Swimming at the Summer Olympics Women’s List of medalists

50 metres freestyle

GamesGoldSilverBronze
1988 SeoulMatt BiondiTom JagerGennadiy Prigoda
 United States United States Soviet Union
1992 BarcelonaAlexander PopovMatt BiondiTom Jager
 Unified Team United States United States
1996 AtlantaAlexander PopovGary Hall Jr.Fernando Scherer
 Russia United States Brazil
2000 SydneyAnthony Ervinnone awardedPieter van den Hoogenband
 United States Netherlands
Gary Hall Jr.
 United States
2004 AthensGary Hall Jr.Duje DraganjaRoland Mark Schoeman
 United States Croatia South Africa
2008 BeijingCésar CieloAmaury LeveauxAlain Bernard
 Brazil France France
2012 LondonFlorent ManaudouCullen JonesCésar Cielo
 France United States Brazil
2016 RioAnthony ErvinFlorent ManaudouNathan Adrian
 United States France United States
2020 Tokyo

100 metres freestyle

    
GamesGoldSilverBronze
1896 AthensAlfréd HajósOtto Herschmannnone awarded
 Hungary Austria
1900–1904not included in the Olympic program
1908 LondonCharles DanielsZoltán HalmayHarald Julin
 United States Hungary Sweden
1912 StockholmDuke KahanamokuCecil HealyKen Huszagh
 United States Australasia United States
1920 AntwerpDuke KahanamokuPua KealohaBill Harris
 United States United States United States
1924 ParisJohnny WeissmullerDuke KahanamokuSamuel Kahanamoku
 United States United States United States
1928 AmsterdamJohnny WeissmullerIstván BárányKatsuo Takaishi
 United States Hungary Japan
1932 Los AngelesYasuji MiyazakiTatsugo KawaishiAlbert Schwartz
 Japan Japan United States
1936 BerlinFerenc CsikMasanori YusaShigeo Arai
 Hungary Japan Japan
1948 LondonWally RisAlan FordGéza Kádas
 United States United States Hungary
1952 HelsinkiClarke ScholesHiroshi SuzukiGöran Larsson
 United States Japan Sweden
1956 MelbourneJon HenricksJohn DevittGary Chapman
 Australia Australia Australia
1960 RomeJohn DevittLance LarsonManuel dos Santos
 Australia United States Brazil
1964 TokyoDon SchollanderRobert McGregorHans-Joachim Klein
 United States Great Britain United Team of Germany
1968 Mexico CityMichael WendenKen WalshMark Spitz
 Australia United States United States
1972 MunichMark SpitzJerry HeidenreichVladimir Bure
 United States United States Soviet Union
1976 MontrealJim MontgomeryJack BabashoffPeter Nocke
 United States United States West Germany
1980 MoscowJörg WoithePer HolmertzPer Johansson
 East Germany Sweden Sweden
1984 Los AngelesRowdy GainesMark StockwellPer Johansson
 United States Australia Sweden
1988 SeoulMatt BiondiChris JacobsStéphan Caron
 United States United States France
1992 BarcelonaAlexander PopovGustavo BorgesStéphan Caron
 Unified Team Brazil France
1996 AtlantaAlexander PopovGary Hall Jr.Gustavo Borges
 Russia United States Brazil
2000 SydneyPieter van den HoogenbandAlexander PopovGary Hall Jr.
 Netherlands Russia United States
2004 AthensPieter van den HoogenbandRoland Mark SchoemanIan Thorpe
 Netherlands South Africa Australia
2008 BeijingAlain BernardEamon SullivanCésar Cielo
 France Australia Brazil
Jason Lezak
 United States
2012 LondonNathan AdrianJames MagnussenBrent Hayden
 United States Australia Canada
2016 RioKyle ChalmersPieter TimmersNathan Adrian
 Australia Belgium United States
2021 Tokyo

200 metres freestyle

400 metres freestyle

800 metres freestyle

1500 metres freestyle

100 metres backstroke

200 metres backstroke

100 metres breaststroke

200 metres breaststroke

100 metres butterfly

200 metres butterfly

200 metres individual medley

400 metres individual medley

4 × 100 metres freestyle relay

4 × 200 metres freestyle relay

4 × 100 metres medley relay