Rusya Kadınlar Futbol Şampiyonası

Üst Lig ve Kadınlar Futbol Ligi olarak da bilinen Rusya Kadınlar Futbol Şampiyonası, Rusya'daki en yüksek profesyonel kadın futbol ligidir.

En Üst Bölüm 1992'de kuruldu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından önce, kadınlar ligi 1990 ve 1991'de iki sezon oynadı.
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Zvezda Perm6
Energiya Voronezh5
Rossiyanka5
CSK VVS Samara4
Ryazan-VDV4
CSKA Moscow2
Lada Togliatti1
Zorky Krasnogorsk1
Interros Moscow1
WFC Lokomotiv Moscow1
SezonŞampiyon Takım
(Manager)
İkinciGol Kralı (Takımı)Gol
1992Interros MoskvaCSK VVS SamaraLarisa Savina (CSK VVS Samara)23
1993CSK VVS SamaraRus MoscowLarisa Savina (CSK VVS Samara)19
1994CSK VVS SamaraEnergiya VoronezhNadezhda Bosikova (Energiya Voronezh)31
1995Energiya VoronezhCSK VVS SamaraNadezhda Bosikova (Energiya Voronezh)37
1996CSK VVS SamaraEnergiya VoronezhNadezhda Bosikova (Energiya Voronezh)39
1997Energiya VoronezhCSK VVS SamaraNadezhda Bosikova (Energiya Voronezh)21
1998Energiya VoronezhCSK VVS SamaraNadezhda Bosikova (Energiya Voronezh)19
1999RyazanEnergiya Voronezh
2000RyazanEnergiya VoronezhNadezhda Bosikova (Energiya Voronezh)
Olga Letyushova (Ryazan)
30
2001CSK VVS SamaraEnergiya VoronezhOlga Letyushova (Ryazan)31
2002Energiya VoronezhLada TogliattiNatalia Barbashina (Lada Togliatti)29
2003Energiya VoronezhLada TogliattiNatalia Barbashina (Lada Togliatti)21
2004Lada TogliattiWFC RossiyankaOlga Letyushova (Rossiyanka)18
2005RossiyankaLada TogliattiOlga Letyushova (Rossiyanka)27
2006WFC RossiyankaSpartak MoscowOlga Letyushova (Rossiyanka)34
2007Zvezda PermWFC RossiyankaOlga Letyushova (Zvezda Perm)19
2008Zvezda PermWFC RossiyankaEmueje Ogbiagbevha (Rossiyanka)16
2009Zvezda PermWFC RossiyankaDaryna Apanaschenko (Zvezda Perm)
Olesya Kurochkina (Zvezda Perm)
12
2010WFC RossiyankaEnergiya VoronezhEmueje Ogbiagbevha (Rossiyanka)23
2011–12WFC RossiyankaZorky KrasnogorskEmueje Ogbiagbevha (Rossiyanka)15
2012–13Zorky KrasnogorskWFC RossiyankaOlesya Kurochkina (Izmailovo Moscow)16
2013RyazanZvezda PermElena Danilova (Ryazan)17
2014Zvezda PermZorky KrasnogorskDaryna Apanaschenko (Zvezda Perm)8
2015Zvezda PermWFC RossiyankaDaryna Apanaschenko (Zvezda Perm)13
2016WFC Rossiyanka
Elena Fomina
Zvezda PermMargarita Chernomyrdina (FC Chertanovo Moscow)
Nadezhda Karpova (Chertanovo Moscow)
8
2017Zvezda PermRyazan VDVElena Danilova (Ryazan)11
2018Ryazan-VDVChertanovo MoskvaElena Danilova (Ryazan)11
2019CSKA Moscow
Maksim Zinovyev
WFC Lokomotiv MoscowNelli Korovkina (Lokomotiv)20
2020CSKA Moscow
Maksim Zinovyev
WFC Lokomotiv MoscowOlesya Kurochkina (Zvezda-2005 Perm)9
2021WFC Lokomotiv Moscow
Elena Fomina
CSKA MoscowNelli Korovkina (Lokomotiv Moscow)26
2022