İsviçre Kupası

İsviçre Kupası, İsviçre Futbol Federasyonu tarafından 1925-26 yılları arasında her yıl düzenlenen bir futbol kupası turnuvasıdır. 1999'dan beri kazanan UEFA Avrupa Ligi'ne katılmaya hak kazandı.
   Şampiyonluk
Grasshopper Club Zürich19
FC Sion13
FC Basel13
FC Zürich10
Lausanne Sports9
Servette FC7
BSC Young Boys7
FC La Chaux-de-Fonds6
FC Lugano4
FC Luzern3
FC Grenchen1
FC St Gallen1
FC Aarau1
Urania Genève Sport1
FC Young Fellows1
FC Wil1
SezonŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
1926Grasshopper Club Zürich
Izidor "Dori" Kürschner
2–1FC Bern
1927Grasshopper Club Zürich
Izidor "Dori" Kürschner
3–1Young Fellows Zürich
1928Servette FC5–1Grasshopper Club Zürich
1929Urania Genève Sport1–0Young Boys
1930Young Boys1–0FC Aarau
1931FC Lugano2–1Grasshopper Club Zürich
1932Grasshopper Club Zürich
Izidor "Dori" Kürschner
5–1Urania Genève Sports
1933FC Basel
Karl Kurz
4–3Grasshopper Club Zürich
1934Grasshopper Club Zürich
Izidor "Dori" Kürschner
2–0Servette FC
1935Lausanne Sports10–0FC Nordstern Basel
1936Young Fellows Zürich2–0Servette FC
1937Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
10–0Lausanne Sports
1938Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
2–2Servette FC
1939Lausanne Sports2–0FC Nordstern Basel
1940Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
3–0FC Grenchen
1941Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
1–1Servette FC
1942Grasshopper Club Zürich1–1FC Basel
1943Grasshopper Club Zürich2–1FC Lugano
1944Lausanne Sports3–0FC Basel
1945Young Boys2–0FC St. Gallen
1946Grasshopper Club Zürich
Karl Rappan
3–0Lausanne Sports
1947FC Basel
Anton Schall
3–0Lausanne Sports
1948FC La Chaux-de-Fonds2–2FC Grenchen
1949Servette FC3–0Grasshopper Club Zürich
1950Lausanne Sports1–1Cantonal Neuchâtel
1951FC La Chaux-de-Fonds3–2FC Locarno
1952Grasshopper Club Zürich
Willi Treml
2–0FC Lugano
1953Young Boys1–1Grasshopper Club Zürich
1954FC La Chaux-de-Fonds2–0FC Fribourg
1955FC La Chaux-de-Fonds3–1FC Thun
1956Grasshopper Club Zürich
Willi Hahnemann
1–0Young Boys
1957FC La Chaux-de-Fonds3–1Lausanne Sports
1958Young Boys1–1Grasshopper Club Zürich
1959FC Grenchen1–0Servette FC
1960FC Luzern1–0FC Grenchen
1961FC La Chaux-de-Fonds1–0FC Biel
1962Lausanne Sports4–0AC Bellinzona
1963FC Basel
Georges Sobotka
2–0Grasshopper Club Zürich
1964Lausanne Sports2–0FC La Chaux-de-Fonds
1965FC Sion2–1Servette FC
1966FC Zürich
Louis Maurer
2–0Servette FC
1967FC Basel
Helmut Benthaus
2–1Lausanne Sports
1968FC Lugano2–1FC Winterthur
1969FC St. Gallen2–0AC Bellinzona
1970FC Zürich
Georg Gawliczek
4–1FC Basel
1971Servette FC2–0FC Lugano
1972FC Zürich
Friedhelm Konietzka
1–0FC Basel
1973FC Zürich
Friedhelm Konietzka
2–0FC Basel
1974FC Sion3–2Neuchâtel Xamax
1975FC Basel
Helmut Benthaus
2–1FC Winterthur
1976FC Zürich
Friedhelm Konietzka
1–0Servette FC
1977Young Boys1–0FC St. Gallen
1978Servette FC2–2Grasshopper Club Zürich
1979Servette FC1–1Young Boys
1980FC Sion2–1Young Boys
1981Lausanne Sports4–3FC Zürich
1982FC Sion1–0FC Basel
1983Grasshopper Club Zürich
Hennes Weisweiler
2–2Servette FC
1984Servette FC1–0Lausanne Sports
1985FC Aarau1–0Neuchâtel Xamax
1986FC Sion3–1Servette FC
1987Young Boys4–2Servette FC
1988Grasshopper Club Zürich
Kurt Jara
2–0FC Schaffhausen
1989Grasshopper Club Zürich
Ottmar Hitzfeld
2–1FC Aarau
1990Grasshopper Club Zürich
Ottmar Hitzfeld
2–1Neuchâtel Xamax
1991FC Sion3–2Young Boys
1992FC Luzern3–1FC Lugano
1993FC Lugano4–1Grasshopper Club Zürich
1994Grasshopper Club Zürich
Christian Gross
4–0FC Schaffhausen
1995FC Sion4–2Grasshopper Club Zürich
1996FC Sion4–2Servette FC
1997FC Sion3–3FC Luzern
1998Lausanne Sports2–2FC St. Gallen
1999Lausanne Sports2–0Grasshopper Club Zürich
2000FC Zürich
Gilbert Gress
2–2
Gocha Jamarauli, Shaun Barlett / Tomas Danilevicius, Andres Gerber (3-0 p.)
Lausanne Sports
2001Servette FC3–0Yverdon-Sport FC
2002FC Basel
Christian Gross
2–1Grasshopper Club Zürich
2003FC Basel
Christian Gross
6–0Neuchâtel Xamax
2004FC Wil3–2Grasshopper Club Zürich
2005FC Zürich
Lucien Favre
3–1
Marc Schneider, Alhassane Keita, Mihai Tararache / David Andreoli
FC Luzern
2006FC Sion1–1BSC Young Boys
2007FC Basel
Christian Gross
1–0FC Luzern
2008FC Basel
Christian Gross
4–1
Christian Pouga, Daniel Majstorović, Marco Streller, Benjamin Huggel / Eren Derdiyok
AC Bellinzona
2009FC Sion3–2
Goran Obradoviç, Stephane Sarni, Guilherme Afonso / Gilles Yapi Yapo, Jamal Alioui
BSC Young Boys
2010FC Basel
Thorsten Fink
6–0
Valentin Stocker (2), Xherdan Shagiri, Jacgua Zoua, Scott Chipperfield, Benjamin Huggel
FC Lausanne-Sport
2011FC Sion2–0
Giovanni Sio, Vilmos Vanczak
Neuchâtel Xamax
2012FC Basel
Heiko Vogel
1–1
Benjamin Huggel / Tomislav Puljic (4-2 p.)
FC Luzern
2013Grasshopper Club Zürich
Uli Forte
1–1
Izet Hajroviç / Markus Steinhöfer (4-3 p.)
FC Basel
2014FC Zürich
Urs Meier
2–0
Mario Gavranoviç (2)
FC Basel
2015FC Sion3–0
Moussa Konate, Edmilson Fernandes, Carlos Alberto
FC Basel
2016FC Zürich
Uli Forte
1–0
Sangone Sarr
FC Lugano
2017FC Basel
Urs Fischer
3–0FC Sion
2018FC Zürich
Ludovic Magnin
2–1BSC Young Boys
2019FC Basel
Marcel Koller
2–1FC Thun
2020BSC Young Boys
Gerardo Seoane
2–1
Jean-Pierre Nsame, Marvin Spielmann / Omar Alderete
FC Basel
2021FC Luzern
Fabio Celestini
3–1
Ibrahima Ndiaye, Jordy Wehrmann, Pascal Schurpf / Chikwubuike Adamu
St. Gallen
2022FC Lugano
Mattia Croci-Torti
4–1
Žan Celar, Olivier Custodio, Mattia Bottani, Maren Haile-Selassie / Matej Maglica
FC St. Gallen
2023