UCI Cyclo-cross World Championships

UCI Cyclo-cross Dünya Şampiyonaları, Union Cycliste Internationale (UCI) tarafından organize edilen dünya siklo-çapraz şampiyonalarıdır. 2020'den başlayarak, her yıl altı etkinlik düzenlenmektedir - erkek elit, kadın elit, 23 yaş altı erkekler, 23 yaş altı kadınlar, 18 yaş altı erkekler (Erkekler Gençler) ve 18 yaş altı kadınlar (Genç Bayanlar). Geleneksel olarak, elit etkinlikler Pazar günü, diğer etkinlikler bir önceki gün Cumartesi günü yapılır.

UCI, kazanana bir altın madalya ve bir gökkuşağı forması verir. İkinci ve üçüncü sırada yer alan yarışmacılara gümüş ve bronz madalya verilir. Dünya şampiyonları bir sonraki yılki şampiyonaya kadar gökkuşağı formalarını giyerler, ancak sadece kazandıkları etkinlik türünde giyebilirler.

Erkekler Elit Yarış

YearHostGoldSilverBronze
1950 Jean Robic (FRA) Roger Rondeaux (FRA) Pierre Jodet (FRA)
1951 Roger Rondeaux (FRA) André Dufraisse (FRA) Pierre Jodet (FRA)
1952 Roger Rondeaux (FRA) André Dufraisse (FRA) Albert Meier (SUI)
1953 Roger Rondeaux (FRA) Gilbert Bauvin (FRA) André Dufraisse (FRA)
1954 André Dufraisse (FRA) Pierre Jodet (FRA) Hans Bieri (SUI)
1955 André Dufraisse (FRA) Hans Bieri (SUI) Amerigo Severini (ITA)
1956 André Dufraisse (FRA) Georges Meunier (FRA) Emile Plattner (SUI)
1957 André Dufraisse (FRA) Firmin Van Kerrebroek (BEL) Georges Meunier (FRA)
1958 André Dufraisse (FRA) Amerigo Severini (ITA) Rolf Wolfshohl (GER)
1959 Renato Longo (ITA) Rolf Wolfshohl (GER) Amerigo Severini (ITA)
1960 Rolf Wolfshohl (GER) Arnold Hungerbuhler (SUI) Robert Aubry (FRA)
1961 Rolf Wolfshohl (GER) Renato Longo (ITA) André Dufraisse (FRA)
1962 Renato Longo (ITA) Maurice Gandolfo (FRA) André Dufraisse (FRA)
1963 Rolf Wolfshohl (GER) Renato Longo (ITA) André Dufraisse (FRA)
1964 Renato Longo (ITA) Roger De Clercq (BEL) Joseph Mahe (FRA)
1965 Renato Longo (ITA) Rolf Wolfshohl (GER) Amerigo Severini (ITA)
1966 Eric De Vlaeminck (BEL) Herman Gretener (SUI) Rolf Wolfshohl (GER)
1967 Renato Longo (ITA) Rolf Wolfshohl (GER) Herman Gretener (SUI)
1968 Eric De Vlaeminck (BEL) Herman Gretener (SUI) Michel Pelchat (FRA)
1969 Eric De Vlaeminck (BEL) Rolf Wolfshohl (GER) Renato Longo (ITA)
1970 Eric De Vlaeminck (BEL) Albert Van Damme (BEL) Rolf Wolfshohl (GER)
1971 Eric De Vlaeminck (BEL) Albert Van Damme (BEL) René De Clercq (BEL)
1972 Eric De Vlaeminck (BEL) Rolf Wolfshohl (GER) Herman Gretener (SUI)
1973 Eric De Vlaeminck (BEL) André Wilhelm (FRA) Rolf Wolfshohl (GER)
1974 Albert Van Damme (BEL) Roger De Vlaeminck (BEL) Peter Frischknecht (SUI)
1975 Roger De Vlaeminck (BEL) Albert Zweifel (SUI) Peter Frischknecht (SUI)
1976 Albert Zweifel (SUI) Peter Frischknecht (SUI) André Wilhelm (FRA)
1977 Albert Zweifel (SUI) Peter Frischknecht (SUI) Eric De Vlaeminck (BEL)
1978 Albert Zweifel (SUI) Peter Frischknecht (SUI) Klaus-Peter Thaler (GER)
1979 Albert Zweifel (SUI) Gilles Blaser (SUI) Robert Vermeire (BEL)
1980 Roland Liboton (BEL) Klaus-Peter Thaler (GER) Hennie Stamsnijder (NED)
1981 Hennie Stamsnijder (NED) Roland Liboton (BEL) Albert Zweifel (SUI)
1982 Roland Liboton (BEL) Albert Zweifel (SUI) Hennie Stamsnijder (NED)
1983 Roland Liboton (BEL) Albert Zweifel (SUI) Klaus-Peter Thaler (GER)
1984 Roland Liboton (BEL) Hennie Stamsnijder (NED) Albert Zweifel (SUI)
1985 Klaus-Peter Thaler (GER) Adri van der Poel (NED) Claude Michely (LUX)
1986 Albert Zweifel (SUI) Pascal Richard (SUI) Hennie Stamsnijder (NED)
1987 Klaus-Peter Thaler (GER) Danny De Bie (BEL) Christophe Lavainne (FRA)
1988 Pascal Richard (SUI) Adri van der Poel (NED) Beat Breu (SUI)
1989 Danny De Bie (BEL) Adri van der Poel (NED) Christophe Lavainne (FRA)
1990 Henk Baars (NED) Adri van der Poel (NED) Bruno Lebras (FRA)
1991 Radomir Simunek (CZE) Adri van der Poel (NED) Bruno Lebras (FRA)
1992 Mike Kluge (GER) Karel Camrda (CZE) Adri van der Poel (NED)
1993 Dominique Arnould (FRA) Mike Kluge (GER) Wim De Vos (NED)
1994 Paul Herygers (BEL) Richard Groenendaal (NED) Erwin Vervecken (BEL)
1995 Dieter Runkel (SUI) Richard Groenendaal (NED) Beat Wabel (SUI)
1996 Adri van der Poel (NED) Daniele Pontoni (ITA) Luca Bramati (ITA)
1997 Daniele Pontoni (ITA) Thomas Frischknecht (SUI) Luca Bramati (ITA)
1998 Mario De Clercq (BEL) Erwin Vervecken (BEL) Henrik Djernis (DEN)
1999 Mario De Clercq (BEL) Erwin Vervecken (BEL) Adri van der Poel (NED)
2000 Richard Groenendaal (NED) Mario De Clercq (BEL) Sven Nys (BEL)
2001 Erwin Vervecken (BEL) Petr Dlask (CZE) Mario De Clercq (BEL)
2002 Mario De Clercq (BEL) Tom Vannoppen (BEL) Sven Nys (BEL)
2003 Bart Wellens (BEL) Mario De Clercq (BEL) Erwin Vervecken (BEL)
2004 Bart Wellens (BEL) Mario De Clercq (BEL) Sven Vanthourenhout (BEL)
2005 Sven Nys (BEL) Erwin Vervecken (BEL) Sven Vanthourenhout (BEL)
2006 Erwin Vervecken (BEL) Bart Wellens (BEL) Francis Mourey (FRA)
2007 Erwin Vervecken (BEL) Jonathan Page (USA) Enrico Franzoi (ITA)
2008 Lars Boom (NED) Zdeněk Štybar (CZE) Sven Nys (BEL)
2009 Niels Albert (BEL) Zdeněk Štybar (CZE) Sven Nys (BEL)
2010 Zdeněk Štybar (CZE) Klaas Vantornout (BEL) Sven Nys (BEL)
2011 Zdeněk Štybar (CZE) Sven Nys (BEL)Kevin Pauwels (Belçika)
2012 Niels Albert (BEL) Rob Peeters (BEL)Kevin Pauwels (Belçika)
2013 Sven Nys (BEL) Klaas Vantornout (BEL)Lars van der Haar (Hollanda)
2014 Zdeněk Štybar (CZE) Sven Nys (BEL)Kevin Pauwels (Belçika)
2015Mathieu van der Poel (Hollanda)Wout van Aert (Belçika)Lars van der Haar (Hollanda)
2016Wout van Aert (Belçika) Lars van der Haar (NED)Kevin Pauwels (Belçika)
2017Wout van Aert (Belçika)Mathieu van der Poel (Hollanda)Kevin Pauwels (Belçika)
2018Wout van Aert (Belçika)Michael Vanthourenhout (Belçika)Mathieu van der Poel (Hollanda)
2019Mathieu van der Poel (Hollanda)Wout van Aert (Belçika)Toon Aerts (Belçika)
2020Dübendorf, SwitzerlandMathieu van der Poel (Hollanda)Tom Pidcock (Great Britain)Toon Aerts (Belçika)
2021Ostend, BelgiumMathieu van der Poel (Hollanda)Wout van Aert (Belçika)Toon Aerts (Belçika)

Kadınlar Elit Yarış

YearHostGoldSilverBronze
2000 Hanka Kupfernagel (GER) Louise Robinson (GBR)Daphny van den Brand (Hollanda)
2001 Hanka Kupfernagel (GER) Corine Dorland (NED)Daphny van den Brand (Hollanda)
2002 Laurence Leboucher (FRA) Hanka Kupfernagel (GER)Daphny van den Brand (Hollanda)
2003Daphny van den Brand (Hollanda) Hanka Kupfernagel (GER) Laurence Leboucher (FRA)
2004 Laurence Leboucher (FRA) Maryline Salvetat (FRA) Hanka Kupfernagel (GER)
2005 Hanka Kupfernagel (GER) Sabine Spitz (GER) Mirjam Melchers (NED)
2006Marianne Vos (Hollanda) Hanka Kupfernagel (GER) Daphny van den Brand (NED)
2007 Maryline Salvetat (FRA) Katie Compton (USA) Laurence Leboucher (FRA)
2008 Hanka Kupfernagel (GER)Marianne Vos (Hollanda) Laurence Leboucher (FRA)
2009Marianne Vos (Hollanda) Hanka Kupfernagel (GER) Katie Compton (USA)
2010Marianne Vos (Hollanda) Hanka Kupfernagel (GER) Daphny van den Brand (NED)
2011Marianne Vos (Hollanda) Katie Compton (USA) Kateřina Nash (CZE)
2012Marianne Vos (Hollanda) Daphny Van Den Brand (NED)Sanne Cant (Belçika)
2013Marianne Vos (Hollanda) Katie Compton (USA) Lucie Chainel-Lefèvre (FRA)
2014Marianne Vos (Hollanda) Eva Lechner (ITA) Helen Wyman (GBR)
2015 Pauline Ferrand-Prévot (FRA)Sanne Cant (Belçika)Marianne Vos (Hollanda)
2016Thalita de Jong (Hollanda) Caroline Mani (FRA)Sanne Cant (Belçika)
2017Sanne Cant (Belçika)Marianne Vos (Hollanda) Kateřina Nash (CZE)
2018Sanne Cant (Belçika)Katie Compton (USA)Lucinda Brand (Hollanda)
2019Sanne Cant (Belçika)Lucinda Brand (Hollanda)Marianne Vos (Hollanda)
2020Dübendorf, SwitzerlandCeylin del Carmen Alvarado (Netherlands)Annemarie Worst (Netherlands)Lucinda Brand (Hollanda)
2021Ostend, BelgiumLucinda Brand (Hollanda)Annemarie Worst (Netherlands)Denise Betsema (Hollanda)
2022Fayetteville, ABD

Erkekler U-23 Yarışı

YearHostGoldSilverBronze
1996 Miguel Martinez (FRA) Patrick Blum  (SUI) Zdenek Mlynar  (CZE)
1997 Sven Nys (BEL) Bart Wellens (BEL) Christophe Morel  (FRA)
1998 Sven Nys (BEL) Bart Wellens (BEL) Petr Dlask  (CZE)
1999 Bart Wellens (BEL) Tom Vannoppen  (BEL) Tim Johnson (USA)
2000 Bart Wellens (BEL) Tom Vannoppen  (BEL) Davy Commeyne  (BEL)
2001 Sven Vanthourenhout (BEL) Tomas Trunschka  (CZE) David Kasek  (CZE)
2002 Thijs Verhagen  (NED) Davy Commeyne  (BEL) Tomas Trunschka  (CZE)
2003 Enrico Franzoi (ITA) Wesley Van Der Linden  (BEL) Thijs Verhagen  (NED)
2004 Kevin Pauwels (BEL) Mariusz Gil  (POL) Martin Zlamalik  (CZE)
2005 Zdeněk Štybar (CZE) Radomír Šimůnek (CZE) Simon Zahner  (SUI)
2006 Zdeněk Štybar (CZE) Lars Boom (NED) Niels Albert (BEL)
2007 Lars Boom (NED) Niels Albert (BEL) Romain Villa  (FRA)
2008 Niels Albert (BEL) Aurélien Duval (FRA) Cristian Cominelli  (ITA)
2009 Philipp Walsleben (GER) Christoph Pfingsten (GER) Pawel Szczepaniak  (POL)
2010 Arnaud Jouffroy  (FRA) Tom Meeusen (BEL) Marek Konwa (POL)
2011 Lars Van der Haar (NED) Mike Teunissen (NED) Karel Hnik (CZE)
2012 Lars Van der Haar (NED) Wietse Bosmans (BEL) Michiel van der Heijden (NED)
2013 Mike Teunissen (NED) Wietse Bosmans (BEL) Wout Van Aert (BEL)
2014 Wout Van Aert (BEL) Michael Vanthourenhout (BEL) Mathieu van der Poel (NED)
2015Michael Vanthourenhout (BEL)Laurens Sweeck (BEL)Stan Godrie (Hollanda)
2016 Eli Iserbyt (Belçika) Adam Toupalik (CZE)Quinten Hermans (Belçika)
2017Joris Nieuwenhuis (Hollanda) Felipe Orts (ESP)Sieben Wouters (Hollanda)
2018 Eli Iserbyt (Belçika)Joris Nieuwenhuis (Hollanda) Yan Gras (FRA)
2019Tom Pidcock (GBR) Eli Iserbyt (Belçika) Antoine Benoist (FRA)
2020Dübendorf, SwitzerlandRyan Kamp (Hollanda)Kevin Kuhn (Switzerland)Mees Hendrikx (Hollanda)
2021Ostend, BelgiumPim Ronhaar (Hollanda)Ryan Kamp (Hollanda)Timo Kielich (Belçika)
2020Fayetteville, ABD

Kadınlar U-23 Yarışı

YearHostGoldSilverBronze
2016Evie Richards (Great Britain)Nikola Nosková (Czech Republic)Maud Kaptheijns (Netherlands)
2017Annemarie Worst (Netherlands)Ellen Noble (United States)Evie Richards (Great Britain)
2018Evie Richards (Great Britain)Ceylin Del Carmen Alvarado (Netherlands)Nadja Heigl (Austria)
2019Inge van der Heijden (Netherlands)Fleur Nagengast (Netherlands)Ceylin Del Carmen Alvarado (Netherlands)
2020Dübendorf, SwitzerlandMarion Norbert Riberolle (France)Kata Blanka Vas (Hungary)Anna Kay (Great Britain)
2021Ostend, BelgiumFem van Empel (Hollanda)Anniek van Alphen (Hollanda)Blanka Kata Vas (Macaristan)

Genç Erkekler Yarışı

YearHostGoldSilverBronze
1979 José Iñaki Vijandi Alvarez  (ESP) Bart Musschoolt  (BEL) Heinz Matschke  (GER)
1980 Radomír Šimůnek (TCH) Jokin Mujika Aramburu  (ESP) Bernard Woodti  (SUI)
1981 Rigobert Matt[1] (GER) Miroslav Kvasnička  (TCH) Konrad Morf  (SUI)
1982 Beat Schumacher  (SUI) Erwin Nijboer  (NED) Radovan Fořt  (TCH)
1983 Roman Kreuziger (TCH) Martin Hendriks (NED) Peter Hric  (TCH)
1984 Ondrej Glajza (TCH) Robert Dane  (GBR) R.Koberna  (TCH)
1985 Beat Wabel  (SUI) Jürgen Sprich  (GER) Wim de Vos  (NED)
1986 Stuart Marshall  (GBR) Beat Brechbühl  (SUI) Wim de Vos  (NED)
1987 Marc Janssens  (BEL) Ralph Berner  (GER) Tomas Port  (TCH)
1988 Thomas Frischknecht (SUI) Maik Müller  (GER) Daniel Rech  (TCH)
1989 Richard Groenendaal (NED) Emmanuel Magnien  (FRA) Chris.Bertotti  (ITA)
1990 Eric Boezewinkel  (NED) Jérôme Chiotti  (FRA) Niels van der Steen  (NED)
1991 Ondřej Lukeš  (TCH) Jiří Pospíšil  (TCH) Dariusz Gil  (POL)
1992 Roger Hammond (GBR) Vojtech Bachleda  (TCH) Jan Faltynek  (TCH)
1993 Kamil Ausbuher  (CZE) Jaromír Friede  (CZE) Miguel Martinez (FRA)
1994 Gretienus Gommers  (NED) Kamil Ausbuher  (CZE) Ben Berden (BEL)
1995 Zdeněk Mlynář  (CZE) Guillaume Benoist  (FRA) Stefan Bünter  (SUI)
1996 Roman Peter  (SUI) Gaizka Lejarreta Martin  (ESP) Gregory Lapalud  (FRA)
1997 David Rusch  (SUI) Stefano Toffoletti  (ITA) Steffen Weigold  (GER)
1998 Michael Baumgartner  (SUI) Stefano Toffoletti  (ITA) Davy Commeyne  (BEL)
1999 Matthew Kelly  (USA) Sven Vanthourenhout (BEL) Thijs Verhagen  (NED)
2000 Bart Aernouts (BEL) Walker Ferguson  (USA) David Kasek  (CZE)
2001 Martin Bína  (CZE) Radomír Šimůnek (CZE) Jan Kunta  (CZE)
2002 Kevin Pauwels (BEL) Krysztof Kuzniak  (POL) Zdeněk Štybar (CZE)
2003 Lars Boom (NED) Eddy van IJzendoorn  (NED) Zdeněk Štybar (CZE)
2004 Niels Albert (BEL) Roman Kreuziger (CZE) Clément Lhotellerie (FRA)
2005 Davide Malacarne (ITA) Julien Taramarcaz  (SUI) Christoph Pfingsten  (GER)
2006 Boy van Poppel (NED) Robert Gavenda  (SVK) Tom Meeusen (BEL)
2007 Joeri Adams  (BEL) Daniel Summerhill (USA) Jiří Polnicky  (CZE)
2008 Arnaud Jouffroy  (FRA) Peter Sagan (SVK) Lubomir Petrus  (CZE)
2009 Tijmen Eising (NED) Corné van Kessel (NED) Alexandre Billon (FRA)
2010 Tomas Paprstka (CZE) Julian Alaphilippe (FRA) Emiel Dolfsma (NED)
2011 Clément Venturini (FRA) Fabien Doubey (FRA) Loic Doubey (FRA)
2012 Mathieu Van der Poel (NED) Wout Van Aert (BEL) Quentin Jauregui (FRA)
2013 Mathieu Van der Poel (NED) Martijn Budding (NED) Adam Ťoupalík (CZE)
2014 Thijs Aerts (BEL) Yannick Peeters (BEL) Jelle Schuermans (BEL)
2015 Simon Andreassen (DEN) Eli Iserbyt (BEL) Max Gulickx (NED)
2016 Jens Dekker (NED) Mickael Crispin (FRA) Thomas Bonnet (FRA)
2017 Tom Pidcock (GBR) Dan Tulett (GBR) Ben Turner (GBR)
2018 Ben Tulett (GBR) Tomáš Kopecký (CZE) Ryan Kamp (NED)
2019 Ben Tulett (GBR) Witse Meeussen (BEL) Ryan Cortjens (BEL)
2020Dübendorf, SwitzerlandThibau Nys (Belgium)Lennert Belmans (Belgium)Emiel Verstrynge (Belgium)
2021Ostend, Belgium

Genç Kadınlar Yarışı

YearHostGoldSilverBronze
2017
2018
2019Bogense, Denmark
2020Dübendorf, SwitzerlandShirin van Anrooij (Netherlands)Puck Pieterse (Netherlands)Madigan Munro (United States)
2021Ostend, Belgium