliste Internationale tarafından açılan etkinlik, erkekler ve kadınlar için tek sınıflarda her yıl düzenlenmektedir. 2003 etkinliği, UCI Dağ Bisikleti ve Denemeler Dünya Şampiyonası'nın bir parçası olarak düzenlendi. Ancak müteakip maraton dünya şampiyonaları bağımsız bir etkinlik olarak düzenlenmiştir.

UCI kazanana altın madalya ve gökkuşağı forması verir. İkinci ve üçüncü olan yarışmacılara gümüş ve bronz madalya verilir. Dünya şampiyonları gökkuşağı formalarını bir sonraki yılki şampiyonaya kadar giyer, ancak bu sadece maraton etkinliklerinde gerçekleşir.

Erkekler Kategorisi

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2003 LuganoThomas Frischknecht (İsviçre) Bart Brentjens (Hollanda) Carsten Bresser (Almanya)
2004 Bad Goisern Massimo de Bertolis (İtalya) Thomas Dietsch (Fransa) Bart Brentjens (Hollanda)
2005 Lillehammer Thomas Frischknecht (SUI) Bart Brentjens (Hollanda) Dario Acquaroli (İtalya)
2006 Oisans Ralph Näf (İsviçre) Hector Páez (Kolombiya) Roel Paulissen (Belçika)
2007 Verviers Christoph Sauser (İsviçre) Roel Paulissen (Belçika) Thomas Dietsch (Fransa)
2008 Villabassa Roel Paulissen (Belçika) Christoph Sauser (İsviçre) Urs Huber (İsviçre)
2009 Graz/Stattegg Roel Paulissen (Belçika) Alban Lakata (Avusturya) Christoph Sauser (İsviçre)
2010 Sankt Wendel Alban Lakata (Avusturya) Mirko Celestino (İtalya) Burry Stander (RSA)
2011 Montello Christoph Sauser (İsviçre)Jaroslav Kulhavý (Çek Cumhuriyeti) Mirko Celestino (İtalya)
2012 Ornans Periklis Ilias (Yunanistan) Moritz Milatz (Almanya)Kristián Hynek (Çek Cumhuriyeti)
2013 Kirchberg Christoph Sauser (İsviçre) Alban Lakata (Avusturya)Héctor Páez (Kolombiya)
2014 PietermaritzburgJaroslav Kulhavý (Çek Cumhuriyeti) Alban Lakata (Avusturya)Christoph Sauser (İsviçre)
2015 Selva di Val GardenaAlban Lakata (Avusturya) Christoph Sauser (İsviçre)Héctor Páez (Kolombiya)
2016 LaissacTiago Ferreira (Portekiz) Alban Lakata (Avusturya)Kristián Hynek (Çek Cumhuriyeti)
2017 SingenAlban Lakata (Avusturya)Tiago Ferreira (Portekiz)Daniel Geismayr (Avusturya)
2018 Auronzo di CadoreHenrique Avancini (Brezilya)Daniel Geismayr (Avusturya)Héctor Páez (Kolombiya)
2019 Grächen - St. NiklausHéctor Páez (Kolombiya)Kristián Hynek (Çek Cumhuriyeti)Samuele Porro (İtalya)
2022 SakaryaHéctor Páez (Kolombiya)Tiago Ferreira (Portekiz)Martin Stošek (Çek Cumhuriyeti)
2021 ElbaAndreas Seewald (Almanya)Diego Arias (Kolombiya)José Dias (Portekiz)
2022 HaderslevSam Gaze (Yeni Zelenda)Andreas Seewald (Almanya)Simon Andreassen (Danimarka)
2023

Kadınlar Kategorisi

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2003 Lugano Maja Włoszczowska (POL) Magdalena Sadlecka (POL) Sandra Klose (GER)
2004 Bad Goisern Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR) Irina Kalentieva (RUS) Blaža Klemenčič (SLO)
2005 Lillehammer Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR) Blaža Klemenčič (SLO) Petra Henzi (SUI)
2006 Oisans Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR) Petra Henzi (SUI) Elsbeth van Rooy-Vink (NED)
2007 Verviers Petra Henzi (SUI) Sabine Spitz (GER) Pia Sundstedt (FIN)
2008 Villabassa Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR) Sabine Spitz (GER) Pia Sundstedt (FIN)
2009 Graz/Stattegg Sabine Spitz (GER) Esther Süss (SUI) Petra Henzi (SUI)
2010 Sankt Wendel Esther Süss (SUI) Sabine Spitz (GER) Annika Langvad (DEN)
2011 Montello Annika Langvad (DEN) Sabine Spitz (GER) Esther Süss (SUI)
2012 Ornans Annika Langvad (DEN) Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR) Esther Süss (SUI)
2013 Kirchberg Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR) Sally Bigham (GBR) Esther Süss (SUI)
2014 Pietermaritzburg Annika Langvad (DEN) Sabine Spitz (GER) Tereza Huříková (CZE)
2015 Selva di Val Gardena Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR) Annika Langvad (DEN) Sabine Spitz (GER)
2016 Laissac Jolanda Neff (SUI) Sally Bigham (GBR) Sabrina Enaux (FRA)
2017 SingenAnnika Langvad (Danimarka) Sabine Spitz (GER) Gunn-Rita Dahle Flesjå (NOR)
2018 Auronzo di CadoreAnnika Langvad (Danimarka)Christina Kollmann (Avusturya)Maja Włoszczowska (Polonya)
2019 Grächen - St. NiklausPauline Ferrand-Prévot (Fransa)Blaža Pintarič (Slovenya)Robyn de Groot (Güney Afrika)
2020 SakaryaRamona Forchini (İsviçre)Maja Włoszczowska (Polonya)Ariane Lüthi (İsviçre)
2021 ElbaMona Mitterwallner (AUT)Maja Włoszczowska (Polonya)Natalia Fischer (İspanya)
2022 HaderslevPauline Ferrand-Prévot (Fransa)Annie Last (Büyük Britanya)Jolanda Neff (İsviçre)