İsviçre Süper Ligi

İsviçre Süper Ligi (sponsorluk nedeniyle Raiffeisen Süper Ligi olarak bilinir), İsviçre futbol ligi sisteminin en üst kademesinde yer alan bir İsviçre profesyonel ligidir ve 2003-04 sezonundan beri mevcut formatında oynanmaktadır.
 
Kuruluş 1898 İsviçre Seri A
1933 Ulusal Lig A
Ülke İsviçre
Liechtenstein
Konfederasyon UEFA
Takım Sayısı 10
Kategori 1
Bağlı Lig Challenge Lig
Yerel Kupa İsviçre Kupası
Uluslararası Kupalar UEFA Şampiyonlar Ligi
UEFA Avrupa Konferans Ligi
Son Şampiyon FC Zürich (13. zafer)
(2021–22)
En Başarılı Takım Grasshopper (27 zafer)
TV partners Teleclub Sport
SRG SSR
Website SFL.ch
  Şampiyonluk  
Grasshopper27
FC Basel20
Servette17
BSC Young Boys15
FC Zürich13
Lausanne-Sport7
Winterthur3
Lugano3
La Chaux-de-Fonds3
Aarau3
Neuchâtel Xamax2
Sion2
St. Gallen2
Anglo-American Club Zürich  [ de ]1
Brühl1
Cantonal Neuchâtel1
Etoile-Sporting1
Biel-Bienne1
Bellinzona1
Luzern1
Seri A (1898–1931)
SezonŞampiyon Takım
(Manager)
İkinciTop scorer(s)
Player  (Club)
Goals
1897–98Grasshopper Club Zürich
1898–99Anglo-American Club  (1)
1899–1900Grasshopper Club ZürichBern
1900–01Grasshopper Club ZürichBern
1901–02FC Zürich Young Boys
1902–03BSC Young BoysZürich
1903–04St. Gallen (1)Old Boys
1904–05Grasshopper Club ZürichLa Chaux-de-Fonds
1905–06Winterthur (1)Servette
1906–07Servette (1)Young Fellows
1907–08Winterthur (2)Young Boys
1908–09BSC Young BoysWinterthur
1909–10BSC Young BoysServette
1910–11BSC Young BoysZürich
1911–12Aarau (1)Étoile La Chaux-de-Fonds
1912–13Montriond Lausanne (1)Old Boys
1913–14Aarau (2)Young Boys
1914–15Brühl (1)Servette
1915–16Cantonal  (1)Winterthur
1916–17Winterthur (3)La Chaux-de-Fonds
1917–18Servette (2)Young Boys
1918–19Étoile La Chaux-de-Fonds(1)Servette
1919–20BSC Young Boys
Jimmy Hogan
Servette
1920–21Grasshopper Club ZürichYoung Boys
1921–22Servette (3)Luzern
1922–23Championship Title not awarded.
1923–24FC Zürich Nordstern
1924–25Servette (4)Bern
1925–26Servette (5)Grasshopper
1926–27Grasshopper Club Zürich
Izidor "Dori" Kürschner
Nordstern
1927–28Grasshopper Club Zürich
Izidor "Dori" Kürschner
Nordstern
1928–29BSC Young Boys
Ernst Meyer
Grasshopper
1929–30Servette (6)Grasshopper
1930–31Grasshopper Club Zürich
Izidor "Dori" Kürschner
Urania Genève Sport
National League (1931–1944)
1931–32Lausanne-Sport Zürich
1932–33ServetteGrasshopper
1933–34ServetteGrasshopperLeopold Kielholz (Servette)40
1934–35Lausanne-Sport ServetteEngelbert Bösch  (Bern)27
1935–36Lausanne-Sport Young FellowsWilly Jäggi (Lausanne-Sport)27
1936–37Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
Young BoysAlessandro Frigerio (Young Fellows)23
1937–38Lugano (1)GrasshopperNuma Monnard  (Basel)20
1938–39Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
GrenchenJosef Artimovics  (Grenchen)15
1939–40Servette (9)GrenchenGeorges Aeby (Servette)22
1940–41Lugano (2)Young BoysAlessandro Frigerio (Lugano)26
1941–42Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
GrenchenAlessandro Frigerio (Lugano)23
1942–43Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
LuganoLauro Amadò (Grasshopper)31
1943–44Lausanne-Sport (5) †ServetteErich Andres  (Young Fellows)23
National League A (1944–2003)
1944–45Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
LuganoHans-Peter Friedländer (Grasshopper)26
1945–46Servette (10)LuganoHans-Peter Friedländer (Grasshopper)25
1946–47Biel-Bienne (1)Lausanne-SportLauro Amadò (Grasshopper) 
Hans Blaser  (Young Boys)  
19
1947–48Bellinzona (1)Biel-BienneJosef Righetti  (Grenchen)26
1948–49Lugano (3)BaselJacques Fatton (Servette)21
1949–50Servette (11)BaselJacques Fatton (Servette)32
1950–51Lausanne-Sport (6)ChiassoHans-Peter Friedländer (Lausanne-Sport)23
1951–52Grasshopper Club ZürichZürichJosef Hügi (Basel)24
1952–53FC Basel Young BoysJosef Hügi (Basel) 
Eugen Meier (Young Boys) 
32
1953–54La Chaux-de-Fonds (1) †GrasshopperJosef Hügi (Basel)29
1954–55La Chaux-de-Fonds (2) †Lausanne-SportMarcel Mauron (La Chaux-de-Fonds)30
1955–56Grasshopper Club ZürichLa Chaux-de-FondsBranislav Vukosavljević (Grasshopper)33
1956–57BSC Young Boys
Albert Sing
GrasshopperAdrien Kauer  (La Chaux-de-Fonds)29
1957–58BSC Young Boys
Albert Sing
GrasshopperErnst Wechselberger  (Young Boys)22
1958–59BSC Young Boys
Albert Sing
GrenchenEugen Meier (Young Boys)24
1959–60BSC Young Boys
Albert Sing
Biel-BienneWilly Schneider (Young Boys)25
1960–61Servette (12)Young BoysGiuliano Robbiani  (Grasshopper)27
1961–62Servette (13)Lausanne-SportJacques Fatton (Servette)25
1962–63FC Zürich Lausanne-SportPeter von Burg  (Zürich)24
1963–64La Chaux-de-Fonds (3)ZürichMichel Desbiolles  (Servette)23
1964–65Lausanne-Sport (7)Young BoysRolf Blättler  (Grasshopper)  
Pierre Kerkhoffs (Lausanne-Sport) 
19
1965–66FC Zürich ServetteRolf Blättler  (Grasshopper)28
1966–67FC Basel 
Helmut Benthaus
ZürichRolf Blättler  (Grasshopper)24
1967–68FC Zürich GrasshopperFritz Künzli (Zürich)28
1968–69FC Basel 
Helmut Benthaus
Lausanne-SportHans-Otto Peters  (Biel-Bienne)24
1969–70FC Basel 
Helmut Benthaus
Lausanne-SportFritz Künzli (Zürich)19
1970–71Grasshopper Club ZürichBaselWalter Müller  (Young Boys)19
1971–72FC Basel 
Helmut Benthaus
ZürichHerbert Dimmeler  (Winterthur)  
Bernd Dörfel (Servette) 
17
1972–73FC Basel 
Helmut Benthaus
GrasshopperOttmar Hitzfeld (Basel) 
Ove Grahn (Lausanne-Sport) 
18
1973–74FC Zürich GrasshopperDaniel Jeandupeux (Zürich)22
1974–75FC Zürich Young BoysIlija Katić (Zürich)23
1975–76FC Zürich ServettePeter Risi (Zürich)33
1976–77FC Basel 
Helmut Benthaus
ServetteFranco Cucinotta (Zürich)28
1977–78Grasshopper Club ZürichServetteFritz Künzli (Lausanne-Sport)21
1978–79Servette (14) †ZürichPeter Risi (Zürich)16
1979–80FC Basel 
Helmut Benthaus
GrasshopperClaudio Sulser (Grasshopper)25
1980–81FC Zürich GrasshopperPeter Risi (Luzern)18
1981–82Grasshopper Club Zürich
Friedhelm Konietzka
ServetteClaudio Sulser (Grasshopper)23
1982–83Grasshopper Club Zürich
Hennes Weisweiler
ServetteJean-Paul Brigger (Servette)23
1983–84Grasshopper Club Zürich
Miroslav Blažević
ServetteGeorges Bregy (Sion)21
1984–85Servette (15)AarauDominique Cina  (Sion)24
1985–86BSC Young Boys
Aleksander Mandziara
Neuchâtel XamaxSteen Thychosen (Lausanne-Sport)21
1986–87Neuchâtel Xamax (1)GrasshopperJohn Eriksen (Servette)28
1987–88Neuchâtel Xamax (2)ServetteJohn Eriksen (Servette)36
1988–89Luzern (1)GrasshopperKarl-Heinz Rummenigge (Servette)24
1989–90Grasshopper Club Zürich
Ottmar Hitzfeld
Lausanne-SportIván Zamorano (St. Gallen)23
1990–91Grasshopper Club Zürich
Ottmar Hitzfeld
SionDario Zuffi (Young Boys)17
1991–92Sion (1)Neuchâtel XamaxMiklos Molnar (Servette)18
1992–93Aarau (3)Young BoysSonny Anderson (Servette)20
1993–94Servette (16)GrasshopperÉlber (Grasshopper)21
1994–95Grasshopper Club Zürich 
Christian Gross
LuganoPetar Aleksandrov (Neuchâtel Xamax)24
1995–96Grasshopper Club Zürich
Christian Gross
SionPetar Aleksandrov (Luzern) 
Viorel Moldovan (Neuchâtel Xamax) 
19
1996–97Sion Neuchâtel XamaxViorel Moldovan (Grasshopper)27
1997–98Grasshopper Club Zürich 
Rolf Fringer
ServetteShabani Nonda (Zürich)24
1998–99Servette GrasshopperAlexandre Rey (Servette)19
1999–00St. Gallen Lausanne-SportCharles Amoah (St. Gallen)25
2000–01Grasshopper Club Zürich
Hanspeter Zaugg
LuganoStéphane Chapuisat (Grasshopper)
Christian Giménez (Lugano) 
21
2001–02FC Basel 
Christian Gross
GrasshopperChristian Giménez (Basel) 
Richard Núñez (Grasshopper)
28
2002–03Grasshopper Club Zürich 
Marcel Koller
FC Basel 1893Richard Núñez (Grasshopper)27
Super League (2003–present)
2003–04FC Basel 
Christian Gross
Young BoysStéphane Chapuisat (Young Boys)23
2004–05FC Basel 
Christian Gross
ThunChristian Giménez (Basel)27
2005–06FC Zürich FC Basel 1893Alhassane Keita (Zürich)20
2006–07FC Zürich FC Basel 1893Mladen Petrić (Basel)19
2007–08FC Basel 
Christian Gross
Young BoysHakan Yakin (Young Boys)24
2008–09FC Zürich Young BoysSeydou Doumbia (Young Boys)20
2009–10FC Basel 1893Young BoysSeydou Doumbia (Young Boys)30
2010–11FC Basel 1893ZürichAlexander Frei (Basel)27
2011–12FC Basel 1893LuzernAlexander Frei (Basel)24
2012–13FC Basel 1893GrasshopperEzequiel Scarione (St. Gallen)21
2013–14FC Basel 1893GrasshopperShkëlzen Gashi (Grasshoppers)19
2014–15FC Basel 1893Young BoysShkëlzen Gashi (Basel)21
2015–16FC Basel 1893Young BoysMoanes Dabour (Grasshoppers)19
2016–17FC Basel 1893Young BoysSeydou Doumbia (Basel)20
2017–18BSC Young Boys
Adi Hütter
FC Basel 1893Albian Ajeti (Basel)17
2018–19BSC Young Boys
Gerardo Seoane 
FC Basel 1893Guillaume Hoarau (Young Boys)18
2019–20BSC Young Boys
Gerardo Seoane
St. Gallen Jean-Pierre Nsame (Young Boys)32
2020–21BSC Young Boys
Gerardo Seoane
FC Basel 1893Jean-Pierre Nsame (Young Boys)
Arthur Cabral (FC Basel 1893)
18
2021–22FC Zürich
André Breitenreiter
FC Basel 1893Jordan Pefok (BSC Young Boys) 22
2022–23