Short track speed skating at the Winter Olympics

Men’s Events

500 metres

GamesGoldSilverBronze
1994 LillehammerChae Ji-HoonMirko VuillerminNicky Gooch
 South Korea Italy Great Britain
1998 NaganoTakafumi NishitaniAn YulongHitoshi Uematsu
 Japan China Japan
2002 Salt Lake CityMarc GagnonJonathan GuilmetteRusty Smith
 Canada Canada United States
2006 TurinApolo Anton OhnoFrançois-Louis TremblayAhn Hyun-Soo
 United States Canada South Korea
2010 VancouverCharles HamelinSung Si-BakFrançois-Louis Tremblay
 Canada South Korea Canada
2014 SochiViktor AhnWu DajingCharle Cournoyer
 Russia China Canada
2018 PyeongChangWu DajingHwang Dae-heonLim Hyo-jun
 China South Korea South Korea

1.000 metres

GamesGoldSilverBronze
1992 AlbertvilleKim Ki-hoonFrédéric BlackburnLee Joon-Ho
 South Korea Canada South Korea
1994 LillehammerKim Ki-hoonChae Ji-HoonMarc Gagnon
 South Korea South Korea Canada
1998 NaganoKim Dong-SungLi JiajunÉric Bédard
 South Korea China Canada
2002 Salt Lake CitySteven BradburyApolo Anton OhnoMathieu Turcotte
 Australia United States Canada
2006 TurinAhn Hyun-SooLee Ho-SukApolo Anton Ohno
 South Korea South Korea United States
2010 VancouverLee Jung-SuLee Ho-SukApolo Anton Ohno
 South Korea South Korea United States
2014 SochiViktor AhnVladimir GrigorevSjinkie Knegt
 Russia Russia Netherlands
2018 PyeongChangSamuel GirardJohn-Henry KruegerSeo Yi-ra
 Canada United States South Korea

1.500 metres

GamesGoldSilverBronze
2002 Salt Lake CityApolo Anton OhnoLi JiajunMarc Gagnon
 United States China Canada
2006 TurinAhn Hyun-SooLee Ho-SukLi Jiajun
 South Korea South Korea China
2010 VancouverLee Jung-SuApolo Anton OhnoJ. R. Celski
 South Korea United States United States
2014 SochiCharles HamelinHan TianyuViktor Ahn
 Canada China Russia
2018 PyeongChangLim Hyo-junSjinkie KnegtSemion Elistratov
 South Korea Netherlands Olympic Athletes from Russia

5.000 metres relay

GamesGoldSilverBronze
1992 Albertville South Korea (KOR) Canada (CAN) Japan (JPN)
Kim Ki-hoonFrédéric BlackburnYuichi Akasaka
Lee Joon-HoLaurent DaignaultTatsuyoshi Ishihara
Mo Ji-SooMichel DaignaultToshinobu Kawai
Song Jae-KunSylvain GagnonTsutomu Kawasaki
Mark Lackie
1994 Lillehammer Italy (ITA) United States (USA) Australia (AUS)
Maurizio CarninoRandy BartzSteven Bradbury
Orazio FagoneJohn CoyleKieran Hansen
Hugo HerrnhofEric FlaimAndrew Murtha
Mirko VuillerminAndrew GabelRichard Nizielski
1998 Nagano Canada (CAN) South Korea (KOR) China (CHN)
Éric BédardChae Ji-HoonLi Jiajun
Derrick CampbellLee Jun-HwanFeng Kai
François DroletLee Ho-EungYuan Ye
Marc GagnonKim Dong-SungAn Yulong
2002 Salt Lake City Canada (CAN) Italy (ITA) China (CHN)
Éric BédardMichele AntonioliAn Yulong
Marc GagnonMaurizio CarninoFeng Kai
Jonathan GuilmetteFabio CartaGuo Wei
François-Louis TremblayNicola FranceschinaLi Jiajun
Mathieu TurcotteNicola RodigariLi Ye
2006 Turin South Korea (KOR) Canada (CAN) United States (USA)
Ahn Hyun-SooÉric BédardAlex Izykowski
Lee Ho-SukJonathan GuilmetteJ. P. Kepka
Oh Se-JongCharles HamelinApolo Anton Ohno
Seo Ho-JinFrançois-Louis TremblayRusty Smith
Song Suk-WooMathieu Turcotte
2010 Vancouver Canada (CAN) South Korea (KOR) United States (USA)
Charles HamelinKwak Yoon-GyJ. R. Celski
François HamelinLee Ho-SukTravis Jayner
Olivier JeanLee Jung-SuJordan Malone
François-Louis TremblaySung Si-BakApolo Anton Ohno
Guillaume BastilleKim Seoung-IlSimon Cho
2014 Sochi Russia (RUS) United States (USA) China (CHN)
Viktor AhnEddy AlvarezChen Dequan
Semion ElistratovJ. R. CelskiHan Tianyu
Vladimir GrigorevChristopher CrevelingShi Jingnan
Ruslan ZakharovJordan MaloneWu Dajing
2018 PyeongChang Hungary China Canada
Shaoang LiuWu DajingSamuel Girard
Sándor Liu ShaolinHan TianyuCharles Hamelin
Viktor KnochChen DequanCharle Cournoyer
Csaba BurjánXu HongzhiPascal Dion
Ren Ziwei

Women’s Events

500 metres

GamesGoldSilverBronze
1992 AlbertvilleCathy TurnerLi YanHwang Ok-Sil
 United States China North Korea
1994 LillehammerCathy TurnerZhang YanmeiAmy Peterson
 United States China United States
1998 NaganoAnnie PerreaultYang Yang (S)Chun Lee-Kyung
 Canada China South Korea
2002 Salt Lake CityYang Yang (A)Evgenia RadanovaWang Chunlu
 China Bulgaria China
2006 TurinWang MengEvgenia RadanovaAnouk Leblanc-Boucher
 China Bulgaria Canada
2010 VancouverWang MengMarianne St-GelaisArianna Fontana
 China Canada Italy
2014 SochiLi JianrouArianna FontanaPark Seung-Hi
 China Italy South Korea
2018 PyeongChangArianna FontanaYara van KerkhofKim Boutin
 Italy Netherlands Canada

1.000 metres

GamesGoldSilverBronze
1994 LillehammerChun Lee-kyungNathalie LambertKim So-hui
 South Korea Canada South Korea
1998 NaganoChun Lee-kyungYang Yang (S)Won Hye-kyung
 South Korea China South Korea
2002 Salt Lake CityYang Yang (A)Ko Gi-hyunYang Yang (S)
 China South Korea China
2006 TurinJin Sun-yuWang MengYang Yang (A)
 South Korea China China
2010 VancouverWang MengKatherine ReutterPark Seung-hi
 China United States South Korea
2014 SochiPark Seung-hiFan KexinShim Suk-hee
 South Korea China South Korea
2018 PyeongChangSuzanne SchultingKim BoutinArianna Fontana
 Netherlands Canada Italy

1.500 metres

GamesGoldSilverBronze
2002 Salt Lake CityKo Gi-hyunChoi Eun-kyungEvgenia Radanova
 South Korea South Korea Bulgaria
2006 TurinJin Sun-yuChoi Eun-kyungWang Meng
 South Korea South Korea China
2010 VancouverZhou YangLee Eun-byulPark Seung-hi
 China South Korea South Korea
2014 SochiZhou YangShim Suk-heeArianna Fontana
 China South Korea Italy
2018 PyeongChangChoi Min-jeongLi JinyuKim Boutin
 South Korea China Canada

3.000 metres relay

GamesGoldSilverBronze
1992 Albertville Canada (CAN) United States (USA) Unified Team (EUN)
Angela CutroneDarcie DohnalYuliya Allagulova
Sylvie DaigleAmy PetersonNatalya Isakova
Nathalie LambertCathy TurnerViktoriya Taranina
Annie PerreaultNikki ZiegelmeyerYuliya Vlasova
1994 Lillehammer South Korea (KOR) Canada (CAN) United States (USA)
Chun Lee-kyungChristine BoudriasKaren Cashman
Kim So-huiIsabelle CharestAmy Peterson
Kim Yoon-miSylvie DaigleCathy Turner
Won Hye-kyungNathalie LambertNikki Ziegelmeyer
1998 Nagano South Korea (KOR) China (CHN) Canada (CAN)
Chun Lee-kyungSun DandanChristine Boudrias
Won Hye-kyungWang ChunluIsabelle Charest
An Sang-miYang Yang (A)Annie Perreault
Kim Yun-miYang Yang (S)Tania Vicent
2002 Salt Lake City South Korea (KOR) China (CHN) Canada (CAN)
Choi Eun-kyungSun DandanIsabelle Charest
Choi Min-kyungWang ChunluMarie-Ève Drolet
Joo Min-jinYang Yang (A)Amélie Goulet-Nadon
Park Hye-wonYang Yang (S)Alanna Kraus
Tania Vicent
2006 Turin South Korea (KOR) Canada (CAN) Italy (ITA)
Byun Chun-saAlanna KrausMarta Capurso
Choi Eun-kyungAnouk Leblanc-BoucherArianna Fontana
Jeon Da-hyeAmanda OverlandKatia Zini
Jin Sun-yuKalyna RobergeMara Zini
Kang Yun-miTania Vicent
2010 Vancouver China (CHN) Canada (CAN) United States (USA)
Sun LinlinJessica GreggAllison Baver
Wang MengKalyna RobergeAlyson Dudek
Zhang HuiMarianne St-GelaisLana Gehring
Zhou YangTania VicentKatherine Reutter
Kimberly Derrick
2014 Sochi South Korea (KOR) Canada (CAN) Italy (ITA)
Shim Suk-heeMarie-Ève DroletArianna Fontana
Park Seung-hiJessica HewittLucia Peretti
Cho Ha-riValérie MaltaisMartina Valcepina
Kim A-langMarianne St-GelaisElena Viviani
Kong Sang-jeong
2018 PyeongChang South Korea (KOR) Italy (ITA) Netherlands (NED)
Shim Suk-heeArianna FontanaSuzanne Schulting
Choi Min-jeongLucia PerettiYara van Kerkhof
Kim Ye-jinCecilia MaffeiLara van Ruijven
Kim A-langMartina ValcepinaJorien ter Mors
Lee Yu-bin