UCI Dünya Gençler (Junior) Yol Bisikleti Şampiyonası

UCI Yol Dünya Şampiyonası, Union Cycliste Internationale (UCI) tarafından düzenlenen bisiklet yolu yarışları için yıllık dünya şampiyonalarıdır. UCI Dünya Yol Şampiyonası, yol yarışı ve bireysel zamana karşı yarışmalardan ve 2019 itibariyle karma bir takım bayrak yarışından oluşuyor.

Erkekler Yol Yarışı

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
1975 Roberto Visentini (ITA) Ad Verstijlen (NED) Massuco I (ITA)
1976 Ronald Bessems (NED) Corrado Donadio (ITA) Jiri Korous (TCH)
1977 Ronny Van Holen (BEL) Per-Ove Carlsson (SWE) Edwin Menzi (SUI)
1978 Vladimir Makarkin (URS) Hubert Denstedt (GDR) Thomas Landis (SUI)
1979 Greg LeMond (USA) Kenny De Maerteleire (BEL) J. Fr. Dury (FRA)
1980 Roberto Ciampi (ITA) Eric Vanderaerden (BEL) Sergei Navolokin (URS)
1981 Beat Schumacher (SUI) Oleg Chushda (URS) Philippe Bouvatier (FRA)
1982 Roger Six (BEL) Andreas Lux (GDR) Yury Abramov (URS)
1983 Søren Lilholt (DEN) Oleg Emelianov (URS) Michael Gozzi (SWE)
1984 Tom Cordes (NED) Franco Cavallini (ITA) Alex Pedersen (DEN)
1985 Raymond Meijs (NED) Evgueni Zagrebelni (URS) Jean-Jacques Henry (FRA)
1986 Michel Zanoli (NED) Richard Luppes (NED) Bart Leysen (BEL)
1987 Pavel Tonkov (URS) Erik Dekker (NED) Josef Lontscharitsch (AUT)
1988 Gianluca Tarocco (ITA) Vassili Davidenko (URS) Alessandro Bertolini (ITA)
1989 Patrick Vetsch (SUI) Danny Sleeckx (BEL) Steffen Wesemann (GDR)
1990 Marco Serpellini (ITA) Igor Dziouba (URS) Bogdan Fink (SLO)
1991 Jeff Evanshine (USA) Tony Morphett (AUS) Eddy Mazzoleni (ITA)
1992 Giuseppe Palumbo (ITA) Pasquale Santoro (ITA) Frank Vandenbroucke (BEL)
1993 Giuseppe Palumbo (ITA) Mariano Friedick (USA) Nicholas Clark (AUS)
1994 Miguel Morrás Mangado (ESP) Laurent Lefèvre (FRA) Eladio Jimenez Sanchez (ESP)
1995 Valentino China (ITA) Ivan Basso (ITA) Rinaldo Nocentini (ITA)
1996 Holger Loew (GER) Jacob Nielsen (DEN) Claudio Astolfi (ITA)
1997 Crescenzo D'Amore (ITA) Martin Bolt (SUI) Margus Salumets (EST)
1998 Mark Scanlon (IRL) Filippo Pozzato (ITA) Eduard Kivitchev (RUS)
1999 Damiano Cunego (ITA) Ruslan Kayumov (RUS) Christophe Kern (FRA)
2000 Jeremy Yates (NZL) Antonio Bucciero (ITA) Alexandr Arekeev (RUS)
2001 Oleksandr Kvachouk (UKR) Niels Scheuneman (NED) Mathieu Perget (FRA)
2002 Arnaud Gérard (FRA) Jukka Vastaranta (FIN) Nicolas Sanderson (AUS)
2003 Kai Reus (NED) Anders Lund (DEN) Lukas Fus (CZE)
2004 Roman Kreuziger (CZE) Rafaâ Chtioui (TUN) Simon Špilak (SLO)
2005 Ivan Rovny (RUS) Timofey Kritskiy (RUS) Sebastian Hans (GER)
2006 Diego Ulissi (ITA) Niki Østergaard (DEN) Tony Gallopin (FRA)
2007 Diego Ulissi (ITA) Daniele Ratto (ITA) Elia Favilli (ITA)
2008 Johan Le Bon (FRA) Mattia Cattaneo (ITA) Sebastian Lander (DEN)
2009 Jasper Stuyven (BEL) Arnaud Démare (FRA) Marco Haller (AUT)
2010 Olivier Le Gac (FRA) Jay McCarthy (AUS) Jasper Stuyven (BEL)
2011  Pierre-Henri Lecuisinier (FRA) Martijn Degreve (BEL) Steven Lammertink (NED)
2012   Matej Mohorič (SLO) Caleb Ewan (AUS) Josip Rumac (CRO)
2013  Mathieu van der Poel (NED) Mads Pedersen (DEN) Nikaj Iltjan (ALB)
2014   Jonas Bokeloh (GER) Alexandr Kulikovskiy (RUS) Peter Lenderink (NED)
2015  Felix Gall (AUT) Clément Bétouigt-Suire (FRA) Rasmus Pedersen (DEN)
2016 Jakob Egholm (DEN) Niklas Markl (GER) Reto Muller (SUI)
2017 Julius Johansen (DEN) Luca Rastelli (ITA) Michele Gazzoli (ITA)
2018  Remco Evenepoel (BEL) Marius Mayrhofer (GER) Alessandro Fancellu (ITA)
2019 Yorkshire, İngiltere Quinn Simmons (USA)Alessio Martinelli (ITA)Magnus Sheffield (USA)
2020Yapılmadı.
2021 Flanders, BelçikaPer Strand Hagenes (Norveç)Romain Grégoire (Fransa)Madis Mihkels (Estonya)
2022 Wollongong, AvustralyaEmil Herzog (Almanya)António Morgado (Portekiz)Vlad Van Mechelen (Belçika)

Erkekler Zamana Karşı

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş Madalya Bronz Madalya
1994 Agrigento Dean Rogers (AUS) Heath Sandall (USA) Laurent Lefèvre (FRA)
1995 Duitama Joshua Kane Collingwood (AUS) Mirko Lauria (ITA) Cadel Evans (AUS)
1996 Lugano Simone Lo Vano (ITA) Mathew Hayman (AUS) Yuriy Krivtsov (UKR)
1997 San Sebastián Torsten Hiekmann (GER) Michael Rogers (AUS) Alexei Markov (RUS)
1998 Valkenburg Fabian Cancellara (SUI) Torsten Hiekmann (GER) Filippo Pozzato (ITA)
1999 Verona Fabian Cancellara (SUI) Ruslan Kayumov (RUS) Christian Knees (GER)
2000 Plouay Piotr Mazur (POL) Vladimir Gusev (RUS) Christian Müller (GER)
2001 Lisbon Jurgen Van den Broeck (BEL) Oleksandr Kvachuk (UKR) Niels Scheuneman (NED)
2002 Zolder and Hasselt Mikhail Ignatiev (RUS) Mark Jamieson (AUS) Vincenzo Nibali (ITA)
2003 Hamilton Mikhail Ignatiev (RUS) Dmytro Grabovskyy (UKR) Viktor Renang (SWE)
2004 Verona Patrick Gretsch (GER) Roman Kreuziger (CZE) Stefan Schäfer (GER)
2005 Vienna Marcel Kittel (GER) Alexandre Pliuschin (MDA) Siarhei Papok (BLR)
2006 Spa & Gent Marcel Kittel (GER) Etienne Pierret (FRA) Tony Gallopin (FRA)
2007 Aguascalientes Taylor Phinney (USA) John Degenkolb (GER) Nikita Novikov (RUS)
2008 Cape Town Michał Kwiatkowski (POL) Jakob Steigmiller (GER) Taylor Phinney (USA)
2009 Moscow Luke Durbridge (AUS) Lawson Craddock (USA) Lasse Norman Hansen (DEN)
2010 Offida Bob Jungels (LUX) Jasha Sütterlin (GER) Lawson Craddock (USA)
2011 Copenhagen Mads Würtz Schmidt (DEN) James Oram (NZL) David Edwards (AUS)
2012 Valkenburg Oskar Svendsen (NOR) Matej Mohoric (SLO) Maximilian Schachmann (GER)
2013 Florence Igor Decraene (BEL) Mathias Krigbaum (DEN) Zeke Mostov (USA)
2014 Ponferrada Lennard Kämna (GER) Adrien Costa (USA) Michael Storer (AUS)
2015 Richmond Leo Appelt (GER) Adrien Costa (USA) Brandon McNulty (USA)
2016 Doha Brandon McNulty (USA) Mikkel Bjerg (DEN) Ian Garrison (USA)
2017 Bergen Tom Pidcock (GBR) Antonio Puppio (ITA) Filip Maciejuk (POL)
2018 Innsbruck Remco Evenepoel (BEL) Lucas Plapp (AUS) Andrea Piccolo (ITA)
2019 Yorkshire, İngiltere Antonio Tiberi (ITA) Enzo Leijnse (NED) Marco Brenner (GER)
2020Yapılmadı.
2021 Flanders, BelçikaGustav Wang (Danimarka)Josh Tarling (Büyük Britanya)Alec Segaert (Belçika)
2022Josh Tarling (Büyük Britanya)Hamish McKenzie (Avustralya)Emil Herzog (Almanya)

Kadınlar Yol Yarışı

ŞampiyonaAltın Madalya Gümüş Madalya Bronz Madalya
1987 Bergame Catherine Marsal (FRA) Aiga Zagorska (URS) Ellis Guazzaroni (ITA)
1988 Odense Gitte Hjortflod (DEN) Esther van Verseveld (NED) Lotte Schmidt (DEN)
1989 Moscow Deirdre Demet-Barry (USA) Jessica Grieco (USA) Elena Nechaeva (URS)
1990 Middelsborough Ina-Yoko Teutenberg (RFA) Jessica Grieco (USA) Danielle Overgaag (NED)
1991 Colorado Springs Elsbeth Vink (NED) Sally Dawes (GBR) Fabiana Luperini (ITA)
1992 Olympia Hanka Kupfernagel (GER) Elisabeth Chevanne-Brunel (FRA) Marion Borst (NED)
1993 Perth Elisabeth Chevanne-Brunel (FRA) Cinzia Faccin (ITA) Karine Boitier (FRA)
1994 Quito Diana Žiliūtė (LTU) Alla Epifanova (RUS) Evi Gensheimer (GER)
1995 San Marino Andrea Hänni (SUI) Kerstin Scheitle (GER) Lisbeth Simper (DEN)
1996 Novo Mesto Alessandra D'Ettore (ITA) Oksana Saprykina (UKR) Martina Corazza (ITA)
1997 San Sebastian Mirella Van Melis (NED) Nicole Brändli (SUI) Sofie Andersson (SWE)
1998 Valkenburg Tina Liebig (GER) Olga Zabelinskaya (RUS) Nathalie Bates (AUS)
1999 Verona Genevieve Jeanson (CAN) Trixi Worrack (GER) Noemi Cantele (ITA)
2000 Plouay Nicole Cooke (GBR) Magdalena Sadlecka (POL) Clare Hall-Patch (CAN)
2001 Lisbon Nicole Cooke (GBR) Pleuni Möhlmann (NED) Maja Włoszczowska (POL)
2002 Zolder Suzanne de Goede (NED) Claudia Stumpf (GER) Monica Holler (SWE)
2003 Hamilton Loes Markerink (NED) Irina Tolmacheva (RUS) Sabine Fischer (GER)
2004 Verona Marianne Vos (NED) Marta Bastianelli (ITA) Ellen van Dijk (NED)
2005 Oberwart Mie Bekker Lacota (DEN) Marianne Vos (NED) Rasa Leleivytė (LTU)
2006 Spa – Francorchamps Rasa Leleivytė (LTU) Marina Romoli (ITA) Eleonora Patuzzo (ITA)
2007 Aguascalientes Eleonora Patuzzo (ITA) Cherise Taylor (RSA) Valentina Scandolara (ITA)
2008 Cape Town Jolien D'Hoore (BEL) Rossella Callovi (ITA) Hanna Amend (GER)
2009 Moscow Rossella Callovi (ITA) Pauline Ferrand-Prévot (FRA) Susanna Zorzi (ITA)
2010 Offida Pauline Ferrand-Prévot (FRA) Rossella Ratto (ITA) Coryn Rivera (USA)
2011 Copenhagen Lucy Garner (GBR) Jessy Druyts (BEL) Christina Siggaard (DEN)
2012 Limburg Lucy Garner (GBR) Eline Gleditsch Brustad (NOR) Anna Zita Maria Stricker (ITA)
2013 Florence Amalie Dideriksen (DEN) Anastasiia Iakovenko (RUS) Olena Demydova (UKR)
2014 Ponferrada Amalie Dideriksen (DEN) Sofia Bertizzolo (ITA) Agnieszka Skalniak (POL)
2015 Richmond Chloe Dygert (USA) Emma White (USA) Agnieszka Skalniak (POL)
2016 Doha Elisa Balsamo (ITA) Skylar Schneider (USA) Susanne Andersen (NOR)
2017 Bergen Elena Pirrone (ITA) Emma Jorgensen (DEN) Letizia Paternoster (ITA)
2018 Innsbruck Laura Stigger (AUT) Marie Le Net (FRA) Simone Boilard (CAN)
2019 Yorkshire, İngiltere Megan Jastrab (USA)Julie de Wilde (BEL)Lieke Nooijen (NED)
2020Yapılmadı.
2021 Flanders, Belçika Zoe Bäckstedt (Büyük Britanya)Kaia Schmid (ABD)Linda Riedmann (Almanya)
2022 Wollongong, AvustralyaZoe Bäckstedt (Büyük Britanya)Justyna Czapla (Almanya)Febe Jooris (Belçika)

Kadınlar Zaman Karşı

ŞampiyonaAltın Madalya Gümüş Madalya Bronz Madalya
1995 San Marino Linda Visentini (ITA) Christina Becker (GER) Tetyana Styazhkina (UKR)
1996 Novo Mesto Rachael Linke (AUS) Natascha Klewitz (GER) Samanta Loschi (ITA)
1997 San Sebastian Olga Zabelinskaïa (RUS) Sylvia Hübscher (GER) Maria Cagigas Amedo (ESP)
1998 Valkenburg Trixi Worrack (GER) Olga Zabelinskaïa (RUS) Geneviève Jeanson (CAN)
1999 Verona Geneviève Jeanson (CAN) Juliette Vandekerckhove (FRA) Trixi Worrack (GER)
2000 Plouay Juliette Vandekerckhove (FRA) Katherine Bates (AUS) Bertine Spijkerman (NED)
2001 Lisbon Nicole Cooke (GBR) Natalia Boyarskaya (RUS) Diana Elmentaitė (LTU)
2002 Zolder Anna Zugno (ITA) Tatiana Guderzo (ITA) Claudia Hecht (GER)
2003 Hamilton Bianca Purath-Knoepfle (GER) Loes Markerink (NED) Iris Slappendel (NED)
2004 Verona Tereza Huříková (CZE) Rebecca Much (USA) Amanda Spratt (AUS)
2005 Oberwart Lisa Brennauer (GER) Tereza Huříková (CZE) Mie Bekker Lacota (DEN)
2006 Spa – Francorchamps Rebecca Spence (NZL) Lesya Kalytovska (UKR) Mie Bekker Lacota (DEN)
2007 Aguascalientes Josephine Tomic (AUS) Valeriya Kononenko (UKR) Jerika Hutchinson (USA)
2008 Cape Town Maria Grandt Petersen (DEN) Valeriya Kononenko (UKR) Laura Dittmann (GER)
2009 Moscow Hanna Solovey (UKR) Pauline Ferrand-Prévot (FRA) Yelyzaveta Oshurkova (UKR)
2010 Offida Hanna Solovey (UKR) Pauline Ferrand-Prévot (FRA) Amy Cure (AUS)
2011 Copenhagen Jessica Allen (AUS) Elinor Barker (GBR) Mieke Kröger (GER)
2012 Limburg Elinor Barker (GBR) Cecilie Uttrup Ludwig (DEN) Demi de Jong (NED)
2013 Florence Severine Eraud (FRA) Alexandria Nicholls (AUS) Alexandra Manly (AUS)
2014 Ponferrada Macey Stewart (AUS) Pernille Mathiesen (DEN) Anna-Leeza Hull (AUS)
2015 Richmond Chloe Dygert (USA) Emma White (USA) Anna-Leeza Hull (AUS)
2016 Doha Karlijn Swinkels (NED) Lisa Morzenti (ITA) Juliette Labous (FRA)
2017 Bergen Elena Pirrone (ITA) Alessia Vigilia (ITA) Madeleine Fasnacht (AUS)
2019 Yorkshire, İngiltere Aigul Gareeva (RUS) Shirin van Anrooij (NED) Elynor Bäckstedt (GBR)
2020Yapılmadı.
2021 Flanders, Belçika Alena Ivanchenko (Rusya)Zoe Bäckstedt (Büyük Britanya)Antonia Niedermaier (Almanya)
2022 Wollongong, AvustralyaZoe Bäckstedt (Büyük Britanya)Justyna Czapla (Almanya)Febe Jooris (Belçika)