Türk Telekom (basketbol takımı)

Türk Telekom, 1954 yılında kurulan Türk Telekom Gençlik ve Spor Kulübü’ne bağlı olarak 1991’de oluşturulan ve BSL’nde mücadele eden Ankara’nın basketbol takımı. Maçlarını 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası için yapılan Ankara Arena’da oynamaktadır. Takma ismi Mavi Kaplanlar renkleri mavi-beyazdır.

Lig BSL
EuroCup
Kuruluş 1954
Salon Ankara Spor Salonu
(kapasite: 10,400)
Renkler Turkuaz-Mavi-Beyaz
    –    –    
Sahibi Türk Telekom
Başkan Yusuf Kıraç
Başantrenör Henrik Rödl
Şampiyonluk 1 Türkiye Kupası
2 Cumhurbaşkanlığı Kupası
Resmî site  

Salon

  • Ankara Atatürk Spor Salonu (1991–2011)
  • Ankara Arena (2011–şimdiye kadar)

Başarıları

  • Türkiye Basketbol Ligi

         İkinci (2): 1996-97, 2007-08

  • Türkiye Kupası

          Şampiyon (1): 2007-2008,

         İkinci (4): 1995-96, 1997-98, 2000-01, 2002-03,

  • Cumhurbaşkanlığı Kupası

          Şampiyon (2): 1997, 2008,

Takım Kadrosu

2018/2019 Takım Kadrosu2019/2020 Takım Kadrosu2020/2021 Takım Kadrosu2021/2022 Takım Kadrosu2022/2023 Takım Kadrosu
Baş Antrenör : Burak GörenBaş Antrenör : Burak GörenBaş Antrenör : Burak GörenBaş Antrenör : Burak Gören
Görevden Alınma (01-12-2021)
Baş Antrenör : Henrik Rödl
Görev sonu (01-06-2022)
Baş Antrenör : Erdem Can
(10-06-2022/devam)
Sylven Landesberg
Zhejiang Ch. (Temmuz 2019)
Nicholas A. Jhonson (ABD)
Nanterre (Temmuz 2019)
Nicholas A. Jhonson (ABD)
Nanterre (Temmuz 2021)
Octavius Ellis
Olympiakos (Temmuz 2021)
Yunus Sonsırma
Pınar Karşıyaka (Temmuz 2019)
Ronald Jordan Hunter
College Park (Temmuz 2019)
College Park (February 2020)
Tyler Ennis (Kanada)
Raptors 905 (July 2020)
Tyler Ennis (Kanada)
Tofaş (10-01-2022)
Vladimir Stimac
F.Bahçe BEKO (Eylül 2019)
Muhammed Mustafa Baygül
Darüşşafaka (Temmuz 2019)
Muhammed Mustafa Baygül
Bahçeşehir Koleji (Temmuz 2021)
Dorukhan Engindeniz
Petkim (Temmuz 2021)
Polat Kaya Polat Kaya
Fethiye Bld. (Ekim 2020)
Samuel Dekker (ABD)
Lokomotiv Kuban (July 2020)
Toronto Raptors (Ağustos 2021)
Aaron Malik Harrison (ABD)
Olympiacos (Temmuz 2021)
Metin Türen Metin Türen
Frutti Extr
a Bursaspor (Eylül 2020)
Kamar Baldwin (USA)
Butler (July 2020)
Gottingen (Ağustos 2021)
Jajuan Markeis Jhonson (ABD)
Bayern München (Temmuz 2021)
Nusret Yıldırım
Pınar Karşıyaka (Temmuz 2019)
Şafak Edge
Sakarya BŞB. (Temmuz 2019)
Balıkesir BŞB. (Eylül 2020)
Göktuğ Baş
Anadolu Efes (September 2020)
Samsunspor (Temmuz 2021)
Mevlüt Melih Doğan
Genç Takım (Temmuz 2021)
Serhat Çetin
Voluntari (Temmuz 2019)
Moustapha Fall
Lokomotif Kuban (Temmuz 2019) katıldı.
Asvel Villeurbanne (Haziran 2020)
Gani Erdi Gülaslan
Afyon Belediyesi (Temmuz 2020)
Gani Erdi Gülaslan
Kenny Gabriel
College Park S. (Temmuz 2019)
Ercan Bayrak
Mamak Bld. (Temmuz 2019)
Ercan Bayrak
Konyaspor (Kasım 2020)
Berk Demir
Darüşşafaka Tekfen (Temmuz 2021)
Ender Arslan
Bursaspor (Temmuz 2019)
Akif Egemen Güven
Pınar Karşıyaka (Temmuz 2019)
Afyon Belediye (August 2020)
Keifer Sykes (USA)
Olimpia Milano (September 2020)
Panathinaikos (Ekim 2020)
Can Uğur Öğüt
Gaziantep Basktbol (Temmuz 2021)
Reggie Redding
Partizan NIS (Temmuz 2019)
Enes Berkay Taşkıran
Beşiktaş Sompo Japan (Temmuz 2019)
Büyükçekmece Basketbol (August 2020)
Can Korkmaz
G.Saray (Temmuz 2020)
Pınar Karşıyaka (Temmuz 2021)
Alex Daniel Perez (ABD)
Fenerbahçe Beko (Temmuz 2021)
Fikret Can Akın
Yeni Mamak SK (Temmuz 2019)
Kyle Gregory Wiltjer (Canada)
Unicaja Malaga (Temmuz 2019)
Kyle Gregory Wiltjer (Canada)
Tenerife (Temmuz 2021)
Aubrey Lafell Dawkins (ABD)
Washington Wizards (Temmuz 2021)
Terrance Orland Campbell Jr. Terrance Orland Campbell Jr.
Real Betis (August 2020)
Samet Geyik
Beşiktaş Sompo Japan (Haziran 2020)
Samet Geyik
Yiğit ÖzkanYiğit ÖzkanYiğit Özkan
Akhisar Bld. (Temmuz 2021)
Anthony Clemmons (ABD)
Dinamo Sassari (Kasım 2021)
Michael Eric (Nigeria)
Kirolbet Baskonia (Temmuz 2020)
CSKA Moscow (Şubat 2021)
Sadettin Donat
G. Saray (Eylül 2021)
Efe Beşok
Mamak Bld. (Temmuz 2019)
Afyon Bld (August 2020)
Marcus Foster (ABD)
Panathinaikos (Şubat 2021)
Houston Rockets (Temmuz 2021)
Zeki Akant Es
Genç Takım (Eylül 2021)
Burak Gözeneli
Genç Takım (Temmuz 2019)
Burak GözeneliBurak Gözeneli
Kenny Kadji
Movistar Estudiantes (February 2020)
Bursaspor (August 2020)
Batuhan Acar
Genç Takım (Ekim 2020)

Batuhan Acar
C.J. Harris
Guangzhou Long-Lions (January 2020)
Hapoel Holon (August 2020)
Johnny Lee O’Bryant (ABD)
Kızıl Yıldız (Şubat 2021)
Milwaukee Bucks (Ağustos 2021)
Jared Terrell (ABD)
Dnipro (07-01-2022)