TFF First League Fixture 2019/2020

First StageSecond Stage

Week 1

GİRESUNSPOR0-2
Taşkın Çalış, İbrahim Halil Sönmez
MENEMEN SPOR
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.3-1
Brahim Darri, Innocent Emeghara (2) / Emirhan Aydoğan
BURSASPOR
ADANA DEMİRSPOR2-0
Oleksandr Gladky, Aias Aosman
BALIKESİRSPOR
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ2-1
Jovan Blagojevic, Burak Bekaroglu (og) / Rydell Poepon
BOLUSPOR
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR2-2
Taylan Antalyali, Emrah Bassan / Muhsin Yıldırım (2)
İSTANBULSPOR A.Ş.
AKHİSARSPOR1-0
Burhan Eser
ADANASPOR A.Ş.
HATAYSPOR1-0
Caner Hüseyin Bağ
ALTINORDU A.Ş.
ALTAY1-3
Leandro Kappel / Emircan Altintas, Ghislain Gimbert, Honore Gomis
ÜMRANİYESPOR
ESKİŞEHİRSPOR1-1
Emre Gural / Sertaç Çam
KEÇİÖRENGÜCÜ

Week 2

BOLUSPOR0-0ADANA DEMİRSPOR
KEÇİÖRENGÜCÜ1-0
Boubacar Dialiba
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
ALTINORDU A.Ş.1-2
Kemal Ruzgar / Alparslan Erdem, Ramazan Civelek
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
BALIKESİRSPOR2-1
Rahmi Anil Basaran, Foxi Kethevoama / Hasan Hatipoglu
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR
MENEMEN SPOR0-4
Selim Ilgaz (2), Gokhan Karadeniz, Mirkan Aydin
HATAYSPOR
BURSASPOR2-1
Ali Akman, Emirhan Aydogan / Burhan Eser
AKHİSARSPOR
ADANASPOR A.Ş.3-2
Emeka Eze (2), Eren Keleş / Jesse Sekidika, Ahmet Dereli (og)
ESKİŞEHİRSPOR
ÜMRANİYESPOR4-1
Gokhan Suzen, Emircan Altintas (2), Ghislain Gimbert / Muhammet Reis
GİRESUNSPOR
İSTANBULSPOR A.Ş.2-2
Aldin Cajic, Eslem Öztürk / Leandro Kappel, Anton Putsila
ALTAY

Week 3

OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ2-2
Beykan Simsek , Okan Deniz / Atakan Cankaya (og), Emeka Eze
ADANASPOR A.Ş.ÜMRANİYESPOR
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR1-0
İbrahim Akdağ
BOLUSPORALTAY
ÜMRANİYESPOR2-1
Emircan Altıntaş, Serkan Göksu / Muhammed Enes Durmuş
İSTANBULSPOR A.Ş.ADANA DEMİRSPOR
ALTAY1-0
Abdülkerim Bardakçı
BALIKESİRSPORGİRESUNSPOR
AKHİSARSPOR0-0ALTINORDU A.Ş.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR
ESKİŞEHİRSPOR0-2
Kubilay Kanatsizkus, Iasmin Latovlevici
BURSASPORESKİŞEHİRSPOR
GİRESUNSPOR2-2
Yonathan Del Valle, Özgür Can Özcan / Helder Barbosa, Mirkan Aydin
HATAYSPOROSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.1-1
Ramazan Civelek / Taskin Calis
MENEMEN SPORAKHİSARSPOR
ADANA DEMİRSPOR0-0KEÇİÖRENGÜCÜFATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.

Week 4

BALIKESİRSPOR2-0
Foxi Kethevoama, Tomislac Glumac
ÜMRANİYESPOR
BOLUSPOR0-2
Anton Putsila, Andreas Tatos
ALTAY
ADANASPOR A.Ş.0-0ADANA DEMİRSPOR
İSTANBULSPOR A.Ş.2-1
Aldin Cajic, Papa Diouf / Ahmet Ilhan Ozek
GİRESUNSPOR
KEÇİÖRENGÜCÜ1-0
Erdi Dikmen
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR
ALTINORDU A.Ş.4-1
Sinan Osmanoglu, Anil Koc (2), Burak Ince / Ibrahim Halil Oner
ESKİŞEHİRSPOR
BURSASPOR3-1
Abdullahi Shehu, Kubilay Kanatsizkus, Ramazan Keskin / Erdem Cetinkaya
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
MENEMEN SPOR0-1
Sokol Cikalleshi
AKHİSARSPOR
HATAYSPOR0-0FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.

Week 5

ALTAY0-0KEÇİÖRENGÜCÜ
AKHİSARSPOR3-1
Burhan Eser (2), Sokol Cikalleshi / Alican Ozfesli
HATAYSPOR
ESKİŞEHİRSPOR3-0
Emre Gural, Marko Milinkovic, Jesse Sekidika
MENEMEN SPOR
İSTANBULSPOR A.Ş.2-2
Aldin Cajic (2) / Rahmi Anil Basaran, Halil Colak
BALIKESİRSPOR
GİRESUNSPOR1-1
Guy-Michel Landel / Erik Sabo
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
ÜMRANİYESPOR1-1
Vasco Fernandes / Rydell Poepon
BOLUSPOR
ADANA DEMİRSPOR4-1
Samed Kaya, Berk Yildiz, Levent Aycicek, Erdal Ozturk / Iasmin Latovlevici
BURSASPOR
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR2-1
Mickael Pote, Gabriel Obertan / Veli Kızılkaya
ADANASPOR A.Ş.
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ2-1
Eric Ayuk, Beykan Simsek / Muhammed Mert
ALTINORDU A.Ş.

Week 6

FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.2-3
Erik Sabo, Innocent Emeghara / Erhan Çelenk, Sokol Cikalleshi (2)
AKHİSARSPOR
ADANASPOR A.Ş.3-3
Emeka Eze, Renan Diniz, Veli Kızılkaya / Marco Paixoa (2), Anton Putsila
ALTAY
BOLUSPOR1-2
Rydell Poepon / Aldin Cajic, Ali Dere
İSTANBULSPOR A.Ş.
BURSASPOR1-0
Mamadou Diarra
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR
KEÇİÖRENGÜCÜ1-1
Famoussa Kone / Honore Gomis
ÜMRANİYESPOR
HATAYSPOR1-0
Mirkan Aydın
ESKİŞEHİRSPOR
ALTINORDU A.Ş.2-2
Hüseyin Atakan Üner, Yasin Ozan / Sinan Kurt, Samed Ali Kaya
ADANA DEMİRSPOR
MENEMEN SPOR1-2
Mustafa Çeçenoğlu / Beykan Şimşek, Erdem Çetinkaya
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
BALIKESİRSPOR2-0
Rahmi Anıl Başaran, Foxi Kethevoama
GİRESUNSPOR

Week 7

BALIKESİRSPOR3-2
Antonio Mrsic, Aly Malle, Tomislav Glumac / Hakan Arslan, Mustafa Durak
BOLUSPOR
ALTAY2-1
Marco Paixao, Andreas Tatos / Mamadou Diarra
BURSASPOR
ESKİŞEHİRSPOR1-3
Emre Güral / Erkan Zengin (2), Innocent Emeghara
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
ADANA DEMİRSPOR0-1
Mustafa Cecenoglu
MENEMEN SPOR
ÜMRANİYESPOR2-1
Emircan Altintas, Ghislain Gimbert / Giorgi Arabidze
ADANASPOR A.Ş.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR1-0
Jasmin Scuk
ALTINORDU A.Ş.
GİRESUNSPOR1-0
Raul Rusescu
AKHİSARSPOR
İSTANBULSPOR A.Ş.1-1
Papa Diouf / Samet Akaydin
KEÇİÖRENGÜCÜ
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ0-1
Gokhan Karadeniz
HATAYSPOR

Week 8

FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.2-0
Erkan Zengin (2)
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
ADANASPOR A.Ş.2-2
Özgür Özdemir, Utku Şen / Eslem Öztürk, Ali Aytemur
İSTANBULSPOR A.Ş.
BURSASPOR2-1
Anil Karaer, Kubilay Kanatsizkus / Emircan Altintas
ÜMRANİYESPOR
BOLUSPOR2-0
Rydell Poepon (2)
GİRESUNSPOR
KEÇİÖRENGÜCÜ1-0
Famoussa Kone
BALIKESİRSPOR
ALTINORDU A.Ş.0-3
Marco Paixao (2), Mustafa Murat Uslu
ALTAY
AKHİSARSPOR2-1
Erhan Celenk, Aykut Ceviker / Jesse Sekidika
ESKİŞEHİRSPOR
MENEMEN SPOR0-0BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR
HATAYSPOR2-1
Selim Ilgaz, Hamza Gur / Sinan Kurt
ADANA DEMİRSPOR

Week 9

BALIKESİRSPOR3-0
Okan Alkan , Rahmi Anil Basaran, Antonio Mrsic
ADANASPOR A.Ş.
ALTAY0-2
Ercan Coskun, Tayfun Aydogan
MENEMEN SPOR
BOLUSPOR3-1
Bilal Kisa, Melih Okutan, Mustafa Eskihellac / Cem Ekinci
KEÇİÖRENGÜCÜ
ADANA DEMİRSPOR1-1
Vedat Bora / Mervan Çelik
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
İSTANBULSPOR A.Ş.1-2
Berkay Gormez / Wellington (og), Recep Aydın
BURSASPOR
GİRESUNSPOR3-1
Bekir Yilmaz, Ozgurcan Ozcan, Cristian Tanase / Marko Milinkovic
ESKİŞEHİRSPOR
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR3-1
Mickael Pote, Hasan Hatipoğlu, Jugurtha Hamroun / Jeremy Bokila
HATAYSPOR
ÜMRANİYESPOR4-0
Ghislain Gimbert (2), Serkan Goksu, Emircan Altıntaş
ALTINORDU A.Ş.
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ2-1
Mertan Ozturk (2) / Irfan Hadzic
AKHİSARSPOR

Week 10

BALIKESİRSPOR3-0
Okan Alkan , Rahmi Anil Basaran, Antonio Mrsic
ADANASPOR A.Ş.
ALTAY0-2
Ercan Coskun, Tayfun Aydogan
MENEMEN SPOR
BOLUSPOR3-1
Bilal Kisa, Melih Okutan, Mustafa Eskihellac / Cem Ekinci
KEÇİÖRENGÜCÜ
ADANA DEMİRSPOR1-1
Vedat Bora / Mervan Çelik
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
İSTANBULSPOR A.Ş.1-2
Berkay Gormez / Wellington (og), Recep Aydın
BURSASPOR
GİRESUNSPOR3-1
Bekir Yilmaz, Ozgurcan Ozcan, Cristian Tanase / Marko Milinkovic
ESKİŞEHİRSPOR
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR3-1
Mickael Pote, Hasan Hatipoğlu, Jugurtha Hamroun / Jeremy Bokila
HATAYSPOR
ÜMRANİYESPOR4-0
Ghislain Gimbert (2), Serkan Goksu, Emircan Altıntaş
ALTINORDU A.Ş.
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ2-1
Mertan Ozturk (2) / Irfan Hadzic
AKHİSARSPOR

Week 11

KEÇİÖRENGÜCÜ2-0
Theodore Mendy, Burak Aydin
ADANASPOR A.Ş.
BALIKESİRSPOR0-0ALTINORDU A.Ş.
ALTAY0-1
Erik Sabo
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
BOLUSPOR1-1
Bilal Kisa / Recep Aydın
BURSASPOR
ADANA DEMİRSPOR2-3
Mevlut Celik (og), Anthony Stokes / Jesse Sekidika, Ibrahim Sissoko, Marko Milinkovic
ESKİŞEHİRSPOR
ÜMRANİYESPOR0-0HATAYSPOR
İSTANBULSPOR A.Ş.1-2
Muhsin Yildirim / Ali Keten, Murat Elkatmış
MENEMEN SPOR
GİRESUNSPOR2-1
Raul Rusescu, Oguz Yildirim (og) / Mertan Ozturk
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR0-0AKHİSARSPOR

Week 12

FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.2-3
Baris Basdas, Innocent Emeghara / Ghislain Gimbert (2), Honore Gomis
ÜMRANİYESPOR
BURSASPOR1-0
Onur Atasayar
KEÇİÖRENGÜCÜ
ADANASPOR A.Ş.1-1
Ahmet Dereli / Raul Rusescu
GİRESUNSPOR
MENEMEN SPOR1-0
Ali Özgün
BALIKESİRSPOR
HATAYSPOR1-0
Mesut Çaytemel
İSTANBULSPOR A.Ş.
ESKİŞEHİRSPOR1-2
Jesse Sekidika / Emrah Bassan, Jugurtha Hamroun
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR
ALTINORDU A.Ş.2-0
Okan Derici, Kemal Rüzgar
BOLUSPOR
AKHİSARSPOR2-1
Burhan Eser (2) / Anton Putsila
ALTAY
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ2-3
Eric Ayuk, Mehmet Yigit / Samed Kaya (2), Mustapha Carayol
ADANA DEMİRSPOR

Week 13

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR2-0
Jasmin Scuk, Hasan Ayaroglu
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
KEÇİÖRENGÜCÜ2-1
Samet Akaydin, Süleyman Olgun / Anıl Koç
ALTINORDU A.Ş.
BALIKESİRSPOR0-1
Selim Ilgaz
HATAYSPOR
ALTAY1-1
Abdulkerim Bardakci / Jesse Sekidika
ESKİŞEHİRSPOR
ADANASPOR A.Ş.2-3
Emeke Eze, Roni / Özer Hurmacı (2), Kubilay Kanatsızkuş
BURSASPOR
BOLUSPOR2-2
Rydell Poepon, Dodo / Hüseyin Çolak, Ali Özgün
MENEMEN SPOR
İSTANBULSPOR A.Ş.4-0
Papa Diouf, Ali Dere, Enes Durmus, Wellington
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
GİRESUNSPOR1-0
Raul Rusescu
ADANA DEMİRSPOR
ÜMRANİYESPOR2-2
Ghislain Gimbert, Emircan Altintas / Ugur Arslan Kuru, Ergin Keles
AKHİSARSPOR

Week 14

BURSASPOR2-3
Ali Akman, Yevhen Seleznyov / Ahmet Kesim, Raul Rusescu (2)
GİRESUNSPOR
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.0-0BALIKESİRSPOR
ADANA DEMİRSPOR1-0
Aias Aosma
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR
MENEMEN SPOR1-1
Ali Ozgun / Levy Madinda
KEÇİÖRENGÜCÜ
HATAYSPOR3-0
Mesut Caytemel, Hamza Gur (2)
BOLUSPOR
ESKİŞEHİRSPOR3-1
Emre Güral (2), Jesse Sekidika / Serkan Göksu
ÜMRANİYESPOR
AKHİSARSPOR4-3
Burhan Eşer (2), Erhan Çelenk, Sokol Cikalleshi / Aldin Cajic, Eslem Öztürk, Onur Ergün
İSTANBULSPOR A.Ş.
ALTINORDU A.Ş.1-0
Kemal Rüzgar
ADANASPOR A.Ş.
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ0-0ALTAY

Week 15

ALTINORDU A.Ş.0-0BURSASPOR
KEÇİÖRENGÜCÜ0-1
Jeremy Bokila
HATAYSPOR
BALIKESİRSPOR0-0AKHİSARSPOR
ALTAY1-0
İbrahim Öztürk
ADANA DEMİRSPOR
ADANASPOR A.Ş.1-3
Hakan Baris / Huseyin Colak (2), Mehmet Boztepe
MENEMEN SPOR
BOLUSPOR0-2
Brahim Darri, Ramazan Civelek
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR2-0
Mickael Pote (2)
GİRESUNSPOR
ÜMRANİYESPOR1-0
Emircan Altintas
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
İSTANBULSPOR A.Ş.1-0
Ali Dere
ESKİŞEHİRSPOR

Week 16

GİRESUNSPOR1-1
Raul Rusescu / Anıl Koç
ALTINORDU A.Ş.
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.0-2
Boubacar Dialiba (2)
KEÇİÖRENGÜCÜ
ADANA DEMİRSPOR4-2
Timur Temeltas (og), Oleksandr Gladky, Volkan Sen, Gokhan Suzen (og) / Emircan Altintas (2)
ÜMRANİYESPOR
MENEMEN SPOR2-1
Mustafa Çeçenoğlu, Ali Özgün / Yevgen Seleznyov
BURSASPOR
HATAYSPOR1-0
Selim Ilgaz
ADANASPOR A.Ş.
ESKİŞEHİRSPOR1-2
Erdal Akdarı / Rahmi Anil Basaran, Antonio Mrsic
BALIKESİRSPOR
AKHİSARSPOR0-0BOLUSPOR
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR1-3
Mickael Pote / Leandrinho (2), Marco Paixao
ALTAY
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ1-1
Ognjen Todorovic / Ali Dere
İSTANBULSPOR A.Ş.

Week 17

ALTINORDU A.Ş.1-0
Okan Derici
MENEMEN SPOR
KEÇİÖRENGÜCÜ1-0
Boubacar Dialiba
AKHİSARSPOR
BALIKESİRSPOR1-1
Antonio Mrsic / Mertan Caner Öztürk
OSMANLISPOR FUTBOL KULÜBÜ
ALTAY0-0GİRESUNSPOR
BOLUSPOR1-1
Gokhan Sazdagı / Mete Kaan Demir
ESKİŞEHİRSPOR
ADANASPOR A.Ş.2-0
Eren Keles, Hakan Barış
FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş.
BURSASPOR2-1
Yevgen Seleznov, Burak Altiparmak / Caner Huseyin Bag
HATAYSPOR
İSTANBULSPOR A.Ş.0-2
Oleksandr Gladky, Tayyib Sanuc
ADANA DEMİRSPOR
ÜMRANİYESPOR1-2
Alaaddin Okumus / Oltan Karakullukcu, Gabriel Obertan
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR