Olimpiyat Oyunları Atıcılık

Atıcılık sporları, 1904 ve 1928 oyunları hariç, 1896 Yaz Olimpiyatları'nda modern Olimpiyat hareketinin doğuşundan bu yana her Yaz Olimpiyat Oyunlarına dahil edilmiştir.

Erkekler Kategorileri

air pistol

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1988 SeoulTanyu Kiryakov (Bulgaristan)Erich Buljung (ABD) Xu Haifeng (Çin)
1992 BarcelonaWang Yifu (Çin)Sergei Pyzhianov (Unified Team)Sorin Babii (Romanya)
1996 AtlantaRoberto Di Donna (İtalya)Wang Yifu (Çin)Tanyu Kiryakov (Bulgaristan)
2000 SydneyFranck Dumoulin (Fransa)Wang Yifu (Çin)Igor Basinski (Belarus)
2004 AthensWang Yifu (Çin)Mikhail Nestruyev (Rusya)Vladimir Isakov (Rusya)
2008 BeijingPang Wei (Çin)Jin Jong-oh (Güney Kore)Jason Turner (ABD)
2012 LondonJin Jong-oh (Güney Kore)Luca Tesconi (İtalya)Andrija Zlatić (Sırbistan)
2016 RioHoàng Xuân Vinh (Vietnam)Felipe Wu (Brezilya)Pang Wei (Çin)
2020 TokyoJavad Foroughi (İran)Damir Mikec (Sırbistan)Pang Wei (Çin)
2024 Paris
2028 Los Angeles

air rifle

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1984 Los AngelesPhilippe Heberlé (Fransa)Andreas Kronthaler (Avusturya)Barry Dagger (Büyük Britanya)
1988 SeoulGoran Maksimović (Yugoslavya)Nicolas Berthelot (Fransa)Johann Riederer (Batı Almanya)
1992 BarcelonaYuri Fedkin (Unified Team)Franck Badiou (Fransa)Johann Riederer (Almanya)
1996 AtlantaArtem Khadjibekov (Rusya)Wolfram Waibel (Avusturya)Jean-Pierre Amat (Fransa)
2000 SydneyCai Yalin (Çin)Artem Khadjibekov (Rusya)Yevgeni Aleinikov (Rusya)
2004 AthensZhu Qinan (Çin)Li Jie (Çin)Jozef Gönci (Slovakya)
2008 BeijingAbhinav Bindra (Hindistan)Zhu Qinan (Çin)Henri Häkkinen (Finlandiya)
2012 LondonAlin Moldoveanu (Romanya)Niccolò Campriani (İtalya)Gagan Narang (Hindistan)
2016 RioNiccolò Campriani (İtalya)Serhiy Kulish (Ukrayna)Vladimir Maslennikov
2020 TokyoWill Shaner (ABD) Sheng Lihao (Çin) Yang Haoran (Çin)
2024 Paris
2028 Los Angeles

Rapid fire pistol

GamesGoldSilverBronze
1896 AthensIoannis FrangoudisGeorgios OrfanidisHolger Nielsen
 Greece Greece Denmark
1900 ParisMaurice LarrouyLéon MoreauxEugène Balme
 France France France
1904–1908not included in the Olympic program
1912 StockholmAlfred LanePaul PalénJohan Hübner von Holst
 United States Sweden Sweden
1920 Antwerpnot included in the Olympic program
1924 ParisHenry BaileyVilhelm CarlbergLennart Hannelius
 United States Sweden Finland
1928 Amsterdamnot included in the Olympic program
1932 Los AngelesRenzo MorigiHeinz HaxDomenico Matteucci
 Italy Germany Italy
1936 BerlinCornelius van OyenHeinz HaxTorsten Ullman
 Germany Germany Sweden
1948 LondonKároly TakácsCarlos Diaz SáenzSven Lundquist
 Hungary Argentina Sweden
1952 HelsinkiKároly TakácsSzilárd KunGheorghe Lichiardopol
 Hungary Hungary Romania
1956 MelbourneȘtefan PetrescuYevgeni CherkasovGheorghe Lichiardopol
 Romania Soviet Union Romania
1960 RomeWilliam McMillanPentti LinnosvuoAleksandr Zabelin
 United States Finland Soviet Union
1964 TokyoPentti LinnosvuoIon TripsaLubomír Nácovský
 Finland Romania Czechoslovakia
1968 Mexico CityJózef ZapędzkiMarcel RoscaRenart Suleimanov
 Poland Romania Soviet Union
1972 MunichJózef ZapędzkiLadislav FaltaViktor Torshin
 Poland Czechoslovakia Soviet Union
1976 MontrealNorbert KlaarJürgen WiefelRoberto Ferraris
 East Germany East Germany Italy
1980 MoscowCorneliu IonJürgen WiefelGerhard Petritsch
 Romania East Germany Austria
1984 Los AngelesTakeo KamachiCorneliu IonRauno Bies
 Japan Romania Finland
1988 SeoulAfanasijs KuzminsRalf SchumannZoltán Kovács
 Soviet Union East Germany Hungary
1992 BarcelonaRalf SchumannAfanasijs KuzminsVladimir Vokhmyanin
 Germany Latvia Unified Team
1996 AtlantaRalf SchumannEmil MilevVladimir Vokhmyanin
 Germany Bulgaria Kazakhstan
2000 SydneySergei AlifirenkoMichel AnsermetIulian Raicea
 Russia Switzerland Romania
2004 AthensRalf SchumannSergei PolyakovSergei Alifirenko
 Germany Russia Russia
2008 BeijingOleksandr PetrivRalf SchumannChristian Reitz
 Ukraine Germany Germany
2012 LondonLeuris PupoVijay KumarDing Feng
 Cuba India China
2016 RioChristian ReitzJean QuiquampoixLi Yuehong
 Germany France China
2021 Tokyo
2024 Paris

rifle three positions

GamesGoldSilverBronze
1952 HelsinkiErling KongshaugVilho YlönenBoris Andreyev
 Norway Finland Soviet Union
1956 MelbourneAnatoli BogdanovOtakar HořínekJohn Sundberg
 Soviet Union Czechoslovakia Sweden
1960 RomeViktor ShamburkinMarat NiyasovKlaus Zähringer
 Soviet Union Soviet Union United Team of Germany
1964 TokyoLones WiggerVelichko VelichkovLászló Hammerl
 United States Bulgaria Hungary
1968 Mexico CityBernd KlingnerJohn WriterVitaly Parkhimovich
 West Germany United States Soviet Union
1972 MunichJohn WriterLanny BasshamWerner Lippoldt
 United States United States East Germany
1976 MontrealLanny BasshamMargaret MurdockWerner Seibold
 United States United States West Germany
1980 MoscowViktor VlasovBernd HartsteinSven Johansson
 Soviet Union East Germany Sweden
1984 Los AngelesMalcolm CooperDaniel NipkovAlister Allan
 Great Britain Switzerland Great Britain
1988 SeoulMalcolm CooperAlister AllanKirill Ivanov
 Great Britain Great Britain Soviet Union
1992 BarcelonaHrachya PetikyanRobert FothRyohei Koba
 Unified Team United States Japan
1996 AtlantaJean-Pierre AmatSergey BelyayevWolfram Waibel
 France Kazakhstan Austria
2000 SydneyRajmond DebevecJuha HirviHarald Stenvaag
 Slovenia Finland Norway
2004 AthensJia ZhanboMichael AntiChristian Planer
 China United States Austria
2008 BeijingQiu JianJury SukhorukovRajmond Debevec
 China Ukraine Slovenia
2012 LondonNiccolò CamprianiKim Jong-hyunMatthew Emmons
 Italy South Korea United States
2016 RioNiccolò CamprianiSergey KamenskiyAlexis Raynaud
 Italy Russia France
2021 Tokyo
2024 Paris

skeet

OyunlarAltın Madalya Gümüş Madalya Bronz Madalya
1968 Mexico CityYevgeni PetrovRomano GaragnaniKonrad Wirnhier
 Soviet Union Italy West Germany
1972 MunichKonrad WirnhierYevgeni PetrovMichael Buchheim
 West Germany Soviet Union East Germany
1976 MontrealJosef PanáčekEric SwinkelsWiesław Gawlikowski
 Czechoslovakia Netherlands Poland
1980 MoscowHans Kjeld RasmussenLars-Göran CarlssonRoberto Castrillo
 Denmark Sweden Cuba
1984 Los AngelesMatthew DrykeOle Riber RasmussenLuca Scribani Rossi
 United States Denmark Italy
1988 SeoulAxel WegnerAlfonso de IruarrizagaJorge Guardiola
 East Germany Chile Spain
1992 BarcelonaZhang ShanJuan GihaBruno Rossetti
 China Peru Italy
1996 AtlantaEnnio FalcoMirosław RzepkowskiAndrea Benelli
 Italy Poland Italy
2000 SydneyMykola MilchevPetr MálekJames Graves
 Ukraine Czech Republic United States
2004 AthensAndrea BenelliMarko KemppainenJuan Miguel Rodríguez
 Italy Finland Cuba
2008 BeijingVincent Hancock (ABD) Tore BrovoldAnthony Terras
 United States Norway France
2012 LondonVincent Hancock (ABD) Anders GoldingNasser Al-Attiyah
 United States Denmark Qatar
2016 RioGabriele Rossetti (İtalya)Marcus Svensson (İsveç)Abdullah Al-Rashidi (Kuveyt)
2020 Tokyo Vincent Hancock (ABD) Jesper Hansen (Danimarka)Abdullah Al-Rashidi (Kuveyt)
2024 Paris
2028 Los Angeles

trap

OyunlarAltın Madalya Gümüş Madalya Bronz Madalya
1900 ParisRoger de BarbarinRené GuyotJustinien de Clary
 France France France
1904 St. Louisnot included in the Olympic program
1908 LondonWalter EwingGeorge BeattieAlexander Maunder
 Canada Canada Great Britain
Anastasios Metaxas
 Greece
1912 StockholmJames GrahamAlfred GoeldelHarry Blau
 United States Germany Russia
1920 AntwerpMark ArieFrank TroehFrank Wright
 United States United States United States
1924 ParisGyula HalasyKonrad HuberFrank Hughes
 Hungary Finland United States
1928-1948not included in the Olympic program
1952 HelsinkiGeorge GenereuxKnut HolmqvistHans Liljedahl
 Canada Sweden Sweden
1956 MelbourneGalliano RossiniAdam SmelczyńskiAlessandro Ciceri
 Italy Poland Italy
1960 RomeIon DumitrescuGalliano RossiniSergei Kalinin
 Romania Italy Soviet Union
1964 TokyoEnnio MattarelliPavel SenichevWilliam Morris
 Italy Soviet Union United States
1968 Mexico CityJohn BraithwaiteThomas GarrigusKurt Czekalla
 Great Britain United States East Germany
1972 MunichAngelo ScalzoneMichel CarregaSilvano Basagni
 Italy France Italy
1976 MontrealDonald HaldemanArmando SilvaUbaldesco Baldi
 United States Portugal Italy
1980 MoscowLuciano GiovannettiRustam YambulatovJörg Damme
 Italy Soviet Union East Germany
1984 Los AngelesLuciano GiovannettiFrancisco BozaDaniel Carlisle
 Italy Peru United States
1988 SeoulDmitry MonakovMiloslav BednaříkFrans Peeters
 Soviet Union Czechoslovakia Belgium
1992 BarcelonaPetr HrdličkaKazumi WatanabeMarco Venturini
 Czechoslovakia Japan Italy
1996 AtlantaMichael DiamondJosh LakatosLance Bade
 Australia United States United States
2000 SydneyMichael DiamondIan Peel (Büyük Britanya)Giovanni Pellielo
 Australia Great Britain Italy
2004 AthensAleksei AlipovGiovanni PellieloAdam Vella
 Russia Italy Australia
2008 BeijingDavid Kostelecký (Çek Cumhuriyeti)Giovanni PellieloAleksei Alipov
 Czech Republic Italy Russia
2012 LondonGiovanni CernogorazMassimo FabbriziFehaid Al-Deehani
 Croatia Italy Kuwait
2016 RioJosip Glasnović (Hırvatistan)Giovanni Pellielo (İtalya)Edward Ling (Büyük Britanya)
2020 Tokyo Jiří Lipták (Çek Cumhuriyeti)David Kostelecký (Çek Cumhuriyeti)Matthew Coward-Holley (Büyük Britanya)
2024 Paris
2028 Los Angeles

Kadınlar Kategorileri

air pistol

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1988 SeoulJasna Šekarić (Yugoslavya)Nino Salukvadze (SSCB)Marina Dobrancheva (SSCB)
1992 BarcelonaMarina Logvinenko (Unified Team)Jasna ŠekarićMariya Grozdeva (Bulgaristan)
1996 AtlantaOlga KuznetsovaMarina Logvinenko (Rusya) Mariya Grozdeva (Bulgaristan)
2000 SydneyTao Luna (Çin) Jasna Šekarić (Yugoslavya)Annemarie Forder
2004 AthensOlena KostevychJasna Šekarić (Sırbistan/Karadağ)Mariya Grozdeva (Bulgaristan)
2008 BeijingGuo Wenjun (Çin) Natalia Paderina (Rusya) Nino Salukvadze
2012 LondonGuo Wenjun (Çin) Céline Goberville (Fransa)Olena Kostevych (Ukrayna)
2016 RioZhang Mengxue (Çin) Vitalina Batsarashkina (Rusya) Anna Korakaki (Yunanistan)
2020 TokyoVitalina Batsarashkina (Rusya)Antoaneta Kostadinova (Bulgaristan)Jiang Ranxin (Çin)
2024 Paris

air rifle

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1984 Los AngelesPat Spurgin (ABD)Edith Gufler (İtalya)Wu Xiaoxuan (Çin)
1988 SeoulIrina Shilova (SSCB)Silvia Sperber (Batı Almanya)Anna Malukhina (SSCB)
1992 BarcelonaYeo Kab-soon (Güney Kore)Vessela Letcheva (Bulgaristan)Aranka Binder
1996 AtlantaRenata Mauer (Polonya)Petra HorneberAleksandra Ivošev
2000 SydneyNancy Johnson (ABD)Kang Cho-hyun (Güney Kore)Gao Jing (Çin)
2004 AthensDu Li (Çin) Lioubov Galkina (Rusya) Kateřina Kůrková (Çek Cumhuriyeti)
2008 BeijingKateřina Emmons (Çek Cumhuriyeti)Lioubov Galkina (Rusya) Snježana Pejčić (Hırvatistan)
2012 LondonYi Siling (Çin) Sylwia Bogacka (Polonya)Yu Dan (Çin)
2016 RioVirginia Thrasher (ABD)Du Li (Çin) Yi Siling (Çin)
2020 TokyoYang Qian (Çin) Anastasiia Galashina (Rusya) Nina Christen (İsviçre)
2024 Paris
2028 Los Angeles

Rapid fire pistol

GamesGoldSilverBronze
1984 Los AngelesLinda ThomRuby FoxPatricia Dench
 Canada United States Australia
1988 SeoulNino SalukvadzeTomoko HasegawaJasna Šekarić
 Soviet Union Japan Yugoslavia
1992 BarcelonaMarina LogvinenkoLi DuihongDorjsürengiin Mönkhbayar
 Unified Team China Mongolia
1996 AtlantaLi DuihongDiana IorgovaMarina Logvinenko
 China Bulgaria Russia
2000 SydneyMaria GrozdevaTao LunaLalita Yauhleuskaya
 Bulgaria China Belarus
2004 AthensMaria GrozdevaLenka HykováIrada Ashumova
 Bulgaria Czech Republic Azerbaijan
2008 BeijingChen YingOtryadyn GündegmaaMunkhbayar Dorjsuren
 China Mongolia Germany
2012 LondonKim Jang-miChen YingOlena Kostevych
 South Korea China Ukraine
2016 RioAnna KorakakiMonika KarschHeidi Diethelm Gerber
 Greece Germany Switzerland
2021 Tokyo
2024 Paris

rifle three positions

GamesGoldSilverBronze
1984 Los AngelesWu XiaoxuanUlrike HolmerWanda Jewell
 China West Germany United States
1988 SeoulSilvia SperberVessela LetchevaValentina Cherkasova
 West Germany Bulgaria Soviet Union
1992 BarcelonaLauni MeiliNonka MatovaMałgorzata Książkiewicz
 United States Bulgaria Poland
1996 AtlantaAleksandra IvoševIrina GerasimenokRenata Mauer
 Yugoslavia Russia Poland
2000 SydneyRenata MauerTatiana GoldobinaMaria Feklistova
 Poland Russia Russia
2004 AthensLyubov GalkinaValentina TurisiniWang Chengyi
 Russia Italy China
2008 BeijingDu LiKateřina EmmonsEglis Yaima Cruz
 China Czech Republic Cuba
2012 LondonJamie Lynn GrayIvana MaksimovićAdéla Sýkorová
 United States Serbia Czech Republic
2016 RioBarbara EnglederZhang BinbinDu Li
 Germany China China
2021 Tokyo
2024 Paris

skeet

GamesGoldSilverBronze
2000 SydneyZemfira Meftahatdinova (Azerbaycan)Svetlana Demina (Rusya) Diána Igaly (Macaristan)
2004 AthensDiána Igaly (Macaristan)Wei Ning (Çin) Zemfira Meftahatdinova
2008 BeijingChiara Cainero (İtalya)Kim Rhode (ABD)Christine Brinker (Almanya)
2012 LondonKim Rhode (ABD)Wei Ning (Çin) Danka Barteková (Slovakya)
2016 RioDiana Bacosi (İtalya)Chiara Cainero (İtalya)Kim Rhode (ABD)
2020 TokyoAmber English (ABD) Diana Bacosi (İtalya)Wei Meng (Çin)
2024 Paris
2028 Los Angeles

trap

GamesGoldSilverBronze
2000 SydneyDaina GudzinevičiūtėDelphine RacinetGao E
 Lithuania France China
2004 AthensSuzanne BaloghMaría QuintanalLee Bo-na
 Australia Spain South Korea
2008 BeijingSatu Mäkelä-NummelaZuzana ŠtefečekováCorey Cogdell
 Finland Slovakia United States
2012 LondonJessica RossiZuzana ŠtefečekováDelphine Réau
 Italy Slovakia France
2016 RioCatherine SkinnerNatalie RooneyCorey Cogdell
 Australia New Zealand United States
2021 Tokyo
2024 Paris

Karışık Kategorileri

air pistol team

YearHostGoldSilverBronze
20202020 Tokyo

air rifle team

YearHostGoldSilverBronze
20202020 Tokyo

trap team

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1908 LondonBüyük BritanyaKanadaBüyük Britanya
Alexander MaunderWalter EwingGeorge Whitaker
James PikeGeorge BeattieGerald Skinner
Charles PalmerArthur WestoverJohn Butt
John PostansMylie FletcherWilliam Morris
Frank MooreGeorge VivianHarold Creasey
Peter EasteDonald McMackonRichard Hutton
1912 StockholmABDBüyük BritanyaAlmanya
Charles W. BillingsJohn ButtErich Graf von Bernstorff
Ralph SpottsWilliam GrosvenorFranz von Zedlitz und Leipe
John H. HendricksonHarold HumbyHorst Goeldel
James GrahamAlexander MaunderAlbert Preuss
Edward GleasonCharles PalmerErland Koch
Frank HallGeorge WhitakerAlfred Goeldel
1920 AntwerpABDBelçikaİsveç
Mark ArieAlbert BosquetPer Kinde
Horace BonserJoseph CogelsFredric Landelius
Jay ClarkÉmile DupontErik Lundquist
Forest McNeirEdouard FesingerKarl Richter
Frank TroehHenri QuersinErik Sökjer-Petersén
Frank WrightLouis Van TiltAlfred Swahn
1924 ParisABDKanadaFinlandiya
Frederick EtchenWilliam BarnesWerner Ekman
Frank HughesGeorge BeattieKonrad Huber
John NoelJohn BlackRobert Huber
Clarence PlattRobert MontgomeryGeorg Nordblad
Samuel SharmanSamuel NewtonToivo Tikkanen
William SilkworthSamuel VanceKarl Magnus Wegelius
1928-2016Programa dahil edilmedi.
2020 Tokyoİspanya
Alberto Fernández
Fátima Gálvez
San Marino
Gian Marco Berti
Alessandra Perilli
ABD
Brian Burrows
Madelynn Bernau
2024 Paris
2028 Los Angeles