Rhythmic Gymnastics European Championships

The Rhythmic Gymnastics European Championships are the European championships for the sport of rhythmic gymnastics. They were first held in 1978. The European Championships and the European Junior Championships were united in 1993.[1] Prior to 2006, they were called the European Rhythmic Gymnastics Championships. The competition is organised by the European Union of Gymnastics.

Team

YearLocationGoldSilverBronze
1990 Göteborg, Sweden Soviet Union Bulgaria Spain
1992 Stuttgart, Germany Bulgaria Belarus Spain
 Russia
1994 Thessalonika, Greece Ukraine Belarus Bulgaria
1996 Asker, Norway Ukraine Belarus Bulgaria
1998 Porto, Portugal Belarus Ukraine Russia
2000 Zaragoza, Spain Russia Belarus Germany
2002 Granada, Spain Russia Ukraine Bulgaria
2004 Kyiv, Ukraine Russia Ukraine Belarus
2005 Moscow, Russia Russia Ukraine Belarus
2007 Baku, Azerbaijan Russia Ukraine Azerbaijan
2009 Baku, Azerbaijan Russia Azerbaijan Ukraine
2011 Minsk, Belarus Russia Belarus Ukraine
2013 Vienna, Austria Russia Ukraine Belarus
2015 Minsk, Belarus Russia Belarus Ukraine
2017 Budapest, Hungary Russia Belarus Bulgaria
2018 Guadalajara, Spain Russia Ukraine Bulgaria
2019 Baku, Azerbaijan Russia Belarus Bulgaria
2020 Kyiv, Ukraine Ukraine
Diana Baieva
Mariola Bodnarchuk
Anastasiya Voznyak
Mariia Vysochanska
Valeriya Yuzviak
  Israel
Shai Ben Ruby
Ofir Dayan
Yana Kramarenko
Bar Shapochnikov
Yuliana Telegina
Karin Vexman
  Azerbaijan
Laman Alimuradova
Zeynab Hummatova
Yelyzaveta Luzan
Maryam Safarova
Darya Sorokina

Senior Individual

YearLocationGoldSilverBronze
1978 Madrid, Spain Galima Shugurova Irina Deriugina Susana Mendizábal
1980 Amsterdam, Netherlands Iliana Raeva Lilia Ignatova Inessa Lisovskaya
1982 Stavanger, Norway Dalia KutkaitėNone awarded Iliana Raeva
 Anelia Ralenkova
1984 Vienna, Austria Galina BeloglazovaNone awarded Dilyana Georgieva
 Anelia Ralenkova
1986 Florence, Italy Lilia IgnatovaNone awarded Galina Beloglazova
 Bianka Panova
1988 Helsinki, Finland Adriana DunavskaNone awardedNone awarded
 Elizabeth Koleva
 Olexandra Timoshenko
1990 Göteborg, Sweden Julia BaichevaNone awarded Oksana Skaldina
 Olexandra Timoshenko
1992 Stuttgart, Germany Maria Petrova Olexandra Timoshenko Oxana Kostina
1994 Thessalonika, Greece Maria Petrova Olena Vitrichenko Amina Zaripova
1996 Asker, Norway Kateryna Serebrianska Yanina Batyrchina Amina Zaripova
1997 Patras, Greece Olena Vitrichenko Tatiana Ogrizko Kateryna Serebrianska
1998 Porto, Portugal Alina Kabaeva Evgenia Pavlina Yanina Batyrchina
1999 Budapest, Hungary Alina Kabaeva Yulia Raskina Eva Serrano
2000 Zaragoza, Spain Alina Kabaeva Yulia Raskina Yulia Barsoukova
2002 Granada, Spain Alina Kabaeva Tamara Yerofeeva Anna Bessonova
2004 Kyiv, Ukraine Alina Kabaeva Anna Bessonova Irina Tchachina
2006 Moscow, Russia Vera Sessina Alina Kabaeva Anna Bessonova
2008 Turin, Italy Evgenia Kanaeva Anna Bessonova Olga Kapranova
2010 Bremen, Germany Evgenia Kanaeva Daria Kondakova Aliya Garayeva
2012 Nizhny Novgorod, Russia Evgenia Kanaeva Alexandra Merkulova Aliya Garayeva
2014 Baku, Azerbaijan Yana Kudryavtseva Melitina Staniouta Ganna Rizatdinova
2016 Holon, Israel Yana Kudryavtseva Margarita Mamun Ganna Rizatdinova
2018 Guadalajara, Spain Arina Averina Dina Averina Katsiaryna Halkina
2020 Guadalajara, Spain Linoy Ashram Alina Harnasko Anastasiia Salos

Individual Rope Medalists

YearLocationGoldSilverBronze
1980 Amsterdam, Netherlands Iliana Raeva Lilia Ignatova Carmen Rischer
1982 Stavanger, Norway Anelia Ralenkova Dalia Kutkaitė Irina Devina
 Iliana Raeva
1984 Vienna, Austria Lilia IgnatovaNone awarded Galina Beloglazova
 Anelia Ralenkova
1988 Helsinki, Finland Adriana DunavskaNone awardedNone awarded
 Bianka Panova
 Olexandra Timoshenko
1990 Göteborg, Sweden Oksana Skaldina Julia BaichevaNone awarded
 Olexandra Timoshenko
1992 Stuttgart, Germany Oxana KostinaNone awardedNone awarded
 Larissa Lukyanenko
 Oksana Skaldina
 Olexandra Timoshenko
1994 Thessalonika, Greece Olena Vitrichenko Maria Petrova Amina Zaripova
1997 Patras, Greece Olena Vitrichenko Tatiana OgrizkoNone awarded
 Maria Pagalou
1998 Porto, Portugal Kateryna Serebrianska Yanina Batyrchina Eva Serrano
1999 Budapest, Hungary Alina Kabaeva Yulia Raskina Yulia Barsoukova
2000 Zaragoza, Spain Alina KabaevaNone awarded Yulia Barsukova
 Eva Serrano
2001 Geneva, Switzerland Alina Kabaeva Irina Tchachina Tamara Yerofeeva
2003 Riesa, Germany Anna Bessonova Zarina Gizikova Tamara Yerofeeva
2007 Baku, Azerbaijan Olga Kapranova Anna Bessonova Vera Sessina
2009 Baku, Azerbaijan Evgenia Kanaeva Vera Sessina Anna Bessonova
2011 Minsk, Belarus Evgenia Kanaeva Daria Kondakova Liubov Charkashyna
2013 Vienna, Austria Daria Svatkovskaya Margarita Mamun Melitina Staniouta
2015 Minsk, Belarus Margarita Mamun Melitina Staniouta Katsiaryna Halkina
2017 Budapest, Hungary Dina Averina Aleksandra Soldatova Linoy Ashram
2019 Baku, Azerbaijan Dina Averina Katsiaryna Halkina Nicol Zelikman
2020 Kyiv, Ukraine Dina Agisheva (Belarus) Daria Atamanov (Israel) Eva Brezalieva (Bulgaria)

Individual Ball Medalists

YearLocationGoldSilverBronze
1978 Madrid, Spain Irina Deriugina Galima Shugurova Christine Gurova
1984 Vienna, Austria Anelia Ralenkova Galina BeloglazovaNone awarded
 Dalia Kutkaite
 Lilia Ignatova
1986 Florence, Italy Galina BeloglazovaNone awardedNone awarded
 Tatiana Drutchinina
 Adriana Dunavska
1990 Göteborg, Sweden Oksana Skaldina Julia BaichevaNone awarded
 Olexandra Timoshenko Irina Deleanu
1992 Stuttgart, Germany Oxana Kostina Larissa LukyanenkoNone awarded
 Olexandra Timoshenko Dimitrinka Todorova
1994 Thessalonika, Greece Kateryna SerebrianskaNone awarded Larissa Lukyanenko
 Amina Zaripova Maria Petrova
1996 Asker, Norway Kateryna Serebrianska Yanina BatyrchinaNone awarded
 Olena Vitrichenko
1999 Budapest, Hungary Olena Vitrichenko Yulia Barsukova Eva Serrano
2000 Zaragoza, Spain Alina KabaevaNone awarded Yulia Barsukova
 Yulia Raskina
2001 Geneva, Switzerland Alina Kabaeva Irina Tchachina Elena Tkachenko
2003 Riesa, Germany Zarina Gizikova Anna Bessonova Inna Zhukova
2005 Moscow, Russia Olga Kapranova Anna Bessonova Inna Zhukova
2009 Baku, Azerbaijan Evgenia Kanaeva Anna Bessonova Anna Gurbanova
2011 Minsk, Belarus Liubov Charkashyna Evgenia Kanaeva Daria Dmitrieva
2013 Vienna, Austria Yana Kudryavtseva Margarita Mamun Sylvia Miteva
2015 Minsk, Belarus Yana Kudryavtseva Margarita Mamun Melitina Staniouta
2017 Budapest, Hungary Arina Averina Aleksandra Soldatova Alina Harnasko
2019 Baku, Azerbaijan Arina Averina Aleksandra Soldatova Boryana Kaleyn
2020 Kyiv, Ukraine Polina Karika (Ukraine) Stiliana Nikolova (Bulgaria) Yelyzaveta Zorkina (Belarus)

Individual Clubs Medalists

YearLocationGoldSilverBronze
1980 Amsterdam, Netherlands Lilia Ignatova Inessa LisovskayaNone awarded
 Iliana Raeva
1982 Stavanger, Norway Dalia Kutkaitė Anelia Ralenkova Irina Devina
 Iliana Raeva
1984 Vienna, Austria Diliana GueorguievaNone awarded Galina Beloglazova
 Anelia Ralenkova Dalia Kutkaitė
1986 Florence, Italy Lilia IgnatovaNone awarded Galina Beloglazova
 Bianka Panova
1988 Helsinki, Finland Adriana DunavskaNone awarded Elizabeth Koleva
 Olexandra Timoshenko Marina Lobatch
1992 Stuttgart, Germany Oxana KostinaNone awardedNone awarded
 Oksana Skaldina
 Olexandra Timoshenko
1994 Thessalonika, Greece Kateryna SerebrianskaNone awarded Amina Zaripova
 Olena Vitrichenko
1996 Asker, Norway Amina Zaripova Kateryna Serebrianska Natalia Lipkovskaya
 Olena Vitrichenko
1997 Patras, Greece Natalia Lipkovskaya Yanina BatyrchinaNone awarded
 Tatiana Ogrizko
 Kateryna Serebrianska
1998 Porto, Portugal Olena Vitrichenko Eva Serrano Yulia Raskina
2001 Geneva, Switzerland Alina Kabaeva Irina Tchachina Tamara Yerofeeva
2003 Riesa, Germany Anna Bessonova Tamara Yerofeeva Simona Peycheva
2005 Moscow, Russia Irina Tchachina Olga Kapranova Anna Bessonova
2007 Baku, Azerbaijan Vera Sessina Olga Kapranova Anna Bessonova
2011 Minsk, Belarus Liubov Charkashyna Neta Rivkin Alina Maskymenko
2013 Vienna, Austria Yana Kudryavtseva Margarita Mamun Melitina Staniouta
2015 Minsk, Belarus Yana Kudryavtseva Ganna Rizatdinova Katsiaryna Halkina
 Melitina Staniouta
2017 Budapest, Hungary Arina Averina Dina Averina Linoy Ashram
2019 Baku, Azerbaijan Arina Averina Dina Averina Vlada Nikolchenko
2020 Kyiv, Ukraine Daria Atamanov (Israel) Yelyzaveta Zorkina (Belarus)Evelin Viktória Kocsis (Hungary)

Individual Ribbon Medalists

YearLocationGoldSilverBronze
1978 Madrid, Spain Galima Shugurova Daniela BošanskáNone awarded
 Irina Deriugina
1980 Amsterdam, Netherlands Lilia Ignatova Iliana Raeva Inessa Lisovskaya
1982 Stavanger, Norway Lilia IgnatovaNone awarded Iliana Raeva
 Dalia Kutkaitė
1984 Vienna, Austria Galina BeloglazovaNone awarded Anelia Ralenkova
 Dilyana Georgieva
1986 Florence, Italy Galina Beloglazova Lilia IgnatovaNone awarded
 Bianka Panova
1988 Helsinki, Finland Adriana DunavskaNone awardedNone awarded
 Bianka Panova
 Marina Lobatch
1990 Göteborg, Sweden Oksana Skaldina Julia Baicheva Dimitrinka Todorova
1996 Asker, Norway Kateryna Serebrianska Larissa Lukyanenko Tatiana Ogrizko
 Diana Popova
1997 Patras, Greece Yanina Batyrchina Maria PagalouNone awarded
 Eva Serrano
 Kateryna Serebrianska
 Olena Vitrichenko
1998 Porto, Portugal Evgenia Pavlina Yanina Batyrchina Kateryna Serebrianska
1999 Budapest, Hungary Olena Vitrichenko Alina Kabaeva Yulia Raskina
2000 Zaragoza, Spain Alina Kabaeva Eva Serrano Yulia Raskina
2003 Riesa, Germany Anna Bessonova Inna Zhukova Tamara Yerofeeva
2005 Moscow, Russia Natalia Godunko Anna Bessonova Inna Zhukova
2007 Baku, Azerbaijan Evgenia Kanaeva Anna Bessonova Vera Sessina
2009 Baku, Azerbaijan Evgenia Kanaeva Vera Sessina Anna Bessonova
2011 Minsk, Belarus Evgenia Kanaeva Daria Kondakova Sylvia Miteva
2013 Vienna, Austria Margarita Mamun Yana Kudryavtseva Sylvia Miteva
2015 Minsk, Belarus Yana Kudryavtseva Melitina Staniouta Marina Durunda
2017 Budapest, Hungary Dina Averina Katrin Taseva Neviana Vladinova
2019 Baku, Azerbaijan Dina Averina Aleksandra Soldatova Boryana Kaleyn
2020 Kyiv, Ukraine Stiliana Nikolova (Bulgaria) Karina Sydorak (Ukraine) Daria Atamanov (Israel)

Group All-Around Medalists

YearLocationGoldSilverBronze
1978 Madrid, Spain Bulgaria Soviet Union Czechoslovakia
1980 Amsterdam, Netherlands Bulgaria Soviet Union Czechoslovakia
1982 Stavanger, Norway Soviet Union Bulgaria Czechoslovakia
1984 Vienna, Austria Bulgaria Soviet Union Spain
1986 Florence, Italy Bulgaria Soviet Union Spain
1988 Helsinki, Finland Bulgaria Soviet Union Hungary
1990 Göteborg, Sweden Bulgaria Soviet Union Spain
1992 Stuttgart, Germany RussiaNone awarded Hungary
 Spain
1993 Bucharest, Romania Russia Bulgaria Spain
1995 Prague, Czech Republic Russia Bulgaria Spain
1997 Patras, Greece Russia Greece Ukraine
1999 Budapest, Hungary Greece Russia Belarus
2001 Geneva, Switzerland Russia Greece Belarus
2003 Riesa, Germany Russia Bulgaria Italy
2006 Moscow, Russia Russia Italy Belarus
2008 Turin, Italy Russia Belarus Italy
2010 Bremen, Germany Russia Italy Belarus
2012 Nizhny Novgorod, Russia Russia Belarus Italy
2014 Baku, Azerbaijan Russia Italy Israel
2016 Holon, Israel Russia Belarus Israel
2018 Guadalajara, Spain Russia Italy Bulgaria
2020 Kiev, Ukraine Israel Azerbaijan Ukraine

Group Single Apparatus Medalists

YearLocationGoldSilverBronze
1988 Helsinki, Finland Bulgaria Soviet Union Spain
1990 Göteborg, Sweden Bulgaria Spain Italy
 Soviet Union
1992 Stuttgart, Germany Russia Bulgaria Spain
1993 Bucharest, Romania Russia Bulgaria Hungary
 Romania
1995 Prague, Czech Republic Russia Bulgaria Spain
1997 Patras, Greece Russia Spain Hungary
 Ukraine
1999 Budapest, Hungary Greece Russia Belarus
2001 Geneva, Switzerland Russia Ukraine Greece
2003 Riesa, Germany Russia Bulgaria Belarus
2006 Moscow, Russia Russia Belarus Italy
2008 Turin, Italy Italy Belarus Bulgaria
2010 Bremen, Germany Russia Belarus Italy
2012 Nizhny Novgorod, Russia Russia Belarus Bulgaria
2014 Baku, Azerbaijan Bulgaria Russia Spain
2016 Holon, Israel Belarus Israel Spain
2018 Guadalajara, Spain Italy Ukraine Russia
2020 Kiev, Ukraine Ukraine Israel Estonia

Group Mixed Apparatus Medalists

YearLocationGoldSilverBronze
1988 Helsinki, Finland BulgariaNone awarded Italy
 Soviet Union
1990 Göteborg, Sweden BulgariaNone awarded Spain
 Soviet Union
1992 Stuttgart, Germany Spain Russia Ukraine
1993 Bucharest, Romania BulgariaNone awarded Spain
 Russia
1995 Prague, Czech Republic Bulgaria Spain France
1997 Patras, Greece Belarus Bulgaria Spain
1999 Budapest, Hungary Greece Russia Spain
2001 Geneva, Switzerland Belarus Greece Bulgaria
2003 Riesa, Germany Bulgaria Greece Italy
2006 Moscow, Russia Russia Italy Bulgaria
2008 Turin, Italy Russia Italy Belarus
2010 Bremen, Germany Russia Italy Belarus
2012 Nizhny Novgorod, Russia Belarus Bulgaria Italy
2014 Baku, Azerbaijan Russia Azerbaijan Bulgaria
2016 Holon, Israel Israel Spain Bulgaria
2018 Guadalajara, Spain Bulgaria Italy Azerbaijan
2020 Kiev, Spain Turkey Ukraine Azerbaijan