Sakaryaspor

Sakaryaspor, Sakarya’da bulunan ve 1. Lig’de mücadele eden futbol kulübü. Adını şehre ismini veren Sakarya Nehri’nden almıştır.

7 Haziran 1965 tarihinde il merkezi Adapazarı’nda; İdman Yurdu, Ada Gençlik, Gençler Birliği, Güneşspor kulüplerinin birleşmesi ile Sakarya ilini, aynı yıl kurulan Türkiye 2. Futbol Ligi’nde temsil etmek amacıyla kurulmuştur. İlk amblemi “futbol topu üzerinde iki adet S harfleri ve 1965” dir. 1987 yılında dönemin kulüp başkanı Erkal Etçioğlu tarafından tasarımı yaptırılan ve hâlen kullanılan amblemi ise “Sakarya Nehri’nin S harfini andırarak kıvrılarak Sakarya Köprüsü’nün altından akması ve iki yakayı yeşil ve siyah renklerle boyaması” figürüdür.

İlk başkanı Ethem Boran, ilk teknik direktörü ve aynı zamanda takımın kalecisi ve kaptanı, kulübün kuruluşunda da önemli pay sahibi olan Fikret Aldinç’tir. Sakaryaspor kendi sahasındaki ilk resmî lig maçını 1965-66 sezonunda Mersin İdman Yurdu ile oynamış, maçın son dakikalarında teknik direktör/kaleci Fikret Aldinç’in penaltı golü ile 1-0’lık skorla sahasındaki ilk resmî golünü atmış, tarihindeki ilk resmî galibiyetini almıştır.

Tam ad Sakaryaspor Kulübü
Takma ad Tatangalar
Renkler Yeşil – Siyah
Kuruluş 17 Haziran 1965
Stadyum Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu
(Kapasite: 28.154)
Başkan Cumhur Genç
Teknik direktör  
Lig 1. Lig
2022-23 1. Lig, 5.
Resmî site sakaryaspor.com.tr

Başarıları

  • 1. Lig

Şampiyonluk (3) : 1980-1981, 1986-1987, 2003-2004

Play Off Şampiyonluk (2) : 1997-1998, 2005-2006

  • 2. Lig

Şampiyonluk (1) : 2021-22

Play Off Şampiyonluk (1) : 2010-11

Play Off Final (3) : 2017-18, 2018-19, 2020-21

Play Off Çeyrek final (1) : 2019-20

  • 3. lig

Play Off Şampiyonluk (1) : 2016-17

Play Off Final (1) : 2014-15

  • Türkiye Kupası

Şampiyon (1) : 1987-1988

Yarı final (2) : 1985-1986, 1998-1999

Çeyrek final (1) : 1982-1983

  • Cumhuriyet Kupası

Şampiyonluk (1) : 2003-2004

İkincilik (1) : 2006-2007

Takım Kadrosu

2022-23 Takım Kadrosu2023-24 Takım Kadrosu
Güncelleme (03-09-2023)
Manager : İlhan Püren
Karşılıklı anlaşma (10-10-2022)
Manager : Serkan Özbalta
Karşılıklı anlaşma (10-10-2022/23-01-2023)
Manager : Taner Taşkın
(23-01-2023/devam)
Manager : Taner Taşkın
Karşılıklı anlaşma (23-01-2023/03-09-2023)
Manager :
Cihan Topaloğlu (Kaleci)Cihan Topaloğlu (Kaleci)
Furkan Köse (Kaleci)
Iğdır FK (30-06-2023)
Orhan Can Bostan (Kaleci)
Altyapı (01-07-2023)
Yuşa Tiğrak (Kaleci)
Nevşehir Bld. (22-08-2023)
İbrahim Demir (Kaleci)
Serik Bld. (01-07-2023)
Alihan Gümüş
Manisa FK (04-08-2023)
Bilal Basacıkoğlu
Tuzlaspor (25-07-2023)
Artem Kravets (Ukrayna)
Kariyer sonu (31-01-2023)
Ali Üjgen
Yılport Samsunspor (23-07-2023)
Kiralık
Berat Onur Pınar
Fraport-TAV Antalyaspor (01-07-2022) Kiralık
Kiralık döndü (30-06-2023)
Bülent Cevahir
Boluspor (01-07-2023)
Berkay KurubacakBerkay Kurubacak
Burak SüleymanBurak Süleyman
Çağlayan MenderesÇağlayan Menderes
Emirhan Aydoğan
Altınordu (12-01-2023)
Erdi Dikmen
Altınordu (11-07-2023)
Hakan YavuzHakan Yavuz
Ferdi Albayrak
Serbest (30-12-2022)
Rajko Rotman (Slovenya)
Tuzlaspor (19-07-2023)
Hıfsullah İsmail Erdoğan
Menemen FK (04-08-2023)
Rashad Muhammed (Fransa)
Keçiörengücü (09-08-2023)
Hurşit Taşçı
Çorum FK (12-01-2023)
Muhammet Akarslan
Pendikspor (01-07-2023)
Kiralık
Hüsamettin Tut
Şanlıurfaspor (30-06-2023)
Dino Ndlovu (Güney Afrika)
Boluspor (01-07-2023)
Isaac Donkor (Gana)Isaac Donkor (Gana)
Hüseyin Can Öztürk
Nevşehir Bld. (11-08-2023)
Mikail Okyar
Eyüpspor (01-07-2023)
Kiralık
Kabongo Kasongo (DR Kongo)Kabongo Kasongo (DR Kongo)
Kaıyne River Woolery (İngiltere)
Ionikos (09-01-2023)
Yusuf Sefa Karakuzu
Altyapı (17-08-2023)
Michal Jan Nalepa (Polonya)Michal Jan Nalepa (Polonya)
Muhammed Arif Akbaş
Rupel Boom (11-03-2023)
Ahmet Efe Güvenli
Altyapı (17-08-2023)
Murat Kaan Çalık
Yeni Çarşı (12-01-2023)
Simon Nsana (Congo)
Bravo (25-08-2023)
Odise Roshi (Arnavutluk)Odise Roshi (Arnavutluk)
Oğuz KocabalOğuz Kocabal
Oğuz YıldırımOğuz Yıldırım
Ozan Sol
Çorum FK (12-01-2023)
Patrick Banza Kanianga (DR Kongo)
Ruhi YıldızRuhi Yıldız
Serkan Odabaşoğlu
Manisa FK (02-02-2023)
Yonathan Del Valle (Venezuela)
Eyüpspor (01-07-2023)
Sinan Kurumuş
Çorum FK (23-08-2022)
Ümit Kurt
1461 Trabzon (30-06-2023)
Talha Bulut
Sapanca Gençlikspor (05-07-2023)
Deni Milesovic (Bosna Hersek)
Fraport-TAV Antalyaspor (06-09-2022) Kiralık
Kiralık döndü (30-06-2023)
Yakup Karadağ
Değirmenderespor (01-07-2023)
Adana 1947 (01-09-2023) Kiralık
Yasin Pehlivan
Serbest (21-07-2023)
Bülent Uzun
Eyüpspor (12-01-2023)
Bülent Uzun
Mehmet Akyüz
Çorum FK (12-01-2023)
Derince Bld. (10-07-2023)
Umut Uzun
Altyapı (17-01-2023)
Umut Uzun
Guy Hadida (İsrail)
Maccabi Bnei Raina (18-01-2023)
Ch. Odessa (24-02-2023)
Zdravko Dimitrov (Bulgaristan)
Levski Sofia (19-01-2023) Kiralık
Kiralık döndü (30-06-2023)
İbrahim Has
Tuzlaspor (25-01-2023)
Menemenspor (27-07-2023)
Oğuzhan Akgün
Beşiktaş (08-02-2023) Kiralık
Kiralık döndü (30-06-2023)