Polonya Erkekler Voleybol Kupası

Polonya Erkekler Voleybol Kupası, Polonya'daki voleybol kulüpleri için her yıl düzenlenen bir yarışmadır. Polonya Voleybol Federasyonu (Lehçe: Polski Związek Piłki Siatkowej) ve Profesyonel Voleybol Ligi SA (Lehçe: Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A.) (2000'den beri) tarafından denetlenmektedir. Turnuva 1932'de kuruldu ve her yıl düzenleniyor (birkaç istisna dışında, 1937–1949, 1955–1959, 1962–1969, 1980, 2020'de yapılmadı).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, 2022 finalinde Jastrzębski Węgiel'i yenerek şu anki unvanın sahibi.

İsim Tarihçesi

1932–1953 Polish Association of Basketball, Volleyball and Handball
1953–1954 Polish Cup of Central Committee of Physical Culture
1960–1961 Polish Cup of Polish Volleyball Association
1970–1979 Polish Cup for the “Sportsman Cup”
1981–present Polish Cup
SezonFinal Ev SahibiŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final Skor
(Final MVP)
Finalist
1932ŁKS ŁódźSokół Macierz Lwów
1933Sokól Macierz LwówAZS Warszawa
1934AZS WarszawaCracovia
1935CracoviaAZS Warszawa
1936YMCA KrakówPolonia Warszawa
1937-1949Yapılmadı
1950AZS WarszawaAZS Wrocław
1951AZS WarszawaAZS Wrocław
1952Legia WarszawaGwardia Wrocław
1953AZS-AWF WarszawaGwardia Warszawa
1953/1954AZS-AWF WarszawaGwardia Wrocław
1954AZS-AWF WarszawaGwardia Wrocław
1955-1959Yapılmadı
1959/1960Górnik KatowiceLegia Warszawa
1960/1961Legia WarszawaGwardia Wrocław
1962-1969PP nie rozgrywano
1969/1970AZS OlsztynAZS-AWF Warszawa
1970/1971AZS OlsztynStal Mielec
1971/1972AZS OlsztynPłomień Milowice
1972/1973Beskid AndrychówAZS-AWF Warszawa
1973/1974Hutnik Nowa HutaResovia
1974/1975ResoviaStoczniowiec Gdańsk
1975/1976Stal MielecBeskid Andrychów
1976/1977KS PosnaniaLegia Warszawa
1977/1978Beskid AndrychówStoczniowiec Gdańsk
1978/1979Resursa ŁódźStoczniowiec Gdańsk
1979/1980PP nie rozgrywano
1980/1981Gwardia WrocławBeskid Andrychów
1981/1982AZS OlsztynLegia Warszawa
1982/1983ResoviaAZS Olsztyn
1983/1984Legia WarszawaPłomień Milowice
1984/1985Płomień MilowiceResursa Łódź
1985/1986Legia WarszawaResovia
1986/1987ResoviaCzarni Radom
1987/1988Hutnik KrakówStal Stocznia Szczecin
1988/1989AZS OlsztynStal Stocznia Szczecin
1989/1990Hutnik KrakówAZS Olsztyn
1990/1991AZS OlsztynAZS Częstochowa
1991/1992AZS OlsztynBBTS Włókniarz Bielsko-Biała
1992/1993Chełmiec WałbrzychBBTS Włókniarz Bielsko-Biała
1993/1994BBTS Włókniarz Bielsko-BiałaAZS Yawal Częstochowa
1994/1995Legia WarszawaStal Hochland Nysa
1995/1996Stal Hochland NysaAZS Yawal Częstochowa
1996/1997Stilon Gorzów WielkopolskiMostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle
1997/1998AZS Yawal CzęstochowaStilon Gorzów Wielkopolski
1998/1999Warka Strong Czarni RadomAZS Yawal Częstochowa
1999/2000Mostostal-Azoty Kędzierzyn-KoźleStilon Gorzów Wielkopolski
2000/2001Kędzierzyn-KoźleMostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle
Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle
3-0Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa
2001/2002WieluńMostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle
Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle
3–2
(25:23, 26:28, 25:15, 22:25, 15:9)
Galaxia AZS Częstochowa
2002/2003SosnowiecKP Polska Energia Sosnowiec3–0
(25:14, 25:21, 25:17)
Morze Szczecin
2003/2004BełchatówKP Polska Energia Sosnowiec3–1
(25:14, 20:25, 25:20, 25:20)
KPS Skra Bełchatów
2004/2005OlsztynBOT Skra Bełchatów
Ireneusz Mazur
3–1
(17:25, 25:23, 25:23, 25:16)
PZU AZS Olsztyn
2005/2006WarszawaBOT Skra Bełchatów
Ireneusz Mazur
3–0
(25:22, 25:21, 25:18)
Wkręt-met Domex AZS Częstochowa
2006/2007KielceBOT Skra Bełchatów
Daniel Castellani
3–0
(25:23, 28:26, 25:17)
PZU AZS Olsztyn
2007/2008PoznańWkręt-met Domex AZS Częstochowa3–1
(25:23, 25:22, 22:25, 32:30)
Jastrzębski Węgiel
2008/2009KielcePGE Skra Bełchatów
Daniel Castellani
3–0
(25:20, 25:21, 25:20)
Mariusz Wlazły (POL)
AZS UWM Olsztyn
2009/2010BydgoszczJastrzębski Węgiel3–2
(25:22, 22:25, 25:23, 22:25,15:13)
Pavel Abramov (RUS)
Asseco Resovia
2010/2011WarszawaPGE Skra Bełchatów
Jacek Nawrocki
3–0
(25:19, 26:24, 25:18)
Mariusz Wlazły (POL)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2011/2012RzeszówPGE Skra Bełchatów
Andrzej Kowal
3–0
(25:16, 25:20, 25:19)
Miguel Ángel Falasca (ESP)
Jastrzębski Węgiel
2012/2013CzęstochowaZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Daniel Castellani
3–1
(19:25, 25:18, 25:21, 25:23)
Felipe Fonteles (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Asseco Resovia
2013/2014Zielona GóraZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Sebastian Świderski
3–1
(25:23, 18:25, 25:18, 25:17)
Paweł Zagumny (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Jastrzębski Węgiel
2014/2015Gdańsk/SopotLotos Trefl Gdańsk
Andrea Anastasi
3–1
(25:22, 21:25, 25:21, 25:23)
Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk)
Asseco Resovia
2015/2016WrocławPGE Skra Bełchatów
Miguel Angel Falasca
3–2
(12:25, 25:23, 22:25, 28:26, 19:17)
Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2016/2017WrocławZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Ferdinando De Giorgi
3–1
(29:27, 25:27, 25:20, 25:18)
Dawid Konarski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
PGE Skra Bełchatów
2017/2018WrocławTrefl Gdańsk
Andrea Anastasi
3–0
(25:21, 25:22, 25:22)
Damian Schulz (Trefl Gdańsk)
PGE Skra Bełchatów
2018/2019WrocławZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Andrea Gardini
3–1
(25:20, 25:13, 25:27, 25:17)
Aleksander Śliwka (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Jastrzębski Węgiel
2019/2020Spodek, KatowiceSezon İptal Edildi
2020/2021Hala Suche Stawy, KrakówZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Nikola Grbić
3-0
(25-20, 27-25, 25-15)
Kamil Semeniuk (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Jastrzębski Węgiel
2021/2022WrocławGrupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Gheorghe Crețu
3–0
(25:20, 25:15, 25:19)
Marcin Janusz (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Jastrzębski Węgiel
2022/2023