FINA Dünya Su Sporları Şampiyonası

FINA Dünya Şampiyonaları veya Dünya Su Sporları Şampiyonaları, su sporları için Dünya Şampiyonalarıdır: yüzme, dalış, yüksek dalış, açık su yüzme, sanatsal yüzme ve su topu. FINA tarafından yönetilirler ve tüm yüzme yarışmaları uzun bir parkur (50 metre) havuzunda yapılır.

Etkinlik ilk olarak 1973'te Yugoslavya'nın Belgrad kentinde yapıldı ve şimdi iki yılda bir düzenleniyor. 1978'den 1998'e kadar, Yaz Olimpiyatları arasındaki çift yıllarda, her dört yılda bir Dünya Şampiyonaları düzenlendi. 2001'den 2019'a kadar, Şampiyonalar iki yılda bir, tek yıllarda düzenlendi.

Covid-19 pandemisinin etkileri nedeniyle, 2019 ve 2025 arasındaki hem Olimpiyat Oyunlarının hem de Şampiyonaların zamanlaması biraz düzensiz hale geldi, Dünya Şampiyonaları 2021'de Japonya'da ertelenen 2020 Yaz Olimpiyatları'na uyum sağlamak için yapılmadı ve ardından ertelendi Japonya'daki pandemi ile ilgili sorunlar nedeniyle tekrar 2023'e. Sonuç olarak, Dünya Şampiyonaları arasında dört yıllık bir boşluk bırakmamak için etkinliğin 2022 için Budapeşte, Macaristan'da olağanüstü bir baskısı ilan edildi. Sonuç olarak, Dünya Şampiyonaları ilk kez dört yıl üst üste ilk kez yapılacak - 2022 Macaristan'da, 2023 Japonya'da (ilk 2021 etkinliği, iki kez ertelendi), 2024 Katar'da (orijinal 2023 etkinliğinden 2024'e taşındı, ardından taşındı) Paris 2024 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak için tekrar 2024'ün başına ve 2025'e Rusya'da.

209 FINA üyesinin tümünden sporcular yarışmaya katılabilir. 2019 yılında 192 üye ile en çok katılan ülke ve 2.623 sporcu ile en çok katılan ülke rekoru kırıldı.

Şampiyona

SeneTarihEv Sahibi Şehir, ÜlkeKatılan
Atlet
KategoriŞampiyon Ülkeİkinci ÜlkeÜçüncü Ülke
197331 Ağustos – 9 EylülBelgrade, Yugoslavya68637Amerika Birleşik DevletleriDoğu Almanyaİtalya
197519–27 TemmuzCali, Kolombiya68237Amerika Birleşik DevletleriDoğu AlmanyaMacaristan
197820–28 AğustosBatı Berlin, Batı Almanya82837Amerika Birleşik DevletleriSSCBKanada
198229 Temmuz – 8 AğustosGuayaquil, Ekvator84837Amerika Birleşik DevletleriDoğu AlmanyaSSCB
198613–23 AğustosMadrid, İspanya111941Doğu AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriKanada
19913–13 OcakPerth, Avustralya114245Amerika Birleşik DevletleriÇin PRMacaristan
19941–11 EylülRoma, İtalya140045Çin PRAmerika Birleşik DevletleriRusya
19988–17 OcakPerth, Avustralya137155Amerika Birleşik DevletleriRusyaAvustralya
200116–29 TemmuzFukuoka, Japonya149861AvustralyaÇin PRAmerika Birleşik Devletleri
200312–27 TemmuzBarcelona, İspanya201562Amerika Birleşik DevletleriRusyaAvustralya
200516–31 TemmuzMontreal, Kanada178462Amerika Birleşik DevletleriAvustralyaÇin PR
200718 Mart – 1 NisanMelbourne, Avustralya215865Amerika Birleşik DevletleriRusyaAvustralya
200917 Temmuz – 2 AğustosRoma, İtalya255665Amerika Birleşik DevletleriÇin PRRusya
201116–31 TemmuzShanghai, Çin222065Amerika Birleşik DevletleriÇin PRRusya
201319Temmuz – 4 AğustosBarcelona, İspanya229368Amerika Birleşik DevletleriÇin PRRusya
201524 Temmuz – 9 AğustosKazan, Rusya240075Çin PRAmerika Birleşik DevletleriRusya
201714–30 TemmuzBudapeşte, Macaristan236075Amerika Birleşik DevletleriÇin PRRusya
201912–28 Temmuz Gwangju, Güney Kore262376Çin PRAmerika Birleşik DevletleriRusya
202218 Haziran – 3 TemmuzBudapeşte, Macaristan74
202314–30 TemmuzFukuoka, Japonya
2024OcakDoha, Katar
2025Kazan, Rusya
2027Budapeşte, Macaristan

Disiplinler

Yüzme– Serbest
– Kelebek
– Kurbağalama
– Sırtüstü
– Bayrak Yarışları
Madalya Tablosu
Atlama– 1 m springboard
– 3 m springboard
– 10 m platform
– synchronized 3 m springboard
– synchronized 10 m platform
– synchronized 3 m springboard
– synchronized 10 m platform
– 3 m springboard / 10 m platform team
Madalya Tablosu
Yüksek Atlama– 27m (Yalnız Erkekler)
– 20m (Yalnız Kadınlar)
Madalya Tablosu
Açık su yüzme– 5 km
– 10 km
– 25 km
– Karışık Takım
Madalya Tablosu
Senkronize su yüzme– Solo
– Duet
– Takım
– Serbest Kombinasyon
Madalya Tablosu
Sutopu– Erkekler Turnuvası
– Kadınlar Turnuvası
Madalya Tablosu