Paris-Roubaix

Paris–Roubaix, Fransa’nın kuzeyinde her yıl düzenlenen yol bisikleti Klasik yarışı. Paris’in kuzeyinde başlayarak, Belçika sınırında yer alan Roubaix’te bitmektedir. Bisikletin en eski yarışlarından birisidir olup, Anıtlar ve taşlı yol klasikleri arasında yer almaktadır.

Paris–Roubaix, zorlu arazi ve parke taşları veya pavé (blok taşlar) ile ünlüdür, Ronde van Vlaanderen, E3 Harelbeke ve Gent-Wevelgem ile beraber taşlı klasiklerden biridir. Kuzeyin Cehennemi, Cehennemde Pazar Günü (aynı zamanda 1976 yarışıyla ilgili bir filmin de adı), Klasiklerin Kraliçesi veya la Pascale: Paskalya yarışı olarak adlandırıldı. 1977’den beri, Paris-Roubaix kazananı, ödül olarak bir blok taş (pave taşı) verildi.

Arazi, özel kadroların, tekerleklerin ve lastiklerin geliştirilmesine yol açmıştır. Patlamalar ve diğer mekanik problemler yaygındır ve genellikle sonucu etkiler. Yarışın saygınlığına rağmen, bazı bisikletçiler zorlu koşulları nedeniyle bunu reddetmektedir. Yarış ayrıca kazananların diskalifiye edildiği birkaç tartışma gördü.

1896’daki başlangıcından 1967’ye kadar Paris’te başladı ve Roubaix’de sona erdi; 1966’da start Chantilly’ye taşındı; ve 1977’den beri Paris merkezinin yaklaşık 85 kilometre (53 mil) kuzey doğusundaki Compiègne’de başlamıştır. 1943’ten beri, bitiş çoğunlukla Roubaix Velodrome’da gerçekleşti. Yarış, medya grubu Amaury Sport Organisation tarafından her yıl Nisan ortasında düzenleniyor.

Parkur, 1983’te kurulan yarışın bir grup taraftarı olan Les Amis de Paris–Roubaix tarafından korunmaktadır. Forçats du pavé, bir yandan zorluk derecesini korurken bir yandan da parkuru biniciler için güvenli tutmaya çalışıyor. Dünya savaşları sırasında ve 2020’de koronavirüs pandemisi dışında (Nisan 2021 yarışı Ekim ayına ertelendi), başlangıcından itibaren her yıl gerçekleşti.

Erkekler Kazananlar

SeneŞampiyon BisikletçiTakımıİkinci BisikletçiÜçüncü Bisikletçi
1896Josef Fischer   ( GER )Diamant
1897Maurice Garin   ( ITA )
1898Maurice Garin   ( ITA )
1899Albert Champion   ( FRA )
1900Émile Bouhours   ( FRA )
1901Lucien Lesna   ( FRA )
1902Lucien Lesna   ( FRA )
1903Hippolyte Aucouturier   ( FRA )Peugeot
1904Hippolyte Aucouturier   ( FRA )Peugeot
1905Louis Trousselier   ( FRA )Peugeot–Wolber
1906Henri Cornet   ( FRA )
1907Georges Passerieu   ( FRA )Peugeot–Wolber
1908Cyrille van Hauwaert   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1909Octave Lapize   ( FRA )Biguet–Dunlop
1910Octave Lapize   ( FRA )Alcyon–Dunlop
1911Octave Lapize   ( FRA )La Française–Diamant
1912Charles Crupelandt   ( FRA )La Française–Diamant
1913François Faber   ( LUX )Peugeot–Wolber
1914Charles Crupelandt   ( FRA )La Française–Hutchinson
1919Henri Pélissier   ( FRA )La Sportive
1920Paul Deman   ( BEL )La Sportive
1921Henri Pélissier   ( FRA )La Sportive
1922Albert Dejonghe   ( BEL )La Française
1923Heiri Suter   ( SUI )Gurtner–Hutchinson
1924Jules van Hevel   ( BEL )Wonder–Russell
1925Félix Sellier   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1926Julien Delbecque   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1927Georges Ronsse   ( BEL )Automoto
1928André Leducq   ( FRA )Alcyon–Dunlop
1929Charles Meunier   ( BEL )La Française–Diamant–Dunlop
1930Julien Vervaecke   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1931Gaston Rebry   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1932Romain Gijssels   ( BEL )Dilecta–Wolber
1933Sylvère Maes   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1934Gaston Rebry   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1935Gaston Rebry   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1936Georges Speicher   ( FRA )Alcyon–Dunlop
1937Jules Rossi   ( ITA )Alcyon–Dunlop
1938Lucien Storme   ( BEL )Mercier–Hutchinson
1939Émile Masson Jr.   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1943Marcel Kint   ( BEL )Mercier–Hutchinson
1944Maurice Desimpelaere   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1945Paul Maye   ( FRA )Alcyon–Dunlop
1946Georges Claes   ( BEL )Rochet–Dunlop
1947Georges Claes   ( BEL )Rochet–Dunlop
1948Rik Van Steenbergen   ( BEL )Mercier–Hutchinson
1949André Mahé   ( FRA )   (victory shared with  Serse Coppi )Stella–Dunlop
1949Serse Coppi   ( ITA )   (victory shared with  André Mahé )Bianchi–Ursus
1950Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi–Pirelli
1951Antonio Bevilacqua   ( ITA )Benotto–Ursus
1952Rik Van Steenbergen   ( BEL )Mercier–Hutchinson
1953Germain Derycke   ( BEL )Alcyon–Dunlop
1954Raymond Impanis   ( BEL )Mercier–BP–Hutchinson
1955Jean Forestier   ( FRA )Follis–Dunlop
1956Louison Bobet   ( FRA )Mercier–BP–Hutchinson
1957Fred De Bruyne   ( BEL )Carpano–Coppi
1958Leon Vandaele   ( BEL )Faema–Guerra
1959Noël Foré   ( BEL )Groene Leeuw–Sinalco–SAS
1960Pino Cerami   ( BEL )Peugeot–BP–Dunlop
1961Rik Van Looy   ( BEL )Faema
1962Rik Van Looy   ( BEL )Flandria–Faema–Clément
1963Emile Daems   ( BEL )Peugeot–BP–Englebert
1964Peter Post (Hollanda)Flandria–Romeo
1965Rik Van Looy   ( BEL )Solo–Superia
1966Felice Gimondi   ( ITA )Salvarani
1967Jan Janssen (Hollanda)Pelforth–Sauvage–Lejeune
1968Eddy Merckx   ( BEL )Faema
1969Walter Godefroot   ( BEL )Flandria–De Clerck–Krüger
1970Eddy Merckx   ( BEL )Faemino–Faema
1971Roger Rosiers   ( BEL )Bic
1972Roger De Vlaeminck   ( BEL )Dreher
1973Eddy Merckx   ( BEL )Molteni
1974Roger De Vlaeminck   ( BEL )Brooklyn
1975Roger De Vlaeminck   ( BEL )Brooklyn
1976Marc Demeyer   ( BEL )Flandria–Velda–West Vlaams Vleesbedrijf
1977Roger De Vlaeminck   ( BEL )Brooklyn
1978Francesco Moser   ( ITA )Sanson–Campagnolo
1979Francesco Moser   ( ITA )Sanson–Luxor TV–Campagnolo
1980Francesco Moser   ( ITA )Sanson–Campagnolo
1981Bernard Hinault   ( FRA )Renault–Elf–Gitane
1982Jan Raas   ( NED )TI–Raleigh–Campagnolo
1983Hennie Kuiper   ( NED )J. Aernoudt–Rossin
1984Sean Kelly   ( IRL )Skil–Reydel–Sem–Mavic
1985Marc Madiot   ( FRA )Renault–Elf
1986Sean Kelly   ( IRL )Kas
1987Eric Vanderaerden   ( BEL )Panasonic–Isostar
1988Dirk Demol   ( BEL )AD Renting–Mini-Flat–Enerday
1989Jean-Marie Wampers   ( BEL )Panasonic–Isostar–Colnago–Agu
1990Eddy Planckaert   ( BEL )Panasonic–Sportlife
1991Marc Madiot   ( FRA )RMO
1992Gilbert Duclos-Lassalle   ( FRA )Z
1993Gilbert Duclos-Lassalle   ( FRA )GAN
1994Andrei Tchmil   ( MDA )Lotto
1995Franco Ballerini   ( ITA )Mapei–GB–Latexco
1996Johan Museeuw   ( BEL )Mapei–GB
1997Frédéric Guesdon   ( FRA )Française des Jeux
1998Franco Ballerini   ( ITA )Mapei–Bricobi
1999Andrea Tafi   ( ITA )Mapei–Quick-Step
2000Johan Museeuw   ( BEL )Mapei–Quick-Step
2001Servais Knaven   ( NED )Domo–Farm Frites–Latexco
2002Johan Museeuw   ( BEL )Domo–Farm Frites
2003Peter Van Petegem   ( BEL )Lotto–Domo
2004Magnus Bäckstedt   ( SWE )Alessio–Bianchi
2005Tom Boonen   ( BEL )Quick-Step–Innergetic
2006Fabian Cancellara   ( SUI )Team CSC
2007Stuart O'Grady   ( AUS )Team CSC
2008Tom Boonen   ( BEL )Quick-Step
2009Tom Boonen   ( BEL )Quick-Step
2010Fabian Cancellara   ( SUI )Team Saxo Bank
2011Johan Vansummeren   ( BEL )Garmin–Cervélo
2012Tom Boonen   ( BEL )Omega Pharma–Quick-Step
2013Fabian Cancellara   ( SUI )RadioShack–Leopard
2014Niki Terpstra (Hollanda)Omega Pharma–Quick-Step
2015John Degenkolb (Almanya)Team Giant–Alpecin
2016Mathew Hayman (Avustralya)Orica–GreenEDGETom Boonen (Belçika)Ian Stannard (Büyük Britanya)
2017Greg Van Avermaet (Belçika)BMC Racing TeamZdeněk Štybar (Çek Cumhuriyeti)Sebastian Langeveld (Hollanda)
2018Peter Sagan (Slovakya)Bora–HansgroheSilvan Dillier (İsviçre)Niki Terpstra (Hollanda)
2019Philippe Gilbert (Belçika)Deceuninck–Quick-StepNils Politt (Almanya)Yves Lampaert (Belçika)
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Sonny Colbrelli (İtalya)Team Bahrain VictoriousFlorian Vermeersch (Belçika)Mathieu van der Poel (Hollanda)
2022Dylan van Baarle (Hollanda)Ineos GrenadiersWout van Aert (Belçika)Stefan Küng (İsviçre)
2023

Kadınlar Kazananlar

SeneKazanan BisikletçiTakımıİkinci BisikletçiÜçüncü Bisikletçi
2021Lizzie Deignan (Büyük Britanya)Trek–SegafredoMarianne Vos (Hollanda)Elisa Longo Borghini (İtalya)
2022Elisa Longo Borghini (İtalya)Trek–SegafredoLotte Kopecky (Belçika)Lucinda Brand (Hollanda)
2023