Table tennis at the Summer Universiade

Men’s singles

YearHostGoldSilverBronze
2001Beijing, ChinaLiqin Wang (CHN)Chuan Chin-yuan (TPE)Yong Zhang (CHN)
Liu Guozheng (CHN)
2007Bangkok, ThailandGao Xin (CHN)Hou Yingxao (CHN)Chuang Chih-yuan (TPE)
Wang Xi (CHN)
2009Belgrade, SerbiaChiang Hung-Chieh (TPE)Hidetoshi Oya (JPN)Oleksandr Didukh (UKR)
Adrien Mattenet (FRA)
2011Shenzhen, ChinaXu Xin (China)Yan An (China)Fang Bo (China)
Kenji Matsudaira (Japan)
2013Kazan, RussiaLiu Yi (China)Shang Kun (China)Chen Chien-an (Chinese Taipei)
Koki Niwa (Japan)
2015Gwangju, South KoreaMasataka Morizono (Japan)Yuya Oshima (Japan)Lee Sang-su (South Korea)
Liu Yi (China)
2017Taipei, Chinese TaipeiMasataka Morizono (Japan)Chen Chien-an (Chinese Taipei)Pak Sin-hyok (North Korea)
Alexandre Robinot (France)
2019Naples, İtalyYu Ziyang (China)Zhao Zihao (China)Sadi Ismailov (Russia)
Zhu Linfeng (China)

Men’s doubles

YearHostGoldSilverBronze
2001Beijing, ChinaChina
Liu Guozheng
Young Zang
South Korea
Joo Se-Hyuk
Park Sang-Joon
Chinese Taipei 
Chiang Peng-lung
Chang Yen-shu

Japan
Koji Sansa
Shinnosuke Kiho
2007Bangkok, ThailandChinese Taipei
Chuang Chih-yuan
Chang Yen-shu
Chinese Taipei
Chiang Hung-chieh
Wu Chih-chi
China
Hou Yingchao
Wang Xi

Japan
Ryusuke Sakamoto
Hidetoshi Oya
2009Belgrade, SerbiaChina 
Cui Qinglei
Li Yang
France
Emmanuel Lebesson
Adrien Mattenet
Serbia
Marko Jevtović
Žolt Pete

Japan
Hidetoshi Oya
Yuichi Yokoyama
2011Shenzhen, ChinaChina
Xu Xin
Yan An
Chinese Taipei
Wang Yitse
Chen Chien-An
China
Shang Kun
Fang Bo
Japan
Jin Ueda
Kenji Matsudaira
2013Kazan, RussiaChinese Taipei
Chiang Hung-chieh
Huang Sheng-sheng
Russia
Viacheslav Burov
Mikhail Paykov
France
Thomas Le Breton
Romain Lorentz
Russia 
Alexander Shibaev
Kirill Skachkov
2015Gwangju, South KoreaChinese Taipei
Chiang Hung-chieh
Huang Sheng-sheng
Japan 
Masataka Morizono
Yuya Oshima
China
Chen Xin
Liu Yi
South Korea
Jung Young-sik
Kim Min-seok
2017Taipei, Chinese TaipeiJapan
Masataka Morizono
Yuya Oshima
South Korea
Jang Woo-jin
Lim Jong-hoon
Chinese Taipei 
Chen Chien-an
Chiang Hung-chieh
Chinese Taipei 
Lee Chia-sheng
Liao Cheng-ting
2019Naples, İtalyChina 
Zhao Zihao
Yu Ziyang
China
Zhu Linfeng
Kong Lingxuan
Japan
Yusuke Sadamatsu
Yuma Tsuboi
Japan
Fumiya Igarashi
Asuka Sakai

Men’s team

YearHostGoldSilverBronze
2001Beijing, ChinaChinaChinese Taipei South Korea 
Egypt 
2007Bangkok, ThailandChinaChinese Taipei Germany 
Japan
2009Belgrade, SerbiaChina
Xu Xin
Cui Qinglei
Wang Zhen
Jin Yixiong
Li Yang
France
Abdel Kader Salifou
Adrien Mattenet
Emmanuel Lebesson
Clement Debruyeres
Germany
Nico Christ
Nico Stehle
Lennart Wehking

Japan 
Masato Shiono
Yuichi Yokoyama
Hidetoshi Oya
Jun Mizutani
Kenji Matsudaira
2011Shenzhen, ChinaChina 
Fang Bo
Hu Bingtao
Shang Kun
Xu Xin
Yan An
Japan
Ryusuke Karube
Hiromitsu Kasahara
Kenji Matsudaira
Kentaro Miuchi
Jin Ueda
Chinese Taipei
Chen Chien-An
Fu Enti
Huang Sheng-sheng
Shen Chimin
Wang Yitse
France
Thomas le Breton
Emmanuel Lebesson
Adrien Mattenet
Abdel-Kader Salifou
2013Kazan, RussiaChina
Fang Bo
Hu Bingtao
Liu Yi
Shang Kun
Xia Yizheng
Japan
Yuki Hirano
Hiromitsu Kasahara
Koki Niwa
Jin Ueda
Maharu Yoshimura
Russia 
Viacheslav Burov
Viacheslav Krivosheev
Mikhail Paykov
Alexander Shibaev
Kirill Skachkov
Chinese Taipei 
Chen Chien-an
Chiang Hung-chieh
Huang Sheng-sheng
Hung Tzu-hsiang
Wu Chih-chi
2015Gwangju, South KoreaChina
Liu Yi
Jiaxin Lai
Lyu Xiang
Fang Yinchi
Chen Xin
Japan
Asuka Machi
Jin Ueda
Masataka Morizono
Yuya Oshima
Masaki Yoshida
Chinese Taipei
Chen Chien-an
Huang Sheng-sheng
Liao Cheng-ting
Chiang Hung-chieh
Yang Heng-wei
France
Benjamin Brossier
Romain Lorentz
Tristan Flore
Quentin Robinot
2017Taipei, Chinese TaipeiChina
Chen Xin
Kong Lingxuan
Lai Jiaxin
Yu Ziyang
Zhu Linfeng
Japan
Masataka Morizono
Yuya Oshima
Tonin Ryuzaki
Masaki Yoshida
Kazuhiro Yoshimura
Chinese Taipei
Chen Chien-an
Chiang Hung-chieh
Lee Chia-sheng
Liao Cheng-ting
Sun Chia-hung
South Korea
An Jun-hee
Baek Kyung-jun
Jang Woo-jin
Kim Seok-ho
Lim Jong-hoon
2019Naples, İtalyChina
Yu Ziyang
Zhao Zihao
Kong Lingxuan
Zhu Linfeng
Chinese Taipei
Liao Cheng-ting
Peng Wang-wei
Wang Tai-wei
Yang Heng-wei
Germany
Florian Bluhm
Nils Hohmeier
Qui Liang
Gianluca Walther
Japan 
Yusuke Sadamatsu
Yuma Tsuboi
Fumiya Igarashi
Asuka Sakai

Women’s singles

YearHostGoldSilverBronze
2001Beijing, ChinaYana Tie (China)Niu Jianfeng (China)Yining Zhang (China)
Ryu Ji-Hye (South Korea)
2007Bangkok, ThailandRao Jingwen (China)Liu Juan (China)Haruna Fukuoka (Japan)
Nanthana Komwong (Thailand)
2009Belgrade, SerbiaTang Liying (China)Yuri Yamanashi  (Japan)Huang Yi-Hua (Chinese Taipei)
Moemi Terui (Japan)
2011Shenzhen, ChinaRao Jingwen (China)Fan Ying (China)Ma Yuefei (China)
Xiong Xinyun (China)
2013Kazan, RussiaChe Xiaoxi (China)Zheng Shichang (China)Ma Yuefei (China)
Yuka Ishigaki
 Japan
2015Gwangju, South KoreaChe Xiaoxi (China)Jiang Yue (China)Bernadette Szőcs (Romania)
Yang Ha-eun (South Korea)
2017Taipei, Chinese TaipeiJeon Ji-hee (South Korea)Cheng I-ching (Chinese Taipei)Kim Song-i (North Korea)
Bernadette Szőcs (Romania)
2019Naples, İtalyWang Yidi (China)Zhang Rui (China)Fan Siqi (China)
Guo Yan (China)

Women’s doubles

YearHostGoldSilverBronze
2001Beijing, ChinaChina 
Niu Jianfeng
Yining Zhang
South Korea
Ryu Ji-Hye
Kim Moo-Kyo
North Korea 
Ko Un-Gyong
Ryom Won-Ok

Belarus 
Veronika Pavlovich
Viktoriya Pavlovich
2007Bangkok, ThailandChina
Liu Juan
Rao Jingwen
Japan
Haruna Fukuoka
Yuko Watanabe
Germany
Nadine Bollmeier
Irene Ivancan

Chinese Taipei
Huang Yi-hua
Lu Yun-feng
2009Belgrade, SerbiaChina 
Cai Shanshan
Dai Ningyang
China
Liu Juan
Ma Yuefei
South Korea
Kim So Ri
Seo Hyo Young

Japan
Moemi Terui
Yuri Yamanashi
2011Shenzhen, ChinaChina
Ma Yuefei
Rao Jingwen
China
Xiong Xinyun
Tang Liying
Czech Republic
Iveta Vacenovska
Dana Hadačová
South Korea
Jee Min Hyung
Moon Mi-Ra
2013Kazan, RussiaChinese Taipei
Lee I-chen
Lin Chia-hui
China
Che Xiaoxi
Jiang Yue
Japan
Yuka Shigaki
Riyo Nemoto
Russia
Yana Noskova
Elena Troshneva
2015Gwangju, South KoreaChina
Che Xiaoxi
Jiang Yue
Chinese Taipei
Cheng I-ching
Lee I-chen
South Korea
Jeon Ji-hee
Yang Ha-eun
Japan
Eriko Kitaoka
Yuki Shoji
2017Taipei, Chinese TaipeiJapan 
Ayami Narumoto
Rei Yamamoto
North Korea
Cha Hyo-sim
Kim Nam-hae
Japan
Minami Ando
Rika Suzuki
South Korea
Jeon Ji-hee
Lee Eun-hye
2019Naples, İtalyChina
Wang Yidi
Fan Siqi
China
Zhang Rui
Guo Yan
Russia
Yana Noskova
Valeriia Scherbatykh
Japan 
Asuka Sasao
Minami Ando

Women’s team

YearHostGoldSilverBronze
2001Beijing, ChinaChinaSouth KoreaJapan
North Korea 
2007Bangkok, ThailandChinaJapanFrance
South Korea
2009Belgrade, SerbiaChina
Dai Ningyang
Liu Juan
Tang Liying
Cai Shanshan
Ma Yuefei
Russia 
Yulia Prokhorova
Valentina Sabitova
Margarita Fetiyukhina
Elena Troshneva
Polina Mikhailova
France
Carole Grundisch
Audrey Mattenet
Marine Zanardi
Li Xue

Japan
Yuri Yamanashi
Moemi Terui
Misako Wakamiy
Yuka Ishigaki
Yuko Fujii
2011Shenzhen, ChinaChina
Fan Ying
Ma Yuefei
Rao Jingwen
Tang Liying
Xiong Xinyun
Japan 
Yuko Fujii
Yuka Ishigaki
Marina Matsuzawa
Shiho Ono
Yuri Yamanashi
Romania
Ioana Ghemes
Elisabeta Samara
Anamaria Sebe
Chinese Taipei
Chen Szu-yu
Cheng I-Ching
Huang Yi-hua
Lee I-Chen
Liu Hsing-Yin
2013Kazan, RussiaJapan 
Yoko Hirano
Yuka Ishigaki
Riyo Nemoto
Misato Niwa
Rika Suzuki
Chinese Taipei
Chen Szu-yu
Cheng I-ching
Hsiung Nai-i
Lee I-chen
Lin Chia-hui
China
Che Xiaoxi
Jiang Yue
Ma Yuefei
Xiong Xinyun
Zheng Shichang
Russia 
Polina Mikhailova
Yana Noskova
Valentina Sabitova
Antonina Savelyeva
Elena Troshneva
2015Gwangju, South KoreaChina
Che Xiaoxi
Guo Yichen
Jiang Yue
Ma Yuofei
Zheng Shichang
Chinese Taipei
Chen Szu-yu
Cheng Hsien-tzu
Cheng I-ching
Lee I-Chen
Lin Chia-hui
Japan
Eriko Kitaoka
Misako Niwa
Rei Yamamoto
Rika Suzuki
Yuki Shoja
South Korea
Hwang Jina
Jeon Ji-hee
Lee Soo-bong
Lee Yeongeun
Yang Ha-eun
2017Taipei, Chinese TaipeiSouth Korea
An Yeong-un
Jeon Ji-hee
Kim Ga-young
Kim Hyo-mi
Lee Eun-hye
Japan
Minami Ando
Reiko Ikegami
Ayami Narumoto
Rika Suzuki
Rei Yamamoto
Chinese Taipei
Chen Szu-yu
Cheng Hsien-tzu
Cheng I-ching
Lin Chia-chih
Liu Yu-hsin
China 
Sun Chen
Wang Shu
Zheng Shichang
Zhou Xintong
2019Naples, İtalyChina
Wang Yidi
Fan Siqi
Zhang Rui
Guo Yan
Japan
Minami Ando
Hatsune Maetaki
Asuka Sasao
Saki Seyama
Russia
Yana Noskova
Valeriia Scherbatykh
Ekaterina Cherniavskaia
Mariia Malanina
France
Pauline Chasselin
Océane Guisnel
Marie Migot
Laura Pfefer

Mixed doubles

YearHostGoldSilverBronze
2001Beijing, ChinaChina
Liqin Wang
Yana Tie
South Korea (KOR)
Ryu Ji-Hye
Park Sang-Joon
China
Liu Guozheng
Niu Jianfeng

Chinese Taipei
Chen Chi-tan
Chiang Peng-lung
2007Bangkok, ThailandChina
Rao Jingwen
Lin Chen
China
Liu Juan
Zhan Jian
China
Cai Shanshan
Gao Xin

Chinese Taipei
Chen Chi-tan
Chiang Peng-lung
2009Belgrade, SerbiaChinese Taipei
Chiang Hung-Chieh
Huang Yi-Hua
Chinese Taipei
Wu Chih-Chi
Lu Yun-Feng
Japan 
Kenji Matsudaira
Yuri Yamanashi

Spain 
Jesus Cantero
Sara Ramirez
2011Shenzhen, ChinaChina
Shang Kun
Rao Jingwen
Japan
Kentaro Miuchi
Yuka Ishigaki
South Korea
Lee Jae Hun
Kim So Ri
Chinese Taipei
Huang Sheng-sheng
Huang Yi-hua
2013Kazan, RussiaJapan
Hiromitsu Kasahara
Rika Suzuki
Japan
Koki Niwa
Misato Niwa
Russia
Antonina Savelyeva
Alexander Shibaev
China
Ma Yuefei
Xia Yizheng
2015Gwangju, South KoreaSouth Korea
Kim Min-seok
Jeon Ji-hee
Chinese Taipei
Chiang Hung-chieh
Chen Szu-yu
Chinese Taipei
Chen Chien-an
Cheng I-ching
Russia
Taras Merzlikin
Yana Noskova
2017Taipei, Chinese TaipeiSouth Korea
Jang Woo-jin
Jeon Ji-hee
Japan
Kazuhiro Yoshimura
Minami Ando
Chinese Taipei
Liao Cheng-ting
Chen Szu-yu
North Korea
Pak Sin-hyok
Kim Nam-hae
2019Naples, İtalyChina
Wang Yidi
Yu Ziyang
China
Fan Siqi
Zhao Zihao
Russia
Yana Noskova
Sadi Ismailov
Chinese Taipei 
Su Pei-ling
Liao Cheng-ting